Jump to content

Moto Zajednica

Ugradnja podmazivaca lanca

Recommended Posts

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Isecem dva parceta lima 1x1 cm, izbusim rupu na sredini i te limove zavarim za bakarnu cevcicu. Posle kroz te dve rupe usrafim na predvidjeno mesto i cevcica vise nikad nema da mrdne. Ni na jednom motoru nisam cevcicu vezivao vezicama, uvek je bila usrafljena. Ako ne kapiras i dalje, a vazno ti je mogu da slikam i postavim sliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Fala, razumeo..taj limcic ga cuva od mrdanja i pomeranja..

 

Ako te ne mrzi uslikaj.. ipak je to bas bitan detalj.. pa ko bude pravio ubuduce..lakse ce mu biti..

 

A kako tj. cime vezujes crevce sa ventilom i slavinicom?

 

Kod mene je sve vezano vezicama..pucupacu to pa ispocetka..

 

Imas pivo kad se vidimo :cirka1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Isecem dva parceta lima 1x1 cm, izbusim rupu na sredini i te limove zavarim za bakarnu cevcicu. Posle kroz te dve rupe usrafim na predvidjeno mesto i cevcica vise nikad nema da mrdne. Ni na jednom motoru nisam cevcicu vezivao vezicama, uvek je bila usrafljena. Ako ne kapiras i dalje, a vazno ti je mogu da slikam i postavim sliku.

 

Za one bez aparata za varenje, moze alternativno rjesenje: 1 parce lima 1 x 4 cm. Presavijes na polovini i dobijeno (duplo) parce od 1 x 2 cm probusis sa 2 rupe. Izmedju limova i rupa cjevcica, a kroz rupe sharafi...

 

Posto sigurno nije jasno evo slicica.... :)

 

 

 

A moze i samo jedan sharaf:

 

 

 

Jedini problem ostaje mrdanje cjevcice kad se istegne lanac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

pogledaj na prvoj strani kako sam ja ucvrstio kapalicu :)

a koristio sam creva od infuzije koja super dihtuju i nema nigde vazduha :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: kocani MKD-Sandhurst UK
  • Motocikl: suzuki gsx,svasta

Ovi podmazivaci su mnogo jednostavna i korisna stvar,a ovde se raspravlja kao da je svemirska tehnologija.Ja stavljam na svaki motor koi sam imao proslih nekoliko godina.Evo kako je bilo na htz 750 teneri,ne znam dali sam dosad postavio ove snimke ovde.

Prvo izaberem bocu koja mi odgovara,od nekog sampona ili bilo sta iz kupatila,na dnu probusim rupu,ustrafim cevcicu (koja se koristi kao vakum ili dizna pri ugrdnji plina u auto),na cev namotam teflon,a sa unutrasnje strane boce,stavim kontra maticu(ovo je delikatnije,zato rupa treba da se vidi od otvora boce).

Creva koristim od akvarium kao i ventil za protok,kao stege na ova mala creva koristim gumeno crevo ciji unutrasnji promer je kao spoljni promer akvariumskog.(kad ima potrebe)

Podesim na kap na 40-50 sekundi,i odvrnem cetvrt krug kad je kisa,posle vratim.

Na slici je i gsx posle 1500km,vidite dali ja nesto umazano,i kako je lanac,tu se vidi i zastita koju sam stavio da mi lancanik ne baca prlavstinu na kofere(bacao je i kad sam podmazivao sprejem).To je to.

 

Na slici se vidi i hladjenje reglera od kuler za kompjuter,povezan na kontakt,kao i elektro ventil.

post-2053-0-41762300-1297587494_thumb.jpg

post-2053-0-26227300-1297587518_thumb.jpg

post-2053-0-65478800-1297587568_thumb.jpg

post-2053-0-30954500-1297587658_thumb.jpg

Promenio član mic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Najveći problem je dobro učvršćenje bakarne cevčice - kapalice da se u toku vožnje slučajno ne pomeri. Dobro rešenje je ono što je Ghost Mile naveo ali to (obično) zahteva bušenje zadnjih vila što većina ne želi. Pričvršćivanje običnim plastičnim vezicama nije dovoljno zato što cevčica hoće da se okrene.

 

Ovaj problem sam rešio pre nekoliko meseci na enduro motorima zasecanjem one trouglaste plastike koja stoji ispod osovine zadnjeg točka i služi kao neki blatobran da blato ne upada u zupce lančanika. Tu su dva šrafa za pričvršćenje, zaseče se koso ta plastika baš između šrafova tako da cevčica nalegne na zarez i kada se plastika učvrsti šrafovima lepo pritisne cevčicu i nema više mrdanja 0namigivanje.gif

 

O kidanju te cevčice i čupanju iste iz creva na teškom off-u punom blata?..dešava se, naravno i na Scotoileru i na Insisu i tu nema pomoći. Jedino da se cevčica ugradi da podmazuje prednji lančanik samo to u većini slučajeva zahteva bušenje zaštitnog poklopca prednjeg lančanika i veliki problem sa učvršćenjem cevčice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja sam ugradio na TA sistem sastavljen od rezervoara za Ladu (kvačilo), el. ventila, creva i slavinice za akvarijum. Prva varijanta je bila sa dve "kapalice" (za podmazivanje obe strane lančanika), ali je tu bilo problema sa učvršćenjem unutrašnje kapalice (imao sam par havarija), pa sam (za sada) odustao od te varijante.

Creva sam učvrstio vezicama, a metalnu cevčicu (kapalicu) sam provukao između viljuške i onog plastinog dodatka ispod viljuške. Napravio sam limene "šelnice" kroz koje prođe cev a onda se to sve pritegne šrafovima koji inače drže onu plastiku. Koristim mešavinu SAE 90 i Testerol (FAM). Prešao sam sa tim desetak hiljada km i dobro funkcioniše, ali ipak mislim da je bolje podmazivanje sa obe strane lančanika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 463 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Koliko treba da se greje elektro ventil? :zbunjen:

 

Ugradio sam novi ventil za prekid benzina (postavicu sliku kasnije), samo mi se cini da se mnogo greje... metalni delovi su toliko vruci da ne mogu da ih pipnem rukom :stabre:

 

Jel to normalno, posto je radna temperatura ventila do 120 stepeni, ili je ovaj ventil defektan?

 

 

Sem temperature, ventil radi OK.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Normalno je da je vruć ali ne baš vreo da ispečeš prste :) I na mom motoru takav ventil radi više od dve godine i ništa mu ne fali.

 

Generalno postoji mali problem sa grejanjem elektroventila zato što su namenjeni protoku benzina koji ih ujedno hladi. Mi ga koristimo za veoma spori protok ulja koje ne stiže da ohladi elektromagnetni ventil ali lično ne znam da je bilo kome crk'o ventil od pregrevanja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Normalno je da je vruć ali ne baš vreo da ispečeš prste :) I na mom motoru takav ventil radi više od dve godine i ništa mu ne fali.

 

Generalno postoji mali problem sa grejanjem elektroventila zato što su namenjeni protoku benzina koji ih ujedno hladi. Mi ga koristimo za veoma spori protok ulja koje ne stiže da ohladi elektromagnetni ventil ali lično ne znam da je bilo kome crk'o ventil od pregrevanja?

Meni su crkla dva za redom, sada imam obicnu slavinicu i prekidam protok rucno spremam se za eksperiment sa vakum ventilom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Namešten podmazivač lanca. Bočica od Lade Nive vezana blizu usisa filtera za vazduh, linijski elektro-ventil ušrafljen u kućište filtera, slavinica kod suvozačevog nogostupa i bakarna cevčica ( od klima uređaja fi 5 mm pa svedena na 1 mm ) uglavljena i zašrafljena između one zaštitne plastike lanca i viljuške. Zalemljene dve uške i ušrafljene. Bakarna cevčica zasečena tako da ulje pada na lančanik par mm iznad lanca. Hvala Ribolovcu na strpljenju i umeću i Smithu na moralnoj podršci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Sada kada su došli topliji dani svi spojevi koji nemaju prelaz ( ajnzac ) mi vlaže. Na akvarijumskom ventilu ima tragova ulja na oba spoja. Vezice pritegnute ali ne pomaže. Koje je rešenje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 463 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Da li neko moze da mi posalje kontakt PRODAVNICE gde mogu da kupim pneumatski ventil kao ovaj na slici:

 

V4xB9_ventil.jpg

 

 

Nije mnogo bitno ni da je u Beogradu...

 

Samo da ne moram da idem na buvljak subotom :neznam:

 

Da li je neko spajao crevo od akvarijuma sa ovim ventilom? Moze li direkno na ventil da se stavi crevo za akvarijum ili treba nesto da se grunfuje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sada kada su došli topliji dani svi spojevi koji nemaju prelaz ( ajnzac ) mi vlaže. Na akvarijumskom ventilu ima tragova ulja na oba spoja. Vezice pritegnute ali ne pomaže. Koje je rešenje?

Lepak na spojevima ili tanko crevo (fi 6) koje ce tesno da se uvuce u ventil.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i

Zeleo bih da vam se zhvalim na ideji i korisnim savetima vezanim za pravljenje podmazivaca lanca. :)

 

Kontao sam da ce slike biti korisnije u temi za moj motor pa sam ih tamo postovao. Da ne bih postavljao 2 puta isti sadrzaj ispod cu staviti link, pa kog interesuje neka pogleda, ima dosta slika...

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/53887-qingqi-qm200gy-b-qm200gy-ba-qm125gy-bsprint-pulser/page__st__1160

 

Inace, ima li neko ideju gde naci bolji ventil za regulaciju protoka? Ja sam stavio onaj mali plasticni ventil za akvarijum. Radi posao, ali nije bas najbolje resenje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 287 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kawasaki ER-5

nisam procitao sve postove i ne znam da li ima ideja ali samo hteo da dodam vezano za kapalicu,ko nema bakarnu cevcicu moze da proba drscicu od lizala( chupa chups http://www.keepitswe...huppa-Cream.gif ),tvrdja je plastika a i moze da se podesava oblik...kao mali sam to koristio za mnoge stvari stim sto sad dosta lizala koriste punu drscicu,mora da se obrati paznja ....dok se olize lizalo (ko nema decu) spremne su sve ostale stvari za montiranje kao i kapalica 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i

Ja sam kapalice (komada 2 :D) napravio od praznih ulozaka za parkericu... Zgodni su zato sto je gornji kraj siri pa moze da se navuce crevo direktno na njih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Taj ventil za akvarijum nije neko trajno rešenje. Vlažio mi spoj između plastičnog creva ( na visokoj temperaturi se širi ko blesavo ) i kapalice od bakra fi5 mm. Kupio gumeno armirano crevo za dizel motore ( preliv dizni ) i jedva ga navukao na bakarnu cevčicu i akvarijumski ventil. Ojačao vezicama i sada je valjda dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova

Neko je pitao za Y rachve pa evo da prosledim info....

 

Postoji firma MEGRA (www.megra.co.rs)

 

Izmedju ostaog imaju i ove rachva, ja sam dobio dve. Ne znam im cenu i ne znam da li je moguće kupiti na malo. Koga zanima neka proveri.

Dimenzije ove što sam ja dobio su :

 

- unutrašnji prečnik 4 mm,

- spoljašnji prečnik 6 mm,

- dužina 55 mm

 

 

Toliko od mene, nadam se da će pomoći,

post-1194-0-38616100-1306150852_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Evo kako sam ja na brzaka sklepao "podmazivac" , za nekih pola sata sa sve premeravanjem i podesavanjem brzine :hej:

 

Kapalicu sam napravio od dve zip-trakice i malo bakarne zice punog preseka. Zeleni ventilcic kao i crevo su za akvarijume. Posudica je od Lade Nive, za ulje kvacila a beli ventil je od infuzije i sluzi za ON/OFF.

 

Namestio sam da kaplje na sredinu valjcica, izmedju karika, 1 kap na ~ 1 minut, ulje SAE 90

 

 

:moto3:

 

 

post-4059-0-76219800-1306157105_thumb.jpg

post-4059-0-42883600-1306157109_thumb.jpg

post-4059-0-25936600-1306157120_thumb.jpg

post-4059-0-39367100-1306157125_thumb.jpg

post-4059-0-75221900-1306157132_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 316 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Pre nekih deset dana i ja sam sebi napravio i ugradio podmazivač lanca. Evo kako to izgleda na mom Keeway Speed-u.

 

 

Od delova je potrebno sledeće:

 

1. Već puno puta pominjana posuda za ulje za Ladu (u prodavnici auto delova oko 100 din).

2. Elektromagnetni ventil koji se koristi kod TNG instlacije na automobilima.

3. Par metara silikonskog creva iz radnje za prodaju kućnih ljubimaca.

4. Regulaciona slavinica iz iste radnje.

5. Prazan uložak za hemijsku olovku.

6. Igla iz apoteke većeg promera od standardne za špricanje (samo tražite najdeblju iglu koju imaju).

7. Par buksni i malo žice za elektroinstalaciju.

8. Što kvalitetnije zip vezice.

 

 

 

Motor bez bočnih plastika spreman za ugradnju:

 

Or8o4_dscf3681resize.jpg

 

 

 

Uz pomoć dve vezice učvršćena posuda za ulje a crevo sprovedeno iznad zadnjeg blarobrana:

 

wfUfa_dscf3689resize.jpg

 

 

 

Plastike vraćene na svoje mesto. Naravno ništa od instalacije se ne vidi:

 

X8p0Z_dscf3692resize.jpg

 

 

 

Pogled odozgo:

 

giZYJ_dscf3693resize.jpg

 

 

 

Namontiran i pričvršćen elektromagnetni ventil i regulaciona slavinica:

 

Uyn3t_dscf3710resize.jpg

 

 

 

Ventil povezan na instalaciju (na izvod kontakta koji sam uzeo sa instalacije alarma koji sam prethodno ugradio):

 

2JbDI_dscf3717resize.jpg

 

 

 

Pogled odozgo:

 

YeUGu_dscf3718resize.jpg

 

 

 

 

Bočna plastika vraćena na mesto:

 

CaEvo_dscf3842resize.jpg

 

 

 

Crevo uz pomoć traka i aluminijumskih prstenova, koji sprečavaju usecanje traka, pričvršćeno za zadnju viljušku sa unutrašnje strane:

 

fC5iB_dscf3829resize.jpg

 

 

 

 

Mazalicu sam napravio tako što sam na uložak od hemijske olovke na jednom kraju navukao dva termo bužira što je povećalo njegov spoljašnji presek taman toliko da ulazi knap u crevo i nema šanse da se tek tako izvuče ili da pored njega curi ulje. Na drugi kraj sam u uložak uvukao iglu sa koje sam prethodno odstranio onaj plastični deo koji se navlači na špric i spoj zalio dvokomponentnim lepkom. Upaljačem sam uložak zagrejao i iskrivio ga tako da vrh igle baca ulje negde oko "sedam sati" na lančaniku i sve ČVRSTO vezao trakama. Iglu sam u odnosu na lančanik tako pozicionirao da sama kap ulja pada na lanac "ližući" lančanik da bi je centrifugalna sila što ravnomernije rasporedila po lancu:

 

nKee6_dscf3840resize.jpg

 

 

 

 

 

U posudu sam nalio ulje za podmazivanje lanaca na motornim testerama. Neznam čime bi se uopšte bolje mazao lanac nego uljem koje je upravo za to i namenjeno a sve to po ceni od celih 235 dinara za litar :zvizduk::

 

 

mE7hu_dscf3845resize.jpg

 

 

 

Zatim sam sistem podesio tako da jedna kap pada na oko 1.50 do 2 minuta i šta da vam kažem osim da se ja već desetinu dana vozim sa odlično podmazanim lancem, nigde ne prska ili curi ulje i ništa nije mrdnulo ili popustilo.

 

:zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja