Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL600R veliki servis

Recommended Posts

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Vec duze vreme se spremam za ovaj veliki servis i sad je konacno doslo vreme da ga uradim. Kako sta budem radio, tako cu postovat da vas ne bi odjednom zatrpao sa puno materijala. Ovo radim prvi put, imam nekog malog iskustva sa mehanikom, cisto zato jer sam uvek pokusavao (i uglavnom uspevao) da popravim sta god mi se pokvari. Zato cu ja malo savetovati one koji rese da rade ovo isto ili slicno kao ja, a malo ce iskusniji mehanicari savetovati i mene kako se tema bude razvijala. Sve savete i predloge sam spreman da saslusam :)

 

  Moj prvi i osnovni savet - pre ovakvog poduhvata nabavite kvalitetan alat - gedore, kljuceve, imbuse. Ne mora da bude profesionalan, ali bar pristojnog kvaliteta. Sve je uglavnom prilicno jako stegnuto, tako da ako imate los alat mozete samo da se nervirate (okrnjeni srafovi i matice koji se posle jos teze odvijaju npr.)

  Drugi savet je - polako i pazljivo. Pre rasturanja bilo kog sklopa bacite pogled na service manual, ne morate da ga ucite napamet, ali bar da znate sta vas ceka. Ja imam obicaj da pre rasturanja necega sto rasturam prvi put,  to slikam iz vise uglova, kao i tokom rasturanja, pa ako kod sklapanja negde zaskripi, slike su tu da vidim kako i gde sta ide.

  Treci savet je - lepo operite motor pre rasturanja, manje necistoca koje mogu da ulete gde ne treba, manje brige. Ja sam posle poslednje voznje oprao motor kao sto ga uvek perem, sto znaci ne bas detaljno. U medjuvremenu je poceo mraz, pa nisam mogao da dovrsim pranje kako treba i to me je kasnije tokom rasturanja mnogo nerviralo, vi ne ponovite moju gresku.

 

  Na motoru cu menjati bregastu, klackalice, glava ce na obradu, kao i ventili. Jedan brezon je oblajznuo u glavi, pa i to treba da se sredi, idu nove gumice ventila, lanac bregaste i karike. Uz put cu ocistiti karburatore.

 

Necu ici u detalje, jer su detalji u sevice manual-u, ako nekoga zanima nesto vise neka pita.

 

  Prvo skidam rezervoar, sediste, bocne plastike, otkacinjem sve sajle i creva sa motora.

 

LzpBO_img1267800x600.jpg

9oan7_img1274800x600.jpg

 

skidam karburatore, otpustam sve srafove koji nose masinu i konacno vadim masinu iz rama. Od motora spremnog za voznju do masine na stolu je proslo nepunih dva sata, XL je za ovo jako pristupacan.

 

eX2V4_img1280800x600.jpg

aU9JU_img1279800x600.jpg

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

@Dzigorius

Slobodno ubacuj savete, gde god mislis da treba, sigurno znas ovo bolje od mene :)

 

 

Sledece sto radim je ciscenje karburatora. Prvo sam razdvojio karburatore, pa ih rasturao, cistio i sklapao jedan po jedan kako ne bi pomesao delove.

 

x5n42_img1281800x600.jpg

osMJu_img1291800x600.jpg

 

sastavni delovi karburatora na stolu. Air-cut ventil nisam vadio kako ga ne bih ostetio, samo sam skinuo njegov poklopac i utvrdio da je dijafragma u dobrom stanju, nije bilo potrebe za skidanjem. Na slici vidite kako je lonce iznutra imalo neku crvenu boju, sem par cestica prljavstine bilo je relativno cisto. Medjutim, kad sam odvio jet diznu, cela povrsina nje je bila prekrivena sitnim peskom. Sve dizne sam potopio u razredjivac, a ostale delove istrljao cetkicom potopljenom u razredjivac. Posle ovog tretmana karburator se sijao kako iznutra, tako i spolja. Dizne i sve otvore na karburatorima sam produvao kompresorom.

 

NZUAC_img1297800x600.jpg

 

Pre sklapanja sam gumicu lonceta i poklopac sibera (poklopac karburatora odozgo) premazao silikonom, posto nove gumice nisam imao.

 

NqEuH_img1299800x600.jpg

 

Karburatori pre spajanja

 

yNXdn_img1300800x600.jpg

4lMPM_img1298800x600.jpg

 

i konacno spojeni.

 

TShBQ_img1301800x600.jpg

 

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

U loncetu imas crvenu boju koja potice od rdje iz rezervara........moji siberi su bili vise potroseni i nisam bas imao stabilan ler ( malo povisen sa drzao ).....ovi tvoji pristojno i zdravo izgledaju......verujem i da rade dobro

 

Inace verovatno znas da do jedne trecine gasa radi samo ovaj levii karburator a preko 1/3 pocinje da se otvara i drugi da bi se na kraju izjednacili i obadva otvorila.......oseti se na gasu kako ga dodajes do 1/3 da ide lako onda i manje trosi jer radi samo jedan na jednom grlu, i onda gas malo oteza zato sto pocinje da vuce i siber drugog.......ja sam voleo da idem polako na tom jednom grlu i kad dodjem do tacke kad ide i drugi onda mu zadam pun gas i motocikl podivlja......

 

A XR ima jedan karburator ali veci, sto je bolje ( jace ) a i manja je sansa da se pokvari jedan nego dva.....samim tim i njegova glava ima jedan veliki kanal a XL ima dva......

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Pratim temu sa odusevljenjem, posto volim ovakve poduhvate,

Ako nesmeta imam po neko pitanje  Dali sme da se maze silikon - mislim da ga benzin rastvara, zar nije bolje napraviti dihtung od tankog klingerita ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Ako je gumica  stara i sabijena ja je ne mazem silikonom nego u kanal ispod gumice ubacim zicu  ( adekvatne debljine ) celom duzinom i onda stavim gumicu i nema sanse da propusti...ali i ovo ce raditi bez frke...verovatno i bez silikona

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

@Dzigorius

Siberi skoro da nemaju ogrebotinu, iznenadio sam se uopste stanjem celog karburatora, nigde tragova potrosenosti nicega. U service manualu pise da razlika podizanja prvog i drugog sibera treba da bude 8,2-8,7mm mereno na polugama. Meni je ta razlika 4mm i nisam mogao da je povecam jer plastika koja ulazi u kugle poluga i povezuje poluge oba karburatora, ne moze da se nasteluje, tj poveca razmak. I tako mi je motor radio ok, pa se nisam nesto zamarao previse oko toga.

 

@velja

I ranije je bio silikon (na slikama se vide tragovi crvenog silikona), pa je drzalo ok, jedva sam razdvojio lonce koliko je jako zalepio.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ajmo dalje

 

Kad je vec pola motora rastureno, ajd' da ocistim i podmazem sve sajle. Pravim fiseke od isecene plasticne flase i izolirom ih umotavam na sajle. Fiseke sam prvo napunio WD-om, sa druge strane sajle je svakako djubre izaslo. Narocito sam imao problema sa sajlom kvacila, kroz nju je jedva probio WD, bila je puna sasusene masti. Kad je konacno na sve sajle prokapljao cist WD, u fiseke sam sipao ulje i sacekao da izbije na drugu stranu sajli. Sad su sajle ciste i podmazane i mnogo lakse ide nego ranije.

 

lYZ7L_img1306800x600.jpg

K6A9s_img1307800x600.jpg

Zd6qB_img1308800x600.jpg

 

Rucicu gasa sam ocistio od stare masti, namazao novu, namontirao sajle i sve sklopio nazad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

... Air-cut ventil nisam vadio kako ga ne bih ostetio, samo sam skinuo njegov poklopac i utvrdio da je dijafragma u dobrom stanju, nije bilo potrebe za skidanjem.

 

Мудра одлука, ја се напатих са поцепаном дијафрагмом у свом мајсторисању...  ::)

 

 

Ајмо даље  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Sajle si opro ali nisi trebao da ih podmazujes jer one rade na suvo...ali dobro to nije nesto bitno....ta mast i prljavstina sto je izasla je od predhodnih podmazivanja.....vidim da su originalne one lepa sto se savijaju ko da je kanap a ne sajla...fino u svakom slucaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

@Dzigorius

 

Пошто видим да познајеш материју, интересује ме (а можда и Ацу) шта може да се добије (изгуби) променом висине зедера на иглама карбуратора пошто су карбови већ расклопљени?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Konacno se bacam na masinu, zbog cega je i krenula cela prica :) Masina trosi puuuno ulja, a da je losa bregasta i klackalice to znam od ranije jer sam vec jednom skidao glavu. Skidam poklopac glave i pogled mi pada na ovo:

 

bregasta

0VWZ2_img1309800x600.jpg

MYuXm_img1310800x600.jpg

 

klackalice

 

Dl31E_img1311800x600.jpg

 

skidam spaner, vezujem lanac kako ne bi upao dole i odvijam glavu

 

4jJDW_img1312800x600.jpg

 

XL ima troslojan metalan dihtung poklopca glave i glave, pa pri skidanju pazite da ga ne iskrivite mnogo, jer se uz upotrebu silikona ti dihtunzi mogu vise puta koristiti, naravno ako nisu osteceni. Zato  kad odvojite malo glavu od cilindra, odlepite dihtung kako se ne bi iskrivio prilikom dizanja glave sa cilindra.

 

QUP0y_img1313800x600.jpg

 

Pogled na glavu i cilindar, na glavi vidite dosta ostataka od sagorevanja ulja, a cilindar je mokar od ulja, nije ni cudo sto ga je toliko trosio. Jedan ventil je beo, pretpostavljm da nije zatvarao kako treba i da je to razlog.

 

qgHkt_img1315800x600.jpg

c6qQD_img1316800x600.jpg

 

HIArN_img1318800x600.jpg

 

sad cekam na delove koji uskoro treba da stignu, pa cu nastaviti sa ovim delom posla, u medjuvremenu ima jos toga da se rastura :)

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

@ karburator

 

 

Ma to nista netreba dirati ako dobro radi a to je nijansa koju nemozes ni osetiti...moj dobar gari se igrao sa tim na XTu i menjao skidao stavljao vece dizne manje busio....onda sastavi pa ima knedlu......ma skidas karburator 100X......druga je stvar ako uzmes kit pa su to ljudi vec uradili kako treba i onda stavis i to je to.......karburatori kad rade netreba ih dirati sem ciscenja.......jel ti vec kad skines plovak pomeras iglicu koja tu dugo vreme radi i napravila je sebi mesto......negde je zakazena malom zicicom ali mozes je okrenuti za 180 stepeni...iglice mogu da budu sa mesinganim krajem ili gumenim......ove sa mesinganim uvek mozes finom slajf pastom da uradis, a gumene jbg. nemozes im nista...desava se da ljudi rastave karburator koji radi i zeznu iglice i onda im preliva.....zato ako radi nediraj nista

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Drustvo cujemo se kasnije pa cu vam preneti moja znanja u vezi te glave, bregaste itd.....ima tu poslica dok nestignu delovi....onda je pravo zadovoljstvo sastavljati

 

Aco jel klip 100mm????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Free rider, 814 postova
  • Lokacija: Beograd/Borca
  • Motocikl: 2014 BMW R1200RT

Drustvo cujemo se kasnije pa cu vam preneti moja znanja u vezi te glave, bregaste itd.....ima tu poslica dok nestignu delovi....onda je pravo zadovoljstvo sastavljati

 

Aco jel klip 100mm????

Kod mene jeste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Free rider, 814 postova
  • Lokacija: Beograd/Borca
  • Motocikl: 2014 BMW R1200RT

Naravno, zvao sam ih trebali su vec da dodju da preuzmu, ako ne danas u ponedeljak 100%.  Jel te interesuje da ti posaljem zastitu sto ide preko fara ( metalna mrezica ) i mali pak treger, sve u jednom. Ja nisam stavio pa ako hoces.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5225 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

QRnyY_img1299800x600.jpg

 

Aco , ja ne praktikujem silikon na djelovima tipa ovog, mnogo jednostavnije je da iz loncheta izvadis gumeni dihtung i metalnu piksnu , uzmes parche shmirl papira  na komad stakla u skines jedan djelic.Posle toga korito u kome je dihtung  je plice i guma zaptiva ponovo 100% a zapremina lonceta se neosjetno smanji bzv.Posto obicno svi karbovi imaju mesinganu cjevku koja je visocija od lonceta pa smta da bi se obrusilo lonce samo komad stakla sa malom rupicom na sredini rjesava problem.

 

Kod dihtunga glave silikon ne pomaze  radi prevelikomg pritiska iz kompresionog djela i temperature osim u djelu  gdje ide kanal za ulje za podmazivanje glave(kod jamahe xt) kod xl neznam kako je rjeseno podmazivanje glave. Sretni radovi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ne zameri, ali meni mazanje silikona deluje pametnije od smirglanja lonceta :)

 

Kao sto sam vec napisao, glavu sam vec jednom skidao, mazao metalni dihtung silikonom i vratio je. Nigde nije popustila, tako da mislim da ce i sad da bude ok. I original nov dihtung je metalni preko kog je nanesena fabricki neka vrsta silikona. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja