Jump to content

Moto Zajednica

Ko ima prednost 2

Ko ima prednost?  

96 članova je glasalo

  1. 1. Ko ima prednost?

    • A
      40
    • B
      57
    • Ne znam
      0


Recommended Posts

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Eto, izdrzao sam da nista ne kazem, glasao sam za B, iz svih razloga koje je Mile naveo. Ovo nisu dvije nego jedna raskrsnica, da su dvije morao bi jos biti jedan znak sa leve strane vozila B, tj prije ove vase "druge raskrsnice. Znak koji se postavi ispred raskrsnice vazi sam za tu jednu raskrsnicu, u ovom slucaju ovu nasu. E sad ako imamo jednu raskrsnicu, i vozila koja izlaze sa puteva iste vaznosti primjenjuje se pravilo desne strane. To sto je raskrsnica malo sira nego kod nas, to je druga stvar, mi smo navikli da je sirina ceste 2.5 metara, taman stane auto, i eto ga. Sta biste uradili da se vozite po americi, pa avenije siroke 20metara, taka jedna 5 metara, hamer sirok 5 metara... Komplikujete stvari, zamisljate polukruzna, zamisljate neke nove pozicije... U onom slucaju koji je zaljepio aca-pn, pa tu kad bi vozilo B krenulo udarilo bi direkt u vozilo A, hvala bogu da nece krenuti, tu je kriv vozac A sto je usao u raskrsnicu a nije se uvjerio da je bezbjedno. Prosta stvar, B ima prednost.

U svakodnevnom zivotu mozete raditi sta god hocete ovde B ima prednost.

Ajde Mile s nestrpljenjem cekamo jos jednu raskrsnicu  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Kad već svi škrabamo u Paintu da probam i ja, prvih par skica raskrsnice nije baš mjerodavno al mislim da sam pogodio suštinu.

Ovako bi izgledala šema primjera i ono kako je meni djelovalo u početku

post-3674-12879060948246_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

A evo kako izgleda po pravilima i zakonu i svim ostalim zamišljenim ideologijama. Još jednom se ispostavilo da nešto nemora da funkcioniše kako je zamišljeno, pola nas se zbunilo zbog jednog komada trave.

post-3674-12879060948652_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Prva skica Arny sto si nacrtao, to vjerovatno nikad ne bi bilo tako, a i vidis da je skica koju je Mile dao malo drugacija od tvoje, manje je ono drugo ostrvce kod vozila B i preglednije je. U tvom slucaju bi se vjerovatno napravile 2 raskrsnice, ali kada ne bi onda bi to opet bila jedna raskrsnica. Zato kazem, romb ima drugaciji oblik od drugih znakova da bi ga prepoznali sa ledja. Dodjes na raskrsnicu, vidis romb tamo u daljini, vidis niko ne dolazi od romba i ti imas prenost. Ne zanima te ko dolazi odozgo. To bi bilo po pravilima.

A ako se neko zainatio pa zaletio odozgo, pozurio da uleti prije tebe pa te ugrozava, to je druga stvar, u tom slucaju stanes, pustis budalu i nastavis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Ja se izvinjavam, slab sam sa crtanjem, ali mislim da je jasna slika.

 

Imam jednostavno pitanje za Mileta i Kineziologa: Koje vozilo ima prednost, B, ili C ?

 

 

C.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Hvala bogu da ima C. kakva su sad ovo pitanja?

Jel ne moze neko razumjeti da je raskrsnica, po zakonu "povrsina na kojoj se ukrstaju ili spajaju dva ili vise puteva, kao i sira saobracajna povrsina nastala ukrstanjem i spajanjem puteva". I da je ovo jedna, vjerovali vi ili ne "raskrsnica" koja je jednostavno regulisana pomocu dva znaka, jedan obiljezava put s prvenstvom prolaza, a drugi sporedne puteve i da ta dva koja ulaze sa sporednih puteva moraju propustiti one na glavnom putu,a medjusobno se primjenjuje pravilo desne strane posto su na putevima iste vaznosti.

Vozilo A, cim udje 1 cm u raskrsnicu ono je na putu s prvensvom prolaza, i po vasem bi ono uvjek imalo prenost sto stvarno nema smisla, jer sve i jedno vozilo koje skrece lijevo ce prije krociti na put s prvenstvom od vozila koje skrece desno, bez obzira koja je raskrsnica i vi tim vasim cinjenicama pobijate citav zakon i sva pravila u istom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ljudi da bi izbjegli dalje zabune i rasprave, otvorite Google Maps i ukucajte "paranadreef", pa malo razgledajte okolinu. Ima vše raskrsnica uređenih na sličan način, kako to funkcioniše ne znam, očigledno je predmet rasprava. Zašto se neko odlučio za ovo rešenje a ne za kružni tok, to  je već filozofsko pitanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Jel ne moze neko razumjeti da je raskrsnica, po zakonu "povrsina na kojoj se ukrstaju ili spajaju dva ili vise puteva, kao i sira saobracajna povrsina nastala ukrstanjem i spajanjem puteva".

 

E, opusteno...  konstruktivno razgovaramo.  ;)

Startno pitanje je bilo dvosmisleno zbog polozaja vozila na slici i o tome su pisali svi koji su glasali za A, i lepo objasnili

zasto tako misle, i kako bi se ponasali da voze A, i kako bi se ponasali da voze B.

Posto je teorija jedno, a praksa sasvim drigo (cak i kod saobracajnog sudije), a mi ranjivi ucesnici u saobracaju, dobro

bi bilo da rasclanimo dvosmisleno pitanje. Kada vozis, donosis odluke tokom svakog predjenog metra i od toga ti cesto

zavisi zivot.

 

Dakle, u ovom konkretnom slucaju (iako je raskrsnica celina) postoji dovoljan prostor da se A i B ne suceljavaju,

tj. radnje ukljucivanja na glavni put im nisu medjusobno uslovljene, sto povlaci moje pitanje na koje nisam dobio odgovor.

Pardon, jesam, ali ne od tebe i Mileta.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 390 postova
  • Lokacija: Београд - Сурчин
  • Motocikl: Jawa 350 TS '91

Сви можемо уочити да је раскрсница прегледна и обележена саобраћајном сигнализацијом.

Тако да учесници могу лако да уоче из ког правца остали учесници у саобраћају ступају на раскрсницу, па сходно томе, а у складу са законом и саобраћајним прописима реагују.

Верујем да се можем сложити да у овом примеру возило "В" има првенство пролаза у односу на возило "А", осим када је у питању случај који је поставио "BusMan".

Поздрав.

 

П.С. дајте следећи "случај"!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Ja se izvinjavam, slab sam sa crtanjem, ali mislim da je jasna slika.

 

Imam jednostavno pitanje za Mileta i Kineziologa: Koje vozilo ima prednost, B, ili C ?

 

 

C.jpg

 

 

 

Auuu BusMane, tztztzt  ;) ;D

 

 

Jel ne moze neko razumjeti da je raskrsnica, po zakonu "povrsina na kojoj se ukrstaju ili spajaju dva ili vise puteva, kao i sira saobracajna povrsina nastala ukrstanjem i spajanjem puteva".

 

E, opusteno...  konstruktivno razgovaramo.  ;)

Startno pitanje je bilo dvosmisleno zbog polozaja vozila na slici i o tome su pisali svi koji su glasali za A, i lepo objasnili

zasto tako misle, i kako bi se ponasali da voze A, i kako bi se ponasali da voze B.

Posto je teorija jedno, a praksa sasvim drigo (cak i kod saobracajnog sudije), a mi ranjivi ucesnici u saobracaju, dobro

bi bilo da rasclanimo dvosmisleno pitanje. Kada vozis, donosis odluke tokom svakog predjenog metra i od toga ti cesto

zavisi zivot.

 

Dakle, u ovom konkretnom slucaju (iako je raskrsnica celina) postoji dovoljan prostor da se A i B ne suceljavaju,

tj. radnje ukljucivanja na glavni put im nisu medjusobno uslovljene, sto povlaci moje pitanje na koje nisam dobio odgovor.

Pardon, jesam, ali ne od tebe i Mileta.

 

 

Oprosti kineziologu na kratkom fitilju. Decko je relativno mlad i ocigledno se bavi nekom sabracajnom skolom pa "ne moze da shvati da ne mogu da shvate" ili tako nekako ... ;D

 

Naravno da je meni jasno sta zbunjuje, zato sam i rekao na pocetku da ocekujem puno nesuglasica.

Problem je sto ljudi zamisljaju 1001 situaciju tipa "sta ako", a pitanje je bazno/elementarno.

Primjera radi, postoji 1001 moguca situacija u kojoj bi C sa tvoje slike bio kriv da udari u B, ali to ne znaci da nema prednost.

 

poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Oprosti kineziologu na kratkom fitilju. Decko je relativno mlad i ocigledno se bavi nekom sabracajnom skolom pa "ne moze da shvati da ne mogu da shvate" ili tako nekako ... ;D

 

Ne zameram ni malo, naprotiv. Drago mi je sto je prisutan sa svojim znanjem. Mnogi, kojima nije struka saobracaj, isti

shvataju po nekad proizvoljno.  Bukvar iz PSP-a je jasan donekle jer ne objasnjava dovoljno ovakve situacije, ali je

i precizan u osnovi. S toga su strucnjaci od velike koristi. Neka njegovi komentri doprinesu spasavanju jednog zivota,

pa je dovoljno. Zao mi je samo kada se on sam nervira.

 

 

Problem je sto ljudi zamisljaju 1001 situaciju tipa "sta ako", a pitanje je bazno/elementarno.

 

poz

 

To sam i hteo, da razdvojimo pitanja:

 

1. Koje vozilo ima prednos` u situaciji prikazanoj na slici?...  i...

2. Ko ne bi bio kriv u slucaju eventualnog sudara?

 

Odgovori na ova dva pitanja se razlikuju. Ko je pratio cas od pocetka, bogatiji je za jos jedno dragoceno

iskustvo.

 

poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

... Zao mi je samo kada se on sam nervira.

 

:)

 

 

...

 

To sam i hteo, da razdvojimo pitanja:

 

1. Koje vozilo ima prednos` u situaciji prikazanoj na slici?...  i...

2. Ko ne bi bio kriv u slucaju eventualnog sudara?

 

Odgovori na ova dva pitanja se razlikuju. Ko je pratio cas od pocetka, bogatiji je za jos jedno dragoceno

iskustvo.

 

poz

 

...

Pitanje je ko ima prednost, A ili B?

(ili ako vam je ovako lakse: "Ko ne bi bio kriv kad bi se sudarili A i B, na mjestu gdje im se sjeku putanje, jer ima prednost?")

...

 

Dakle ko ne bi bio kriv ako bi se iskljucivo prednost pikala.

Htio sam da bude sto jasnije, pa sam zahebo stvar.  ;D

 

poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Nemam kratak fitilj, samo imam ostar stil pisanja  8)

Al me malo tangira ovo "sta ako", nema tu sta ako, kad bi i jedni i drugi postovali pravila sve bi bilo super. U svakom slucaju da se postuju pravila sve bi bilo super. Naravno to je nemoguce i kada dodje do nepostovanja pravila, snalazis se kako znas, mada to mi motoristi najbolje znamo. Kad ti neko izleti, ti svoju prednost mozes okaciti macku o rep.

E sad da odgovorim na jedno vazno pitanje, ako dodje do sudara. To je opet ono "sta ako". Ljudi prihvataju neke stvari zdravo za gotovo sto se tice sudara, npr. ako te udari sa zada kriv je on-nije drzao odstojanje i kraj razgovora. A sto si se ti naglo zaustavio, promjenio pravac kretanja izazivajuci opstu opasnost po saobracaj... Mozda je on prisao pa je planirao da te prestigne a ti naglo zakocio. Ako je covjek pametan i ima dobrog advokata, lako se moze izvuci iz svega. Da ne duzim bez potrebe, kada bih vam sastavio listu sta se sve treba uraditi ukoliko dodje do saobracajne nesrece, kolika je procedura u prikupljanju tragova, pa koji je trag za sta vazan, pa posle toga u izradi projektne dokumentacije, foto elaborata i zapisnika, pa u vjestacenju... Nije to samo, dodjes na raskrsnicu, ovaj ima prednost, ovaj nema, ovaj kriv, ajmo dalje...

 

EDIT: Ja se ne nerviram, inace sam "intercooler", ali volim pojacati dozu pristrasnosti kada je u pitanju diskusija o saobracaju, zakonu  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: hornet

Nemam kratak fitilj, samo imam ostar stil pisanja  8)

Al me malo tangira ovo "sta ako", nema tu sta ako, kad bi i jedni i drugi postovali pravila sve bi bilo super. U svakom slucaju da se postuju pravila sve bi bilo super. Naravno to je nemoguce i kada dodje do nepostovanja pravila, snalazis se kako znas, mada to mi motoristi najbolje znamo. Kad ti neko izleti, ti svoju prednost mozes okaciti macku o rep.

E sad da odgovorim na jedno vazno pitanje, ako dodje do sudara. To je opet ono "sta ako". Ljudi prihvataju neke stvari zdravo za gotovo sto se tice sudara, npr. ako te udari sa zada kriv je on-nije drzao odstojanje i kraj razgovora. A sto si se ti naglo zaustavio, promjenio pravac kretanja izazivajuci opstu opasnost po saobracaj... Mozda je on prisao pa je planirao da te prestigne a ti naglo zakocio. Ako je covjek pametan i ima dobrog advokata, lako se moze izvuci iz svega. Da ne duzim bez potrebe, kada bih vam sastavio listu sta se sve treba uraditi ukoliko dodje do saobracajne nesrece, kolika je procedura u prikupljanju tragova, pa koji je trag za sta vazan, pa posle toga u izradi projektne dokumentacije, foto elaborata i zapisnika, pa u vjestacenju... Nije to samo, dodjes na raskrsnicu, ovaj ima prednost, ovaj nema, ovaj kriv, ajmo dalje...

 

EDIT: Ja se ne nerviram, inace sam "intercooler", ali volim pojacati dozu pristrasnosti kada je u pitanju diskusija o saobracaju, zakonu  ;D

Samo mala ispravka..posto koliko vidim ucis saobracajnu skolu trebao bi znati da ne postoji "saobracajna nesreca" nego "saobracajna nezgoda", a ovo "nesreca" koriste novirari i ostali ljudi kojima saobracaj nije struka.

 

No hard feelings! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Jeste, tacno je, radi se na ispravljanju tog termina, posto se u zakonu, bar nasem, koristi rec "nesreca" pa nas stalno opominju zbog toga, mada i nesreca nije toliko neispravno, ali se ona koristi kada je neko nastradao. Oficijelno, "saobracajna nezgoda" je pravilan i strucan izraz. Hvala na ispravci ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: hornet

Jeste, tacno je, radi se na ispravljanju tog termina, posto se u zakonu, bar nasem, koristi rec "nesreca" pa nas stalno opominju zbog toga, mada i nesreca nije toliko neispravno, ali se ona koristi kada je neko nastradao. Oficijelno, "saobracajna nezgoda" je pravilan i strucan izraz. Hvala na ispravci ;)

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mada su mi uvijek smjesni ovi "lektori" po forumima, ovaj put stvarno ima nekog smisla.

 

Kad kazes "nesreca", onda mozes i da kazes "nisam imao srece", pa to onda implicira da se vozis "na srecu", a ne na sigurno.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: hornet

Nisam hteo da glumim nikakvog lektora, samo sam decku skrenuo paznju na nesto cime su meni ispirali mozak :) A da ima logike, ima.Nesreca ja ako neko ne daj Boze nastrada u nezgodi a sam dogadjaj je nezgoda  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

U pravu je nakaznick, i meni ispiru mozak sa tim i tacno je, nesreca se moze koristiti ako dodje nedaj boze do smrti... U zakonu stoji "nesreca" a u literaturi je podjeljeno. I sad hoce to da isprave, pa nas stalno opominju, ispiru mozak.

Nego Mile, kad ide sledeci zadatak, ajde spremi jednu smaknutu raskrsnicu da vidimo sta ce onda nasi saborci reci ;) ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Bojim se da me ne prozovu PSP Mlakar ili tako nesto....

Nemam ja tapiju na postavljanje kvizova o PSP-u, ali ako naletim na nesto "diskutabilno" dodat cu ti pa ti postavi.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: ŠABAC
  • Motocikl: CBR 1000 F krmačica

na ovo sta ako? mogu samo da odgovorim sa

A: baba ima tockice - bila bi skateboard

B: Godzila izadje iz okeana - sve ce nas izede

C: kometa udari u zemlju - odo na troglavu goru

D: da su muda ispod pazuha - joj koliki bi bio patak Daca

 

pravila saobracaja su jasna u svim zemljama (baram svim) a to sta ako ostavite za drugu priliku, jer do toga svega ne bi doslo da je Pera odmah otisao u policiju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: ŠABAC
  • Motocikl: CBR 1000 F krmačica

 

Pesniče, nedostaje ti odgovor pod "E". Ovako si nedorecen.  :P

 

E: sta ako je A na exerima pa ne vidi ni belu macku , a B pokupio neku kamenjarku pa stali na kruznom toku da odrade :)

 

more li vako Fiko :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja