Jump to content

Moto Zajednica

SKIDANJE PLASTIFIKACIJE

Recommended Posts

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

ja znam da su neki skidali ili onim industriskim fenom ili peskarenjem a jedan drugar je cak strugao skalpelom....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

druze za hemiju neznam,ja koristim ili smirglu,ili fen za skidanje farbe.u nedostatku istog moze i brener ti posluzi ili gorionik na plin i spahtla i celicna cetka kada se zagreje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

kako je rečeno, postupak je bio "na vruće" pa mu samo tako možeš doći glave-grejanjem.

tu skid ne pomaže. ako je sloj loš a debeo, kao što je rečeno, skalpel čini čuda , makar kao pripremna radnja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

ma ima neko sredstvo  video sam na internetu u Nemackoj potopi celu felnu u kiselinu i kad je izvadi kao da je sad izlivena ali ne pominje o kojoj se kiselini radi , moracu malo vise da potrazim  skratila bi mi mnoge muke..................

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

To nije kiselina sigurno....reč je o razređivaču...ima ih više koji mogu da otope plastiku a svi su otrovni i isparljivi/opasni...probaj običnim di-metil ketonom (aceton) ako se topi a verovatno hoće ostaje samo da kupiš kanister acetona i eto...to pod uslovom da je ''domaća'' plastifikacija...Ako je originalna moraš naći nešto drugo..:butilglikol-acetat ili etil-acetat naprimer...možda čak i PVC razređivač....tamo što si video nisi verovatno video koliko vremena stoji felna u rastvoru??A to je možda presudno...!

Možda koriste čak i vrlo otrovni dioksan...što ne bih preporučio nikome ni da proba...

Najgore je možda što čak ni taj švaba ne zna koji je razređivač,on ga kupuje pod nekim ''trgovačkim'' imenom i eto...

To može da bude i ''koktel'' nekih razređivača a kod nas se vrlo teško nabavlja bilo šta od toga...

Imam još jednu ideju ali ću napisati kad probam (lično)...

 

 

 

Jel došla ideja, ubi se sa skidanjem i ne ide ni nenormalno. Neće fen, mali brenerčić na plin, pravo snažno peskiranje, tak skid gel pomalo a u ćoškovima mora šaber da radi i bukvalno ko stomatlog kad kopa karijs. Hloroform takođe deluje da može al ga nema u Galenici već prodaju klirofiks umesto njega a ne znaju da li je metil hlorid. Pomagaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

A da probaš "peskiranje", ali suvim ledom?

:neznam:

 

Zvao sam mamlaze koji prodaju opremu za takvu vrstu "peskiranja" i tamo neka opajdara nije znala ili htela da me uputi na nekog kome su prodali. Bio sam kod dvoje perskarddžija, jedan sa onom malom komorom, ma neće ni da orapavi i jutros odem u Leštane gde ljudi imaju baš pravu peskirnicu, nisu mogli danas već za sutra, reko ajd pipni samo da vidim jel ide. Samo je fino omatiro i izrapavio a pošto je siva plastifikacija ne razlikuje se od čistog aluminijuma koji sam mehanički obradio da bi skinuo ogrebotine. Tek kad sam pipno skid bojom tamo neke ivice ukapiro da nije ništa skinuo. Verovatno bi mogao kad bi tuko dugo ali imam orebrenja koja bi onda sigurno istanjio. LM, uzmem skidol gel, namazo popodne i zatvorio hermetički u kutiji i posle 4 sata se vrlo dobro skinulo, iščeprko i opet isto da prenoći i mislim da će to tako da se završi. Ovo jednostavno nije srpska plastifikacija koja je za unutrašnju upotrebu plus su mi svi rekli da ništa nije jača na grebanje od boje i da će promeniti boju usled temperature. Radi se o poklopcima ventila na bokseru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

А где то има код нас у Србији?!

 

Ima u Bg, moj dobar drugar se time bavi, al' ne smem ovde da ga reklamiram, (:zvizduk:),može pp.

 

 

Zvao sam mamlaze koji prodaju opremu za takvu vrstu "peskiranja" i.

.

.

.grebanje od boje i da će promeniti boju usled temperature. Radi se o poklopcima ventila na bokseru.

 

Nisam razumeo, da li si radio "suvim ledom" ili klasično peskiranje? :stabre: Ovo sa tečnim azotom je, koliko kontam, više hemijski nego mehanički (abrazivni) proces.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Pojednostavljeno (kako je i meni objašnjeno): nanosi se tečni azot (kao farba) pa on u dodiru sa predmetom koji se tretira, usled nagle promene temperature bukvalno "eksplodira" mikro "eksplozijama" pri čemu se stvaraju mali krateri. Pri tom, deo materijala sa površine vezuje za sebe pa ga, samim tim i skida. Prednost u odnosu na klasično peskiranje je što nije toliko agresivno i ne stvara prašinu, azot trenutno prelazi u gasovito stanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Uh, sad ja malo pročešljo, navodno su iglice zamrznutog CO2 koje udaraju i mehanički temperaturno šokiraju površinu što je duplo efikasno, prevara se ugasovito stanje i svima dobro. Pošalji mi pp preporuke molim te.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

To nije kiselina sigurno....reč je o razređivaču...ima ih više koji mogu da otope plastiku a svi su otrovni i isparljivi/opasni...probaj običnim di-metil ketonom (aceton) ako se topi a verovatno hoće ostaje samo da kupiš kanister acetona i eto...to pod uslovom da je ''domaća'' plastifikacija...Ako je originalna moraš naći nešto drugo..:butilglikol-acetat ili etil-acetat naprimer...možda čak i PVC razređivač....tamo što si video nisi verovatno video koliko vremena stoji felna u rastvoru??A to je možda presudno...!

Možda koriste čak i vrlo otrovni dioksan...što ne bih preporučio nikome ni da proba...

Najgore je možda što čak ni taj švaba ne zna koji je razređivač,on ga kupuje pod nekim ''trgovačkim'' imenom i eto...

To može da bude i ''koktel'' nekih razređivača a kod nas se vrlo teško nabavlja bilo šta od toga...

Imam još jednu ideju ali ću napisati kad probam (lično)...

 

 

 

Jel došla ideja, ubi se sa skidanjem i ne ide ni nenormalno. Neće fen, mali brenerčić na plin, pravo snažno peskiranje, tak skid gel pomalo a u ćoškovima mora šaber da radi i bukvalno ko stomatlog kad kopa karijs. Hloroform takođe deluje da može al ga nema u Galenici već prodaju klirofiks umesto njega a ne znaju da li je metil hlorid. Pomagaj.

 

 

 

:D već si sve uglavnom saznao!

 

Najbolje bi bilo da nabaviš Metilenhlorid (CHCl2),zovu ga i dihlormetan a bilo ga je nekad pod trgovačkim nazivom FREON 30 jer se koristio i u rashladnim sistemima.

 

Manje je otrovan od Trihloretilena (C2HCl3) ili Ugljentetrahlorida (CCl4)a svi su odlični rastvarači i rastvorili bi tu plastiku bez po muke...tj.za Dihlormetan sam siguran jer sam probao i otopio je plastiku koju ni jedan razređivač nije mogao da pipne.Nažalost,nemam ga više i nemam ideju gde bi mogao da se nabavi(Zorka Šabac??)

Isto važi i za Hloroform(CHCl3),odličan rastvarač ali se teško nabavlja...

 

Ili da se obratiš firmi SuperLab,oni bi ti mogli to nabaviti ali bi te papreno koštalo...

 

Peskarenje kako vidiš nije donelo rezultate a skidol ti ne preporučujem,on je jako baznog karaktera a baze nagrizaju Aluminijum... :zdravo:

 

Nemam rizičnih površina u smislu nagrizanja a dihtujuću ću ionako da liznem na staklu. Mislio sam hemijom pa onda peskiranjem a možda potom lakim pranjem pred umakanje u rastvor za eloksažu. U istoj firmi imaju i početnu kadu za de eloksiranje ali nisam nikod danas navato a i ne znam dal bi svuklo plastifikaciju. Možda mogu Freon 30 da nabavim. Nekad bila Jugolabaratorija i moglo sve da se kupi, sad bubac.

 

Inače potamni dekla iako sam je ispirao vrelom vodom. Čime bi mogao priručno da neutralzujem skidol pa potom na peskiranje i onda farba. ( Sad si mi dao gas, moraću da odem u garagu da donesem deklu u kadu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sad gledam, HB Body 700 sadrzi 80-90% dihlormetana

 

Video sam da gelovi sadrže to čudo, večeras ću da pogledam ovaj talijanski skidol.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Ja sam skidao sa d-mol-om. To mu dođe slično kao skidol, samo mislim da je malo jače. Ne znam da li negde ima da se kupi, ja sam maznuo svojevremeno kad sam radio u jat-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sad gledam, HB Body 700 sadrzi 80-90% dihlormetana

 

Video sam da gelovi sadrže to čudo, večeras ću da pogledam ovaj talijanski skidol.

 

Isto to samo ne znam koncetraciju a jeftinija nabavka meni.

 

 

Ja sam skidao sa d-mol-om. To mu dođe slično kao skidol, samo mislim da je malo jače. Ne znam da li negde ima da se kupi, ja sam maznuo svojevremeno kad sam radio u jat-u.

 

Postoje sredstva koja se namenski koriste baš u avijaciji, ovde ništa nije nabavljivo lako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Eee, kad sam svojevremeno pitao gde se može nabaviti, niko nije odgovorio.

 

 

Nisam temu ni video kad si je postavio,žao mi je,rado bih pomogao...

 

Ali vi u BG možete sve da nabavite prilično jednostavno :D ...

 

Firma se zove DIDAKTIS,Metohijska ulica,tel. 011/24 12 335 povoljniji sa cenama od SuperLaba a imali su prilično dobar asortiman laboratorijskih hemikalija.

 

(Jugolaboratorija je,dobri moj Đunta,bila respektabilna firma ali nikad od njih nisam ništa kupio.Prodavali su i radili samo sa velikim firmama i kad ti treba neka sitnica mogo si samo da plačeš...)

 

Bila jedna njihova prodavnica u 7.Jula, tu je moglo dosta toga da se kupi. Slično je bilo i u Tehnohemiji, prodavnica uz magacin, istrebuju i to je to. Takođe na Dorćolu vetfarm mislim, imali su maloprodaju i uvek voljni da istoče makar danas za sutra, imali i fiskalnu kasu al im verovatno dozlogradilo da se zezaju zbog sporadičnih mušterija ko ja,( uvek se "očešem" za neku edukcijici) pa nema više, a bili su više nego korektni sa cenom.

 

Inače, daj molim te komentar na gornji post

 

"Mislio sam hemijom pa onda peskiranjem a možda potom lakim pranjem pred umakanje u rastvor za eloksažu. U istoj firmi imaju i početnu kadu za de eloksiranje ali nisam nikod danas navato a i ne znam dal bi svuklo plastifikaciju. Možda mogu Freon 30 da nabavim. Nekad bila Jugolabaratorija i moglo sve da se kupi, sad bubac.

 

Inače potamni dekla iako sam je ispirao vrelom vodom. Čime bi mogao priručno da neutralzujem skidol pa potom na peskiranje i onda farba. ( Sad si mi dao gas, moraću da odem u garagu da donesem deklu u kadu)."

 

Dalje, skinio sam 95%, da bi svuko iz svakog ćošak ima se okozim, drži ko da ga Albert Šper pravio za iljadu godina. Išo bih sa "Ič" prajmerom pa potom nekom smuvanom varijantom boje. Nisam uspeo da nađem datu za "Eatch" prajmer, vidim da se vata na fiberglas i dželkot pa me zanima jel oće da drži i preko ostataka plastifikacij? Ima i 1 i 2K. Nisam siguran da će peskar da očisti te zaostatke 100%.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja