Jump to content

Moto Zajednica

AKTIVNI VEŠ

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
17 minutes ago, jboban said:

Od kojeg materijala je? Da li bolji pamučni ili sintetički (kao onaj što nose sportisti) veš?

 

U ovoj epizodi kolega @severian kaze nikako pamuk od 5:15 objasnjenje

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750 X DCT
 
U ovoj epizodi kolega [mention=1581]severian[/mention] kaze nikako pamuk od 5:15 objasnjenje
 
Pamuk nikako. Naročito donji veš. Ukoliko ste dugo na motoru, pamuk se natopi znojem. Moze doći do upale i osipa u predelu prepona. Mada, od pamuka je gora loša sintetika.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750 X DCT

http://www.abcsports.co.uk/index.php/mens/accessories/underwear/under-armour-2016-the-original-series-6-boxerjock-boxer-articulated-mesh-panel-mens-underwear.html
Ovaj veš sam kupio ove godine i naturi od 3000 km se pokazao odlično (kao Nike).

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Ako je tzv. "aktivni" veš uz telo, a posle njega sledeći sloj, ili slojevi, koji nisu istih karakteristika (odvodi znoj), "džabe ste krečili"! ili ti puj pike ne vazi, to je osnova priče o aktivnosti garderobe!

;o)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750 X DCT
Ako je tzv. "aktivni" veš uz telo, a posle njega sledeći sloj, ili slojevi, koji nisu istih karakteristika (odvodi znoj), "džabe ste krečili"! ili ti puj pike ne vazi, to je osnova priče o aktivnosti garderobe!
;o)
Tako je. Tzv. srednji sloj mora da bude isto "aktivni". Mada, to je za hladnije vreme. Sad je veš i spoljna oprema.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 446 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Postoji li razlika izmedju letnjeg i zimskog aktivnog vesa.. Ja licno imam jedan komplet Fastway na kome je oznaka leto/zima pa me interesuje postoji li posebno letnji i zimski i kako ga razlikovati? I ako moze neka preporuka koji je dobar za nosenje leti ispod opreme.

Nisam uspeo da nadjem odgovor u temi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Goldwing 1800A/A, HONDA ST 1300A Pan European, Transalp XL 600V
Postoji li razlika izmedju letnjeg i zimskog aktivnog vesa.. Ja licno imam jedan komplet Fastway na kome je oznaka leto/zima pa me interesuje postoji li posebno letnji i zimski i kako ga razlikovati? I ako moze neka preporuka koji je dobar za nosenje leti ispod opreme.

Nisam uspeo da nadjem odgovor u temi.

Priča nije baš crno - bela pa se lako zastrani. To je priča bez kraja :-)

 

Dok nije ušao u upotrebu aktivni veš, koristile su se novine, Borba (čuvena zbog veličine), Politika... i kožne jakne, do sredine 80-tih.

Aktivni veš je u suštini dobra izmišljotina prvenstveno planinara, pa se tek od "skoro" spustio i u moto krugove.

 

Izazov je kod bilo koje aktivnosti održati što približniju temperaturu tela, mada je kod motora aktivnost malo neobična, pa je od odeće približniji tzv. wind stoper koji se baš nešto i ne koristi zbog bla, bla, bla...

 

Na 30 i više Celzijusa sve je višak.

 

Ideja oblačenja je u 3 sloja, kako kaže Nada Macura - obucite se slojevito :-)

Problem je što taj princip ne funkcioniše baš sjajno na motoru zbog jakne i protektora.

 

1. Donji veš - Osnovni sloj - Base Layer (unterciger) - Do tela

- 100% od sintetike obično Poliester i Polipropilen ređe, mogu leti i zimi.

- Mešavina vune i sintetike po nekoj nepisanoj logici zimi, mada ima primera da se i leti koristi.

 

Proizvodjači materijala imaju svoje nazive... Coolmax, Polartec (leto i zima)... (valjda zaštićena tehnologija proizvodnje vlakna, nije naziv tkanja), pa to dodatno naplaćuju proizvodjačima veša. Odatle i veća cena + marka proizvodjača (vrsta tkanja, izgled i funkcionalnost). Ostali se dovijaju da dobiju željenu paropropusnost i odvođenje vlage po nižoj ceni artikla. U Luisu ima i onih ekstremnih X - BIONIC varijanti po paprenoj ceni.

 

Obično je skuplje i bolje, ali ne uvek, jer obavezno treba obratiti pažnju na iskustva drugih korisnika kad ima komentara, posebno onih loših.

 

Onda protiv smrada utkana srebrna vlakna ili špricano srebro po vlaknu, opet po različitim patentima.

----------------

Aktivna odeća se brže usmrdi od pamuka, bilo je neko istraživanje na BBC Earth. Zbog strukture vlakna, gljivice se uspešnije zavuku.

PRATI ČEŠĆE I BEZ OMEKŠIVAČA.

------------------

PAROPROPUSNOST je podatak koji obično nedostaje na dosta proizvoda, vezan je kako za membrane na jaknama tako i za veš.

Pošto je vlakno takvo - kakvo je, obično tkanje određuje hoće li nam biti hladnije ili toplije.

 

2. Duks - Srednji sloj - Mid Layer - (Fleece)

- Takođe od čiste sintetike ili kombinacije materijala gore pobrojanih.

Ovde lakše može da se odredi podela na leto - zima, držeći se striktno aktivne moto opreme, da se neodplaninari.

Flis - čupavac :-) je zimski izbor ispod jakne, a iznad osnovnog sloja.

 

Leti je mid layer višak kod moto opreme. Jedino ako to nije moto kros majca koja može biti taj drugi sloj, ali onda je jakna višak. Ispod (ili iznad) ide prsluk ili sl. sa protektorima (kome trebaju).

 

Ako se stvari zakomplikuju onda može samo flis - duks ispod jakne, dok su duge gaće već priča za sebe, a mogu i sve međuvarijante dok se ne pronađe prava kombinacija - zimsko pakovanje.

NAJBITNIJE JE ODVESTI ZNOJ ŠTO BRŽE I ŠTO DALJE OD SEBE, A DA SE NE OSETI HLADNOĆA kad joj nije vreme.

 

3. Jakne

- Moto jakne

- Planinarske jakne

 

Zajedničke su im samo membrane. Kod planinarskih i letnje i zimske jakne poseduju, a kod moto jakni, na sreću, samo kod zimskih i to onih skupljih čuveni GORE TEX, ne uvek srećna membrana, ali ne i jedina uspešna. Jeftinije zimske moto jakne obično skoro i ne dišu, imaju luftere i topao uložak, ali mogu da budu mač sa dve oštrice.

 

Marke nisam navodio jer ima dosta precenjenih i dosta oscilacija u različitim proizvodima, čak i kad se jedna marka, brend favorizuje. Nekad ispada da čovek očekuje mnogo više za uloženi novac, gledajući samo reklamu.

Aktivna odeća nije čudotvorna i svako je različito podnosi.

...

Preterah ga, a ovo je samo deo priče :-D

 

Dosta teorije, dajte iskustva sa konkretnim primercima opreme.

...

A pitanje je bilo baš prosto. A odgovor... i Da i NE :-)))

 

 

Sent from my SM-A500H using Tapatalk

 

 

 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1656 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs
Postoji li razlika izmedju letnjeg i zimskog aktivnog vesa.. Ja licno imam jedan komplet Fastway na kome je oznaka leto/zima pa me interesuje postoji li posebno letnji i zimski i kako ga razlikovati? I ako moze neka preporuka koji je dobar za nosenje leti ispod opreme.
Nisam uspeo da nadjem odgovor u temi.
Slikacu cim stignem i jedan i drugi sa unutrasnje strane da se vidi razlika, velika je razlika i dve potpuno razlicite namene. Letnji onako svilenkast i sto je najvaznije znojenje u min kolicinama i moja topla preporuka za vrucine. Ovaj termo potpuno suprotno samo kad je hladno nikako drugacije inace ti nebi bilo dobro prokuvao bi vrlo brzo.

Послато са HTC One A9s уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Vuna nije nikad prevaziđena ;) 

Potraži na googletu "aktivni veš od merino vune" i izaći će ti brdo rezultata. Ima čak i domaće proizvodnje. Mislim da još uvek nema materijala koji bolje odvodi vlagu od vune, leti hladi, zimi greje, a pritom se ne usmrdiš kao sa sintetikom.

Takav veš jeste skuplji, ali...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja