Jump to content

Moto Zajednica

BMW Oil-Heads: Servisne radnje

Recommended Posts

  • motoras, 2350 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre 12 sati, vazlan je napisao:

Da ne otvaram novu temu.Da li je neko prepravljao,na R1100Rt-u,da se ne gasi motor prilikom spustanja copave?

 

Zašto bi to radio? Ti ili bilo ko drugi? Moj bavarac nije imao pa sam sam ugradio. Motor treba(tako bi trebalo) da moze da radi kad je na copavoj,a menjac u leru. Kad je u brzini- gasi se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, stari roker je napisao:

Zašto bi to radio? Ti ili bilo ko drugi? Moj bavarac nije imao pa sam sam ugradio. Motor treba(tako bi trebalo) da moze da radi kad je na copavoj,a menjac u leru. Kad je u brzini- gasi se.

Jesi li dobro pročitao šta je bilo pitanje? 

Koliko sam ja shvatio čovek upravo želi da izvrši prepravku da motor može da radi kada je ćopava spuštena, a menjač u leru.

Inače originalna postavka na BMW-u uopšte ne dozvoljava rad motora (ni u leru) kada je ćopava spuštena.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2350 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 17 minuta, zika56 je napisao:

Jesi li dobro pročitao šta je bilo pitanje? 

Koliko sam ja shvatio čovek upravo želi da izvrši prepravku da motor može da radi kada je ćopava spuštena, a menjač u leru.

Inače originalna postavka na BMW-u uopšte ne dozvoljava rad motora (ni u leru) kada je ćopava spuštena.

Dobro sam procitao,ali nisam znao kako radi copava nozica na r11** I slicni. Zile hvala.

Ja vozim BMW-a iz '73. na kojem fabricki nije ni predvidjen prekidac na nozici. Dva puta sam imao ruzno iskustvo da krenem sa spustenom nozicom,ali imao sam ludu srecu da ostanem na tockovima. Posle toga sam kombinacijom releja I prekidaca stop svetla od Zastave napravio prekidac koj gasi motor kad se nozica spusti,a motor je u brzini. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R
Pre sat vremena, *zeka* je napisao:

Kod mene na 1150GS motor radi na copi kada je u leru.

 

1150 radi ali 1100 ne rade , i bas malo bezveze da moras da penjes motor na stender da bi se zagrejao dok se recimo ti oblacis ili slicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L
Pre 6 sati, PECA BMW je napisao:

 

1150 radi ali 1100 ne rade , i bas malo bezveze da moras da penjes motor na stender da bi se zagrejao dok se recimo ti oblacis ili slicno.

Bas tako.Moje pitanje je da Li je to neko prepravio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
Pre 6 sati, PECA BMW je napisao:

 

1150 radi ali 1100 ne rade , i bas malo bezveze da moras da penjes motor na stender da bi se zagrejao dok se recimo ti oblacis ili slicno.

Sta ima da ga zagrevas,sednes,upalis i picis,nije to japanac.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 8 sati, PECA BMW je napisao:

 

1150 radi ali 1100 ne rade , i bas malo bezveze da moras da penjes motor na stender da bi se zagrejao dok se recimo ti oblacis ili slicno.

 

Pre 1 sat, Dane Deda je napisao:

Sta ima da ga zagrevas,sednes,upalis i picis,nije to japanac.

Il žena, pa predigra. Agregat se ne greje u mestu već laganom vožnjom, a tema o belom dimu je dodatno dovoljno ilustrativna, valjda, o pogibiji da ne pričam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Da li neko zna moze li se ugraditi uljni hladnjak sa ventilatorom na R 1100 rt ako je na njemu hladnjak bez ventilatora?Video sam da postoji varijanra hladnjaka sa ventilatorom i stoji da je je predvidjena za RT-a.Ne znam da li je to verzija vezano za godiste motora ili varijanta predvidjena za neka trzista sa toplijom klimom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
pre 7 minuta, vazlan je napisao:

Da li neko zna moze li se ugraditi uljni hladnjak sa ventilatorom na R 1100 rt ako je na njemu hladnjak bez ventilatora?Video sam da postoji varijanra hladnjaka sa ventilatorom i stoji da je je predvidjena za RT-a.Ne znam da li je to verzija vezano za godiste motora ili varijanta predvidjena za neka trzista sa toplijom klimom.

Ti druze. kako si poceo. jos ces mu ugraditi i fem za susenje kose.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Za fen cemo lako.Do sada sam imao motore koji su imali hladnjake i ventilatore pa mi je to uvek bilo sigurnost od pregrevanja.Ne znam da li uopste treba da razmisljam o takvoj prepravci a pronasao sam jeftino hladnjak u kompletu sa ventilatorom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Imas u Somboru jednog od najboljih poznavaoca BMW u bivsoj jugi, zove se Mirko ( i ja sam nekad od njega naucio mnogo) pa se raspitaj da ga posetis ako imas neku nedoumicu. A sto se tice elektronike, u Somboru je najbolji Milos.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 752 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000
Pre 2 sati, vazlan je napisao:

Da li neko zna moze li se ugraditi uljni hladnjak sa ventilatorom na R 1100 rt ako je na njemu hladnjak bez ventilatora?Video sam da postoji varijanra hladnjaka sa ventilatorom i stoji da je je predvidjena za RT-a.Ne znam da li je to verzija vezano za godiste motora ili varijanta predvidjena za neka trzista sa toplijom klimom.

Hladnjak sa ventilatorom su imale policijske verzije R 850/1100 R i RT. Ugrađuje se bez nekih modifikacija na agregatu.

www.olx.ba/artikal/1255459/bmw-r-850-r/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Ajde da ne otvaram novu temu pa da pitam ovde. Koja temperatura se javlja na poklopcima ventila na 1150 modelu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 3 sati, *zeka* je napisao:

Ajde da ne otvaram novu temu pa da pitam ovde. Koja temperatura se javlja na poklopcima ventila na 1150 modelu.

Svi Bokseri imaju ujednačenu temperaturu, merim redovno  al nisam našao da je značajna za pamćenje na deklovima, mogu prvom prilkom kad pržim agregat da tačno izmerim, ako je zarad farbanja, akril izdržava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 1 sat, *zeka* je napisao:

Hteo sam da odradim hidrografiku. Momci me pitaju da li prelazi 100 stepeni.

Čim nisam zapamtio temperaturu, znači da je ne smatram kritičnom, 99% da ne dostiže 100°C na krajevima ni pri sedmoj crti samog agregata, doduše pri spoljnoj od 22-25°C kolko mi je u garaži. Sve boje su standardno deklarisane do 80°C, akrili trpe udare i do 120°C, u praksi je to i više. Dosta deklova se farba čak običnim sprejom koji je nikakvog kvaliteta pa to opstaje godinama iako nisu čak nanošeni sa prajmerom. Mislim da možeš slobodno da uradiš to što si naumio. Međutim, pri kupovini motora, svi naročitu pažnju obraćaju na deklove i svaka ne originalnost izaziva sumnju da je sakrivano oštećenje što naj češće i jeste, pa se uvek pita da li je ispod ogrebotina od pada u mestu ili je bio daleko ozbiljniji udarac. Ukusi su lični, ja nikad ne bi uzeo motor sa "šarenim"  deklovima pa uz predhodno, dobro razmisli, pogotovu ako se vodena grafika teško uklanja, danas sutra ćeš možda hteti da promeniš motor. U svakom slučaju, slikaj stanje kakvo jeste pre i posle, sa jasnim datumima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Hvala. Jedan dekli je imao pukotinu od pada obzirom da motor nije imao a jos uvek nema rolbarove. Vec je varen i lose ofarban pa mi taj kozmeticki deo i smeta. Videcu, mozda ga i ofarbam ponovo u sivu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ha, evo je slika, motor zagrejan na radnu temperaturu, u ekstremu to ode sigurno više:

 

5a72d3d2b4984_GSC.jpg.233b053cd3cf1974e7aee8315383b2bc.jpg

 

 

pre 26 minuta, *zeka* je napisao:

Jedan dekli je imao pukotinu od pada obzirom da motor nije imao a jos uvek nema rolbarove. Vec je varen i lose ofarban pa mi taj kozmeticki deo i smeta. Videcu, mozda ga i ofarbam ponovo u sivu.

Sanicija deklova sa slike, da bude kako treba, je čista danguba, nema cenu. Rol bar mora da se stavi.

 

I nađoh termovizijski snimak na  R100, ne znam pri kojoj temperaturi agregata, Farenhajti su upisani:

 

r100gstemp.png.115dea8b3eb5598d859a0a7c48aeffcf.png

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova
  • Lokacija: mojkovac - crna gora
  • Motocikl: BMW gs1150 ADV

Da li neko zna da mi kaze na koje sve kilometraze je potrebno stelovanje, provjera ili zamjena djelova.tipa, na koliko kilometara se steluju ventili , na koliko kilometara treba provjeriti lamelu, kardan , lezajeve, karike itd .konkretno me interesuju podaci za bmw r1150 gs 2002

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

Jedan od izvoda iz manuala, ima ih različitih:

 

773333745_1R.thumb.jpg.2aeb8398eb65a082007ee358332c9a18.jpg

 

- Podešavanje ventila na 10.000km ( ne izdrže uvek a da budu u nekoj razumnoj toleranciji )

-Aksijalni zazor klackalica po potrebi

-Sinhronizacija na 10.000

-Revizija ajnšprica i dizni po kupovini, preporučeno čišćenje i testiranje dizni na 30.000, remont ako ima pohabanosti, karakteristično zveckanje, mada vešti umeju to da sakriju

-Kontrola pivot ležajeva diferencijala na 10.000, podešavanje po potrebi, poželjan servis na 40.000

-Zamena seta španera lanca novim modelom, ne zbog kvara

-Zamena žica Hal senzora, ima slika na forumu po čemu se određuje da li je to potrebno, od 2003 uglavnom nije

-Servis kardana na 100.000, ili ranije zbog proteklih godina

-Kontrola debljine lamele na 100.000, preventivno po proceni zbog mogućnosti pojave zazora u spoju na osovini na znatno manjoj kilometraži

-Preporučen servis radnog cilindra kvačila barem pri reviziji kardana

-Sarvis glavnog cilindra kvačila po potrebi, usled zaprljanosti

-Servis anlasera opciono, preporučeno odmah po kupovini pa kad se primiti anomalija

-Srervis štapova po kupovini, zamena semeringa čim ispucaju, zamena ulja na 30.000

-Jednostruke svećice, zamena na 20.000, kontrola i podešavanje na 10.000

-Kontrola  i eventualno čišćenje airboxa po kupovini

-Kontrola i čišćenje Lambda sonde na 100.000+

-Zamena kočione tečnosti na 12 meseci, iz ABS-a na savaku drugu zamenu, kod modela sa servom, komplet na 12 meseci

-Preporučen delimično pun servis kočionih klješta po kupovini ili po uočavanju, nejednak hod klipova, genralni servis po proceni

-Kontrola i eventualno podešavanje zazora ABS čitača po kupovini

-Čišćenje, podmazivanje i podešavanje komandi kočnica i šaltača, po kupovini zbog starosti

-Čišćenje i podmazivanje ušica oba amortizera po kupovini i na dvadesetak hiljada

-Kontrola manžetne kugle prednjeg vešanja intervalno, zamena čim se primeti naprslina

 

Ukratko je to, lista je sa 60-tak stavki, mnogo zavisi od zatečenog stanja i odnosa prehodnika i tu nema nekog pravila osim iznenađenja koje je redovna pojava. Karike i cilindri, traju neograničeno, proverom pritiska se utvrdi tačno stanje i da li ima razlike između njih iz nekog razloga, obično ako je glava skidana što se ne može zaključiti okom ili po radu osim ako se nema baš dobrog iskustva.

 

Predpostavljam da predhodi ulazak u BMW, ili je skorašnji, naglašavam da je motor izuzetno specifičan i samim tim traži adekvatan pristup, samo se čini da je jednostavan a to posledično čini niz nus pojava kroz vreme iako motor pali, radi, ide, koči,... gotovo uvek.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja