Jump to content

Moto Zajednica

Ugradnja podmazivaca lanca

Recommended Posts

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

danas nadjoh malo vremena pa rekoh da ugradim podmazivac lanca na moju cbr i na zetov hornet.

naravno u pomoc mi je priskocio Goran LAband kako radom,tako i neophodnim delovima :)

posle duzeg razmisljanja od cega da iskoristim bocu za ulje uzeo sam u prodavnici auto delova bocu od lade od ulja za kvacilo,nije previse velika i ima sistem sa gumom ispod cepa kako nebi pustalo ulje napolje a i da nebi pravilo vakum u boci

resio sam da postavim bocu na cbr ispod leve plastike,uradio sam nosac i postavio bocu

IMG_0107.jpg

 

ovako izgleda kada se postavi plastika

 

IMG_0109.jpg

IMG_0110-1.jpg

 

gotov nosac,izvaren i ofarban

 

IMG_0114.jpg

 

postavljen ventil creva i nasuto ulje

 

IMG_0115.jpg

 

ovako je to prikaceno na viljusku,napravljene su obujmice i urezan navoj u viljusku a zatim sve to lepo zavrnuto

 

IMG_0116.jpg

 

kapalica je napravljena od bakarnih cevcica

 

nedostaje nekoliko slika u procesu montaze,ali vidi se manje vise sve

sve u svemu kostao me samo ventil 500 din i boca 100 dinara :)

regulacija ventila je resena preko motogadgeta ,a posto on ima svoju temu neci pisati o njemu

 

[imghttp://i210.photobucket.com/albums/bb179/wice81/IMG_0156.jpg[/img]

IMG_0111.jpg

 

 

 

na hornetu je najzgodnije mesto za bocu bilo ispod rezervoara iza male bocne plastike do akumulatora

 

IMG_0108.jpg

 

povezano sve sipano ulje

 

IMG_0119.jpg

 

cevi na viljusci su postavljene na isti nacin kao i na cbr

 

IMG_0117.jpg

 

regulacija ventila jos nije resena,potrebno je da Goran napravi kontrolor,ali najverovatnije ce biti prost regulator sa podesavanjem intervala kapanja preko potenciometra

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Beograd

To je elektro ventil od plina na kolima, ima da se kupi u radnji koja se nalazi odmah ispod bogoslovija kad se krene ka 29. novembru, preoje se grcka pumpa sa leve strane i odmah se skrene levo, ispod pumpe EKO, plavo crveni brending, tu je radnja za prodaju delova za ugradnju plina na kolima, i kosta lupam sad, ali oko 400-500 din.

 

I ja sam to ugradio, gotovo isto, flajku sam uzeo u radnji za opremu za akvaristiku i ribice i te fore, dosta je veca, imam dosta mesta na super teneri, p aje skoro pola litra. A sto se tice protoka, u istoj radnji ima da se kupi fina kao slavinica, plasticna koja prosto ima na sebi zavrtanj, nista precizno ali z apar dana voznje se udje u fazon, i posl emanje vishe ne diras, mozas d amalo pojacas po kishi, smanjis opet na suvom. I stavis je na crevu na nekom zgodnom mestu, kod mene ispred zadnjeg tocka, tako d aj edostupmna bez skidanja plastika. A ulje sma uzeo original scotoiler. Jedan drugar mi je to odradio, sa foruma je, ali aj da ga ne otkucavam, nisma ga pitao... ;)

 

Sve je vrlo prosto i delotvorno. Ulje je scotoilerovo, dobrog je kvaliteta, pa d ane preterujemo sa grunfovanjem, kosta 12 e ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

bas tako.ja sam bocu izeo od kvacila od lade u prodavnici autodelova i kosta 100 din.svidela mi se zato sto ima gumu ispod cepa koja se rasteze kada pada nivo ulja i ne stvara vakum,a dozvoljava da ulje izlazi napolje :)staje oko 150ml ulja i dovoljno je za otprilike 2000-3000 km :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Hvala puno. Moracu da potrazim taj ventil ali u Nishu. Koliko treba da bude siroka bakarna cev? Moracu i ja da nesto skarabudzim. Smorio sam se sa ovim podmazivanje a jos nemam ni centralni stender.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

cev do creva je oko 5 mm a cev koja ide do lancanika je oko 3mm

to je cev koja je spiralno uvijena na frizideru :) ako imas neki stari pogledaj iza :)

mozes iskoristiti i metalnu minu za hemijsku olovku i slicno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Hvala opet. Imam prijatelja koji je frigomehanicar tako da ce to da mi napravi. Koliko se secam to se na frizideru zove kapilara. Mislim da postoje razlicite debljine. Na najtanjoj mislim da ne moze da prolazi ulje ili ce ici polako. Jos da nadjem ovaj ventil sad kad odem u Nish pa se bacam na montazu  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ja koristim SAE 90, to mi i piše u Hondinom emanuelu za TA. Podmazivač mi radi već 7-8 hiljada km bez greške.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

za pocetak sam sipao sae90 ali sam ga malo razredio hidraulicnim jer mi je bilo previse gusto.ali preci cu na scootovo crveno ulje (vec sam ga narucio) da nebih komplikovao za sledeci put,dali cu pogoditi istu gustinu zbog stelovanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Beograd

za pocetak sam sipao sae90 ali sam ga malo razredio hidraulicnim jer mi je bilo previse gusto.ali preci cu na scootovo crveno ulje (vec sam ga narucio) da nebih komplikovao za sledeci put,dali cu pogoditi istu gustinu zbog stelovanja

 

Realno. Napravili ljudi smesu, savrseno sljaka. 13 E z apola litra, mislim d aje sasvim ok, prosto za te pare nije vredno lomatati glavu oko pogadjanja neke alternative. Sipas i ne mislis ;) Trebalo bi d apotegne ko 15.000, bar tako rekose ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

 

Realno. Napravili ljudi smesu, savrseno sljaka. 13 E z apola litra, mislim d aje sasvim ok, prosto za te pare nije vredno lomatati glavu oko pogadjanja neke alternative. Sipas i ne mislis ;) Trebalo bi d apotegne ko 15.000, bar tako rekose ;)

 

Manje-vise to je tacna procena - oko 15k km. Ja sam trenutno presao oko 12000km sa podmazivacem i scott-va flasica ima ulja za oko jos 2 punjenja, sto je kod mene po oko 2k km, sa trenutnim setovanjem...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

koliko treba da bude protok za scott-ovo ulje

 

Zvanicno oko 2 kapi u minutu...

 

Ipak, posle duzeg setovanja i proba mogu reci da je ovo ipak odokativna disciplina. Znaci, lanac treba da bude podmazan, a felna sto manje uprljana. Samo setovanje zavisi i od nagiba scott-ove boce sa uljem (pod pretpostavkom da je vakuum korektno vezan).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 355 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: VFR750F, XRV750, KTM 250EXC

Ja sam sebi pre godinu dana sebi i zeni napravio i montirao podmazivac, pa da pomognem ako mogu, posto radi bez greske od tada.

 

Ventil sam kupio u firmi Triem u Milana Rakica, odmah ispod policijske stanice za 1300din. Specifikacije su: CEMA, 12V, 9 vati DC, trajno zatvoren, teflonsko dihtovanje, mrezica na ulazu, protok 9 litara na sat pod uslovom da je viskozitet 1W (citaj: voda), Viton sistem zatvaranja. Mislim da je model  5511, kao Nokia...  ;D

Odabrao sam ventil italijanske firme CEMA, zato sto je vrhunski, za spoljnu montazu i prakticno je neunistiv.

 

U akvaristickoj radnji sam kupio silikonsko crevo za 50din metar, a bilo je potrebno 2 po motoru. Na istom mestu sam uzeo i plasticnu slavinicu sa zelenim ventilom - 50 din.

 

Ventil sam vezao na struju od sirene, posto ona dobija struju preko kontakt brave, a prekidac na volanu dovodi nulu kada je u kontaktu. Za posudu sam iskoristio 250ml pojilicu za macke, a crevo povezao sa njom silikonom. Kapalicu nisam ni stavljao, samo sam napravio zicu za dve uske, gde jedna uska ide na sraf od stitnika lanca, a kroz drugu prolazi crevo i ona ga usmerava direktno na lanac.

 

Sve leze sraf na sraf, samo je potrebno izvesti struju i napraviti limeni nosac.

 

Ulje koristim zuto Modrica Hipoidno ulje SAE90-320din\L na Buvljaku i koje mi traje oko 3 meseca. Protok grubo stelujem na 2 kapi u minuti, a fino stelovanje u voznji. Ako po zadnjoj gumi ima tragova ulja-malo smanjim i to je granica. Potrosnja ulja nije ni vazna s obzirom na bagatelnu cenu i vek trajanja jednog litra.

 

Lanac zatezem jednom u 3 meseca, otprilike na litar ulja, oko 3 hiljade km, bogato mazan...  ;D

 

Ranije sam koristio sprej za lanac, ali posle podmazivaca nikada se necu vratiti, nikada, nikada...  ;D

 

Cena ulja je skoro 3 puta manja od spreja za lanac, lanac traje 3 puta duze, nije bitno da li je suvo, kisa, sneg, led - lanac se podmazuje, nema razmisljanja o prskanju lanca, nema nosenja spreja, nema lepljive gadosti na lancu i motoru za cije su cisenje potrebne dve seanse od 2 sata...Ma milina... Nije ni bitno koja gustina ulja se sipa, jer postoji slavinica za regulaciju protoka. Ja sam licno odabrao 90W iz prostog razloga sto je kao gusce, pa ce bolje da se lepi za lanac i td. Cak i ulje te gustine mora da se ogranici slavinicom, tj, nesmetano protice kroz elektro ventil.

 

IMHO, Scootoiler-ovo ulje je preskupo (citaj: pljacka). Prica se tu o nekim posebnim svojstvima: ciscenje, hladjenje lanca, 15K km i td, ali smatram da je to samo marketinski fol. Ako u to uracunamo jos 100-tinjak evra koliko kosta sistem...Nema ekonomskog opravdanja. + na odredjenim modelima motora je potrebno busiti crevo za dovod vazduha do karburatora da bi se montirao vakumski ventil za ulje. Ne bih busio motor ni za karton vinjaka...

 

BTW, sa svojim DR-om vozim i otvoren put i off road, kisa, sneg i td, tako da sam sistem testirao u najgorim uslovima i odusevljen sam kako radi.

 

Imam samo jedan problem koji ceka resenje, a to je providno akvaristicko, kobajagi silikonski crevo, koje nije u stvari silikonsko, pa otvrdne vremenom i trebalo bi ga menjati svakih godinu dana za svaki slucaj. Mislim, za 100 din\metar i 10 minuta za zamenu - isplati se. I to tako samo dok ne nadjem gde ima da se kupi pravo silikonsko crevo za npr. 70 din metar...  ::)

 

Slike uskoro...  ;)

 

Za one koji nisu iz BG-a: mogu da kupim koji god ventil, crevo, slavinica, i td. treba i da vam posaljem AKS-om ili busem...

 

A ako nekom treba pomoc ili savet oko ugradnje, slobodno cimajte. ;)

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Postavio ja već nekoliko komada drugarima a i sebi ;D i stvarno je razlika k'o du*e i oko u odnosu na sprej. Čak posle 10 KKm+ nije bilo potrebe ni da se doteže lanac, stoji baš onako zategnut kao što ga je IgorXT postavio :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 355 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: VFR750F, XRV750, KTM 250EXC

Bas tako!  ;)

 

Sve mi se cini da je sprej moderna i skupa zezalica za one koji se voze dva-tri puta mesecno, na suncanu nedelju, kada imaju vremena od posla. Onda nije problem ni ciscenje lanca (to radi majstor jednom godisnje jer je motor presao 2-3K km u sezoni), ni novac, a u tom slucaju i lanac traje 2-3 godine, jer se motor ne vozi.

Mnogi kukaju kako je sprej cistija varijanta od ulja koje tu prska okolo, ali se ulje mnoooogo lakse pere od spreja, protok moze da se nasteluje da bude idealan i da ne prlja felnu. Muka mi pripadne kada se setim spreja  :o

 

Ko se vozi kako treba da se vozi, podmazivac je najbolje resenje, cak sluzi i za off road jer se blato teze lepi, a ulje ga ispere u roku od dan-dva, ako je ceo uvaljan u blato kao virsla ;D

 

Umalo da zaboravim, ona firma za ventile ima svoju veb stranu, pa pogledajte koga zanima: http://www.triem.rs/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Danas nabavio elektro ventil i crevo za infuziju, i krenem da montiram. E onda se stvori problem nemam gde da stavim bocicu i ventil, mesta ispod sica nema, sa strane plastika isto toliko, gde ste vi postavili ventil i bocicu?  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa za svaki motor je razlicito mesto. Ne zuri, skuvaj kaficu, sedi idpsed motora i polako razgledaj u potrazi za mestom. Pojavice se ono! :) Nije ta bocica ne znam kolika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Ma nije mi bocica problem, to i moze da se nakaci , ali ventil nemam pojma gde cu da uguram, a da se ne vidi. Ko sto kazes, ode u garazu da sednem , i razmisljam, nema vajde od sedenja za racunarom !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja