Jump to content

Moto Zajednica

Auspuh, teorija... (Stara Tema, reaktivirana)

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Auspuh.

 

Auspuh je jedna izvedenica od reèi Aus, što na nemaèkom znaèi napolje, i puh, što predstavlja ljudski naèin doèaravanja izbacivanja vazduha iz sebe. Koristiti skoro neèujno H. To bi bila definicija Auspuha. Ustvari ima još jedna, dve reèenice duža...

 

Auspuh, drugi put.

 

Postoji mnogo naèina da pokažemo koliko ne znamo o auspuhu. "Vidi koliki je!! Mora da je dobar!", "Uh, otvoren je, ne daje povratni pritisak mašini, ne valja"... Aj i ja da se ogradim, prièam o auspuhu za èetvorotaktne mašine jer o 2T auspusima znam taman toliko da ih prepoznam. Poèinjemo sa logiènim pitanjem koje Vam neko može postaviti. Šta je to auspuh? Uh, sada treba da sevne neka jebaèka definicija sa puno nepoznatih reèi koja æe zbuniti onog što je postavio takvo pitanje pa neæe ni tražiti objašnjenje iako ništa nije razumeo. E, pa jebiga, ja ne znam te definicije, ali mogu da kažem èemu bi mogao da služi... Onako, po logici...Odvodi vrele gasove od ostalih delova agregata u neku taèku gde oni neæe smetati, drugo, smanjuje nivo buke koju motor proizvodi... treæe, ali ne i obavezno, a to je da pomoæu odreðenih hemijski iniciranih reakcija smanjuje nivo toksiènosti izduvnih gasova.

 

Osnovna teza uspešnog poslovanja je prilagoðavanje svojeg biznisa zahtevima tržišta. Tako i auspuh treba da odgovori zahtevaima izduvnih gasova. Da bi odgovorio jnihovim zahtevima, mora da ih razume. Dakle, kada smeša goriva i vazduha uðe u cilindar i bude zapaljena pomoæu sveæice, stvara se smeša koja se sastoji od jednog dela ugljovodonika(nesagoreno gorivo), ugljen monoksida, ugljen dioksida, azot oksida, fosfora i mestimièno po kojeg atoma teških metala kao što su olovo ili molibden. Ovo je, svakako uprošæen spisak, jer je formula mnooogo kompleksnija, ali mi prièamo o auspusima, a ja sam imao jedva dvojku iz hemije. Ono što je karakteristièno za sve ove materije, to je da su one u gasovitom stanju, da su pod visokim pritiskom dok ih klip gura napolje i da su malko topliji od pakla. Ovakva družina ulazi direktno u izduvnu granu, koja služi da iz više cilindara stvori put ka jednom mestu gde æe ti izduvi izaæi na slobodu. Izduvna grana se iz razumljivih razloga mora praviti od materijala koji je sposoban da izdrži one parametre od malopre, pritisak i toplotu. Zato je kod automobila èesto ona izlivena od èelika ili legura. Kod automobila je vrlo retko da svaki od cilindara ima svoj izduv, kod motora je drugaèije, o hvala ti konstruktore. E sad, ovo je trik pitanje, koliko su upravo te izduvne grane znaèajne za snagu agregata? Odgovor je, vrlo. Agregat se dosta muèi ne bi li izduvao gasove u te cevke. Pitanje je zašto je to onda tako napravljeno? Odgovor je, zato što je tako jeftino i nije komplikovano. Kapirate?? Jeftino. E, kod motocikala je drugaèiji sistem, paradoksalno je  staviti tuèanu gromadu tešku 15 kilograma na motocikl a težimo da on bude što lakši. Zato imamo cevke koje idu direktno od cilindara i tako imamo bolji odnos snage agregata i snage na zadnjem toèku. Druga stvar kod tih cevi, a ista je sa svim gasovima i teènostima koje idu kroz cevke, bitno je da je cev iznutra glatka i slatka, i onda æe gasovi kroz nju da proðu, što kaže moja baba, "kao maèe niz oluèe". To ti je interna aerodinamika, bato moj. E sad, posle njihovog putešestvija kroz cevke, postoji moguænost da nalete na katalizator, no to nije obavezno, al ajde da ga pomenemo. Katalizator je komora sa velikim brojem keramièki konstruisanih mrežica, keramika jer je specifièna površina keramike ludaèki velika, odnosno, ako bi uspeli da izraèunamo površinu svih tih delova keramike u katalizatoru, došli bi do podatka da je površina katalizatora velièine aerodromske piste, sitno kucane liste predizbornih obeæanja ili neke druge velike površine. E zamislite da gas treba da proðe kroz taj lavirint, u njemu se izgube mnogi otrovni elementi. Bolje tamo nego u pluæima motoriste koji vozi poslednji u grupi. Nakon katalizatora, ode gas u propas. Ustvari u lonac, odnosno, kako neki vole da kažu u top. Gasovi izlaze u auspuh pod visokim pritiskom, u auspuhu se nalaze vrlo kratko i izlaze napolje. U katalizatoru su oèišæeni od otrova, ali je ostalo još nešto, a da li je to rika milion lavova, da li je to grmljavina ili lavina, ne to je onom Rajku opet sišo auspuh na Ladi pa teroriše celu ulicu dok turira da mu se Lajka zagreje.

 

Vrooooommm!

 

Postoje tri naèina da utišamo auspuh. Absorbcija, restrikcija i refleksija. Absorbcija je najèešæa pojava kod motocikala. To uglavnom svi imamo jer takav sistem nudi dobre performanse, i ono što je najbitnije, jeftin je. Kapiraš? Jeftin. Restrikcija je, ono, jebo sam mu kevu, napunio ga krpom i sada motor malo štuca, ali se uopšte ne èuje. E to imaš na svom automobilu, provereno. Refleksija, e to je pravi sex. Zvuk nije ništa drugo do  talas. E, sad, talasi mogu da se potiru. Kljuèna stvar, onda je Perica uzeo olovku i nacrtao lonac koji usmerava talase tako da se oni meðusobno potiru i na izlazu dobio stub toplog vazduha. Perice, sedi 1. Skupo, ne pali alarme i prvi si se setio. Mama, oæu i ja Pericinu olovku pa da i ja budem pametan kao on. On je napravio lonac, takvog oblika da se buka odbija od zidova i vraæa ka sredini lonca gde se sudara sa zvucima koji ulaze u lonac... E, da skenjam i ja Pericu malo, ne postoji idealna refleksija u auspuhu tako da se ni jedan auspuh ne može utišati potpuno.

 

Auspusni puls, kakav termin.

 

Da li to upštep ostoji ili sam to sada izmislio? Jebiga, postoji. Ne, nije mi frka što postoji nego što moram da ga objasnim. Kao što znate, auspuh nije vodovodna cev, pa da njima zalivamo baštu a da gasovi izlaze konstantno. Cilindar izbaci gasove, pa radi tamo nešto, pa opet izbaci gasove i tako. Malo izbaci, malo ne izbaco. A šta se dešava kada cilindar zvekne jebaèki brzo gomilu gasova i onda ih zatvori? Inercija, masa puta ubrzanje, i eto vakuuma na samom poèetku auspuha. Vakuum je dijametralno razlièit pritisak od onog kojeg stvara cilindar kada izbacuje gasove. Idi mi, doði mi. Dobar 4 u 1 sistem æe prerasporediti taj pod pritisak izmeðu sebe. Eto èemu služi ona spojka izmeðu dve izduvne cevi na na GS500E koju sam hteo da uklonim je nije služila nièemu. Uhm, skoro nièemu. Pri visokoj turaži, broj impulsa u granama je oko 300 u sekundi od svakog cilindra.

 

Da li lonac pravi konjske snage?

 

Znate onu prièu, èas automatike i profesor objašnjava:"Automatika, to je kao kada na jednom kraju mašine ubaciš vola, a na drugom ti izaðe kobasica. Onda se pojavi pametan uèenik i pita, a jel može da se ubaci kobasica a da na kraju izaðe vo? Profesor, samo obori glavu i kaže, To je samo tvom tati uspelo." Odgovr na pitanje, da li izduvni lonac, top, ili kako god, može da nabaci koju konjsku snagu mašini je: Ne, ne može. Izduv može, usled onog podpritiska da promeni krivu snage u nekim delovima, ali još uvek nije izmišljen lonac koji æe dodati još koji konjiæ mašini. Sve je to marketing. Aman br eljudi, ovaj agregat, u idealnim uslovima ima 100 konja. E sad, to što ima jeftine karburatore i to što ima loš auspuh pa mu je snaga 60 konja, to ne znaèi da æu ja da novim auspuhom da poveæam snagu motora, nego æu da mu olakšam da mi tu snagu daje. Ne možeš kupiti motor sa 30 konja i staviti mu auspuh i dobiti 40. Nej da može.

 

Ok, al kad je cevka u pitanju, deblja je bolja!

 

Jeste, ali ako planiraš da topiš èvarke a prièamo o krmaèama. A ne prièamo o krmaèama... Pazi, u auspuh izlaze pakleno topla isparenja, pakleno topao gas je pakleno brz gas. Ukoliko stavimo previše tanku cev, ne valja, ne može da propusti dovoljno gasova. Ako stavimo previše debelu, ne valja, velika zapremina, sporo kretanje, hlaðenje, èim se hladi dolazi do tromosti... Pa šta da radim onda??? Raèunaj. Koja je formula? Pitaj Evila, on studira mašinstvo, ja se bre bavim nekim dosadnim stvarima, zato i ubijam vreme na ovom forumu.

 

Ma da se mi vratimo na onu prvu formulu i da zaboravimo sve ovo, a?

 

Auspuh je složenica od reèi Aus....

 

 

najzli

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nemci kazu auspuf, mi smo to prihvatili, ali malo izmenili i dobili auspuh. Ako odes na Google i uneses auspuh dobice se iskljucivo srpski linkovi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5343 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: Honda Varadero 1000 ABS

Najzli svaka cast,fenomenalan tekst!?

Zabranjujem da bilo ko osim Najzlija ubuduce objasnjava!!!

A ti Evile sta si se stisn`o,vadi te citape sa formulama!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...Odgovr na pitanje' date=' da li izduvni lonac, top, ili kako god, može da nabaci koju konjsku snagu mašini je: Ne, ne može. Izduv može, usled onog podpritiska da promeni krivu snage u nekim delovima, ali još uvek nije izmišljen lonac koji æe dodati još koji konjiæ mašini. Sve je to marketing. Aman br eljudi, ovaj agregat, u idealnim uslovima ima 100 konja. E sad, to što ima jeftine karburatore i to što ima loš auspuh pa mu je snaga 60 konja, to ne znaèi da æu ja da novim auspuhom da poveæam snagu motora, nego æu da mu olakšam da mi tu snagu daje. Ne možeš kupiti motor sa 30 konja i staviti mu auspuh i dobiti 40. Nej da može....[/quote']

Apsolutno si u pravu. Samo, kada ti neki proizvodjac prodaje motor sa serijskim topom (katalizator), on deklarise snagu koju dobija sa njim. Tako da kada skines taj i stavis aftermarket top dobijes tj. kako kazes oslobodis snagu. Nije to slucaj samo sa topom vec sa gomilom stvari na motoru :wink: Tko da je jedini potpuno "olaksan" motor, bas trkacki GP motor 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

mali off....

 

Prièao mi kolega da u Nemaèkoj nisu hteli da mu prodaju neki sportski auspuh dok im ne pokaže papir da je u nekom trkaèkom klubu, jer je zabranjeno koristiti u javnom saobraæaju zbog nivoa buke, itd......

Kad im je rekao da pali sa njim nazad za Srbiju, onda mu je prodavac rekao opet da ne može, i da ne može da garantuje da ga neæe kad izadje iz radnje nekome ponovo preprodati u Nemaèkoj.... :wink: :cry:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Novi Becej

Najzli brate, sta reci! Ako sve u zivotu radis kao sto pises tekstove, onda "nemas zime"! Svaka cast, jednostavno i vrlo, vrlo duhovito! :kul:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

E, Najzli, sto lepo ne posaljes tekstove u redakcije strucnih casopisa, sigurn bi ih objavili... mozda bi te unapredili i u saradnika posle nekoliko tekstova... pa ti sledece godine daju da napises test o recimo Yamahi R1 za 2008 i naravno motor da testiras i platu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Srbija/Novi Sad

sta da ja radim sa auspuhom koji je sad na mom ATVu. imam fabricki, i jako mi se slabo cuje, koji da stavim, da li da dam 120 evra, za rucno radjeni. moj atv je ARCTIC CAT, a masina je kawasaki V2 650 ccm. eto dajte mi neke dobre savete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja