Jump to content

Moto Zajednica

Koliko je odgovoran vodja grupe?

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Citam malopre nesto na MCN sajtu i naleteh na tekst o nekom bajkeru iz Engleske koga su kaznili zbog prekoracenja brzine. Vodio je grupu bajkera i radar ga je uhvatio na 85 mph (85 mph = 136.79424 kph), na putu gde je dozvoljeno 60 mph (60 mph = 96.56064 kph). Medjutim, kaznili su ga za prekoracenje brzine najbrzeg ucesnika u koloni iza njega, tj. za 103 mph (103 mph = 165.762432 kph)... A to je dosta ostrija kazna, nego za 85mph...

 

Sad jeste da je vodja grupe prilicno odgovoran za brzinu kojom ce se kretati kolona, ali opet mi deluje strasno da on bude kaznjen zbog prekoracenja ljudi iza njega... Sta mislite o tome?

 

Inace, radar nije bio fixno postavljen ispred njih, vec na neoznacenom policijskom motoru koji je bio na kraju kolone...  ;D

 

Originalni tekst:

http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/General-news/2009/November/nov1909-speeding-penalty-for-leading-rideout/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 163 postova
  • Lokacija: Beograd

  "Organizovano" podrazumeva odredjena pravila. Kad si organizovao voznju valjda snosis odgovornost za kojesta. Mislim da je to ok. Nije mala zajebancija kontrolisati kolonu. Jedna greska i padaju bar tri motora! Mozda gresim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd/Wien
  • Motocikl: bio FJR

Kazu u tekstu da je odbrana tvrdila kako je 103mph vozio policajac, a ne neko od njih trojice. U svakom slucaju, mogu da razumem nesto ostriju kaznu za motociklistu na celu grupe (iz razloga navedenih u tekstu), medjutim smatram da se ne moze okriviti vodja grupe za brzinu nekoga iz kolone. Dakle, u slucaju da vodja grupe vozi brze nego sto je to dozvoljeno, ok je nesto visa kazna, pa makar svi iza njega vozili u granici ogranicenja. Dakle, kazna bi bila za "provociranje" ostalih vozaca, a ne za prekoracenje nekoga iz grupe.

 

Inace, ja kada vodim grupu (uvek smo bez prsluka i sl, pa i ne izgledamo kao prava grupa), uvek napomenem kolegama da u slucaju da nas policija zaustavi oni treba da probaju da prodju, kao - "mislili smo da zaustavljate samo njega...", pa jedino ako se policajac bas ocigledno razmase prema svima onda da stanu, a i tada osporavamo da smo svi vozili brze, trazimo da kazne samo onoga koga su merili. E sad, neobelezen marsovac sa svim zivim uredjajima... to treba zabraniti, nije posteno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 557 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: MS 1000DS, Apeninac

Sta znaci organizovano???Ne moze neko drugi da bude odgovoran za moje postupke....vozi se nas pet negde,na more recimo...usput nam se prikljuci jos trojica...dalek je put pa ajde da vozimo zajedno,jedan od tih,napravi prekrsaj,a pandur napise kaznu onom koji je u tom trenutku bio prvi!GLUPOST!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 163 postova
  • Lokacija: Beograd

Problem je sto pandur tumaci "organizovano" kako mu u datom trenutku odgovara. Nisam bas siguran da je to bila organizovana voznja, a ko zna kakvi su zakoni tamo?

Ako jeste organizovano sa vodjom puta i redarima, onda je valjda logicno da kazni vodju te kolone (jer kao organizator snosi odgovornost), a ako nije , e onda je nevidjena glupost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Zakon u VB tacno regulise kretanje u koloni ??? (na pr. ako nas trojica krenemo na more, to je za njih organizovana kolona, i onaj ko se prvi vozi u trenutku prekrsaja ili nezgode snosi odgovornost)

Zasto bi neko i kako vozio brze od kolone, ako ne pretice ili je ne sustize, u oba slucaja je vodja kriv. U prvom sto takvog vozaca ne izbaci iz kolone jer ugrozava druge a u drugom jer nije prilagodio tempo onima koje vodi.

Jeste malo zbunjujuce ali je meni sve OK.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Zakon u VB tacno regulise kretanje u koloni ??? (na pr. ako nas trojica krenemo na more, to je za njih organizovana kolona, i onaj ko se prvi vozi u trenutku prekrsaja ili nezgode snosi odgovornost)

Zasto bi neko i kako vozio brze od kolone, ako ne pretice ili je ne sustize, u oba slucaja je vodja kriv. U prvom sto takvog vozaca ne izbaci iz kolone jer ugrozava druge a u drugom jer nije prilagodio tempo onima koje vodi.

Jeste malo zbunjujuce ali je meni sve OK.

 

 

ne znam meni je sve to nekako "drž da nabijem" tehnologija države ja ću nekoga da klepim kaznom pa da vidim da bude veća nego što bi bila...

 

kako to misliš da izbaciš iz kolone... da mu kažeš aj sad idi ili da ga muneš nogom s puta...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

 

kako to misliš da izbaciš iz kolone... da mu kažeš aj sad idi ili da ga muneš nogom s puta...

 

 

Komentar ti je super, bas sam se nasmejao :D

E sad, pa znaju se neka pravila za voznju u grupi, ko to ne postuje ili je visak ili sam ja visak. Tako da je prosto! Da ne off-ujem dalje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Kad sam imao 10-12 godina, smarao sam caleta raznoraznim pitanjima o raznoraznim IDIJOTSKIM zakonima bifse SFRJ, a matori mi je rakao:

"Sine, drzava je aparat za ugnjetavanje"... ??? Ovo je tipican primer, da je neobelezeno sluzbeno lice vanzemaljskog porekla, obojici naplatilo kaznu za 103mph, to bi bilo 2x100 funti, i to je to, oni sigurno ne bi placali advokate i zalili se na presude... Ovako drzavi u budzet 350 funti, sud je kao nesto radio, a advokat je takodje kao nesto radio za 2000+ funti!!! >:( >:(>:(, a sve to zahvaljujuci aparatu za ugnjetavanje...Doduse, i advokat ce na kraju da plati porez... :)

Kad bih sad nasao nacin da tocim vazduh u motor, odmah bi uveli porez na isti... >:(

 

Nazalost, na celom svetu nema vise od 10 stvarno socijalno demokratskoh drzava u cijim aparatima ne radi najgori drustveni sljam, i koje bar pokusavaju da svojim gradjanima malo olaksaju zivot u zamenu za porez koji im placaju... Samo se setite saltera u opstinama, postama, bankama, sudovima, ministarstvima... >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 453 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z1000 Mk2 Piaggio Beverly 250

Sve mi se cini da ce rezultat takvog zakona biti da najgluplji vodi kolonu, a ne najiskusniji  :D

 

;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Imao sam prilike da vozim i na celu i na zacelju kolone. Razlika je drasticna po pitanju prosecne brzine kretanja. Kada si na celu kolone bez problema mozes (ako hocec) da postujes propise, ukljucujuci i ogranicenje brzine. S druge strane, kada si u zacelju, a posebno ako si poslednji u koloni, definitivno moras da "juris" kolonu ako zelis da budes deo nje. Nisam bas merio, ali moj utisak je sledeci: ukoliko se kolona vozi putem na kojem je ogranicenje 80 km/h i vodja postuje to ogranicenje, poslednji u koloni ce morati veoma cesto da vozi i do 120-130 km/h kako bi ostao u poziciji na 2 sekunde i sl.

 

Nije problem toliko kada se kolona krece konstantnom brzinom ali to je prakticno nemoguce u praksi. Npr. krivina na putu. Vodja udje u nju i malo uspori pre krivine, sledeci takodje uspori, pa treci uspori....poslednji u koloni pada sa brzinom kretanja drasticno i potom na pravcu i te kako mora da potera da bi ih sustigao. Ista je prica i sa preticanjima, dok svi napred u koloni obidju sporije vozilo na putu, poslednji u koloni mora dobro da nagazi da bi ih posle preticanja sustigao.

 

Zato, kada sam raspolozen za ostriju, brzu voznju, obicno biram poslednja mesta na grupnim voznjama. Ako pak, hocu da kuliram onda se zavucem negde odmah iza Lalajka  ;D

 

Uostalom, zato i postoji pravilo da najsporiji (slabije masine, manje iskusni vozaci i sl) treba da budu odmah iza vodje grupe, a na kraju da idu jaci, brzi motori i iskusniji vozaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ma ćuti bre, otišlo malo plastike, vama ništa (osim "duševne boli" :D)...neka ti je ovo poslednji put ;)

 

Samo bez nerviranja, sve se da popraviti očas.

 

Tvoj primer je još jedan u nizu koji dobro pokazuje da u vožnji u grupi mora mnogo više da se pazi nego u solo vožnjama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake
:D :D :D eee, to niko ne zna...Naše je da pazimo i da predviđamo pa pomoz' Bože, na 2 točka se nikad ništa ne zna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Tako nekako. bas sam juce vozio poslednji i jurio da ih stignem...i skucao se jer nisam stigao da ukocim, a nije bilo mesta da se provucem... Zajebana igra. Bas se mora paziti.

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=44953.0

 

Vidim da si dobro prosao juce, eto Bog te je pogledao, pa ste iz svega izasli nepovredjeni, a motor ce da se popravi. Pouke ces sam izvuci.

 

Igra jeste jako zahebana, a zove se  "ruski rulet" na Srpski nacin. Po mom misljenju jako vazna stvar je: nikad, ali bas nikad ne "jurim" nekog ili grupu motora, ako procenim da oni ispred mene voze prebrzo, i ne trudim se da ih pratim brzinom koja mi ne odgovara, a unapred se dogovorimo da se negde cekamo, pa ovi brzi stanu, zpale po cigaru, i eto sporijih i sve OK.

 

Znachi ne treba NIKAD ici preko svojih vozackih mogucnosti, i mogucnosti motora, a na svakom je da proceni gde su te tanke linije koje ne treba prelaziti jer onda neminovno dodje do incidenta.

 

Na Reliju 2009 je bilo nekoliko situacija gde su ljudi procenili da ne mogu da prate grupu, odvojili se i nastavili svojim tempom, i zivi i zdravi stigli na cilj malo kasnije. Konkretno ja sa Tenerom nisam mogao na jednoj deonici da stignem ekipu koja je bila brza, nastavio sam svojim tempom i stigao ih bezbednom voznjom sa samo 2-3 minuta zakasnjenja.

 

Voznja u grupi prvenstveno zavisi od grupe, kakvi su vozachi, koliko iskusni, koliko disciplinovani, koliko poznaju jedni druge i koliko su vozili zajedno, kakvi su motori. Ja sam na Reliju 2009 bio "leteci redar" u Plavoj grupi, cela ekipa iz MK Novo Mesto iz Slovenije, svi do jednog perfektni vozachi, novi motori, full oprema, disciplina i red, kad krecu kao da krece kompozicija voza, jednako rastojanje, poredak  - ma da ih covek samo pozeli. Nismo imali ni najmanji incident.

 

E sa takvom grupom i na kraj sveta, a sa njima i vodja gruoe uziva, jel tako NeshoXX ?

 

;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Desavalo mi se vise puta da vodim grupu...Prvo sto im kazem je ovo o cemu Gremlin pise, da svako prilagodi brzinu svojim mogucnostima i stilu voznje. Onaj ko je spor da ne juri brze, a ko je brz ne mora da gnavi i da se smara. Svi stizu u razlici od par minuta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Yamaha R1 - 2005

 

 

 

ne znam meni je sve to nekako "drž da nabijem" tehnologija države ja ću nekoga da klepim kaznom pa da vidim da bude veća nego što bi bila...

 

kako to misliš da izbaciš iz kolone... da mu kažeš aj sad idi ili da ga muneš nogom s puta...

 

 

 

;D :D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Tako nekako. bas sam juce vozio poslednji i jurio da ih stignem...i skucao se jer nisam stigao da ukocim, a nije bilo mesta da se provucem... Zajebana igra. Bas se mora paziti.

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=44953.0

 

Vidim da si dobro prosao juce, eto Bog te je pogledao, pa ste iz svega izasli nepovredjeni, a motor ce da se popravi. Pouke ces sam izvuci.

 

Igra jeste jako zahebana, a zove se  "ruski rulet" na Srpski nacin. Po mom misljenju jako vazna stvar je: nikad, ali bas nikad ne "jurim" nekog ili grupu motora, ako procenim da oni ispred mene voze prebrzo, i ne trudim se da ih pratim brzinom koja mi ne odgovara, a unapred se dogovorimo da se negde cekamo, pa ovi brzi stanu, zpale po cigaru, i eto sporijih i sve OK.

 

Znachi ne treba NIKAD ici preko svojih vozackih mogucnosti, i mogucnosti motora, a na svakom je da proceni gde su te tanke linije koje ne treba prelaziti jer onda neminovno dodje do incidenta.

 

Na Reliju 2009 je bilo nekoliko situacija gde su ljudi procenili da ne mogu da prate grupu, odvojili se i nastavili svojim tempom, i zivi i zdravi stigli na cilj malo kasnije. Konkretno ja sa Tenerom nisam mogao na jednoj deonici da stignem ekipu koja je bila brza, nastavio sam svojim tempom i stigao ih bezbednom voznjom sa samo 2-3 minuta zakasnjenja.

 

Voznja u grupi prvenstveno zavisi od grupe, kakvi su vozachi, koliko iskusni, koliko disciplinovani, koliko poznaju jedni druge i koliko su vozili zajedno, kakvi su motori. Ja sam na Reliju 2009 bio "leteci redar" u Plavoj grupi, cela ekipa iz MK Novo Mesto iz Slovenije, svi do jednog perfektni vozachi, novi motori, full oprema, disciplina i red, kad krecu kao da krece kompozicija voza, jednako rastojanje, poredak  - ma da ih covek samo pozeli. Nismo imali ni najmanji incident.

 

E sa takvom grupom i na kraj sveta, a sa njima i vodja gruoe uziva, jel tako NeshoXX ?

 

;)

 

 

 

Amin, i ja to ukapiro al na tezi nacin

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja