Jump to content

Moto Zajednica

Sta sa otpadom posle servisa?

Recommended Posts

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Posto je definitivno ruzno i jako stetno bacati ovakvu vrstu otpada u kontejnere sta radite sa njim?

 

To su na primer staro ulje iz motora, neispravni akumulatori i slicno. Ja sam do skora mogao ulje da nosim na jednu benzinsku pumpu tu kod mene ali ni oni vise ne sakupljaju. Za akumulatore tek nemam pojma sta raditi?

 

 

Znaci ne bi bilo lose da napravimo spisak centara po gradovima gde se sakuplja ovakva vrsta otpada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova

ja ulje sipam u ambalazu koju imam, tj od ulja koje sam sipao u motor i cuvam ga, filter ulja isto ali jednog dana cu to morati da bacim a stvarno ne bi bilo lose da se zna gde moze, sto se tice akumulatora on moze da se odnese do nekog otpada koji otkupljuje olovo posto ne rade svi oni sa tim vec najcesce samo sa gvozdjem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

pa uchinite dobro delo i dajte to ulje nekom ko se greje na njega , ja moje dajem burazeru plus ortak iz servisa sve shto kupi i sve oteram u zeleznik burazeru on se greje na naftu i staro ulje , mislim na techno gorivo i ima tank za naftu i za staro ulje , kad ima ulje poshto je dzabe onda na njega kad nema mora nafta  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Kažu da jedan litar ulja može da zagadi milion litara vode, meni to ima smisla pa izbjegavam da ga prosipam u kanalizaciju. Prosipam ga na smetljištu, znam da time zagađujem zemljište al nije baš da je mirisna livada pa da je neki problem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Stari akumulator kod mene ovde u KG-u moze da se vrati u prodavnicu akumulatora i da se dobije popust na novi... Pogledajte po BG-u  trebalo bi da moze i tamo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Ulje koristim za premazvivanje oplate pri betoniranju. (bavim se građevinom)

Filtere dobro ocedim i gomilam po šupi, a akumulatora imam već lepu gomilu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

ma daj bre u kanalizaciju ulje.

 

Nadam se da se salis! Ako se salis, bar stavi smajlija, ovako moze neko poslusa...

 

Ja imam onu veliku kantu iz Louisa za skupljanje ulja. U Lazarevcu postoji firma koja uzima stro ulje i salje na reciklazu, pa kad se kanta napuni, odnesem tamo. Sto se akumulatora tice, leti prolazi relativno cesto kamioncic koji skuplja takve stavri (otkupljuju).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda cbr 1000rr fireblade

Ljudi ovo je stvarno ozbiljna tema. Ljudi nisu svesni koliko je otpadno ulje stetno i koliko zagadjuje sredinu. Kad cujem da ga neko prosipa u kanalizaciju, spaljuje....CREVA MI SE OKRENU OD MUKE. Ja sam jedan servis hteo da tuzim bas zbog toga sto su pred mojim ocima prosipali ulje i kanalizaciju.... Uglavnom sta raditi sa tim uljem.

 

EVO MOGUCEG RESENJA!!!!!!!!!

 

Jos odavno sam razmisljao o tome sta bi mogao da radim i da zgrnem pare a da to niko do sad nije radio...a pritom i da pomognem sebi i drugima (predpostavljate na sta mislim)

 

Uglavnom evo nekoliko faktora koji mogu dovesti do resenja:

 

1. Rafinerije otkupljuju preradjeno ulje- jer se njihovom preradom moze dobiti novo ulje...

2. Eko-fond i razne ekoloske organizacije trose brdo para na zastitu zivotne sredine (ali uglavnom na glup nacin)- kolika je kolicina para govori  primer da eko-fond u Obrenovcu od Termo Elektrane "Nikola Tesla" dobija desetine miliona kao odstetu za zagadjenje koje pravi.

 

Eko fondu ponestaje ideja na sta bi trosili pare. I pare se trose na gluposti... Ko se upusti u ovaj posao dobijace velike pare od eko-fonda za odradjen posao a 100% moze dobiti i kradite za kupovinu sredstava. Sa druge strane rafinerija placa za prikupljeno ulje.

 

Za pocetak posla dovoljan je jedan pikap sa rezervoarom do 500l. Eko-fond bi medijski i na druge nacine promovisao ovu akciju...i sve bi islo fino.

Zamislite samo koliko automobila ima u srbiji, polovina njih ulje menja u servisima. Za pocetak, samo ako bi skupljali ulje ob servisera koliko bi posla imali i koliku bi kolicinu ulja sklonili iz reka, zemljista, hrane....

 

Nadam se da ce ova ideja zaziveti... I da ce neko pomoci i sebi i nama....

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

pa uchinite dobro delo i dajte to ulje nekom ko se greje na njega , ja moje dajem burazeru plus ortak iz servisa sve shto kupi i sve oteram u zeleznik burazeru on se greje na naftu i staro ulje , mislim na techno gorivo i ima tank za naftu i za staro ulje , kad ima ulje poshto je dzabe onda na njega kad nema mora nafta  ;)

 

Isto, drugar ima servis i greje se na to ulje. Nije neka ekologija, ali greje !!!

 

A kumulatori stari, ostavim pored kontejnera pa mandovcici to pokupe.

 

Kada bi postojalo neko "javno" resenje sa svaki otpad ja bih to sledio.Svi mi ovde zivimo, disemo isti vazduh, pijemo istu vodu.

 

Svuda u Evropi postoji mogucnost recikliranja svega, samo kod nas i dalje mozes da vidis djubre pored puta ili baju koji izbacuje djubre iz kola na auto putu.

 

Ali u Evropi su i kazne velike. Ko ovde da te kazni kada ne postoji svest gradjana o tome?

 

Malo sam otisao off, ali samo zato sto mi je muka sto je u ovoj Srbiji biti sramota biti normalan.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

Ne bih da plašim ljude ali ja sam čuo sve najgore o grejanju na staro ulje.

Kancerogena isparenja, trte, mrte...

 

Bem li ga šta je istina  ??? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Staro ulje cuvam u kantama, kad mi se nagomila odnecu ga nekom od automehanicara koji skupljaju u prodaju staro ulje (salju na reciklazu). A akumulator slobodno ostavite pored kontejnera ako vas mrzi da ga nosite u odpad, skupljaci sekundarnih sirovina ce ih vrlo rado pokupiti i prodati odpadu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda cbr 1000rr fireblade

Pa sta mislite zasto su u svetu zabranili proizvodnju dvotaktnih motora preko 125cc...zato sto ne mogu da zadovolje ekoloske norme.

 

Predlazem organizatorima BJ, da ako vec niko ne uspe da pokrene ovu akciju... Da napravimo neku akciju i da je mi pokrenemo...

A uz to bi mozda mogli da proturimo i nesto za smanjenje registracije za motorcikle (na konto, manje zagadjuju, manje guzve....) Malo da promovisu i podstakmu MOTO saobracaj...  ;)

 

Ljudi sta mislite vi o ovome?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Beograd

na zrenjaninskom putu postoji otpad koji otkupljuje staro gvoznje i ,,kumulatore" i otkupljivali su  pre 5meseci akumulatore po ceni od 30din za kg.

 

nalazi se odprilike iz pravca pancevackog mosta na 3km sa desne strane , neznam kucni broj posto su razbacani ali nemoze da se promasi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova

Ja se ne salim... Sto 10ak litara godisnje prospem u kanalizacuju, to dodje kao kap u moru... A i ne cimam se na presipam u kantice i druge gluposti, samo prospem i cao zdravo. A akum. i filtere, svicice... itd u kontejner sa smecem ostalim. Posle ganferi probiraju i uzmi sta im valja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova

voleo bih da vas vidim da pocnete da pricate naglas o ovoj temi negde na nekom moto skupu ili tako negde u drustvu mnogo ljudi... u najmanjem slucaju biste ispali jako glupi. kao vid ovog majmuna, oce da spasi planetu. jaoj kako je on fin ulje u flasice pa kod majsotra na recikliranje... debil. nemojte biti smesni, ovo je srbija. kolko se prospe govana i ostalog odpada u reke pa sta. nikom nista. sad se vi pravite neki ekolozi, cuvate zemlju i reke. ajde bre.... >:( >:(>:( >:(>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

grejanje na ulje je isto kao i na naftu tj isto kao i na sva goriva , stim da ulje bolje gori kad uspesh da ga zapalish ;) neznam dal si video nekad shta se desi kad se zapali ulje u turbo dizelu kad propushta turbina , auto uleti sam u iber u 10000rpm u roku od par sekundi ... a dima nema ;) bilo kako bilo , znam da buraz ode kupi ulje kad mu fali za 10din litar  kad nadje kad ne opet nafta koja je 9 puta skuplja ...

 

inache za grejanje kuce od 300kvadrata ode oko 25 litara ulja/nafte dnevno ... to je 300km u nekom dizel automobilu po gradu ... tako da to i nije neko zagadjenje , a i bolje je sagorevanje , iskreno da mogu i ja bi se tako grejao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda cbr 1000rr fireblade

ajde ti malo udri glavom o zid konju jedan

 

Batice ja neznam sta ti selis da postignes ovim tvojim tekstovima. Lepo je cuti svacije misljenje. Ti si svoje rekao i nevidim da na bilo koji nacin pomazes da se nesto poboljsa...

 

I glupo je da padaju teske reci, bar na ovoj temi. Razumem kad se ljdi gloze oko japanaca i nemaca, ali ovde stvarno nema potrede....

 

A i mislim da ako pokrenemo ovu pricu i uputimo vladi odredjenu poruku, mozemo samo da napravimo dobru sliku o bajkerima... A uz to da provucemo i neki nas zahtev...(gore opisano)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova

A i mislim da ako pokrenemo ovu pricu i uputimo vladi odredjenu poruku, mozemo samo da napravimo dobru sliku o bajkerima... A uz to da provucemo i neki nas zahtev...(gore opisano)

tesko je uspeti tako nesto pored ovakvih likova kao sto je ovaj kvadman, verovatno jedan od onih koji misle da su popili svu pamet sveta a nemaju 2g mozga u glavi, da su iole pametniji mozda bi i nesto pametno nekada rekli ili uradili ali ovako tesko da ce se ikada to desiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Prije mnogo godina naisao sam u novinama na ovaj tekst.

 

The following is inscribed on the tomb of an Anglican Bishop in Westminster Abby (1100 A.D.)

 

When I was young and free and my imagination had no limits, I dreamed of changing the world. As I grew older and wiser, I discovered the world would not change, so I shortened my sights somewhat and decided to change only my country.

 

But it, too, seemed immovable.

 

As I grew into my twilight years, in one last desperate attempt, I settled for changing only my family, those closest to me, but alas, they would have none of it.

 

And now, as I lie on my deathbed, I suddenly realize: If I had only changed myself first, then by example I would have changed my family.

 

From their inspiration and encouragement, I would then have been able to better my country, and who knows, I may have even changed the world.

 

Tada sam ga bio isjekao i zalijepio na zid.

Mislio sam da je to vrijedna lekcija i postala je dio mene

Kada sam citao ovu temu sjetio sam je se i potrazio.

Da je podijelim sa vama.

Nasao sam je na stranici gdje je bilo i ovo:

 

Top Ten Things to Think About If You Want to Change the World

By Michael Angier

 

Mahatma Gandhi believed that we must be the change we want to see in the world. This was well demonstrated when he helped India gain its independence. Gandhi was a revolutionary man, but he accomplished India's emergence as a nation without starting a revolution. In fact, he advocated no violence. One of the most powerful countries in the world yielded to the commitment of one man and the dream of millions.

 

What change can we effect? What's the difference we want to make in the world?

 

Gandhi said, "In a gentle way you can shake the world." Here are some things to think about how to do just that �

 

1. Know that all significant change throughout history has occurred not because of nations, armies, governments and certainly not committees. They happened as a result of the courage and commitment of individuals. People like Joan of Ark, Albert Einstein, Clara Barton, Abraham Lincoln, Thomas Edison and Rosa Parks. They might not have done it alone, but they were, without question, the change makers.

 

2. Believe that you have a unique purpose and potential in the world. It's not so much something to create as to be discovered. And it's up to you to discover it. Believe that you can and will make a difference.

 

3. Recognize that everything you do, every step you take, every sentence you write, every word you speak-or DON'T speak--counts. Nothing is trivial. The world may be big, but there are no small things. Everything matters.

 

4. To be the change you want to see in the world, you don't have to be loud. You don't have to be eloquent. You don't have to be elected. You don't even have to be particularly smart or well educated. You do, however, have to be committed.

 

5. Take personal responsibility. Never think "it's not my job". It's a cop-out to say, "What can I do, I'm only one person." You don't need everyone's cooperation or anyone's permission to make changes. Remember this little gem, "If it's to be, it's up to me."

 

6. Don't get caught up in the how of things. If you're clear on what you want to change and why you want to change it, the how will come. Many significant things have been left undone because someone let the problem solving interfere with the decision-making.

 

7. Don't wait for things to be right in order to begin. Change is messy. Things will never be just right. Follow Teddy Roosevelt's timeless advice, "Do what you can, with what you have, where you are."

 

8. The genesis for change is awareness. We cannot change what we don't acknowledge. Most of the time, we aren't aware of what's wrong or what's not working. We don't see what could be. By becoming more aware, we begin the process of change.

 

9. Take to heart these words from Albert Einstein--arguably one of the smartest change masters who ever lived: "All meaningful and lasting change starts first in your imagination and then works its way out. Imagination is more important than knowledge."

 

10. In order for things to change, YOU have to change. We can't change others; we can only change ourselves. However, when WE change, it changes everything. And in doing so, we truly can be the change we want to see in the world.

 

Nazalost moj engleski nije dovoljno dobar da bih se usudio da ovo prevodim, pa ako ima netko tko je dobar iz engleskog molim ga da to uradi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

ulje od motora je jos uvek dobrao za auto. Pa umesto da ga bacite zamenite ulje u kolima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja