Jump to content

Moto Zajednica

Izrada kočionih diskova?

Recommended Posts

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trenutno na 4 tocka

Znam da se diskovi ne menjaju često i mogu dugo da traju ali mnogi od nas imaju problem sa istima.Kupovina  novih je poprilična investicija pa me interesuje dali neko zna od kog materijala se izrađuju i na koji način jer smatram da izrada nebi trebala da bude komplikovana.Drugar mi ima mašinsku radionicu i može od metala sve da napravi pa neznam zašto nebi mogao i diskove.Naravno da takve diskove nebi ugrađivao u neke novije i snažnije motore ali za motore kao što je moja HONDA CB450S mislim da bi ti diskovi radili posao,valjda?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

najbolji diskovi su od livanog celika jer se bro oslobadjaju toplote,ali imaju veliku manu koja je pole odredjenog broja grejanja i hladjenja pocme da puca.Zbog toga su i izbaceni iz upotrebe i zbog jos jednog esteskog razloga jer lako zardjaju.Sada svi motorcikli imaju prohromske diskove,mada bi ti ja preporucio da nadjens neki koji je slican tvom u doborm stanju i da ti prijatelj na strugu ili glodalici napravi plocu ili distancer da se moze montirati.Ako vec nemas pare da kupis novi

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

Ne bih ja to pravio...kocnice su kocnice, ne mora da ide, ali mora da stane! Kupi brate diskove i ne izmisljaj toplu vodu. Ustedi na drugim stvarima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trenutno na 4 tocka

Svi dobro znamo šta je najbolje ali jbg...na netu sam iskopao od kog materijala se izrađuje,neka legura čelika i cinka ima oznaku i može da se nabavi kod nas.Nije jeftin materijal ali ima računice.Trebalo bi da se iseče na vaterdžetu i obrusi jer nemože da se obrađuje na strugu zbog debljine i eto ga disk bar u teoriji a u praksi videćemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

ja sam čak razmišljao (negde sam pročitao) da su ljudi stavljali od Ra klješta i diskove na STa (a ako je havarisan R onda taj komplet nije bio nešto skup) tako da možda pasuje disk od nekog drugog motora...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1125 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 61
  • Motocikl: MV Agusta 800 Brutale

Mislim da ničiji život ne vredi tako malo koliko možeš tu da uštediš.

 

Vidi za diskove u Guevari ja sam ih tamo kupio prošle godine i bili su dosta jeftiniji nego u Louisu ili što su mi drugi nudili da ih donesu od preko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ne vidim tu neku visoku tehnologiju, a da dobar majstor uz odgovarajuci materijal ne bi mogao da napravi dobar disk. Sigurno da bi neko iz male privrede tu mogao da nadje posla...

 

U medjuvremenu, da dodam da i u KDM-u ima dobrih diskova za male pare, jedino sto se narucuju i ceka se desetak dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

pa u teoriji je sve to ok , ako imash svoj strug i glodalicu , disk od npr najjeftiniji je od Golfa 7eura je onaj od 236mmx10mm dok za 12-13eura imate 256x13mm disk

 

obrada na strugu je oko 1000dinara da se iseche srce i stanji na meru , i ovom na glodalu jedno 500 da se izbushe rupe za kachenje a ventilirajuce rupice sami bushite na stubnoj ;) elem koliko je disk u radnji  ... ovo po meni ima samo smisla ako pravite neki styling pa kad vam strugar zavrshi poshaljete na water jet date 15tak e i napravite ovako neshto

 

br299c05_____160.jpg 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ovo je mnogo lepo urađeno....ali disk od Golfa 7 eura,nije mnogo,međutim disk od Honde može da bude i preko 100 eura a dva komada 200 ili više...mislim na nove jel'....u tom slučaju pravljenje se isplati...uzmeš nove diskove od nekog auta,platiš za obradu...imaš nove diskove za mnogo manje para...

 

Toliko su aftermarket diskovi za Hondu. Original su x2.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trenutno na 4 tocka

Ako disk može da se izrađuje od gusa,odnosno da se prepravi od auto diskova onda je stvar rešena.Pitanje dali bi bili dovoljno jaki sa debljinom od 4 mm,a bila bi problem i korozija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Koliko se ostecije materijal pri obradi /prepravljanju automobilskog diska? Konkretno mislim na mikroskopske pukotine... Da li se pukotine sire prilikom povecanja temp odnosno kocenja? Da li je materijal automobilskog diska predvidjen da izdrzi takva termicka i dinamicka naprezanja izvan dimenzija koje propisuje fabrika?

Jednostavno receno: prozvodjac je testirao taj disk do odredjene mere ispod koje disk nije vise upotrebljiv, a ako ja smanjim ispod te mere da li ce disk izdrzati sve sto treba?

Koliko traju diskovi na motoru? 30k km? Znaci na dve godine treba da das 200e i to je skupo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

ovaj sa slike je klasika iz amerike tamo su 203mm uglavnom za kroserice oko 90dolara komad ...

 

nego se setih da ustvari ni netreba da se kupuje disk zbog debljine nego kod prvog mehanichara i dobar dan jel imate par komada da mi pozajmite :) da seckam ... u principu na 8mm ako ste extrem menjate obichne diskove na kolima , yugo golf lada itd ... plus zbog termichke obrade u procesu habanja taj istrosheni je bolji nego nov da se obradjuje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trenutno na 4 tocka

Koliko se ostecije materijal pri obradi /prepravljanju automobilskog diska? Konkretno mislim na mikroskopske pukotine... Da li se pukotine sire prilikom povecanja temp odnosno kocenja? Da li je materijal automobilskog diska predvidjen da izdrzi takva termicka i dinamicka naprezanja izvan dimenzija koje propisuje fabrika?

Jednostavno receno: prozvodjac je testirao taj disk do odredjene mere ispod koje disk nije vise upotrebljiv, a ako ja smanjim ispod te mere da li ce disk izdrzati sve sto treba?

Koliko traju diskovi na motoru? 30k km? Znaci na dve godine treba da das 200e i to je skupo?

>Ma nije skupo ali nas često snađe još nešto tipa loša guma a i lančanik bi trebalo zameniti a valjalo bi i servis uraditi.E to je već mnogo pa daj da uštedimo malo ali tako da ne ugrožavamo bezbednost.                                                                                                                                                                                                           

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Nis

Na R motoru koji ima ludo ubrzanje i ide 250 ne bih se igrao pravljenim diskovima.

Na matorim motorima (tipa iz sedamdesetih ili osamdesetih) bih,jer ni oni njihovi diskovi nisu nek,tesko se nalazei a i ako uspes da ih nadjes kostaju kao bubreg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Na R motoru koji ima ludo ubrzanje i ide 250 ne bih se igrao pravljenim diskovima.

 

Pa svi diskovi su pravljeni! :) Nikako mi nije jasno sta to napolju imaju sto nasa mala privreda nema? Materijal, znanje? Nesto trece?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Nis

Ma ne kazem da ne moze da se napravi nesto sto bi ukocilo efikasno i da vozis 400 na sat,ali

Ne pricamo o materijalu,znanju i razvoju tehnologija (tesko da bi se isplatilo za par diskova),mislio sam konkretno na prepravku diskova od kola za ovu svrhu.To mu dodje najjeftinija i najisplativija varijanta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Da se ucipim.  Diskovi od gusa su efikasniji od ovih drugih ( razni nerdjajuci celici , legure ) ali imaju vecu masu , tezi su, i imaju ozbiljnu estetsku manu    zardjaju za dan.  Automobilski diskovi trpe mnogo veca opterecenja od moto  , zato im je i minimalna dozvoljena debljina veca , a koje diskove treba da zamene, fiksne , poluplivajuce , plivajuce??  Tu je kriticna perfektna strugarska obrada ,ako ih i uradis  pre ozbiljne probe kocenja  konsultuj nekog dobrog moto mehanicara da ne bude skuplja dara nego mera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja se ne bih igrao sa tim. Ako nemas para da zamenis disk na motoru, nadji drugi hobi. Em ti mozes da nastradas zbog ustede od 100tinjak evra, em nekog mozes da ubijes zbog te ustede. Sto da me pokosi negde neko kome je pukao pravljeni disk jer nije hteo da kupi original zbog ustede od 100e :(

 

Za ustedu na kocnicama jesam iskljucivo oko lepljenja plocica, jer je nemoguce da se obe (ili 4) plocice odlepe od jednom, tako da cete uvek mocu da zakocite. Ako pukne disk nema kocenja.

 

Slazem se da u maloj privredi moze da se napravi disk slicnog kvaliteta kao original, ako se nadje odgovarajuci materijal i ispostuje procedura proizvodnje, a da gusani disk od auta stanjite na 3-4 mm mi je suludo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 593 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Što zarđaju za dan ništa strašno,daš gas i prikočiš oni se očiste ....

 

Pa tako nesto i ja kontam.

 

Ja se ne bih igrao sa tim. Ako nemas para da zamenis disk na motoru, nadji drugi hobi. Em ti mozes da nastradas zbog ustede od 100tinjak evra, em nekog mozes da ubijes zbog te ustede. Sto da me pokosi negde neko kome je pukao pravljeni disk jer nije hteo da kupi original zbog ustede od 100e :(

 

 

Daj molim te,mozda se ti kreces u takvom krugu ljudi gde svi kupuju nove delove.Iznenadio bi se kad bi video sta sve ljudi prave i za motore i za automobile.Pa moj komsija je specijalista za ispravljanje slupanih automobila(i to bas slupanih).tu se bre auto sece na pola (ako ne moze da se sredi) i od dva se pravi jedan.

jos nisam cuo da je neko izgino' jer mu se takav auto "razvario"(kakav izraz  ;D )

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Nis

Brinete se da li ce disk koji se stanji na 4-5 milimetra uspeti da zaustavi motor a da ne pukne?

Zali mi se majstor za obradu diskova kad sam bio kod njega da mu ljudi donose diskove koji posle obrade imaju 7 mm mesa,on odbija da im radi te diskove,kaze da nije bezbedno,ali ljudi se i dalje voze i koliko znam nikome se nista nije desila.Ne kazem da treba tako,taman posla,ja sam prvi protiv toga,ali eto....

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Nece disk da se polomi kao staklo on popuca i ima sitne mikro pukotine.........nemozes porediti disk na autu od 7mm koji koci automobil od 1000kg i motocikl sa recimo 200 kg.....na auto sigurno nije bezbedan ( taj mehanicar je u pravu )

 

 

Moje skromno misljenje je da se to ladno napravi a da moze odlicno i pouzdano da radi.........ako nema kesa jbg. kociti se mora!!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja