Jump to content

Moto Zajednica

Tomos motori

Recommended Posts

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Inace kolika je mesavina za atx-a jel 3.5% ili 5.5% koliko sam nasao u katalogu.

3.5% sam stavljao na pocetku kad sam ga uzeo ali sad ga bas teram u velike obrtaje posto je sad kross na tapetu pa je malo jaca mesvina i to mi ostalo od razradjivanja.

I dali to  moze uticati na brzinu (neverujem) i snagu za uzbrdo (gde su nagibi ok 30%mozda vise).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

RADICM  ako ti je masina standardna ( fabricka ) onda ispostujes fabricku preporuku , u tvom slucaju procenat zavisi od lezaja u maloj pesnici  odnosno je li iglicasti  ili je biksna , ako ti je klipnjaca sa iglicastim gornjim lezajem  mozes praviti 2,5 pa i manje sa kvalitetnim uljem , a ako je biksna  nemoj manje od 4,00 odsto. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

RADICM  ako ti je masina standardna ( fabricka ) onda ispostujes fabricku preporuku , u tvom slucaju procenat zavisi od lezaja u maloj pesnici  odnosno je li iglicasti  ili je biksna , ako ti je klipnjaca sa iglicastim gornjim lezajem  mozes praviti 2,5 pa i manje sa kvalitetnim uljem , a ako je biksna  nemoj manje od 4,00 odsto. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ne bi mene to ni brinulo da mi ne pravi cep od ulja kad prenoci pa onda mora malo da se trese ili turira da rastrese to ulje da bi mogo da radi normalno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Tako i radim uvek sipam ceo rezervoar pre toga izmesan u kanti u nju stavim 500ml ulja i promuckam. :P

Ispravka tek sam sad ponovo pogledao tu sliku iz kataloga i pise 4% izvinjavam se na dezinformaciji moja greska.

Tih 4%je razumljivo sledeci put po tom receptu i nema promblema sa cepovima vise.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Jedno pitanje... brat od strica na selu ima APN 4 ku koja nam je ostala još od dede... sredio je sajle, lanac gume sve međutim kada upali motori oće da krene okreće se lanac i zadnji lančanik a ne točak... on mi je objaššnjavao da su unutra mali crni od gume i da su se pokidali... pitanje je dal i gde uzeti celu glavčinu od točka ili ceo točak ili gde pročitati kako popraviti  ;)

 

inače prvi motor takođe A3 jedan još uvek imam na selu  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ovako ja sam skoro menjao tocak na mom atx-u prakticno to su isti tockovi i za apn.

Ovako ispleteni tocak sa glavninom bez tog dela sa tim gumenim tegicima i onim delom za lancanik i delom na kome stoje kocnice je 4500 (dobijes bandas i ispletene zice)a ceo tocak u fullu samo da ga namontiras je oko 6000 mozda manje.

Sad kod tebe mora da je u pitanju samo sredisnji deo tocka tj glavnina da je nekako pohabana posto imaju zljabovu u koje upadnu gumeni tegici.

Nista ovako napamet slikaj ako budes mogao pa cemo lako da namestimo ili kupi tocak.

post-8968-12879065744897_thumb.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

moj bata bi verovatno bio rad da to popravlja ali poznajući njegove sposobnosti i strpljenje  ;D ;D ;D radiji sam da kupim ceo točak sa gumom ako je malo komplikovanije... gde bi to mogao da vidim da kupim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Imas na buvljaku coveka koji bas tomosove delove prodaje ima i jawe i jos stosta pored mislim da je 4. 5. red.

Ma to je smesto da se popravi ceo posao se svodi na pola sata posla i ja sam mislio da je neka filozofija posto mi se stari tocak klimao nenormalno levo desno a kad sam ga zamenio ispalo je da su samo otisli lezajevi (na stranu sto je bio za menjanje zbog dotrajalosti).

Imas gore sliku sad sam je stavio pa proceni sta se vise isplati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

POPSI  Tebi je verovatno crkao nosac lancanika ( br 19 na slici ) uz to ide i nova guma-zvezda , nije skupo i lako se menja , al moras prvo da rasturis.

 

RADICM  Koje ulje kosristis za mesavinu obzirom da se predvaja/talozi , Galax-ova polusintetika ti je sasvim dobro ulje za Tomosov program ( crveno )  nije preskupo i ima je svuda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun

Tako i radim uvek sipam ceo rezervoar pre toga izmesan u kanti u nju stavim 500ml ulja i promuckam. :P

Ispravka tek sam sad ponovo pogledao tu sliku iz kataloga i pise 4% izvinjavam se na dezinformaciji moja greska.

Tih 4%je razumljivo sledeci put po tom receptu i nema promblema sa cepovima vise.

 

Od kvaliteta ulja zavisi koliki % bi trebalo da se sipa i svaki proizvođač uglavnom na pakovanju napiše preporučljiv procenat.

Domaća ulja ili npr Modriča moraju ići 3-4%.

Imam odlično iskustvo na ATX koji je vožen isljučivo na Castrol TTS - stavlja se SAMO 1% ! Skupo ali vrhunsko ulje.

Kada sam posle 3 sezone otvorio mašinu na klipu je bilo smešno malo prljavštine koja se bukvalno prstom skinula.

Kada se vozi na kvalitetnom ulju mašina lakše podnosi ekstremna opterećenja i naravno dugo traje.

Meni ATX nije nimalo dimio - kao da nije cvaja. Vozio sam ga punih 6 sezona.

 

Ako imaš mogućnosti stavi L klip - ne opterećuje radilicu koliko poboljšava kompresiju.

Imao sam radilicu sa igličastim ležajevima i ELKO (austrijski) L klip  koji je meni trajao 3 sezone.(38.5 mm)

Bio sam veoma zadovoljan.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Trenutno sam da onom najeftinijem duotaktol mislim da se tako zove 175 kinti pola litre.

Ma letos je iso ok a tim uljem samo sto sam ja pretero sa mesavinom pa umesto 3.5%-4% ja stavio celih 5.5% nisam imo levak na pumpi pa roknuo celu vlasicu.

A sto se tice L klipa videcu sta cu i kako cu za sad ide ok generalka mu je radjena prosle sezone pred kraj od tad preso mozda 2000km pa ne bi da ga opet diram za sad ide solidno samo sto ga ja u poslednje teram u teski off sto ga pomalo unistava malo malo pa mi nesto pukne nosac auspuha pa sam jedno vreme nosio i kofer na off pa mi puko onaj drzac za ruke ali sve se da popraviti nije toliko strasno.

Takodje imam samo lepa iskustva sa njim jednom me je smao ostavio ali to je zato sto nisma hteo da slusam motor kad mi je govorio da treba karike da se menjaju pa je to onda povuklo komplet geeneralnu nov vilindar kvacilo radilica i stosta jos sad je zpreman za narednih 20000-30000 da radi ok uz promenu karika i mozda klipa.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun

e momci poceo sam da ga totalno sredjujem  ;) u sredu slike da vidite cudo  ;Dhehheeh

 

Baš lepo. Krenuo si na vreme. Kači slike da vidimo šta nameravaš sa mašinom.

 

Voleo bi da vidim tu radilicu koja ce da predje 20-30 000   ;D ;D

 

Ne znam. Možda neki penzioner na APN-u napravi tih 20-30.000 bez generalne ali da bude pedantan u održavanju

i da vozi smireno na kvalitetnom ulju.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: banovo brdo gornji kraj
  • Motocikl: Suzuki GS 500

e km sat gotov amortizere konacno lepo namestio

 

toliko za danas  ;)

 

sledeca 3 4 dana ce da bude gotova plastika bocna novi paknovi kocnica kontakt brava ako stigne iz pm i trebalo bih da nove poluge kocnica i kvacila da stavim  ;D a sad slike

RwbjD_71573897.jpg

 

led diode ja pravio sta mislite a ?  8)

V1mgD_76647709.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

A sto se tice generalne za onih 20000-30000 nadam se da cu barem ove sezone biti miran sa tim posto nameravam da predjem nekih 10000 valjad anecu imati nekih kvarova.

Do sad sam ja bio kriv za sve sto sam pokvario jer sam ga tero gde ne treba.

I jos jedno pitanje za Nick Blue  koliko si cesto radio generalno da znam sta da ocekujem i dali si nekad sa njim isao u off?

U katalogu kaze da nije za off koliko sam ja shvatio on je za makadm i tvrdi tucanik neki soft enduro ako se tako moze nazvati :(

A taman sam poceo lepo da se vozim.

Jos par pitanja koje ulje za menjac da koristim i na koliko da ga menjam jedan decko sto ima atx-a rece mi na 1000km ako je moguce i nije skupo.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: banovo brdo gornji kraj
  • Motocikl: Suzuki GS 500

A sto se tice generalne za onih 20000-30000 nadam se da cu barem ove sezone biti miran sa tim posto nameravam da predjem nekih 10000 valjad anecu imati nekih kvarova.

Do sad sam ja bio kriv za sve sto sam pokvario jer sam ga tero gde ne treba.

I jos jedno pitanje za Nick Blue  koliko si cesto radio generalno da znam sta da ocekujem i dali si nekad sa njim isao u off?

U katalogu kaze da nije za off koliko sam ja shvatio on je za makadm i tvrdi tucanik neki soft enduro ako se tako moze nazvati :(

A taman sam poceo lepo da se vozim.

Jos par pitanja koje ulje za menjac da koristim i na koliko da ga menjam jedan decko sto ima atx-a rece mi na 1000km ako je moguce i nije skupo.

 

 

menja se na 5 hiljada

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

E jbg meni usla voda u menjac kad vozim po barama pa sad menjam :(

A sobzirom koliko ga ja vozim ne bi me cudilo da sam prebacio 2500km od generalke pa je tu na pola puta i treba da se doliva a ne zanam sta da sipam.

Ne zanm dal moze da se poredimenjanje ulja u 4t motorima li na nekima se menja na 5000 a nekima na 3000 pa me to buni.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: banovo brdo gornji kraj
  • Motocikl: Suzuki GS 500

E jbg meni usla voda u menjac kad vozim po barama pa sad menjam :(

A sobzirom koliko ga ja vozim ne bi me cudilo da sam prebacio 2500km od generalke pa je tu na pola puta i treba da se doliva a ne zanam sta da sipam.

Ne zanm dal moze da se poredimenjanje ulja u 4t motorima li na nekima se menja na 5000 a nekima na 3000 pa me to buni.

 

e i mene si zbunio sada  ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

hehe ne znam sta da ti kazem ja cim saznam sta da sipam menjam to ulje do tad ne palim motor od onog silnog curenja opao nivo ulja na sredinu nije kritican al nebi da se zezam bez potreba.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun

 

I jos jedno pitanje za Nick Blue  koliko si cesto radio generalno da znam sta da ocekujem i dali si nekad sa njim isao u off?

U katalogu kaze da nije za off koliko sam ja shvatio on je za makadm i tvrdi tucanik neki soft enduro ako se tako moze nazvati :(

A taman sam poceo lepo da se vozim.

Jos par pitanja koje ulje za menjac da koristim i na koliko da ga menjam jedan decko sto ima atx-a rece mi na 1000km ako je moguce i nije skupo.

 

Moj ATX je bio 1988, vozio sam ga na 38mm L klipu 3 sezone ali klip nije bio original nego neka mala privreda. Onda sam razbušio cilindar na 38,5mm i kupio Elko L klip u Tomos-u u Kralja Petra. Sa tim klipom sam vozio još 3 sezone - videla se razlika u kvalitetu. Motor sam morao da prodam 2005.

Moj cilindar(T15) je imao polirane kanale i pomerene tako da je imao malu "knedlu" na startu ali je u petoj isporučivao stabilnu snagu koja je dugo trajala - išao je 90km/h.

ATX i nije za off - to je laki enduro. Neki ozbiljniji skok i završićeš sa rezervoarom u rukama ;D

Moj kum je skočio par puta sa CTX-om pa je svaki točak otišao na svoju stranu :D

 

Da li ti je voda ušla u menjač kroz rupu za merač nivoa ulja na desnom deklu ?

 

Samo jednom sam menjao ulje u menjaču - mislim da sam sipao SAE 15 Valvoline ako se dobro sećam.

Opet ista priča - koliko para toliko muzike - ako sipaš kvalitetnije ulje u menjač ređe ćeš menjati.

Tomos ima kilav menjač - ako vozi neko ko ga ne poznaje (čitaj krlja) pre će riknuti.

Ako jače cepaš motor - teraš na zadnji i ostali sportovi - menjaj češće ulje u menjaču.

Nisam se iživljavao na ATX-u zato je trajao, nisam morao da menjam ulje i lako sam ga prodao.

Ako stignem skeniraću slike.

 

Veliki pozzZ

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Iskreno imam vodu u menjacu zato sto sam jahao po dubokim barama a sto se tice krosa ne bi se usudio da skacem takodje ga ne teram na zadnji iako povremeni imam zelju ali ipak je to mali motoric za te stvari i ne bi da mi ode lamela od naglog dizanja iz prve ipak bi da potraje sa njim ono sto ja vozim svodi se na one puteve gde idu traktori u njivama pa koliko su oni nervni sam proceni a ulje ne bi ni diro da ga nisam jednom prilikom negde roknuo pa mi je curelo ulje dok ga nisam zakrpio sad je ok inace to me u poslednje vreme uhvatilo to ludilo da idem u njivu do tad sam ga samo tero po putu sad se razmisljam da mu namestim neku zastitu sa donje strane za svaki slucaj da ga opet ne otkinem negde slucajno.

Zbog tog curenja moram da dospem ponovo ulje u menjac a posto sam video da mi je i voda usla reko da promenim komplet i da ne razmisljam.

A sto se tice ulja u gorivo nisam pri tolikim parama da bi izdrzao moj tempo trosenja benzina sa prosekom oko 100km dnevno u sirem lokalu kad je raspust i slobodno vreme a da ne razmisljam kad krenem za Novi Sad, Zrenjanin, Belu Crkvu(pa iz Bele Crkve gde mi je letnja baza) Vrsac  i druge moto skupove onda mi ni rezervoar nece biti dovoljan tako da gore pomenutih 10000km nece biti veliki zadatak da se napravi ove sezone.

A realno sa skorasnjom generalkom gde je skoro sve zamenjeno osim menjaca cak je i tu nesto dirano mora da traje a najbolji deo je ona garancija na godinu dana na uradjen popravke ;D.

Jos jedna izrzito dorbra osobina na mom atx-u je dobar menjac gde tacno mogu da osetmi svaki ler i svako upadanje u brzinu preterano je reci da je precizan manjec sto ne zanci da svako ko sedne na njega zna da ubaci u brzinu (malo ne znanje malo preveliko ocekivanje od tomosa)ali je bolji od onih koje sam probao na ctx-u i bt-u gde ne mozes pogoditi ler (jbg kad sam ja uspeo naci atx iz 2001god).

Na njemu sam sve zivo naucio od cega ni upola ne bi na bilo kom skuteru.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja