Jump to content

Moto Zajednica

Novi način naplate putarine na autoputevima

Recommended Posts

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

"Уређај за електронско наплаћивање путарине, односно плаћање без заустављања, пуштен је у рад на девет најпрометнијих наплатних рампи у Србији.

 

На девет главних наплатних рампи у Србији, на којима је саобраћај најинтензивнији, пуштен је у рад уређај за електронско наплаћивање путарине, односно плаћање без заустављања.

 

До средине следеће године већина наплатних рампи, чак и оне најмање, имаће електронски систем за наплату путарине, тако да застоја неће бити. Све што је потребно да би такав систем наплате функционисао је мали електронски уређај, ТАГ, који се монтира на ветробран.

 

Када дођете на наплатну рампу, она препознаје уређај и аутоматски се подиже. На искључењу са аутопута, систем са ТАГ-а очитава износ путарине."

 

Izvor www.rts.rs

 

Video sam juče na TV, uređaj je veličine kutije cigareta i izgleda da ćemo morati da ga montiramo negde na motoru. Za sad nigde ne piše da li će ostati i naplatne kućice za keš plaćanje putarine na autoputu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Sigurno ce ostati. Svuda u zemljama u okruzenju ukoliko stvar nije resena vignjetama vec klasicnim rampama, ima i kes i elektronskih rampi.

 

U svakom slucaju, cim bude bilo moguce, montiracu taj uredjaj, pogotovo u kola. Nista vise ne mrzim nego cekanje u redu za rampu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Potpuno sigurno ce ostati i kesh naplata.

 

Elektronska naplata je poznat i uobicajen dodatni nacin naplate. Posto je u pitanju prepaid naplata, ima smisla koristiti je kada cesto koristite auto-put. Kod nas je jedan (jako los i rudimantaran) sistem radio Institut Mihajlo Pupin. Ne znam da li je ovo sada mozda nesto savremenije...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

u svim normalnim zemljama je nalepnica, a kod nas elektronski uredjaj velicine kutije cigara, fenomenalno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

koga ovi zajebavaju, majstor se hvali kako su izvezli sisteme u crnu goru i KONGO!?!?!

nigde u evropi ovo nisam video, svugde su vinjete ili kes

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

u svim normalnim zemljama je nalepnica, a kod nas elektronski uredjaj velicine kutije cigara, fenomenalno!

 

Sve sto je kvalitetno mora da bude veliko, crno, tesko i po mogucnosti Ruske proizvodnje...

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nije mi jasno zasto se zezaju sa tim, a ne uvode vinjete. Preizvesnog vremena je bilo puno po medijima oko uvodjenja vinjeta i kod nas, kao, ozbiljno se razmatra. Da li ove kutijice znace da su odustali od vinjeta?

 

Nedavno sam vozio autoputem i primetio sam da se na skoro svim izlazima kopaju ogromne rupa i sve komplet se renovira. Zna li ko o cemu se radi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

ovo je klasicna prevara

u sloveniji sam platio vinjetu za sedam dana, ako se ne varam 15e, to je za nijansu vise nego putarina do nisa u jednom pravcu, ako uvedu vinjete nece moci da otimaju pare, jer niko nije lud da da 50 e za 7 dana, ovako nastavljaju da samaraju, samo bez zadrzavanja na naplatnim rampama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda XL1000V Varadero

Sta bi " M. Pupin " i ostali, koji su ukljuceni u ovaj proekt, radili, kada bi se uvele vinjete? Vinjete je daleko jevtinije praviti, nego praviti posebne kucice za prolaz vozila koje imaju ovaj uredjaj, a i sam uredjaj kosta. Pa unapred uzmu novaca itd. Bilo ga je i u Sloveniji, do uvodjenja vinjeta. Ovaj uredjaj ima i u Hravatskoj,ali ako neznate, tamo je putarina za motorcikliste, 40% jevtinija, nego za automobile, pa se motorkiklistima ne prodaje ovaj uredjaj.

Vinjeta, po prihvatljivoj ceni, je mnogo bolja varijanta, po mom misljenju. Mada, kada idem motorom, ja putarinu u Srbiji i ne palcam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

Sta bi " M. Pupin " i ostali, koji su ukljuceni u ovaj proekt, radili, kada bi se uvele vinjete? Vinjete je daleko jevtinije praviti, nego praviti posebne kucice za prolaz vozila koje imaju ovaj uredjaj, a i sam uredjaj kosta. Pa unapred uzmu novaca itd. Bilo ga je i u Sloveniji, do uvodjenja vinjeta. Ovaj uredjaj ima i u Hravatskoj,ali ako neznate, tamo je putarina za motorcikliste, 40% jevtinija, nego za automobile, pa se motorkiklistima ne prodaje ovaj uredjaj.

Vinjeta, po prihvatljivoj ceni, je mnogo bolja varijanta, po mom misljenju. Mada, kada idem motorom, ja putarinu u Srbiji i ne palcam

lako je tebi,mozes da se kurcis sa cd tablama, a sta ce mo ni, obican plebs, da radimo  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao
  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda XL1000V Varadero

Pa nisam oduvek i zauvek sa CD tablicom, nemam nameru da placam dok nam ne smanje, bar za pola. Stavise, sa CD ne bih trebalo da pravim sra...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

u prve dve bio i video, ali nisam sigura da nema i opcija vinjete, tako da se izvinjavamm, u pravu si

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

u prve dve bio i video, ali nisam sigura da nema i opcija vinjete, tako da se izvinjavamm, u pravu si

 

 

ništa izvini......

 

 

JelenPivo01.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova

ENP (elektronsku naplatu putarine sa TAG-om) koristim vec dve godine u Srbiji. ovo je novost, ali za 2007.godinu. Inace sistem se koristi po Evropi/SAD...i nista nije manje glomazno napravljeno nego kod nas (tj. sam tag koji se lepi na soferku)...Meni vise odgovara od vinjete, jer placas koliko koristis, a ja malo. Vinjete su isplativije onima koji su stalno na autoputu.  U Holandiji ili Danskoj treba da se uvede jos napredniji sistem koji naplacuje bukvalno po km predjenom autoputa preko gps-a valjda....Rampe ce ostati, da mogu stranci itd. koji nemaju tag da prodju.  U Sloveniji iako su uvedene vinjete ostale su rampe koje su otvorene za putnicka vozila sa vinjetom ali zatvorene za kamione koji placaju putarinu.

p.s. mozete i u hrvatskoj na naplatnoj rampi kupiti njihov tag tako da izbegnete guzve tokom gastersezone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova

posto se smanjuju troskovi naplate putarine, plate radnika na rampi, stedi vreme, gorivo,  itd... deo ustede se prenosi i na korisnika taga, tako da dobijate popust zavisno od iznosa uplacenog unapred na tag - mislim da izadje 7% jeftinije sa tagom nego kad se placa kesom na rampi. sabere se to. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

posto se smanjuju troskovi naplate putarine, plate radnika na rampi, stedi vreme, gorivo,  itd... deo ustede se prenosi i na korisnika taga, tako da dobijate popust zavisno od iznosa uplacenog unapred na tag - mislim da izadje 7% jeftinije sa tagom nego kad se placa kesom na rampi. sabere se to. 

 

E toga kod nas tesko da ce biti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

  U Holandiji ili Danskoj treba da se uvede jos napredniji sistem koji naplacuje bukvalno po km predjenom autoputa preko gps-a valjda....Rampe ce ostati, da mogu stranci itd. koji nemaju tag da prodju. 

 

 

Ovo sad kod nas grunfuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja