Jump to content

Moto Zajednica

BMW F650GS Uputstvo za Servisiranje by Motoholic

Recommended Posts

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

BMW F650GS 2000-2007

Uputstvo za Servisiranje

                                                                 By Motoholic

 

647848932_TbF3N-M.jpg

 

Dobrodoš'o!

 

Ovo uputstvo je namenjeno svim vlasnicima i budućim vlasnicima najboljeg motora na svetu – BMW F650GS.  Namera mi je da objasnim na prostom srpskom jeziku kako izgleda redovno servisiranje ovog motora, onako kako ja to radim.

 

Da odmah napomenem: ja nisam mehaničar po struci; nisam se školovao za mehaničara, ne radim kao mehaničar i nisam zaposlen u BMW-u.  Ja sam samo vlasnik motora koji voli da radi na istom i da ga samostalno redovno održava.  Moje znanje sam stekao učeći od prijatelja koji je BMW mehaničar, čitajući tehnička uputstva za ovaj motor, prateći i učestvovajući u diskusijama na internet forumima, i radeći na sopstvenom motoru i na motorima mojih prijatelja.

 

Šta ovo znači za tebe?  Znači da su informacije koje ćeš ovde pročitati moje lično shvatanje tematike i predstavljaju moj lični način rada na motoru.  Trudiću se da sve predstavim što jasnije i da svi podatci budu tačni, ali na tebi je da odlučiš da li ćeš moja uputstva prihvatiti zdravo za gotovo.  Takođe, na tebi je da, pre nego što počneš da radiš bilo šta na svom motoru, proveriš da su sve informacije koje sam izneo tačne i da odgovaraju motociklu koji poseduješ.  Prostije rečeno, ako bilo šta zabrljaš na svom motoru, odgovornost je na tebi, t.j. nemoj da mene okrivljuješ.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Sadržaj

 

Uvod

   Modeli za koje ovo uputstvo važi

   Razlike u modelima i godištima

   Servisni intervali

   Spisak servisnih radnji

   "Jaoj, kuku, ne mogu ja to!"

   "Hmmm... a možda i mogu sam..."

 

Korisni materijali

   Servisne čekliste

   Zatezne sile (na engleskom)

   Linkovi

 

Pre početka

   Alat

   Bezbednost u radionici i izvan nje

   Etika

 

Opis servisnih radnji

1. Promena ulja i njegovog filtera

2. Zamena filtera za vazduh

3. Provera zazora ventila

4. Provera i zamena svećica

5. Servisiranje akumulatora

6. Podešavanje lanca

7. Menjanje ulja u viljušci

8. Zamena kočione tečnosti (prednje i zadnje kočnice)

9. Promena rashladne tečnosti u hladnjaku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Uvod

<<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>>

 

Modeli za koje ovo uputstvo važi

 

BMW F650GS (uključujući Dakar), proizvedeni od 2000 do 2007

BMW G650GS, proizvedeni od 2009 i na dalje

 

 

Razlike u modelima i godištima

 

Postoje dva modela ovog motocikla; to su F650GS i F650GS Dakar.  Izuzev kozmetike, razlike između njih nisu velike.  F650GS ima prednji točak od 19 inča, dok Dakar ima prednji točak od 21 inča.  Takođe, Dakar ima za dva inča duže prednje viljuške i drugačiji zadnji amortizer.  Od bitnijih razlika to je u glavnom to.  Redovno održavanje je isto za oba modela, tako da se sve ovde napisano odnosi i na standardni model i na Dakar.

 

647848870_8mzPM-M.jpg

Ovo je standardni F650GS.

 

647848903_VzETP-M.jpg

Ovo je Dakar.  Primetićeš da je šaren k'o uskršnje jaje.  Takoće ćeš primetiti između rama i agregata srebrni kanister za zadnji amortizer koji standardni GS nema.

 

Postoji i mala razlika u godištima motora.  Motori proizvedeni od 2000 do 2003 imaju jednu svećicu, dok motori proizvedeni 2004 i kasnije imaju dve.  Takođe se neznatno razlikuju i kozmetički.

 

647848954_b2wFL-M.jpg

Pablo na F650GS-u iz 2003.  Obrati pažnju na vizir srebrne boje i zaobljeni kljun iz jednog dela.

 

647848887_E3jSJ-M.jpg

Sprocketeer na F650GS-u iz 2007.  Obrati pažnju na providni vizir i ćoškasti kljun iz dva dela.

 

2007 je poslednja godina za jednocilindrični F650GS.  Od 2008, oznaku F650GS nosi potpuno novi model sa dvocilindričnim agregatom.  Ovo uputstvo se ne odnosi na dvocilindrični F650GS.

 

2009 godine BMW je shvatio da je napravio glupost time što je prestao da proizvodi jednocilindrični F650GS, i počeo je opet da ga pravi, ali pod novim imenom – G650GS.  Ovaj model je gotovo identičan F650GS modelu iz 2007.  Ovo uputstvo se dakle odnosi i na G650GS.

 

647852668_cXCez-M.jpg

G650GS iz 2009.  Primetićeš da je agregat sada crne boje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Servisni intervali

(Iliti, šta i kada.)

 

Ako si motor kupio nov, prvi servis se radi posle prvih 1.000 km.  Preporučljivo je da taj servis uradiš kod BMW dilera.  Posle ovoga dalje se radi:

 

- na svakih 10.000 km redovni servis

- na svakih 20.000 km redovni servis plus

 

Takođe, jednom godišnje treba da se promeni tečnost kočnica, i svake dve godine da se promeni rashladna tečnost.

 

Napomena u vezi menjanja ulja: Veliki broj vlasnika, uključujući i moju malenkost, menja ulje na svakih 5.000 km.  BMW kaže da je to nepotrebno, i savetuje menjanje ulja na svakih 10.000 km, dakle samo kada se radi redovni servis.  Na tebi je da odlučiš koliko frekventno ćeš menjati ulje u svom motoru, no imaj u vidu da čak iako ne prelaziš velike kilometraže, ulje treba da se zameni minimum jednom godišnje.

 

Servisne čekliste

 

Ovo je čeklista koju ja koristim:

650MaintListSrb.xls

 

Ovo je BMW-ova čeklista koju koriste ovlašćeni servisi:

650MaintListEng.pdf

 

Na mojoj čeklisti se nalazi sve što i na BMW-ovoj, izuzev provere kodova greški na kompjuteru, jer softver za to nemam, a i ne zanima me.  Takođe, umesto četiri različite čekliste, ja sam sve ukombinovao u jednu jer mi je tako lakše da vodim evidenciju šta i kada treba da se radi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

"Jaoj, kuku, ne mogu ja to!"

 

OK, ako ne možeš, teraj motor u ovlašćeni servis.  Nema u tome ništa loše; štaviše, koliko znam ogromna većina vlasnika preferira da im motor održava BMW-ov mehaničar.

 

"Hmmm... a možda i mogu sam..."

 

Ako imaš malo smisla za mehaniku, nešto alata, i dovoljno strpljenja i dobre volje, nije teško naučiti da sam održavaš svoj motor.  Ima u tome dosta prednosti.  Prvo (ovo mi verovatno nećeš odmah poverovati ali ćeš videti kasnije da je tačno) ti ćeš verovatno održavati svoj motor bolje nego ovlašćeni servis.  Razlog za ovo je jednostavan: nikome nije stalo do tvog motora onoliko koliko tebi.  Ti ćeš se pre potruditi da dodatno očistiš šta treba da se očisti, i dodatno proveriš nešto što izgleda sumnjivo, nego serviser, ma koliko dobar, koji radi na ograničenu satnicu i koga šef tera da posao završi što pre.

 

Da se razumemo, ovlašćeni servisi su itekako korisni i sa njima treba imati dobar odnos; ako ti se pokvari nešto komplikovano i kada su ti potrebni delovi za motor.  Ali što se tiče redovnog održavanja, tu si ti u prednosti, što ćeš i sam vremenom uvideti.  Osim ove beneficije, postoji i još nekoliko pluseva u samostalnom održavanju motora: ovlašćeni servisi su skupi, a tvoje ruke su džabe; zatim, bolje ćeš upoznati svoj motor, pa kada negde putuješ njime osećaćeš se komotnije znajući da možeš sam da popraviš male-do-srednje kvarove.

 

Još jednom, ako se ne osećaš komotno pri pomisli da trebaš sam da radiš na svom motoru, nemoj čitati dalje i teraj motor u ovlašćeni servis.  Ako pak misliš da možeš da budeš sam svoj majstor, onda se nadam da će ti ovo uputstvo biti od koristi.

 

Toliko za ovaj uvod.  Sada slede konkretne informacije i objašnjenja kako se rade pojedine stvari pri servisiranju.  Jednostavnije stvari ću izostaviti jer ćeš njih i sam moći da skontaš, a složenije stvari ću se potruditi da potanko objasnim.

 

Želim ti prijatan rad, i ako naletiš na problem ili imaš pitanje, poseti ovu temu u podforumu Garaža.

 

Srećno!

  Motoholic

 

115019244_9mbMS-M.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korisni Materijali

<<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>>

 

Servisne čekliste

 

Moja čeklista (na Srpskom)

 

BMW-ova čeklista (na Engleskom)

 

Zatezne sile

 

Propisane zatezne sile (na Engleskom, na Čejn Geng sajtu)

 

Linkovi

 

F650GS Pitanja i Odgovori

U ovoj temi možeš da postaviš pitanje i dobiješ odgovor vezan za održavanje svog motora.

 

Tema za vlasnike BMW-a

Opšta diskusija vezana za BMW motocikle.

 

BJB Garaža

Sajt na kojem se nalaziš, podforum gde možeš da postaviš pitanja tražeći pomoć u vezi mehanike.

 

BJB Sam Svoj Majstor

Predpostavljam da znaš gde se nalazi ovaj podforum, jer je ova tema u njemu.  Tu možeš da potražiš informacije o redovnim servisnim radnjama koje možeš sam da obaviš, a i da postaviš temu o nečemu u šta se razumeš i podeliš sa drugima nešto što znaš.

 

F650.com

Iliti The Chain Gang.  Ovo je najbolje organizovan i najopširnije napisan sajt o jednom modelu motocikla, i eto tvoje sreće – baš je o motoru koji te zanima. :)

 

ThumperTalk.com

Popularan strani forum o jednocilindričnim motorima.  Dosta informacija o vožnji i tehnici vožnje, al' ima i mehaničarskih tema.

 

ADVRider.com

Najveći moto forum na svetu, posvećen mahom enduro motorima.  Poseti podforume Thumpers i Garage; prvi je o jednocilindričnim motorima uključujući i F650GS, a drugi je o opštim moto mehaničarskim temama.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Pre početka

<<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>>

 

Alat

 

Kada si kupio motor, uz njega si dobio i mali komplet alata.  On nije loš za početak, i u stvari sa njim možeš dosta manjih stvari da uradiš.  No, bolji i kompletniji alat će ti biti potreban ako planiraš da se ozbiljnije baciš na održavanje motora (a čim čitaš ovu temu onda verovatno to i planiraš).  Evo šta će ti trebati odprilike...

 

676442289_KY256-M.jpg

 

- Komplet okasto-viljuškastih ključeva (gornji red) od kojih ćeš najčešće koristiti ove u rasponu od 10 do 15.

 

- Racne (levo, ukoso) u bar tri veličine: jedna malešna, jedna standardna i bar jedna velika

 

- Produžetci (levo dole)

 

- Bit-ovi (dole desno): ključ, torx i imbus

 

 

676442311_YryhT-M.jpg

 

Bit-ovi koji će ti trebati:

 

- Torx u rasponu od 15 do 55 (gore levo)

 

- Imbus (gore desno)

 

- Set ključeva

 

Kad smo kod ključeva, kupi ŠESTougaone a ne DVANAESTougaone.  Šestougaoni bolje hvataju glavu šrafa i onda su ti manje šanse da je oguliš i upropastiš.  (Nije mi jasno zašto se dvanaestougaoni uopšte više i proizvode...)

 

 

676442150_ZqpTh-M.jpg

 

Od ključeva moram da izdvojim ova dva specijalna:

 

- Duboki 18 (jeste, ovaj je dvanaestougaoni jer nisam mogao nigde da nađem šestougaoni).  Duboki 18 ti je potreban za svećice.  Možeš u radnji da tražiš i ključ za svećice, samo da je u ovoj veličini.  Posebni ključevi za svećice imaju tanak "zid" da lakše uđu u rupu gde je svećica.

 

- Šestougaoni 24.  Ako nađeš duboki, kupi ga; ako ne onda obični pa ga koristi sa nastavkom.  Ovaj ključ ti je potreban za odvijanje čepa kartera kada budeš menjao ulje.  Ovaj ključ MORA da bude šestougaoni!

 

 

676442178_jevQL-M.jpg

 

Umesto racne+bit ja preferiram da koristim T-šrafcigere.  Nisu neophodni, al' eto meni se sviđaju.  Crveni su torx a sivi imbus.

 

 

676442205_YFXNm-M.jpg

 

Trebaće ti i čekić; gumeni je najbolji al' njega sam zaboravio da slikam.  Takođe sam zaboravio da slikam i šrafcigere.  I oni će ti trebati, i krstasti i pljosnati, u nekoliko veličina.  Nađi negde lep komplet od 8-10 različitih komada.

 

Klješta, naravno.  Različita, naravno.

 

 

676442223_XaFFq-M.jpg

 

Joše nekoliko manjih, korisnih alatkica....

 

1.  Za proveravanje zazora ventila trebaju ti špijuni.  Veći ili manji nije bitno, bitna je debljina.  Za ovaj motor potreban ti je komplet u rasponu od 0,03 milimetra do 0,33 milimetra.

 

2.  Ne znam kako se ova alatka zove; ja je zovem krckalica.  Služi za lomljenje odnosno skidanje lanca.

 

3.  Ovo se na engleskom zove punch; na srpskom ne znam.  Kao dleto, samo tupo na kraju.  Uz pomoć čekića, služi za izbijanje zaglavljenih sitnih delova.

 

4.  Čakija, bolan.

 

5.  Merač pritiska vazduha u gumama.

 

6.  Ova mala alatkica nema ime.  Pravi je BMW i može da se kupi samo kod dilera.  Košta oko 2-3 dolara i služi za lakše odvajanje kabla za svećice od svećice.  Nije neophodna, ali pošto nije skupa što bi lomio prste?

 

7.  Male stege u veličinama od 1 i 3 inča.  Isto nisu neophodne, ali su korisne.

 

8.  Namagnetisana antena (da lakše dohvatiš šrafove koji ti upadnu u nedostupno mesto).

 

 

676442235_XdhuN-M.jpg

 

Ova alatka je skupa i nije apsolutno neophodna, ali je apsolutno korisna.  U pitanju je kilo-ključ.  Služi da precizno zavrneš svaki šraf propisanom silom.  Ako se odlučiš za kupovinu (ponavljam, nije neophodan), raspitaj se kod nekoliko majstora koju firmu preporučuju.  Ne kupuj jeftina sranja; ne trebaju ti slomljeni šrafovi na motoru.  Par napomena:

 

- Na ovom motoru najčešće ćeš koristiti raspon od 5 Nm do 40 Nm (Nm= Njutn-metar).  Gledaj da kupiš tačno taj raspon ili približan.  Nemoj misliti da je alatka bolja ako ima veći raspon, recimo 10-200 Nm.  Naprotiv – kilo-ključ je najNEprecizniji u donjih 20% raspona, a najprecizniji u gornjih 80%.  Dakle, ako kupiš ključ sa velikim rasponom, kao na primer 10-200, biće najNEprecizniji od 10 do 40 NM, dakle baš u rasponu koji ti za ovaj motor najviše treba.

 

- Glava kilo-ključa na koju se stavlja bit/ključ može da bude u nekoliko veličina.  Kupi onaj sa istom veličinom kao i racne/ključevi koje već imaš (najverovatnije 3/8 inča).

 

- Ovo je precizan instrument.  Budi nežan s' njim i lepo ga čuvaj.  Koristi ga samo za ono za šta je namenjen; nemoj da ga koristiš umesto poluge, čekića i slične gluposti.  Posle svakog korišćenja, odvrni ga da bude u doljih 20% raspona – ne ostavljaj ga zategnutog.  Takođe, očisti ga posle svakog korišćenja i čuvaj ga u njegovoj kutiji.  Pročitaj uputstvo i pridržavaj ga se.

 

 

676442258_GyoDQ-M.jpg

 

Zaštitne naočare, rukavice, rukavice za jednokratnu upotrebu

 

Neke stvari koje nisam slikao a koje će ti takođe trebati:

 

- Posuda za istakanje ulja

- Levak za ulje

- Baterijska lampa

- Papir za čišćenje

- Krpe

- Raznorazni sprejevi za čišćenje i podmazivanje

 

Od bitnijih stvari to je uglavnom to.  Možda se kasnije setim još nečega pa dopišem.

 

Pre nego što kreneš u kupovinu alata, moram još samo da ti prenesem umotvorinu mog ćaleta koju mi je često ponavljao kada sam još bio klinac: "Nismo dovoljno bogati da bi kupovali jeftine stvari".  Razmisli dobro o tome. ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Bezbednost u radionici i izvan nje

 

Nigde nema lepšeg mesta od sopstvene radionice da sebi odsečeš prst ili poliješ oko kiselinom.  No, predpostavljam da ne bi imao ništa protiv da te takva iskustva i zaobiđu.

 

Ono što sam primetio je da se mnogi ljudi odnose nonšalantno prema bezbednosti na radu, misleći valjda "ma znam ja šta radim", "zaštita je za pičkice" ili ono čuveno naše "neće mene kuršum".  Mislim, stvarno, jel' baš toliki problem obratiti neki minimum pažnje na sopstvenu bezbednost?

 

I pred kim se junačiti kad si sam u radionici?

 

Da ne tupim dalje (jer onaj ko konta, konta, a onaj ko ne konta taj ne želi da skonta), evo konkretno na šta treba obratiti pažnju:

 

Rukavice – kupi ih, trebaće ti.  Imaćeš manje žuljeva po rukama, i manje posekotina.  Debele rukavice za rad u bašti su OK i ne koštaju puno.  Takođe nije zgoreg imati i pakovanje latex rukavica za jednokratnu upotrebu kada radiš sa prljavim stvarima (na primer, menjanje ulja).

 

Zaštitne naočare – isto jeftina stavka a neprocenjivo vredna kada se oštar komadić metala zaleti ka zenici oka tvoga.  Takođe jako korisno kada koristiš raznorazne sprejeve izbliza.

 

Obuća – nosi cipele sa đonom koji se ne kliza i koji je koliko-toliko otporan na ulje.

 

Posekotine – čim se posečeš, odmah očisti posekotinu, dezinfikuj je alkoholom ili peroksidom, stavi kremu sa antibiotikom, i flaster.  Da, da, znam, ima onih koji su junačine i kojima posekotine ništa ne škode.  Dok im se rana ne inficira pa završe u bolnici.  Kao sin moje drugarice Megi koji je umalo ostao bez palca zahvaljujući nemarnosti i junačenju.

 

Opekotine – postoje četiri stepena opekotina, od kojih su u radionici najčešća prva dva.  Prvi se manifestuje crvenom kožom bez oštećenja i podnošljivim bolom, kao kad izgoriš na suncu.  Drugi stepen se manifestuje plikovima, uključujući i one koji puknu pa otkriju donji, osetljiviji sloj kože.  Ove dve vrste opekotima se saniraju stavljanjem leda na opečeno mesto, a mogu se kupiti i kreme sa Aloe Verom koje pomažu bržem zarastanju.  Opekotine viših stepena podrazumevaju duboka oštećenja kože i zahtevaju hitan odlazak u bolnicu.  Srećom, takva su ekstremno retka pri radu na motoru.

 

647901985_fGAia-M.jpg

 

Kiselina – ako prospeš akumulatorsku kiselinu po sebi, soda bikarbona će je neutralisati, tako da imaj pakovanje pri ruci.  Zatim dobro isperi vodom poliveno mesto.

 

Struja – 12 volti verovatno nije dovoljno da te ubije, ali je dovoljno da napravi varnicu i izazove požar, kao i da napravi kratak spoj koji će ti spržiti elektriku na motoru.  Dakle vodi računa kada radiš sa ili oko žica.  Kada iskopčavaš akumulator, prvo otkači minus (crni kabl) pa onda plus (crveni).  Kada prikopčavaš akumulator onda obrnuto – prvo prikopčaj plus kabl (crveni) pa onda minus (crni).

 

Benzin, ulje – vodi računa gde je i kako odloženo.  Flaše sa uljem treba da budu zatvorene.  Iskorišteno ulje prespi u kantu ili posudu sa poklopcem, i reši ga se (pravilno!) što pre.  Benzin treba da bude u kanti koja je takođe dobro zatvorena i van dometa bilo čega što može da izazove varnicu.  Prosuto ulje ili benzin treba očistiti odmah – u radnji za kućne ljubimce možeš da kupiš onaj pesak za mačke koji se zgrudnjava kad mačka piški po njemu – vrlo korisna stvar i u radionici.

 

Smeće, prljave krpe – treba da idu u metalnu kantu sa poklopcem.  Zašto?  Zato što je sve smeće iz radionice, a pogotovu krpe, masno – dakle zapaljivo.

 

Aparat za gašenje požara – misliš da se zezam?

 

Pušenje – u radionici??

 

Telefon, komplet za prvu pomoć – valjda ne treba da objašnjavam zašto je ovo potrebno.

 

Testiranje polu-popravljenog motora – Jeli sve zašrafljeno kako treba?  Jel' obe kočnice rade kako treba, kvačilo takođe?  Da nisi zaboravio neki bitan deo koji si skidao?

 

Kaciga, jakna, rukavice – "ma idem samo oko bloka da isprobam motor."  A u isto vreme oko bloka 18-ogodišnja klinka isprobava ćaletovog Juga.  Opremu koju nosiš kad voziš, nosiš *uvek* kad voziš, znači i na kratko pri testiranju motora.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Etika

 

Onaj ko zna u prednosti je nad onim koji ne zna.  Što više budeš radio na svom motoru i proučavao tematiku, više ćeš znanja sticati, a to znači da ćeš biti u prednosti nad drugima koji se razumeju u moto mehaniku manje od tebe.  Ta prednost može da se upotrebi za dobro, ali i za loše.  S'toga ne bi bilo zgorega da se podsetimo etičkih pravila vezanih za moto mehaniku kojih svako ko želi da radi na motorima treba da se pridržava.

 

Etički je pogrešno i neprihvatljivo:

- Smanjivati kilometražu motocikla

- Kupovati i ugrađivati ukradene delove

- Sakrivati kvarove i probleme od potencijalnog kupca

- Loše održavati motor, a pri prodaji ga predstavljati kao dobro održavanog

- Vršiti modifikacije na motociklu koje smanjuju njegovu bezbednost

- Okrivljivati druge (uključujući i motocikl) za probleme koje sam stvoriš

- Prosipati ulje i druge tečnosti iz motocikla u gradsku kanalizaciju, na ulicu, na zemlju, ili na bilo koje mesto koje nije predviđeno specijalno za tu namenu

 

Etički je pravilno i poželjno:

- Održavati motocikl pravilno, redovno i bezbedno

- Truditi se da sve radnje koje obavljaš odradiš najbolje što možeš

- Ako napraviš grešku, korigovati je a ne ignorisati je

- Pri prodaji motocikla uvek predstavljati njegovo pravo stanje

- Ako nekome daješ savet, biti 100% siguran da je savet tačan; u suprotnom savet ne davati

- Sve hazardne materije (ulje, itd.) odlagati na ispravan način

 

Mislim da svi manje-više znamo da ono što čovek seje to kad-tad i požanje.  Iliti dručim rečima, sve se u životu vraća.  Ako želiš da ti se dobro vrati, onda čini dobro; ovo je jednostavno pravilo koje važi u svim sferama života, a evo konkretno i kad je u pitanju moto mehanika.  Dakle, sa onim što budeš naučio – čini dobro.

 

235978679_tPfAY-M.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Opis Servisnih Radnji

<<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>><<>>

 

>>> Pročitaj svako uputstvo u CELINI.  Ne započinji posao dok ne znaš tačno šta sve treba da se uradi,

        i dok nemaš pripremljen alat i delove/potrošni materijal.

>>> Možeš da klikneš na svaku sliku da bi je uvećao.

>>> Operi motor; lepše je raditi na čistom motoru.

>>> Ako radiš pos'o prvi put, nije loše da imaš drugara (ili bolje drugaricu) da ti bude tu pri ruci.

>>> Radi po danu i imaj telefon ili komp blizu sebe ako nešto zapne da možeš da potražiš pomoć.

 

OK, spreman?  Idemo:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

1. Menjanje ulja i njegovog filtera

 

Korak 1.

Pripremi potrošni materijal.  Trebaće ti:

 

647865127_yjyPY-M.jpg

 

- (1) Tri flaše ulja (NE sintetičko)

- Komplet filtera za ulje u kojem se nalazi (2) filter za ulje i (3) kesica sa podloškama i jednim dihtungom (ovaj komplet možeš da kupiš kod BMW dilera)

 

Pauza za filozofsku kontemplaciju

"Koje ulje da kupim?" je isto pitanje kao i "Koji motor da kupim?".  Dakle, pitaj deset ljudi i dobićeš deset različitih odgovora.  Ne bih da ovde pokrećem ovu problematiku, tako da ću dati samo par kratkih napomena.  Prvo, za ovaj agregat sintetičko ulje se *ne* preporučuje.  Razlog ima veze sa kvačilom, da ne ulazim sada u detalje.  Da, znam, ima onih koji koriste sintetičko ulje i zadovoljni su, bla, bla; ako 'oćeš da koristiš sintetičko, OK tvoja stvar.  Drugo, "koji viskozitet treba da korisim?".  Ja uglavnom koristim 10W50 jer živim u uvek toploj Kaliforniji; zimi kad je temperatura ispod 30 stepeni koristim 10W40, koje predpostavljam više odgovara klimi u Srbiji.  Koje ćeš ti da koristiš odluči sam; ima ovde na forumu nekoliko tema o ulju pa ih prelistaj, a nije zgoreg ni pitati ovlašćeni servis blizu tebe koje viskozitet oni koriste.  I treće,  "koji proizvođač pravi najbolje ulje?"  Što se mene tiče, bilo koji ko pravi ulje konkretno za motocikl.  Ja sam do sada koristio BMW, Castrol, Mobil i Shell.  Nisam primetio nikakvu razliku.  Ima na forumu nekoliko tema i o ovome.

 

(Kraj folozofske kontemplacije.)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 2.

Pripremi alat.  Trebaće ti:

 

647869555_CtMKc-M.jpg

 

- (1) Racne; jedna veća i jedna manja

- (2) Mali nastavak

- (3) Ključ 24 (najtoplije preporučujem ŠESTOugaoni a ne DVANAESTOugaoni)

- (4) Bit imbus 6

- (5) Bit Torx T25 i T30

- (6) Ovo je isto što i 5, naime Torx T25 i T30, samo u drugačijem obliku – T-šrafciger.  Nisu obavezni ako već koristiš racnu + bit, al' pošto sam ih koristio na slikama dole, aj' reko da ih stavim i na ovu sliku.

- (7) Specijalna Alatka Za Otakanje Ulja® by Sprocketeer koju ćeš sam napraviti

 

Osim ovog gore takođe će ti trebati i posuda za otakanje ulja, papir za brisanje, a nije loše imati pri ruci i gumene rukavice za jednokratnu upotrebu.

 

Pauza za pravljenje Specijalne Alatke Za Otakanje Ulja® by Sprocketeer

Jedna od sjajnih ideja koje je BMW smislio na ovom modelu je horizontalno postavljen filter za ulje:

 

660646505_Shr3W-M.jpg

 

Šta se desi kada otvoriš poklopac filtera?  Ulje se prospe svuda po agregatu.  Da bi ti pomogli da to sprečiš, inženjeri BMW-a su napravili specijalnu magnetnu alatkicu za otakanje ulja koju možeš da kupiš za tričavih $70.  Pošto predpostavljam da nisi lud, tu alatkicu nećeš kupiti, nego ćeš sličnu napraviti sam.  Ovako to radi Sprocketeer: Uzmi praznu konzervu nekog napitka, operi je i iseci ovako:

 

647867518_NTCWj-M.jpg

 

Kraj.  Napravio si Specijalnu Alatku Za Otakanje Ulja® by Sprocketeer.  Pošto ti je Sprocketeer upravo uštedela $70, moraćeš da joj pošalješ tepsiju bureka na ime autorskih prava.  Njena adresa je:

 

Sprocketeer

Pasadena, California

USA

 

676589025_EzTvE-M.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 3.

Zagrej motor.  Ovo ćeš uraditi tako što ćeš ga provozati po kraju jedno 5 minuta.  Nemoj da ga zagrevaš tako što ćeš da ga držiš upaljenog u mestu da se ne pregreje.

 

Pipni rukom agregat; treba da je vruć, ali ne toliko vruć da se opečeš na njega.  Ako si preterao sa zagrevanjem, ostavi ga 10-ak minuta da se ohladi.

 

Razlog zašto motor treba da bude zagrejan je to što je zagrejano ulje ređe, i lakše se istače iz motora.

 

Pauza za edukaciju

Druga, i poslednja "sjajna" ideja koju je BMW smislio za ovaj motor je da se rezervoar za ulje, karter, i filter za ulje nalaze na tri različita mesta.  Rezervoar za ulje se nalazi na levoj strani motora, iza plasike lažnog rezervoara za gorivo.  Karter se naravno nalazi ispod agregata, a filter za ulje sa desne strane agregata.  Iz sva tri mesta treba da se istoči ulje posebno.  Jbg, šta da ti radim kad 'oćeš da voziš BMW.

 

Počećemo sa rezervoarom za ulje...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 4.

Postavi motor na centralni štender (ili na ćopak ako ga nemaš), i skini sedište.

 

647869574_9qb2f-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 5.

Skini levi migavac, komplet sa srebrnom plastikom.  Ima četiri šrafa (T25).

 

647869120_VqBRj-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 6.

Otkopčaj žičice migavca od motora.  U pitanju je plastični priključak koji treba da pritisneš sa strane i onda ga samo izvučeš napolje.

 

647869131_kARoW-M.jpg

 

Migavac nemoj da stavljaš na pod, nego na neku policu gde ga nećeš zgaziti.  Ako ga zgaziš, pripremi $25.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 7.

Odvrni čep za dolivanje ulja.

 

647869143_QZMDT-M.jpg

 

Očisti ga papirom, i ostavi za trenutak sa strane.  Ma ne tako!  Stavi ga na neku krpu ili parče kartona da ti ne umaže pod uljem!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 8.

Odšrafi šrafove leve bočne plastike lažnog rezervoara:

 

660179548_j8dAh-M.jpg

 

Kao što vidiš, ima tri šrafa (T25).  Isti su kao i oni za migavac, tako da možeš slobodno da ih pomešaš.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 9.

Skini plastiku.

 

647869166_83y7x-M.jpg

 

Na donjem delu iza plastike, tačno gde je moja leva ruka, ima mali plastični... hmmmm... nema tehniči izraz... OK, zvaćemo ga onako na šta liči... dakle ima mali plastični kurčić koji ulazi u gumenu rupicu na ramu motora.  Levom rukom povuci plastiku napolje, i kurčić će izaći iz rupice (nema šta da se odšrafljuje).  Na gornjem delu, gde je moja desna ruka, ima tri zubića koja drže plastiku na mestu.  Plastiku polako povuci na *gore* i "otkopčaćeš" zubiće.  Plastiku takođe stavi negde gde je nećeš zgaziti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 11.

OK, sada vidiš šta se krije iza lažnog rezervoara: rezervoar za ulje.  To je ova metalna crna kanta.

 

Na dnu kante nalazi se šrafčić, koji je u stvari čep za istakanje ulja.  Da ga odviješ trebaće ti imbus 6.

 

647869181_BiDTx-M.jpg

 

Jesi li primakao posudu u koju ćeš da istočiš ulje?  Stavio rukavice?  OK, čepić samo "načni" racnom; dakle odvij ga bukvalno pola kruga.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 12.

Jednom rukom pridrži posudu ispod čepića, a drugom ga polako odvijaj (prstima, ne treba ti alat).

 

647869196_YNxHV-M.jpg

 

Ako imaš drugara ili drugaricu da ti pomogne, uposli ga/je da ti pridrži posudu za ulje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 13.

Kada odviješ šrafčić do kraja, ulje će potrčati napolje.

 

647869217_mmKzM-M.jpg

 

Sačekaj da ulje iscuri do kraja.  Trebaće jedno minut.  Kada je ulje skroz iscurelo počeće polako da kaplje, i to sve bliže i bliže ramu motora.  Imaj pri ruci papir, i zapuši rupicu rukom kad je ulje iscurelo, zatim motor postavi opet na centralni štender.  Obriši odmah ulje koje si prosuo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 14.

Obrati pažnju na čepić:

 

647869233_sjsU3-M.jpg

 

Uz čepić treba da si skinuo i ovu zaptivnu podlošku.  Ako nije na čepiću, pogledaj da se nije zalepila za otvor rezervoara za ulje.  Elem, podlošku ćeš baciti, a zamenićeš je istom takvom iz one kesice sa podloškama i dihtungom o kojoj smo pričali ranije kod Koraka 1.

 

Napomena:  Zaptivna podloška se razlikuje od obične podloške u tome što se deformiše kada se pritegne šrafom.  Razlog za to je da bi dobro dihtovala i da ulje ne bi curelo.  Zbog tog deformisanja, zaptivna podloška se koristi samo jednom.  Ako baš nemaš zamenu, možeš da iskoristiš staru, ali to nije preporučljivo.  Može da se desi da ne dihtuje kako treba i ulje može da procuri.  Podloške su jeftine, tako da pare ne treba da budu izgovor za ne kupovinu novih.

 

Još jedna napomena:  Pošto se zaptivna podloška deformiše (obično se spljeska pod pritiskom šrafa), stara će biti veća od nove.  To je normalno.

 

OK, znači istočio si ulje, očistio si čepić, zamenio podlošku.  Ako si normalna, društveno-prilagođena osoba, preskoči narednih 7 koraka i idi direktno na Korak 21.

 

Ako si  kompulsivno-obsesivna osoba, onda se verovatno sekiraš da li si iz rezervoara iscedio sve i poslednju kap ulja, i ako nisi da li će to škoditi tvom motoru*.  U tom slučaju nastavi sa sledećim korakom.

 

 

 

*Neće.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Korak 15.

Da bi bio potpuno siguran da u rezervoaru nije ostalo ama baš ni gram starog ulja, možeš da skineš rezervoar za ulje, i onda ga okreneš skroz na stranu.  Počećeš sa ovim šrafom (T30) koji pričvršćuje rezervoar za ulje za air box:

 

647869251_FRmom-M.jpg

 

Pažnja: šraf ima dve podloške, plus jedan crni valjak koji se nalazi između rezervoara za ulje i air box-a.  Pazi da ti taj crni valjak ne ispadne pa da onda moraš da ga loviš po motoru.

 

647869267_zU2JB-M.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja