Jump to content

Moto Zajednica

Sprint explorer 150

Recommended Posts

  • U prolazu, 1 post

Pozdrav,

 

Imam mogucnost da kupim ovaj skuter za 1000 e na akciji pa Vas

pitam da li vrijedi uzimati kineza?!

nemam neka velika ocekivanja samo da ide i da se ne kvari i da mogu preci

bar 10 000 km bez nekih vecih kvarova !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ovaj model Sprinta proizvodi Fabrika Jonway koja je dosta poznata sa dosta zavidnim kvalitetom. Ja sam posedovao jedan Jonway na kratak period. To je bio onaj naj prostiji model. Opsti utisak nije bio bas dobar ali sobzirom da je ipak to naj niza klasa i nije toliko los. U principu agregat je dobar, pa i plastike su bile ok ali su sitnice kvarile utisak. Ako ga lepo odrzavas i lepo vozis preci ces veliku kilometrazu, verovatno 20 000, 30 000 pa mozda i vise. Znaci 20 000 ti garantujem da ce proci jer toliko prelaze i 50-ice bez ikakvih problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

naravno uz redovno odrzavanje , samo da ne ostanesh bez ulja ;) naravno prichamo o agregatu jer veshanje i plastike mogu da se raspadnu , neznam po kakvim putevima cesh voziti ... mislim ipak je ovo srbija ovde se i Hard Enduro moze razjeb*** kakvi su nam putevi ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

He he. Ako su vasi putevi u Bg losi kakvi su tek onda nasi ovde juznije  ::). Uzas. Mada delovi jeftini tako da nemas problema. Ja sam samo zamenio plastiku ispod sedista tj prtljaznik. Cena 900 dindzi  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 268 postova
  • Lokacija: backa palanka

kupi kineza slobodno i odmah se uclani u sektu.za novce koje das za kineze to su sasvim solidni motori.jeste da ce ti trebati malo vise zivaca ali sve moze da se pokvari a u odnosu na druge motore popravke i odrzavanje kineza je bar jeftinije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Jagodina

Najbitnije da ga redovno odrzavas, pratis servisne intervale  i kad menjas delove da kupujes bolje tj. ne kineske. Ako ga servisiras u ovlascenom servisu ispadne ti skuplje govorim ti iz iskustva. Meni na mom kineskom skuteru jos traje garantni rok pa moram u servis, a kad prodje ja cu da ga sredjujem sad samo hvatam cake.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Pa u principu nista se ne kvari sta moze da se nabavi nekinesko. Jedino mozes da promenis za vreme eksploatacije i stavis je svecica, creva, sijalice pogonski kais ili lanac i eventualno gume mada one mnogo dugo traju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Sa zeljom da se izbegnu nedoumice za motocikl koji ima interes kupaca, sudeci po rastucem broju ovih skutera na ulicama,ovim pristupnim tekstom pridruzio bih se forumu.Iskustva jednog malog licnog supertesta ponudio bih na uvid drugima,ocekujem isto od forumasa, sopstvenika ili samo interesenata.javascript:void(0);

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Sprint Explorer, pod cijim brendom ga mi kupujemo u ovom delu sveta, proizvodi se u fabrici Jonway, mesto Taizhou, Kina. Koliko je ovo ozbiljan proizvodjac, govori podatak o proizvodnji oko 100.000 komada raznih modela godisnje, samo u maticnoj fabrici. Postoje cerke fabrike JM Star i Shenke sa proizvodnjom jos po 100.000 komada svaka, kao i fabrika automobila sa 30.000 komada godisnje. Jonway spada u proizvodjace viseg kvaliteta iz Kine.

  Explorer se proizvodi u verzijama agregata 125, 150 kubika sa vazdusnim hladjenjem, 250, 300 sa vodenim hladjenjem. Sve je u paleti boja, moze biti visebojan. Od svega ponudjenog, kod nas se uvozi samo verzija sa agregatom 150 a u bojama svelo metalik sivo,tamno metalik sivo i crno.

  Prvo sto pada u oci kod ovog skutera je velicina. To je maksi skuter, pandani su mu Piaggio Beverly, Yamaha Xcity, Peugeot Geopolis koji su kod nas poznatiji. Explorer ima ogromno medjuosovinsko rastojanje 150 santimetara, duzinu preko svega 218 cm, tockove 16 inca, kocnice disk na oba tocka, daleko nazad izbacen prtljaznik,i mesta, bas dosta mesta za sedenje.

  Sve navedeno dobije se za neuporedivo manje novca u poredjenju sa konkurencijom. Koliko sam ga platio, sramota me da kazem, ali vidim po ulicama da ima jos onih koji su se odvazili i kupili nepoznato. U nastavku, o pocetku koriscenja.

post-13445-1287908910216_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Duza nedoumica sta kupiti za gradsko prigradski prevoz, rezultirala je kupovinom maksi skutera Sprint Explorer.Licna sklonost enduro koncepciji morala je biti potisnuta. Duboko u pamcenje urezane slike skutera zimi, vezanih za gradske bandere,pa jos i zagrnute snegom, kao i vrlo jednostavno odrzavanje u sezoni,doprinele su promeni u pristupu motociklu. A kada i prodavac pristupi pragmaticno kupcu...

  Za manju gomilicu love, sve stane u prednji dzep farmerica, Explorer je postao vlasnistvo autora teksta. Poklon uz motocikl bio je i reklamni ovir tablice. Ceo bucur dokumentacije za registraciju stao je pod sediste, pozdrav ljubaznom prodavcu i pravac na prvo punjenje rezervoara do vrha. Za jos 8150 din, skuter je bio i uredno registrovan.

  Dete ima novu igracku... Razrada nalaze vrlo blag rezim voznje. U knjizici sa prevedenim uputstvom na nas jezik razrada se nalaze, ali bez puno detalja. Najvazniji period koriscenja vozila mnogo bolje je opisan u fabrickoj knjizici na engleskom jeziku. Strpljenje vlasnika u ovom periodu, nagradjuje ga mnogo kasnije.

  Odmah se ima osecaj komocije. Dvovisinsko sediste onemogucava kradju prostora saputniku, a to nije ni potrebno. Mesta za kolena ima jos par santimetara, na svojih 184 visine i 85 tezine nigde tesno, stopala imaju gde,upravljac visok narocito za skuter. Prve voznje za skupljanje kilometraze i upoznavanje uz laganu voznju nagovestili su da cemo se dobro slagati.

post-13445-12879091271474_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Lepo si poceo. Svaka cast.

  Dobrodosli postovani forumasi, drago bi mi bilo da razmenimo iskustva, kao i da radoznalcima ponudimo sto ih zanima.

  Prvo koriscenje Sprint Explorera pocelo je vrlo laganom voznjom, kratkotrajnim radom u mestu naizmenicno sa hladjenjem, pa opet lagano... Prvih 100 km je overeno u garancijskoj knjizici bez ikakvih zapazenih neispravnosti. Zamenom ulja 10w40 polusint, prociscavanjem filtera vazduha, pregledom i pitanjima na sta se mogu pozaliti, ljubazni majstori u centralnom servisu uvoznika obavili su obavezno za garanciju. Mozda bi bilo jos bolje da nisam morao cekati termin... Ma vozi. Ulje 655 din, rad 1000 din i videcemo se na 1000 km.

  Postepeno dodavanje snage i porast brzine voznje na svakih stotinak kilometara, pokazivalo je sve vise narav Explorera. Upotrebljivost u gradskom saobracaju, optimizovan odnos snage, prenosnog odnosa, ubrzanja, potrosnje... E to me je ubedilo u ispravnost izbora. Explorer je do sada najupotrebljiviji dvotockas u mojim rukama, uz namanje, minorne troskove. Da neko ne pomisli kako je bolji od konkurencije zapadne nove proizvodnje, ne nije kvalitetniji. Explorer nema ubrizgavanje, promenu faze bregaste, cetvoroventilsku,glavu, pneumatskohidraulicno ogibljenje sa mapiranjem uz snagu, ABS ili sta ti ja znam. To sto nema, zapravo mi i ne treba za umerenu voznju do posla, vikendice, prijatelja ili hipermarketa. Samo je tako zastarelo koncipiran pogodniji za odrzavanje,bez nuklearne fizike.

post-13445-12879089196413_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Ogibljenje skutera Sprint Explorer od prvog susreta cinilo se kruto. Na pitanje moze li to biti mekse, duzeg hoda, ljubazni prodavac i mehanicar odgovorili su da je vec najmekse. Sumnjicavo sam otisao, ali kasnije u voznji najvecim delom bio sam zadovoljan. Projektovan za uredjene, odrzavane drumove i ulice, taman toliko upija manje neravnine da ih svojom duzinom i dodatno guta. Rupe vec mogu biti vrlo neprijatne, izbiti iz pravca ili ostetiti livene felne, treba ih uociti na vreme i zaobilaziti.

   Koncepcijski, skuteri imaju povece neogibljene mase. Elementi transmisije skutera su velika tezina ispod amortizera, sto amortizere cini nemocnima i  rezultuje odskakanjem na rupama. Tom odskakanju doprinose i manji tockovi skutera u odnosu na  motocikle drugih koncepcija. Velicina 16 coli su najveci za skutere. Tako na primer RRovi imaju  17 coli tockove, elemente od ultralakih legura ili cak novorazvijenih plastika a prenos lancem od titana, pa su te nepovoljno smestene mase minimalizovane. Ultrakratkohodno i ultrakruto ogibljenje RR ova dobro radi na idealno glatkom asfaltu,a sve to za grdne pare. Enduro imaju 21 i 18 coli tockove, uz hod amortizera 30tak santimetara.

  Na uredjenim pravcima Explorer je na svom terenu. Zadati pravac dobro drzi, nema sevrducanja bez obzira na teret. Inertnost je vrlina dok vozac ne pokusava da izigrava Valentina Rosija. Obaranje u krivini Explorer dozvoljava, ali na pola krivine vam usfali snage motora neophodne za izlaz. Takodje tokom celog prolaska nekako ima teznju da ispravi liniju, a sopstvena tezina iznenadjuje na mahove, neujednaceno. Sve su to samo odlike koncepcije, pa to treba imati u vidu i tako se ponasati u voznji. Zadnje ogibljenje ima 2 amortizera,sto ipak smatram boljim resenjem od mono, zbog dodatnog ukrucenja celog zadnjeg dela skutera. Prednja viljuska je masivna, mada standardno skuterska sa jednim niskim prednjim mostom i vratom za glavu rama. Ram je otvorenog tipa, bez gornjeg dela, sto daje obilje prostora.

post-13445-12879091303604_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Motocikl: Syma

Pozdrav prijatelju po benzinu i marki, i ja sam nesto napisao u temi o Sprint Classicu, ovo su manje vise isti ili slicni scooteri, masine iste, plastika drugacija, cini mi se na Exploreru malo cvrsca i kvalitetnija. Samo ti nastavi o tvojim iskustvima ovde a ja cu o svojim na:

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=25371.msg345209#msg345209

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Odgovor postovanom forumasu je na linku koji je naveo, uz zahvalnost za pruzena saznanja na uvid. Umalo i sam nisam postao vlasnik Yamasaki Classic a, okolnosti su prevagnule da kupim Jonway Explorer, oba se prodaju pod brendom Sprint na nasem trzistu.

  Kocnice na Sprint Exploreru su obe disk,obe su rucne, koristim ih uvek istovremeno, osim pri pojacanju nagiba. Tada prvo otpustam prednju pa zadnju. Ostvaruju solidno usporenje, mada ocekivano, to nije bas zakucavanje u mestu. Nekoliko panicnih kocenja, kojih je bilo i po kisi, Explorer je polozio em neostecen, em sa piscem ovog teksta na sebi. Preporucujem citanje teksta u vezi kocnica na linku prethodnog odgovora.

  Posle predjenih nesto vise od 800 km od kupovine doslo je do prve neprijatnosti, neocekivane za motor od mesec ipo.

  Voznjom zadovoljstva po divnom danu, zatekao sam se kod dve carde na obali Dunava kod Sremskih Karlovaca. Ugasio motor, prosetao, vratio do motora i obukao opremu... Pa skinuo opremu...Motor ne pali, ne vergla, nema svetla,ni sirene... Struje ni bau. Nisam hteo da se predam i zovem servis. Prirucnim alatom koji izaziva smeh otvorio sam plasticne oplate, trazio vidljiv kvar i nasao. Minus klemna na akumulatoru polutrula i korodirana, plus klemna trula i iz dva dela. Zica zvana glavni plus je otpala. Improvizovan spoj je postignut  krivljenjem ostataka mesingane plus klemne, a da prickine zicu uz plus akumulatora. Alat sam vratio konobarici carde na obali Dunava, uz zahvalnost za pozajmljenu tu viljusku i noz. Improvizovan spoj izdrzao je od Sremskih Karlovaca do Novog Sada, kod kuce je naravno sve natenane dovedeno u red. Nove mesingane klemne, spoj osiguran olovnim lemljenjem, umetnute bakarne platne, sve presmirglano pred ugradnju, pregledano, probano i radi. Od onda u Exploreru je omanji set alata, mozda ne bude lepe konobarice sa escajgom u blizini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Obavezni servis u garanciji na 1000 km zakazan telefonom, morao se cekati 5 dana. Toliko je trebalo da se stigne na red u centralnom servisu uvoznika. Povoljne meteoroloske prilike za voznju su prosle u cekanju, nije to bas milo, narocito u godini sa vrlo cudljivom klimom. Ali, uslovi garancije... Zamenili su to ulje 10w40 polusint po 655 din, naplatili sat rada po normi 1000 din,i  uz neophodne preglede pustili na slobodu Sprint  Explorera i vlasnika. Uz pecat u knjizici steceno je pravo voznje za drugu hiljadu kilometara.

  I nije nam bilo sasvim dosadno u toj drugoj hiljadi kilometara. Na oko 1200 km riknula je prednja halogena sijalica. U noci punoj komaraca koji ulaze i u nos, 18 km od civilizacije, bez rezervne sijalice. I dobro je da ta rezervna sijalica nije ni bila pri ruci. Atarskim putevima prislo se periferiji grada, pa pod rep gradskom autobusu, i tako neprimetno do sigurne garaze. A sutradan je bio dorucak i ... zamena sijalice. Nista vise tog dana.

  Pa sad obavezni servis na 2000 km, pa telefonsko zakazivanje, pa da dodjemo za 8 dana u toliko sati. pa zar ponovo apstinencija od motora... Pa kako se ranije niko ne seti... Puna knjizica ovlascenih servisera, sva sreca, nisu daleko... Odmah ujutru Sprint Explorer je primljen u ovlasceni servis Sky Temerin. Uz isti tretman kao u centralnom servisu, promenjeno je ulje, izduvan filter vazduha, neophodni pregledi, sve po istoj ceni norma sata rada 1000 din, isto ljubazno uz poziv za buduce dolaske kod njih. Pecatom u garantnoj knjizici pozeleli su srecan put u trecu hiljadu kilometara Sprint Exploreru i vlasniku.

post-13445-12879091330524_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Trecu hiljadu kilometara Sprint Explorer 150 pregazio je glatko. Bilo je i otiskivanja na nesto duze relacije, izmedju 1200 i 3000 km vise puta je u jednom dahu predjeno 120 do 140 km bez ikakvih tegoba bilo tehnicke prirode, bilo po prirodnoj pozadini vlasnika.

  Redovno servisiranje u garanciji na 3000 km zakazano je u centralnom servisu uvoznika u petak, sa prijemom motora u ponedeljak, sto je prvi sledeci radni dan. Obzirom na prethodna iskustva, visednevna cekanja cak i po 8 dana za obicnu promenu ulja, ovo je za svaku pohvalu da vlasnik ne mora cekati u punoj sezoni na obavezni servis kod njih, a sto je uslov garancije. Zanimljivo je da su u servisu punom motora radili samo 2 majstora, a cekanje je bilo najkrace do sada. Bravo za savesne veste i ljubazne majstore.

  Materijal i obim radova servisa na 3000 km nesto je siri. Osim uobicajene zamene ulja u motoru, izduvavanja filtera vazduha i spoljnog pregleda sklopova, zamenjeno je naravno motorno ulje 10w40, sito ulja u motoru, filter vazduha papirni, ulje u prenosniku 80w90, svecica, izduvan je filter vazduha koji postoji kod prednje remenice u prenosniku, karburator je lisen eventualnog taloga fabricki ugradjenom surlom, kocnice izduvane od prljavstine, sto uz mnogo sitnog podmazivanja i dotezanja kosta cakum pakum ispod 3700 din. Rad servisa naplacen je kao norma sat 1000 din iako je sve trajalo znatno duze. Sve ostalo u ceni je ugradjen materijal marki Mobil 1, Motul, NGK i drugih.

  Od kupovine do 3000 km sa ovim motociklom osim tekuceg odrzavanja ucestvovale su jos 3 stavke.

  1.  Na 8oo km otpao glavni plus sa akumulatora. Dijagnoza i popravka u sopstvenj reziji. Nije kostalo.

  2. Na 1200 km riknula prednja halogena sijalica. Popravka u sopstvenoj reziji kostala 370 din Narva 35/35W.

  3. Na 3000 km posle izlaska iz servisa konstatovano ponovo riknjavanje halogene sijalice kao u stavki 2. Ponovo ista sijalica, jos 370 din.

   Ni jedan od ova 3 kvara ne podlezu garanciji. Popravka je moguca u servisu uz placanje usluge i materijala, sto je pisac ovoga teksta izbegao, obzirom da je musko i zna za srafciger. Uzroci kvarova su diskutabilni, ali forumasi neka izvuku svoj zakljucak uz sledece saznanje. Sprint Explorer po uputstvu ne treba voziti po makadamu ili terenima. U potrebi dosezanja zeljenog cilja ili u nuzdi zbog okolnosti, ovaj primerak vozen je, doduse uz dosta paznje, po atarskim putevima Sremskih obronaka Fruske Gore, traktorskim kolotrazima i makadamu promenljive konzistencije. Dunav bio visok, uobicajeni put potopljen, sta da se radi, necemo dangubiti. Pri takvim terenskim voznjama akumulator u svojoj kutiji skakuce kao upecana riba na suvom. Nekoliko puta kompletan Explorer je opran pod visokim pritiskom uredjajem Karcher,  na primer pred obavezno servisiranje, sto neke instalacije bas i ne vole. Pisac teksta ljubazno moli forumase da ovaj pasus ne odaju njegovom serviseru.

  Uz pozdrav ispod teksta, u pripremi je izvestaj o potrosnji goriva, sto je najvecem broju interesenata sigurno zanimljivo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Uz dobrodoslicu u temu svim forumasima, najzad stize na red i prikaz potrosnje goriva skutera Sprint Explorer 150. To zahteva odredjena uvodna objasnjenja, kao i naknadne analize sirovih brojki.

  Uslovi ovakvih merenja su preciznost sipanja, tacnost evidencije kilometraze, azurnost obrade i evidencije. Nikakve odokativne, sacometrijske ili ofrljativne radnje nisu dozvoljene. Benzin se dosipa na pumpi, do vrha, bas do cepa koji treba da se pokvasi benzinom pri zatvaranju. Stanje kilometraze na brojacu unosi se dok motocikl stoji na mestu tocenja, pre odlaska sa pumpe. Fiskalni racuni sadrze sve podatke, osim kilometraze, koju treba samo dopisati na poledjinu.

  Potrosnja je utroseno gorivo na posmatranoj razdaljini, racuna se jednostavnom jednacinom, proporcijom. Potrosnja na sto kilometara proporcionalna je utrosku na predjenoj kilometrazi od prethodnog punjenja. Ako smo usuli, na primer u neko vozilo, 15,6 litara a pri tom presli 321 kilometar,potrosnja na 100 km bila bi 15,6 lit/321 km=x lit/100 km. Racunanjem 15,6 lit puta 100km, pa to sve podeljeno sa 321km, dobili bismo rezultat potrosnje x  od 4,85 litara na 100 kilometara za to zamisljeno vozilo. A sada tabela za Sprint Explorer 150.

 

    stanje kilometraze |  predjeno |  usuto   |   potrosnja na 100 km

1         2 (nov)                      0             pun          0

2       99                             97             3,84        3,95

3     200                           101             3,25        3,21

4     300                           100             3,18        3,18

5     402                           102             3,33        3,26

6     601                           199             6,12        3,07

7     812                           211             6,39        3,02

8     976                           164             5,23        3,18

9   1168                           192             5,91        3,07

10  1392                           224             6,90        3,08

11  1601                           209             6,09        2,91

12  1868                           267             7,47        2,79

13  2126                           258             7,06        2,73

14  2317                           191             5,47        2,86

15  2617                           300             8,15        2,71

16  2860                           243             6,72        2,76

17  3130                           270             7,45        2,75             ... i dalja potrosnja u toku.

 

  Tabela je lisena rubrika koje nisu ovog casa vazne forumasima kao iznosi, cene za litar benzina, datumi itd.

   Prosecna potrosnja benzina je u krajnjoj desnoj koloni, moze se uociti tendencija postepenog pada potrosnje od kupovine novog motocikla do sada. Velika potrosnja u prvih 100 km uzrokovana je prvom najneznijom razradom motora, kada se najneznijim gasom, jako dugo sporom voznjom, skuplja prvih 100 km. To je i zbog CVT prenosa, koliko gasa toliko i brzine. Manuelni menjaci omogucavaju ubacivanje u trecu, cetvrtu, petu brzinu pa se neznim gasom brze skupi istih tih 100 km. Vec druga, treca stotina predjenih km na ovom skuteru ima nizu potrosnju, jer se razvijanjem visih brzina 30-40 km na sat, brze skupljaju kilometri za isto vreme rada motora. Sa 800 i vise km na brojacu razvijane su brzine 60 i vise km na sat. U skladu je i dalji pad potrosnje sa razvijanjem brzina do 80 km/h. Najniza prosecna potrosnja od 2,71 litara na 100 km postignuta je na oko 2500 km kada je u strukturi voznje dominirala vangradska, a manje bilo gradskog semaforisanja i lezecih policajaca. Ni jednom nije pokusana dugotrajna jednolicna voznja da bi se postigao rezultat niske potrosnje goriva. Rezim voznje je diktirala potreba, teret i uslovi javnog saobracaja. Moguca je potrosnja goriva niza od navedene, u slucaju namere. Takodje, niza potrosnja za taj agregat moguca je u kombinaciji sa manuelnim menjacem, ali konfor CVT prenosa je ugodniji od minorne ustede.

  Ubedljivo najniza potrosnja goriva na Sprint Exploreru 150 postigla bi se dugotrajnom jednolicnom voznjom  pri 5500 obrtaja u minuti i oko tog podrucja, gde je najbolji obrtni moment ugradjenog agregata. To je na ravnom putu oko 65 km/h za ovaj motocikl. Podvlacim na ravnom, jer CVT prenos odradjuje svoje na svakoj promeni uslova.

  Moze se slobodno zakljuciti da je potrosnja goriva sasvim u skladu sa svim ostalim osobinama ovog vrlo racionalno osmisljenog skutera. Ko je krajem sedamdesetih vozio bilo koji manji ili veci Tomos, seca se potrosnje od 3,4 litre, pa i 7 do 8 litara na 100 km ako je motoric bio malo nasviran. Tada je sirova nafta kostala 7 dolara za barel, pa gorivo i nije bila neka stavka. Danasnja cena sirove nafte od oko 80 dolara za onaj isti barel, sa cenovnom opomenom iz 2008 godine od 147 dolara za opet isti barel, sugerise drukcije razmisljanje.

  Rezervoar je plastican, sto je dobro jer ne talozi rdju u karburator, zapremine izmedju 8 i 10,5 litara. Ne, nije fleksibilan, samo dan danas vlasnik nije nacisto sa cime raspolaze jer se nailazi na razlicite podatke. Samo je sigurno da se u avgustu sastavilo 300 km voznje jednim rezervoarom, pa dopunjeno 8,15 litara posle toga. Sa Sprint Explorerom 150 dohvatljiv je siri radius uz prilicno kratku dopunu, neko bi rekao. Pisac ovih redova skromno smatra da je ovakva koncepcija sa ovakvim dosadasnjim rezultatima jos dugo upotrebljiva.

   

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Jedno od najboljih predstavljanja na forumu. Svaka cast!

Bas me je iznenadila tako niska potrosnja. Cetvorotaktne 50-ice nisu mnogo ekonomicnije, i one se vrte tu oko 2.5 L.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Dobrodosli Blackbite, Bogda, svi ostali vlasnici ili interesenti. Za sve bi bila korisna analiza, iskustvo i misljenje, narocito onih boljih poznavalaca motordzijske gradje. Svi pred sobom imamo potpuno zbunjujucu realnost u industriji, ekonomiji, energetici, potrese koji odnose mnoge znane a iznedruju potpuno neznane... Kineske motore? Pre 5 godina neki su tvrdili da je u Kini 25o proizvodjaca motocikala, operisalo se sa oko 11000 modela. Forumasi koji su ostali na nogama neka nabroje 10 postojecih poznatih proizvodjaca motocikala iz ostatka sveta, i ko uspe, cestitamo! Gde je u tome svemu neki Sprint Explorer 150 i vredi li ta investicija, ma kolika bila? Postovani forume, izvolite saznanje, pruzite saznanje, svima ce biti bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Koliko znam u kini postoje oko 1200  :o proizvodjaca motora i skutera, pocev od malih kucnih radionica (garaza) do velikih giganta sa godisnjom proizvodnjom i sa preko 1000000 skutera i motora. Znaci ogromno trziste gde moze da se nadje i kvalitet i nekvalitet.

I dalje tvrdim da je ovo jedan od najboljih testova, bili bi fino kada bi ovo postavili na naslovnu stranu  ;). Bas mi je drago sto se ovako fino pokazao explorer. Sa ovako pristupacnom cenom, malom potrosnjom, jeftinim odrzavanjem je stvarno dobra kupovina. Ja bih rado uzeo neko skuterce za grad ali takva je situacija gde i jedan motor smatraju luksuzom a i malo mi je dvoriste. Prosle godine pre nego sto sam prodao skuter nisam mogao da prodjem od voznog parka :D. Iskreno, prosle godine jeste da mi je Princ bio zanimljiv, za vozikanje po gradu sam uvek uzimao skuter.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja