Jump to content

Moto Zajednica

Elektronika: Blicer za stop svetlo

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

firmware.zipOvaj uredjaj nije nista novo ali je veoma korisan dodatak koji ce sigurno povecati bezbednost. U pitanju je modulator za stop svetlo, ili ti stop blicer. Povezuje se na vod koji ide od kocnice do stop svetla. Kad dobije signal kocnice, stop svetlo blicne 3 puta brzo i na 4. ostane upaljeno dok god je kocnica pritisnuta. Blicer je baziran na mikrokontroleru PIC12F629. Posto je veoma mali ja svoj nisam ni ugradjivao u kuciste vec ga samo omotao izolir trakom i tusnuo ispod sedista. Odlicno funkcionise vec 7-8 meseci. U prilogu je dizajn stmpane plocice, software i lista delova. Srecan rad!  ;)
firmware.zip
IZMENE: Ubacen zip sa 8 verzija firmware-a u prilog ovog posta i sledeci video koji demonstrira njihov rad.



Blicer u akciji...


4285575536_ababbff8b3.jpg

4284832523_b413deedb9.jpg

4284832659_ef6e316951_o.gif

4285576834_1958640aa8.jpg

delovi.txt

stampana_ploca.zip

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Odlično i mislim da povećava sigurnost u vožnji, vozači iza nas će lakše uočiti da kočimo.

 

Samo što si usitnio štampanu pločicu, svaka čast :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Ima viska dovoljno za sve koji nisu u prilici da sami naprave.   ;) Napravio sam 10tak stampanih plocica i polemio dobar deo njih, fale mi samo mikrokontroleri. Skoknucu do grada sutra da uzmem jos pa ti se javljam na PP kad bude spremno.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Bravo majstore! Hocu i ja, ali naravno hocu i da finansiram troskove i trud majstora. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Naravno, uvek ima mesta za poboljsanja, ali kontam da sam ovde postigao sto sam hteo, a to je da radi, i da plocica bude sto manja.  :)

Ja sam ipak amater, skromnog poznavanja elektronike a i CAD programa.  Kad budem radio neki ozbiljan projekat, poslacu ti fajl na verifikaciju, sigurno ces imati bar 50 saveta za poboljsanje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pazi, radi se o optimizaciji štampe gledano mogućnošću potencijalnog konstruktora koji i ne mora da bude jači elektronac.

ne znam dal sam gledao dobro eps (u korelu) ali mi se čini da su ostrvca mala a rupe prevelike, zarad razbušivanja to treba popraviti.

malo rotacije regulatora, bloka ispod pic-a i trandže bi eliminisalo provlačenja.

e, sad trebao bi da nekako zabraniš ove filove mase, program se trudi, al ovde je nepotrebno (nesikusni to lepo lemilicom šlusuju)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

Sve je to lepo i korisno, al se spremite da cesce menjate sijalice. Osim ako ne ugradjujete LED diode.

 

nije baš u toj proporciji. ne riknjavaju vlaknašice od seckanja štopaljkom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

pazi, radi se o optimizaciji štampe gledano mogućnošću potencijalnog konstruktora koji i ne mora da bude jači elektronac.

ne znam dal sam gledao dobro eps (u korelu) ali mi se čini da su ostrvca mala a rupe prevelike, zarad razbušivanja to treba popraviti.

To su default dimenzije ostravaca i rupa u Eaglovoj biblioteci. Ne znam da li koristis Eagle, ali on ima jednu glupu osobinu da ne mozes u samoj PCB sekciji da menjas ni jedan ni drugi parametar, vec to moras da uradis u bblioteci sto je smooor i spor proces. Znam, treba napraviti custom biblioteku najkoriscenijih elemenata...

e, sad trebao bi da nekako zabraniš ove filove mase, program se trudi, al ovde je nepotrebno (nesikusni to lepo lemilicom šlusuju)

Ne trudi se program, ja uvek crtam ground plane sta god da radim, pored opravdanih razloga i zbog toga sto se tako plocica brze nagrize. Razume se, ovde nije neophodan, ali jos nisam nabavio visokoprocentni hidrogen pa i dalje grizem ferohloridom. Posto sam brijem glavu nemam prilike da smorim nekog frizera da mi proda malo. ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Sve je to lepo i korisno, al se spremite da cesce menjate sijalice. Osim ako ne ugradjujete LED diode.

Sijalici vise skodi los put nego blicanje. A pored toga... vreme je da se predje na LEDove. Znas, ono... ekoloija, priroda, manje sijalica u smecu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

jos nisam nabavio visokoprocentni hidrogen pa i dalje grizem ferohloridom. Posto sam brijem glavu nemam prilike da smorim nekog frizera da mi proda malo. ;D

 

eto ti još 1 razlog da navratiš na lokaciju. pola litra ti dovoljno za početak. 30% naravno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Kako su neki hteli sporije blicanje, neki veci broj blicanja, neki da usporava...  pripremio sam 8 verzija i dodao novi firmware.zip  u prvi post. Takodje sam dodao i demo video svake od verzija softvera.

Igrao sam se malo sa brzinom, brojem treptaja, ubrzavanjem, usporavanjem, trajanjem impulsa, pauzama. Nadam se da ce vam jedan odgovarati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

 

Danas sam bio do Radio Kluba, gde sam nasao termo buzir 19,1mm/9.6mm kao alternativu relativno glomaznim kucistima.

4297627795_c426096f6a.jpg

 

Ovo, naravno, moze da se radi i upaljacem. Vodite racuna da ne preterate u grejanju.

4297628687_f9d03cb846.jpg

 

Nisam ranije koristio siroke buzire, ali moram da priznam da mi se dopalo. Nakon sto se ohladi buzir se prilicno stvrdne i odlicno stiti stampu od fizickih ostecenja, kao i kratkog spoja. Iako nije bas jeftin (323din/1m) i ne prodaje se ispod 1m, dobra je alternativa plasticnim kucistima koja ne dolaze bas u svim mogcim dimenzijama i cesto je tesko pronaci nesto sto savrseno odgovara. Prednost termo buzira je sto je sve jedva 1mm deblje od samog uredjaja. Ako ste freak za minijaturizaciju kao ja, ili nemate bas mnogo mesta na motoru kao kolega sa KTM-om  ;) koristite buzir!

4297630575_f1754d9450.jpg

 

Buzir je sa 19.1.. grejanjem moguce skupiti na max. 9.6mm, sto znaci da na krajevima ipak ostane malo mesta. Ovo nije nikakav problem ako je blicer ispod sedista, ali ukoliko se ugradjuje u samu stopaljku ili drugde gde je moguc prodor vode, na krajeve je najbolje utisnuti silikon i time je sve hermeticki zatvoreno, a u slucaju da se predomislite i pozelite da reprogramirate PIC, lako se dolazi do istoga rasecanjem buzira.

4297629367_5d871af9b1.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Jbt,323 din  :o  Ja sam placao u NS-u najvise 150 din,ne mogu da se setim,a mislim cak da je bilo ispod 100din,taj 20 mm(genijalna stvar,u zivotu necu vise izolir traku koristiti,gde mogu buziri  :D )  Secam se da je 30 mm,najveci sto ima bio oko 200din metar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja