Jump to content

Moto Zajednica

Sta sa otpadom posle servisa?

Recommended Posts

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Poslovi reciklaže nisu samonoseći poslovi. Ne mogu da žive bez pomoći države, tj. bez fondova koji dotiraju poslovanje.

 

Bejahaše jednom jedan fond u Srbiji. Zvao se fond za upravljanje otpadom. U taj fond su se slivala sredstva koja se dobijaju naplatom tzv. ekoloških taksi.

Donešeni su i propisi o upravljanju tokovima otpada i propisane su visine taksi za određe, posebne, vrste otpada; gume, ulja, elektronski otpad, itd.

Fond je faktički ukinut 2012 a takse su, naravno, ostale.

Svako od nas kada kupi 4 nove gume za kola, uz cenu guma plati i 5 do 6 EUR (za prosečnu gumu koja je oko 8 kg) koji se tu obračunavaju na ime naknadnog upravljanja otpadom. Isto važi i kada se kupi bilo koji drugi proizvod (akumulator, ulje, šporet, kompjuter, ...) - cena se obračunava po kg mase.

 

Pri kupovini ulja platimo taksu za upravljanje otpadnim uljem. Taj novac ne završava tamo gde je namenjen. Kada to ulje potrošimo, nemamo kome da ga predamo jer oni koji bi taj posao trebali da rade nisu dobili novac - da bi mogli da rade.

 

Znači, standardna priča.

 

7050508_orig.jpg

 

 

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
Pre 2 sati, hard_rock je napisao:

kad vi iz grada nemate gde reciklirati sta mi sa sela? Jedino sto mi preostaje je septicka...

 

Farbaj perdu starim uljem duze ce da traje. ;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Ja u servisu nemam neke prevelike kolicine ulja,ali nakupi se u toku godine.Starog ulja se resavam jako lako,naime imam prijatelja koji ima auto servis u kom pored ostalog  vrsi zamenu i prodaju ulja.Ja moje kantice u ruke pa odnesem kod njega.On je obavezan prema dobavljacu ulja (Motul je u pitanju) da na kraju godine preda staro ulje u kolicini od najmanje cini mi se 80% od kupljenog novog.Na kraju godine mu uredno umanjuju racun za novo ulje za vrednost ulja koje je predao.Oni mu obezbede i burad i odvoz starog ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
26 minutes ago, severian said:

Počinjem k'o strašilo, to je reciklaža bato, momentalno nazad u ciklus, bez posrednika!! :D

 

Ovo ti je prvi korak ka ulazak u civilizirano društvo ... :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Ja ulje iz motora, kola mojih i caletovih, traktora i ostalih cuda sve lepo skladistim i koristim za podmazivanje lanca na motornoj testeri. Godisnje spremim jedno 20, 30 metra drva i iskoristim to ulje ako mi zafali onda kupim. Tako da ako imate nekog ko koristi motornu testeru lepo dajte da iskoristi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
3 minutes ago, severian said:

Pa ima i ovih što se greju na uljne pećke. Slično ekološki odgovorna reciklaža :D

 

Nije grijanje na ulje kao što je nekad bilo .. ;) 

 

tzv "rocket stove" sistemi ako su dobro napravljeni imaju gotovo 96% korisnog iskorištenja goriva ... što bi u nekim izračunima bilo blizu matematike da jedna takva peć na staro ulje zagadi za jednu sezonu grijanja koliko tvoj motor zagadi za pola sezone vožnje ... :takoje:

 

Postoje negdje statistike na tu temu ... :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
pre 21 minuta, boki_m je napisao:

Da,i nije nista novo,uvek bilo...

 

Kod nas da i cijelo istocno trziste, ali mislim da zapad ne sipa taj reciklirani Motul. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
4 minutes ago, strasilo said:

tzv "rocket stove" sistemi ako su dobro napravljeni imaju gotovo 96% korisnog iskorištenja goriva ...

Skoro sam video jednu takvu pećku na staro ulje.

Biću tamo opet za dan, dva pa ću pogledati koliko dima pravi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ja sam mislo da su te pećke na staro ulje naš ili barem proizvod nerazvijenih sredina, dok se nisam uverio da su proizvođači tih peći uglavnom iz EU.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Eto, čovek nauči nešto novo svaki dan...

 

Dakle, nosim ulje, a nagomilalo se, nekom ko ima raketnu pećku (rocket stove)... po strašilovoj računici ima da se ekološki greje dok Srbija ne uđe u EU (čitaj, jako duuugo) :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

:na_glavi:

Ma te Rocket Stove su problematična stvar. Onaj mali, sa čudnom frizurom, testirao te peći, a onaj glavati, sa takođe čudnom frizurom, nadigao dreku i poslao brodovlje.

Inače, da; jako efikasno sagorevanje imaju. U širokom radijusu 99.99% efikasnosti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
39 minutes ago, severian said:

Eto, čovek nauči nešto novo svaki dan...

 

Dakle, nosim ulje, a nagomilalo se, nekom ko ima raketnu pećku (rocket stove)... po strašilovoj računici ima da se ekološki greje dok Srbija ne uđe u EU (čitaj, jako duuugo) :D

 

Nemoj sad da ja ispadnem kriv ako Srbija postane public enemy No1 po pitanju zagađenja u EU .... :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
pre 17 minuta, strasilo je napisao:

Nemoj sad da ja ispadnem kriv ako Srbija postane public enemy No1 po pitanju zagađenja u EU .... :lol3:

Podrivaš, podrivaš...:jee:

Već sam pre par godina pisao da mi je majstor rekao, na moje pitanje šta radi sa prerađenim uljem, da ga daje drugaru koji ima starog dizelaša i meša ga u nekoj srazmeri (dal' sa benzinom ili dizelom, mogu da pitam) i tako se jeftino vozi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

Upravljanje otpadom je izuzetno unosan posao. Veci deo tog kolaca u Italiji drzi mafija u svojim rukama. Najtuznije je sto gotovo nijednog sudionika u toj prici ne zanima ekologija, nego su iskljucivo vodjeni pohlepom za profitom. Koga zanima moze da procita neku od knjiga Roberta Saviana, koji zbog pisanja na ovu temu zadnjih desetak godina ne izlazi iz kuce bez policijske pratnje, ili ako neko preferira filmsku formu:

 

gomorrah_ver2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja