Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL600R veliki servis

Recommended Posts

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Dok se cekaju delovi za glavu, zahvaljujuci savetima forumasa, resio sam da skinem deklu, prekontrolisem sta mogu i zamenim lanac bregaste bez nastavljanja spojnicom.

 

Skidam kurblu, odvijam sve srafove, ali glava ni makac, zalepila se, pa nikako da se odvoji. Uz malo kuckanja drvenim cekicem po obodu i kuckanja noza po obodu dihtunga uspevam nekako da je odvojim, a da je nigde ne ostetim. Posle sam video da su problem stvarala dva stifna koji su zardjali i zapekli.

 

olfcm_img1332800x600.jpg

 

svasta nesto ima ispod dekla :)

 

hn1gf_img1334800x600.jpg

 

ova crna kutijica je pick-up koja sem sto ima funkciju da posalje signal za varnicu u tacno odredjeno vreme, dobro skuplja opiljke koji mogu da se nadju u ulju jer je namagnetisana. Vise sam na njoj nasao sitnih opiljaka, nego na situ na slici ispod

 

n8oU5_img1335800x600.jpg

404.jpg

 

osovina kurble

 

NKAWr_img1337800x600.jpg

 

skidam lamele i korpu, merim zazore i debljinu lamela, sve je daleko iznad minimalne tolerancije

 

Tl0kM_img1349800x600.jpg

FoV9t_img1341800x600.jpg

 

zatim je na redu pumpa za ulje, vitalan deo motora, zato sam resio da je detaljno pregledam

 

YywvZ_img1336800x600.jpg

BbsFt_img1347800x600.jpg

404.jpg

 

naravno, tu je i obavezan service manual

 

2erUW_img1352800x600.jpg

 

pumpa je rasturena, izmereni zazori, sve je u toleranciji

 

lqfRQ_img1354800x600.jpg

N31uw_img1353800x600.jpg

 

skidam pick-up, ali pre skidanja za svaki slucaj obelezavam flomasterom kako je sta stajalo, jer nisam siguran da li postoji reper na osovini. Kad sam skinuo utvrdjujem da postoji reper, jedva vidljiva crtica utisnuta na zubu osovine. Ipak je bolje sto sam obelezio, bice mi lakse tokom vracanja. Tu ne sme da se pogresi, je izmedju dva zuba na osovini razlika 11 stepeni, sto je previse za pomeranje ugla predpaljenja, ako se pogresi makar za jedan zub, motor posle nece moci da upali jer nece bacati varnicu kad treba.

 

hXeqS_img1356800x600.jpg

mwDFp_img1357800x600.jpg

 

Sad se ceka lanac bregaste da njega ubacim, pa mogu da sklopim sve nazad i usrafim dekli. Nastavak verovatno za par dana.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Na onaj limeni od ventil dekle stavis silikon, ali na onaj izmedju cilindra i glave ni u ludilu!!!!!

Znaci samo da vratim stari limeni dihtung bez ikakvih dodataka ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Nemozes nista da pogresis kod te crne kutijice ili impulsataora....ti zupcanici kod inpulsatora nisu simetricni i mogu da sednu samo na jednu mogucnost.......videces kad vracas da se nemoze promasiti.......uglavnom dobro idemo dalje.....

 

 

@ dihtung glave....DA bez silikona, malo omastis povrsinu samo i to je to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Braco ti je vec rekao ali i ja da dodam , silikon u karb nikako , mozes da proveris kako se ponasa taj silikon ( osusen , stegnut ) u dodiru sa benzinom , omeksa i ako je dovoljno sitno parce  izvanredno zapusuje kanalice karba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Ne zameri, ali meni mazanje silikona deluje pametnije od smirglanja lonceta :)

 

Kao sto sam vec napisao, glavu sam vec jednom skidao, mazao metalni dihtung silikonom i vratio je. Nigde nije popustila, tako da mislim da ce i sad da bude ok. I original nov dihtung je metalni preko kog je nanesena fabricki neka vrsta silikona. 

 

Ne zamjeri ali meni mazanje silikona  ne djeluje  pametnije nego naprotiv gluplje ali nema veze ti radi kako ti mislis da je najbolje.Skidanjem pola mm i manje  dobijas da dihtung koji se vremenom poravnjao ponovo viri pih pola mm i narednih godina skidas ga 100 puta i chisti ebenishes ili sta vec oces , mada neko voli stalno da nesto kelja itd...

A ako tvoj silikon zaustavi kompresiju javi mi marku jer to ce biti prvi "na svijet".

Ponovicu tvoje rijeci "ne zameri" ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Delovi su stigli, pa sam ovih dana radio jos malo. Plan je da napakujem sve sto treba i zatvorim dekli, da bih se posle posvetio glavi, cilindru i klipu.

 

Prvo sam nabavio klingerit i od njega napravio dihtung tako sto sam na dekli namazao tanak sloj tovatne masti i prislonio na klingerit. Kad se dekla pomeri, tovatna mast lepo ocrta kako dihtung treba da izgleda.

 

NIDBw_img1389800x600.jpg

JMg9j_img1394800x600.jpg

 

kad sam zavrsio sa izradom dihtunga, sledece sto treba da uradim je da napravim alat kojim cu zadrzati korpu dok zavijam maticu. Alat ima tri zuba koji ulaze u rebra korpe.

 

1j60v_img1408800x600.jpg

 

Stezem korpu uz pomoc napravljenog alata, a da zadrzim osovinu radilice sam smislio trik sa zupcastim kaisem i stegom, evo i slika da vam bude jasnije

 

29cGM_img1409800x600.jpg

Mts77_img1404800x600.jpg

iN6Ou_img1407800x600.jpg

 

bez ikakve muke sam stegao te dve matice, a njih sam se najvise plasio :) Pakujem lamele, stezem ostale srafove, dihtung dekla premazujem silikonom, vracam dekli na mesto i time je taj deo posla zavrsen

 

6Un9s_img1412800x600.jpg

gPHmW_img1413800x600.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sledece je na redu sredjivanje poklopca glave. Uz pomoc jednog clana foruma (hvala mu do neba :) ) sam preko e-bay kupio kompletnu glavu sa svim pripadajucim delovima, tako da sada imam sve duplo, zato cu od obe glave iskoristiti najbolje i sklopiti.

 

Pacijenti na stolu

 

u8ywO_img1397800x600.jpg

 

malo pomocu odokativne metode, malo merenjem odredjujem dobitnu kombinaciju. Moj stari poklopac glave mi izgleda bolje, pa cu njega ostaviti, takodje dve klackalice su mi dobre, a na srecu bas one koje su lose su dobre na drugoj glavi, tako da uspevam da napravim kombinaciju da imam sve 4 dobre klackalice. Takodje menjam i dve pomocne klackalice (sub rocker).

 

404.jpg

8eCFZ_img1400800x600.jpg

 

skinute klackalice sa drugog poklopca

 

UxDay_img1398800x600.jpg

 

Kod ove zamene nema neke velike nauke, kako se skine, tako se i vrati, ali ako nemate nove bakarne sajbne dobro bi bilo da ih okalite da bi ponovo bile mekane kao u cvetu mladosti :)

 

5ANHt_img1403800x600.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Za skidanje cilindra vam je potreban KVALITETAN cevasti kljuc 12. Srafovi su duboko, pa velika gedora ne moze da upadne u rupu u kojoj je sraf. Moji su bili bas jako stegnuti (ili su zapekli). Probao sam da odvijem malom gedorom, ali je suvise jako stegnuto, nisam hteo da odvijam sa velikim prekretom da je ne bi slomio. Zato pravac gvozdjara, kupujem cevasti kljuc 12/13 unior, 430 din. Uz pomoc prekreta od 1/2 metra uspevam da odvijem srafove cilindra, unior je jos jednom dokazao kvalitet, mislio sam da nece da izdrzi.

 

Cilindar sam pregledao, ima par riseva, ali nista strasno, izmereno je da je pohabanost manja od dozvoljene tolerancije.

 

gsBcZ_img1415800x600.jpg

dbhcP_img1416800x600.jpg

 

Klip deluje takodje ok, ipak merenjem utvrdjujem da je malo ovalan i da je u tom ovalnom delu malo van tolerancije. Karike su katastrofa, pojedene ispod svake mere, cudi me kako je motor uopste palio, a i isao je prilicno dobro. Nije ni cudo sto je trosio litar ulja na 300 km :)

 

9IWrh_img1417800x600.jpg

YAvyM_img1418800x600.jpg

 

Bolcni i mala pesnica, ovo me je najvise zabrinulo. Bolcni u klipu nema ni najmanje povecan zazor, ali u maloj pesnici radilice se prilicno klima. Medjutim kad ga ravnomerno vucem gore-dole ne osecam nikakvo "klocanje" sto bi rekli majstori, tj zazor. Uz konsultaciju vise majstora utvrdio sam da tu nema sta da se menja i da je ok. Interesantno da klipnjaca u maloj pesnici nema nikakav lezaj ili biksnu, tako da kad se pojede, mora cela radilica da se menja. Cudno resenje japanaca...

 

JbtWh_img1419800x600.jpg

yLH2Y_img1420800x600.jpg

 

ovo su nove karike, vidno sire od starih kad se ubace u klip. Kod montaze karika je potreban veliki oprez jer su jako krte. Nisam koristio nikakav alat, nego ih razvlacio u ubacivao prstima, tako mi je bilo sigurnije

 

9IW7L_img1422800x600.jpg

vNG21_img1423800x600.jpg

 

Kod vracanja cilindra vam je potreban pomocnik, jedan drzi cilindar, a drugi skuplja karike da bi upale u cilindar, ovde prsti ne pomazu, pa sam se posluzio ravnim odvijacem.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ispod cilindra je nov dihtung zahvaljujuci Kobri kome se ovom prilikom jos jednom zahvaljujem. Posto je cilindar vracen na mesto i stegnut na propisnu kilazu prelazim na sredjivanje glave.

 

Propusnost ventila ispitujem benzinom.

 

GX7ng_img1424800x600.jpg

 

posto je benzin posle nekog vremena prokapljao, sledi skidanje ventila. Za tu operaciju sam ponovo pravio alatku od stege.

 

eS2no_img1406800x600.jpg

pM2L6_img1426800x600.jpg

jvPKS_img1425800x600.jpg

 

Ventile sam probao da oslajfujem pastom za slajfovanje ventila, ali posto su sicevi ventila dosta osteceni, odneo sam glavu i ventile na masinsku obradu. Glava sutra stize sa obrade, pa nastavljam gde sam stao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Види нек ти неко (или сам уради) ИСХОНУЈЕ цилиндар. Лепше ће ти лећи карике...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Него јесу ти добре опруге вентила? Мислим, висине су у толеранцији?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Razmisljao sam o tome, ali cilindar je i ovako na ivici tolerancije, ako ga honujem otici ce u minus.

Velike opruge su ok (3-4 mm u plusu od minimalne tolerancije), a male su na granici, kod obe glave isti slucaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Ona ideja sa zupcastim kajsem i stegom me je odusevila, i usput jedno neiskusno pitanje - dali taj patent moze da se primeni i kod skidanja korpe kvacila, bez tog metalnog alata sto si pravio ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Ja one srafove na cilindru nisam nicim mogao da odvrnem, ni Uniorom a cak i onim udaracem sto udaris a on malo okrene u smeru okretanja......sve 12ke sam unistio i na kraju sam busilicom busio glavu srafa dok se nije skroz odvojila.......a kad sam vracao nasao sam srafove od glave od Golfa dizela i narezao sam navoje koji su mi trebali........fazon je sto je taj Japanski 12 malo cudan i ima veliku toleranciju na Evropske kljuceve i to ga zezne.....nisam uopste odusevljen sa Japanskim srafovima da vam pravo kazem.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

...nisam uopste odusevljen sa Japanskim srafovima da vam pravo kazem.....

 

Дај Ацо фотографиши макро оне вијке што стежу цилиндар, молим те!!!

 

Па ми онда реци да си равнодушан према истим  ;)

 

Ја нисам видео моћније, право да ти кажем...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Veljo,

ne moze kod skidanja korpe jer nema gde da pridje da bi stegao zupcasti kais oko korpe, a ako nije stegnuto, korpa ce da klizi. Isto tako stega nema gde da se osloni pri odvijanju, a u ovom mom slucaju se taman lepo nasloni na osovinu kurble i nema gde dalje, jedan covek je dovoljan za odvijanje.

 

Dzigorius,

stvarno je bilo krvnicki stegnuto, mislio sam da ce kljuc da se polomi. A kad otpusti ja poletim kao da me je neko gurnuo kolikom silom sam vukao i to preko prekreta od pola metra :)

 

iksel,

Ne pratis radnju fabule, cilindar je vec stegnut, tako da od slika nista :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

iksel,

Ne pratis radnju fabule, cilindar je vec stegnut, tako da od slika nista :)

 

Ма пратим, него лакше читам слике  ::)  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

...nisam uopste odusevljen sa Japanskim srafovima da vam pravo kazem.....

 

Дај Ацо фотографиши макро оне вијке што стежу цилиндар, молим те!!!

 

Па ми онда реци да си равнодушан према истим  ;)

 

Ја нисам видео моћније, право да ти кажем...

 

Nisam ja rekao da su od loseg materijala nego da njihova glava je manja od Evropske 12ke......i zato dolazi do problema, jos je sraf malo zaobljen i spada sa kljuca...............treba ti da vidis kako je izgledao torex od golfa nema sanse da nesto zezna a glava na golfu se steze na 11 kila......tako da je moj budz bolji od Japanskog fabriskog resenja.......izmeri glavu i kljuc pa ce ti biti jasno o cemu pricam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Све знам, све сам то прошао већ, на жалост. Прво ми је пукла позајмљена гедора 3/8 (наставак), па цевaсти (на фотографији - још га чувам - 13-ица добра  ;D). А одврнуо и стег'о са овом 12-ицом са главом од пола цола без проблема.

post-1644-12879064057299_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Malo su se radovi oduzili, jer sam imao par problema, ali vreme je ionako uzas, pa se ne sekiram mnogo :)

 

Odneo sam glavu na obradu siceva ventila, majstori je uradili, ja je sav srecan donesem kuci kako bi nastavio sa sklapanjem. Posto su je na moje insistiranje uradili na kraju radnog vremena, pa nisu imali vremena da oslajfuju siceve, dali su mi malo paste za slajfovanje da to uradim sam. Krenem da ih slajfujem, medjutim vidim da su lose uradili siceve, tj uradili su ih "nakrivo", samo polovina ventila sedi na sicu. Nisam uspeo pastom to da ispravim, pa im vracam glavu nazad na reklamaciju. Sutra su je konacno uradili kako treba, evo kako to izgleda

 

QAFqS_img1427800x600.jpg

ktM7S_img1429800x600.jpg

 

stavljam nove gumice ventila (ponovo hvala kobri :) ) i montiram ventile na glavu

 

gKWGK_img1430800x600.jpg

tL2Lg_img1431800x600.jpg

 

vracam glavu na cilindar, uzubljujem bregastu i uz malo muke, posto nemam original drzac spanera, ubacujem i spaner na mesto. Ispod gumice na osovini spanera namotavam malo teflon trake da bi se gumica malo rasirila i zaptivala, posto mi je ranije tu curelo ulje. Pokusavao sam ranije silikonom da resim taj problem, ali nisam uspeo. Osovina je dosta tesko uletela na svoje mesto, zato mislim da ce sad gumica da zaptiva 100%

 

vsHfm_img1432800x600.jpg

 

zatim montiram poklopac glave i stelujem ventile. Ovde nailazim na problem, jedan od ventila je stalno zategnut i nema zazora uopste. Razmisljam, posto su obradili siceve, ventil upada vise u glavu, a verovatno nisu skratili dovoljno ventil, pa je tu problem. Zovem druga Zeljka lokalnog moto-mehanicara na konsultacije - kaze ne diraj nista dok ne vidim. Dodje on sutra, proveri, lepo uzubljeno, klip u pravom polozaju za stelovanje ventila, ali onaj jedan ventil ne mrda. Obrusimo malo ventil, malo pomocu klackalicu vratimo sve na mesto, opet nece. Kad odjednom viknu "jaooo acooo !" Ja pogledam sto vice, udarim se u celo i kazem sebi GLUPSONE ! Sad cete mi se smejati, ali ako i treba  :-[ poluga za dekompresor koja podize ventil preko klackalice je bila u takvom polozaju da je blokirala klackalicu i normalno da ona nije imala zazor.

 

Na kraju konacno nastelujem ventile i ubacujem masinu u ram

 

QLdNJ_img1433800x600.jpg

 

Najgori deo od svega mi je bio vracanje karburatora na mesto i spajanje sajli, verujte da mi je bilo lakse da ubacim masinu i spojim sve sto treba od ubacivanja karburatora.  Posle ubacivanja karburatora pritezem sve srafove, spajam sajle, kablove i kad sam na kraju montirao kabal za dekompresor koji ide preko kurble, vidim da mi se pri kurblanju ne pomera poluga koja vuce sajlu. Auuu, pa da li je moguce da ispadam glupson dva puta u istom danu ? Da, drugovi forumasi, moguce je ;D

 

Sta cu, skidam dekli da vidim o cemu se radi, sreca sto ne moram da vadim masinu iz rama i zaticem ovu sliku

 

MEuQj_img1434800x600.jpg

 

vidite tackicu na osovini kurble i tackicu na delu iza ? E one su reperi i treba da su u istoj liniji, ja na to nisam obratio paznju pri sklapanju i eto problema. Sve zbog zurbe, a niko me ne juri. Naravno, posle vracanja u pravu poziciju sve radi kako treba.

 

Posto sam resio da ipak ne sipam ulje 10w-40 koje vec imam, nego gusce 20w-50 zbog povecanih zazora u masini, konacno sklapanje i startovanje masine ce biti za par dana.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja