Jump to content

Moto Zajednica

Ne vuce kako treba

Recommended Posts

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Imam problem sa mojim atx-om od kako se vratio sa generalne ne vuce kako je ranije vukao.

Sto me ne bi mozda i cudilo da znam da nije busen na 39.5 sa takvim promereom je ranije isao samnom oko 70km/h a sa dvoje 60km/h.

Ali sto je mani jos najvaznije nevuce vise isto uz brdo nesto je oslabio.

E sad ja sam sve zivo pokusao cak sam i zadnji tocak promenio zato sto je vec bio za zamenu ciscenje dizne u karbu i tome slicno.

Jedino sto sam promenio je to sto sam poslednjih par rezervoara sipao jacu mesavinu ako to moze da bude problem (5%).

I da ne zaboravim leapo sam ga razradio calih 800km nisam ga tero preko 40km/h pravo mucenje.

Na generanoj mi je covek uradio sledec:

1.Zamenio sve lezajeve

2.Jezgro kvacila

3.Stavio novu radilicu

4.Zamenio lose dihtunge

5.Klin za biranje brzina

6.Karike

7.Nov cilindar

Ijos par nekih sitnica. Ali sve u svemu puna generalna.

Pomagajte ako je neka mala sitnica da se ne cimam do coveka za nesto bezveze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Pokusacu al sad treba da nabavim oreginalni auspuh al pokusacu sa tim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Posle jedne takve intervencije,mislim da imas PRAVO da se obratis majstoru koji je to radio.

Ako neces,probaj da prekontrolises (pred)paljenje.Vrlo cesto daje simptome kao da je u pitanju karb. ili auspuh,a ono struja  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

karb je od apn-a

A najbolje sto mi je majstor rekao da sad moze da ide 50km/h a to je nemoguce jer je ta brzina za standardni klip 38.

Ako vec ne ide brze trebalo bi bar ta je jaci uz brdo.

A da ga teram mrzi me sad dok je ovakvo lose vreme.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Stalno radim tomosove motore , ali pente , vodene pumpe , kosilice.... Ako je majstor kao sto kazes stavio novu radilicu ( celu , ne samo klipnjacu )  vrlo je moguce da ti se zalomila neka od radilica male privrede sa greskom , naime  imao slucaj na dva automatika i na jednom apn-u da kajla na radilici nije zabusena na pravom mesto  sto znaci i da trenutak paljenja ne moze biti tacno podesen. Ako hoces , mozes i sam da proveris , nadji GMT  ( gornju mrtvu tacku ) i vrati magnet za dvadesetak stepeni ( to ti je oko 2.5 santimetra po obodu magneta ) nazad , tu bi trebao da bude momenat otvaranja platina. Ako se ne slaze za malo  korigujes stelovanjem platina  ili pomeranjem cele  anker-ploce  , ako ne moze  mora busenje nove rupe , a to svakako prepusti majstoru.  Moze biti i da cilindar koji je  , kako kazes , zamenjen  nije odgovarajuci  , ustrojeni prelivi , izduvni kanal...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ako je tako nesto ozbiljnije ne bih da se zezam posto mi je covek dao garanciju na to pa cu da ga cimnem da vidim sta je u pitanju.

A problem je nastao kad je cale otiso po motor bez mene a on mu reko ma ide 50km/h i jbg ja mislio da ce posle ici jace al nece to tako da ide.

Znaci ne gine mi d ase iscimam do njega da mi to popravi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Pre nego sto ti bilo sta kazem treba da znas da je ATX ustvari APN ali sa rebrima na cilindru....znaci rec je o istoj masini samo sto APN hladi ventilator na magnetu a ATX prirodan protok vazduha......realno gledano APN resenje je bolje i tesko je apenca pregrejati...ali to nije ni bitno......

 

Ako uzmemo da je majstor uradio sve kako treba i da motor pali radi ide ima ler nestuca i samo ide sporije.....nema drugog objasnjenja osim da je auspuh zacepljen......naravno izduvni kanal je prohodan ako je skidao cilindar radi busenja a onda ga je i ocistio....on zna cesto da bude suzen i samim tim motor ima manje snage......ali posto nije to onda moze da bude samo auspuh........

 

Evo ti jedino moguce resenje kako da to resis.......skini auspuh izmi neki brener ( plinski, acetilen ili bilo koji nadjes ) i pocni da lozis deo auspuha de je prirubnica za cilindar.........znaci pusti vatru u njega posle nekog vremena ce se ulje u auspunu zapaliti i iz auspuha ce poceti da kulja dim kakav u zivotu nisi video ( ovo obavezno radi na nekom otvorenoim prostoru ) uglavnom na auspuhu ces tacno videti liniji gde ulje gori i kretace se od lula prema nazad........kada se to sve raspali slobodno mozes da ugasis brener ( da nebi trosio gas bez veze ) i tavi kompresor u lulicu od auspuha tako ces jos vise raspaliti ulje u njemu a pocece da izlecu usijeni komadi ulja...neces verovati sta sve izlece iz njega.......uglavnom drzis kompresor u njemu dok dim potpuno ne prestane da izlazi i na kraju ce prestati da se dimi to znaci da je auspuh cist kao sto je bio cist kad je i bio nov..... naravno ako je bio ofarban farba ce izgoreti......ali to je onda cist austpuh koji samo tako mozes da ocistis.....svi drugaciji pokusaju ciscenja sa lancem i drugim forama nece dati ocekivani rezultat kao ovo sto9 sam ti opisao.....

 

 

Ovakvo ciscenje ima smisla kod svih dvotaktnih motora koji imaju krivine i samo se tako mogu dobro ocistiti...jedino sto ih posle treba ofarbati

 

 

I zapamti kada pravis mesavinu uzmi 10 litara benzina i napravi mesavinu koju je proizvodjac preporucio sve sto je vise od toga nije dobro i prlja izduvni kanal i auspuh.......

 

 

A slazem se da 39,5 treba da ide pristojno..........u moje vreme nije bio 39,5 ali je bio 39 sa L karikom i isao je bolje od 42 koji je imao ogromnu snagu ali je klip 42 bio jako tezak pa ga je 39 sa L karikom bio brzi od 42 a radilica je mogla mnogo dugo da traje.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

bas kao sto ti je receno iznad,najbolji je taj sistem ciscenja

najlakse ti je da popustis  prirubnicu na cilindru od auspuha i da probas dali ce bolje ici...ali 60-70 na sat je dosta velika brzina za atx...mozda klip nije dobar,tj mozda  peraja na klipu nisu iste duzine kao na starom,ili paljenje nije dobro? da nisu menjani lancanici?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Svasta moze od Tomosa da se napravi (k'o Zika Pavlovic od prijateljeve kosilice,pumpu za vodu  :D).Samo sto se u svoj toj igri cesto pobrkaju loncici.Naizgled jednostavna sprava raznim "strucnjacima" je pravila neopisivu problematiku,narocito zbog opsteg shvatanja stvari da sve "moze da se nabudzi"

Ja sam svojevremeno radio u Tomos servisu i nagledao se svega i svacega.Od kako su se pojavili ne originalni delovi,dogodio se pocetak kraja za sve Tomos proizvode.Ne samo za mopede,vec i za sve druge.Rade i radice oni i tako,ali nikad vise onako lepo i pouzdano (barem ne sa tim djubretom) 

Ima puno istine,na zalost u pisanju kolege "bogdana" i moze vrlo lako da se desi da problem lezi bas "tu" negde.Znaci pod znakom pitanja je sve "novo"

Usput. 2,5mm pre GMT je previse.Knjiga kaze 1,5,normalno sa dozvoljenom tolerancijom +/-

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Hladjenje je od apn-a takodje i cilindar a klip nisam menjao (koji je nemam pojma takav sam ga dobio uz motor) vec samo karike, lancanici su ostali isti kao i ranije lanac je nov.

Cilindar je morao da zameni jer je na  jednom mestu napukao.

A krajnja brzina mi i nije toliko bitna vac da on ima snage uz brdo da me izvuce i da ima lepo ubrzanje sto je i imao.

E sad prvo na listi mi je da probam da sredim auspuh sto cu verovatno  sutra da radim p avam javljam kako je proso posao.

U katalogu pise da trevba da bude 5% mesavina do generalne sam stavljao 3%-3.5% i lepo je isao. Sad imam probleme posto ulje nije neki kvalitet pa se pri ovoj mesavini slegne i napravi cep ako malo odstoji (jedna noc) ali kad se malo rastrese ide lepo i nema problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: honda CBX 550,Yamaha RD 350 ypvs,MZ TS 250-1,Danuvia 125.

ja bi reko,da predpaljenje nije kako treba,ne verujem da je auspuh,jer je pre generalne dobro islo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Pre nego sto ti bilo sta kazem treba da znas da je ATX ustvari APN ali sa rebrima na cilindru....znaci rec je o istoj masini samo sto APN hladi ventilator na magnetu a ATX prirodan protok vazduha......realno gledano APN resenje je bolje i tesko je apenca pregrejati...ali to nije ni bitno......

 

NIsam ostalo sad ni procitao,ali ovo sto si pisao nije tacno,ako si video kanale na atx i apen cilindru,videces da ima razlike dosta,i atx je fabricki i nesto slabiji. Apena ne da je tesko pregrejati,nego je i nemoguce uz lepo nastelovanu struju,ja sam mom svasta radio,satima,drugom uzbrdo sa 150 kila na motoru,i nista...

 

Druze kakav je klip pre bio na njemu?  Mozda je bio L sa 12 bolcnom,on je dugacak 46mm ,a moguce da ti je majstor stavio obican koji je duzi,ne znam tacno koliko,ako je to,usis ne otvara dovoljno,i imas manju snagu motora...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Rezona njegova se najcesce zapusi na izlaznoj cevi,na topu,to mozes resiti cackanjem sa nekom zicom i slicno. Desavalo mi se vise puta,posto sam pre cesto sipao i sae90 i sta mi dodje pod ruku,da se zacepi na putu,nadjem neku tanku granu(samo da nije suva  :D ;D) i sa njom za minut resim problem  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

cek sada mi nije jasno nesto

jel kod tebe cilindar od apn?ili od atx?

ako je od apn,mozda je ovaj drugi koji si stavio od apn,a onaj sto je pukao bio od tomos t14?

oni su spolja isti ali kanali su veci na t14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Imam apn cilindar a klip mi nije menjao vec je ostao isti a za cilindar ne znam koji je.

Posto vidim da ima dosta mogucih stvari za ispraviti ja cu da probam da sredim auspuh pa ako nije to onda cu da ga teram  majsoru kad bude bio neki lepsi dan ionako imam garanciju na njemu.

A ovo sto ste naveli je poveci posao od kog pola ne bi znao da odradim.

A sto se tice paljenja ima elektronsko koje nemam pojma da nastelujem :( ako moze neki savet oko stelovanja za ubuduce.

Mislim da je samo kombinovan apn-ov cilindar a da je ostatak atx-ov. Jednio da je mozda neki los deo uleteo ali ne verujem posto je majstor nabavljao delove iz njegove radnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Stari nije bio los pa ga zato nisam menjao a ni majstor nije smatrao potrebnim.

A kad sam ga otero vec kod majstora bilo mi je muka vise da ga sam popravljam i da razmisljam sta fali pa je bilo po principu menjaj sve sto nevalja.

;P

Ali evo sad cekam malo lepse vreme pa cu opet da ga oteram da vidi za to sto ne vuce.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

Apen i t14 imaju iste kanale,razlika je u duzini klipa i glavi,t14 ima veci stepen kompresije. Ja sam razumeo da ima apen cilindar.

jbg neznam onda pre 10ak godina smo radili kumov t 14 i kada smo uporedjivali njegov cilindar sa caletovim na apn,na t14 je usisni kanal bio dosta veci,a nije prosirivan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Hm,moguce,mada i ja sam imao i jedan i drugi,razvijao plast kanala i bili su isti. Karburatori su razliciti,na 14-ici je 13 mm,pa moguce da je na ulazu usisni kanal siri,to se ne secam,u cilindru su bili isti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Novi Sad

cek sada mi nije jasno nesto

jel kod tebe cilindar od apn?ili od atx?

ako je od apn,mozda je ovaj drugi koji si stavio od apn,a onaj sto je pukao bio od tomos t14?

oni su spolja isti ali kanali su veci na t14

 

Ni meni nisu jasne neke stvari oko cilindara ovde jer APN-ov ne ide na ATX-a ako ništa drugo onda zbog rebara za hlađenje koje su sasvim drugačiji  (vodoravni ili vertikalni) kod ova dva tipa, zatim kod APN-a su rebra manja da bi stala pod deklu i vodoravna da bolje hladi usmereni vazduh sa ventilatora,dok ATX nema deklu na cilindru,nije pokriven, ima veća vertikalna rebra i prirodnim strujanjem vazduha se hladi.

Što se tiče T-14 jeste usis kao i karburator veći od APN-a ali za milimetar,12mm i 13mm.

Možda je ovde stavljen cilindar od automatika ali da ne pretpostavljamo puno,preporučujem ti ako već misliš da ga za sebe nameštaš da kupiš nov

original (38mm) cilindar i nov L klip i biće opet onih 70km/h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja