Jump to content

Moto Zajednica

Skuteri - potreba ili ne?

Recommended Posts

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000
"]:shock: jeste lep ali je preterano' date=' nenormalno skup!

koshta oko 3200e nov a ima 50ccm :shock:[/quote']

 

Qq majko.... strašno. Šteta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Pogledajte mog aduta:

IMG_6528.gif

 

Videh jedan skuter koji lièi na ovaj' date=' samo mi se èini da je viši na sredini, tako da se opkoraèi skoro kao motor... mislim da je u oznaci modela bilo nešto što asocira na GP, a maskom podseæa na fazera.... malèice. Kad sam to video, moram priznati da sam zaslinio. Zna li neko o kom modelu se radi? Nisam siguran kolika je bila kubikaža, bilo bi lepo kada bi bili i >50ccm. Stvarno super izgleda, ali me interesuje i kako radi :)[/quote']

 

Derbi GP

 

KMZqB_derbi051f663f32st6.jpg

Jako dobar skuter, skup ali vrijedi svaku paru. Do duse nije toliko praktican koliko je dobar po performansama. Agregat mu nije kao na ostalim skuterima pozadi sa mjenjacem vec je pomjeren u sredinu i ima zavrsni prenos preko lanca! Fenomenalna ciklistika! Sada prave i modele od 125 i 200 ccm ali mislim da oni nemaju lanac vec klasican prenos...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 489 postova
  • Lokacija: Kraljevo<->Beograd

ovako vozim skutere od svoje 12-te godine.... shto mu dodje skoro 7 godina.... imam predjenih oko 30-40k km-a na slichnima od 50-150 cc-a....

skuteri svakako imaju svoje prednosti i mane... kao i sve na svetu... ja ne bih da duzzim samo kazzem da ima posebnu char...

 

veccina skutera od 50 cc-a je nedovoljno ali se to da reshiti nekim sitnim tuningom koi cce vas koshtati nekih max 200 evra... ne ubrajam neki midrace nego neki base tuning....

 

neko je spomenuo aerox 100

 

nekoliko rechi o ovom skuteru....

jako lep

minarelli mashina...

variomat savrshen

 

e sad 100-ka ne daje svoj maximum dok za 50-cu ne bih rekao isto

sa serisjkim aeroxom idesh nekih realnih 80 km/h...

dok sa 100 cc-a idesh 100-105 km/h....

sa ulaganjem od nekih 150 jura bez problema mozzesh da uradish rox-a da ide po tvojoj zzelji....

 

e sad Derbi GP1 revolution....

dupli prenos

variomat i lanac.... shto nachi mozzesh da se zezash kolko occesh...

skuter je perverzija vozio sam jedan....

ortak iz ns-a ima isti sa leovince izduvom i ide oko 100-ke...

 

e sad evo nekoliko snimaka da vas razuverim da skuter ne mozze da bude startan i da ima jako dobar odziv na gas....

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 489 postova
  • Lokacija: Kraljevo<->Beograd

jedino kinezi i neki stariji modeli imaju tochak od 10 cola...

sad se prave modeli i do 14 cola...

pricham o 50-cama.... sportskim...

mada imate stariji model piaggio zip-a koji se i dalje koristi za trke i koi je keva za trke skutera...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Kada bih imao viška love, sigurno bih uzeo jedan za po gradu, jer za to mu nema ravna.

Moj izbor bi bio KTM ARK 50, 2T. Ima ga moj drugar, joj što to ide ljudi. Oštar je u startu nenormalno.

Nešto kao ovaj derbi GP. Ne mislim na dizajn, nego na oblik, toèkove...

 

Mali ima 15 godina, a skuter je kod njega veæ 4 godine. Tera ga kao sumanut, i ništa mu ne može. Prešao je minimum 30 tkm. Samo sipa gorivo i ulje, i pun gas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Već dugo razmišljam da oživim temu i evo došao je momenat jer sam na raskršću u daljoj evoluciji svoje vožnje na 2 točka.

 

Prvi motor je bio Free 50 sa kojim sam prešao prve sezone 4,5 k i čim sa probao Liberty 125 odmah sam se opredelio za veći, položio za A i kupio skuter 150 sa 16 cola točkovima, sa kojim sam već prešao ove sezone preko 5k i naučio da vozim kako treba zahvaljujući kursu dobre vožnje i Lazi Evilu, Pablu, Arakisu, Scubi...

 

 

Vožnji skutera nemam puno da dodam. Definitivno je upravljiviji, okretniji, očas posla između autobusa u Karađorđevoj, geganje na 2 noge, ako treba i u rikverc, troši duplo manje od prvog pravog motora od 600 ccm, lepo se natovari i uz 2 skidajuće bisage može da posluži i za ozbiljnu turicu. Niko ne zamera ako se vozi po trotaru, parkira bilo gde i mislim da je i Policija tolerntnija na kristijanije i punu crtu. Uz veliki vizir, nikad nema opasnog duvanja po grudima, u termo kecelji vožnja na 5 stepeni nije problem, topao vazduh duva na šake, ne zapljuskuju se noge. Može da se vozi i u odelu, što ja ne radim a često suprugu pokupim u suknji. Lako se seda na njega bez pentranja što sa godinama znači, bez muke se podiže na štender, delovi jeftini, set vrhunskih guma, Mišelin City grip, 100€, lako održavanje bez preteranog znanja mehanike, jednostavno ima niz prednosti i smisla.

 

Mana su predrasuda nipodaštavanja od strane "velikih" motordžija, te potreba za duga putovanja mada postoje i izuzetno jaki skuteri al mislim da preko 250 ccm je glupo uzimati. Takav skuter bi mogao da dostiže nekih 120 kmh, dal je dosta il nije, ne znam. Eto, čitah temu više puta i moram da lomim odluku dal 250 skuter il zadržati ovaj 150 koji mi savršeno odgovara i Hondu Transalp za put, mada sam sa skuterom pravio nekoliko tura, Tara za jedan dan recimo sa suprugom.

 

PS. Ogromna razlika je između 14 cola točak, Pjađo Fri i Liberty 16 cola. Sad na Friju jako se nestabilno osećam a Liberti i Outlook su mi jednaki iako je Keeway za broj veći od Libertija. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • festina lente, 749 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV

Skuter nije motor jer je - skuter. Voznja skutera i voznja motora su dve poptuno razlicite stvari i ne mogu se porediti.

Oba imaju mesta gde je njihova vlast neprikosnovena mada zalaze jedni drugima u teritorije redovno, sa vise ili manje uspeha.

Da je potreba - nije, kao sto ni motor nije potreba, kao sto se i nista, u stvari, ne mora.

Da je zadovoljstvo - jeste, ali isto kao i motor.

Djuntin text je lepo srocen, a moje misljenje je da treba imati oba, ako mogucnosti dozvoljavaju.

Isao sam skuterom i van grada, ali otvoren put je vec teritorija motora i na njima je lepse.

Def ne planiram da ostanem bez skutera u garazi, nezamenjljiv je  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

I moj deda vozi skuter, ali samo zato sto mora, inace bi kupio pravi motor (Tomos APN) nego mu je ukocena jedna noga pa ne moze Apenca da zajasi, a skuter moze, a moze i staku da uglavi na njega.  :P :P :P :P :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Od kad sam uzeo liberty 125 po gradu yamahu skoro da i ne vozim.

 

Dovoljno jak motor, ide oko 100-110kmh, malo trosi, vozi se kao bicikla. E da, udobnost i nije neka :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

  Kao odgovor na pitanje potrebe prevoza, ona svakako postoji, samo u 21 veku zaista treba pustiti zivotinje na miru. Covecanstvo  treba da jase svoje proizvode. A sada objasnjenje.

  Zadovoljenje potrebe ostvaruje se prilagodjenim sredstvom za tu svrhu, sa optimizovanim osobinama za to. Zadovoljenje potrebe prevoza ne ostvaruje se koriscenjem vrhuskog dostignuca civilizacije ili imitacijom toga, usko specijalizovanih osobina, po nerazumnoj cak uzasavajucoj ceni, i suzenih mogucnosti odrzavanja. To nije potreba,to je nesto drugo. Civilizacija trazi razvoj, on je potreban, ali vrhunski razvijeni oblici nekog proizvoda nisu potrebni svakom pojedincu.

  Kao visedecenijski vlasnik ili korisnik motorizovanih dvotockasa, svih koncepcija i kategorija,50 do 1100, stekao sam neke licne afinitete. Tu je dugo bio favorit enduro sa tockovima 21 i 18 coli, agregatom 250 do500 4T. Ostale koncepcije sve su bez izuzetka zanimljive, ali nekako krace drze. Onda se postavilo pitanje upravo te potrebe, da vozilo odradjuje prevoz, da nije osetljivo i da pri tome ne boli novcanik.

  I desio se skuter. Koncepcija koju cesto odbace nasi pogresni hormoni, ispostavila se kao najrazumnija moguca. Doduse, to je maksi skuter, sa tockovima 16 i16 coli, obe disk kocnice, otvorenog rama, agregatom 150/4T, vazdusara, karburator. Jeftina registracija, jeftino jednostavno odrzavanje, mala potrosnja sve skupljeg goriva, lako rukovanje, velika prolaznost u guzvama, CVT menjac, nosivost kao kamila, velika zastita od kise i vetra, najudobnije sedenje od svih koncepcija cak i visesatno, bezbrizno ostavljanje na ulici, zimovanje cak i pod surovim otvorenim nebom... To ne pruza nijedna koncepcija osim skutera. Osobina da ne vuce vozaca u jurnjavu je prednost, ne bojim se ni ovog novog zakona o saobracaju ni nekog sledeceg daj Boze jos rigoroznijeg. Zelim da uzivam u motociklu bez bolova u zglobovima, vratu, ledjima vec kroz 10 minuta, bez stresova, bez nepotrebnih nerazumnih troskova a ravnopravan sa ostalima u saobracaju, da, javnom saobracaju. Zelim to jos mnogo godina i drugima i sebi, sa skuterom su zelje ostvarivije.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Can't cure stupid, 81 postova
  • Motocikl: Trenutno na 4 točka

Znam da cu nekog sigurno uvrediti sa ovoim, ali po meni su skuteri vise za zene. Skuter mi dodje kao fotelja, da sednes i prevezes se od tacke A do tacke B ali bez nekog osecaja. Mnogi nabrajaju zastitu od vetra, tovarni kapacitet, manje troskove kao njegove prednosti mada ja vise volim da osetim vetar dok vozim, ako vec vozim po mokrom da se i smocim ili da ponesem kabanicu, ako mi sta treba prevesti da ubacim u ruksak ili kofer, a mali troskovi su za sve Tomosove ili kineske motore od 50 do 150ccm :)

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ja konkretno vozim motor od 1000 kubika. Ali smatram da je skuter bolja stvar. Prvo u gradu je brzi i pre ce proci od svakog ozbiljnog motora. I skuter je pre potreba i korisniji je nego motor od 1000cc evo ja sam cist primer. Ja sam ga uzeo iz cistog hira! Da mi treba za prevoz uzeo bih skuter. Manje trosi, jeftinije ga reg. vise prostora, uzivanje gotovo podjednako.  Moj glas ide za skuter iako vozim kako bi neki rekli "ozbiljan motor"

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6804 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Skuter je fantasticna stvar a drugi su vec objasnili zbog cega. Po meni sasvim pogresno njihove vozace i vozila stavljati u neku podredjenu kategoriju. Nekada je skuter bio nesto malo sto ide sporo, ali vise ne, poprilicno su evoluirali u skladu sa okolnostima. Cak sta vise superiorniji su od velikog broja motorcikala. E sad, skuterasi gde i sebe ubrajam. Isto kao bajker samo sto vozi skuter :D

 

Da potkrepim cinjenicama, uzmimo na primer Burgmana 400 koji je moja sledeca masina, koji profil ljudi ga vozi, deo teksta sa jednog sajta:

 

Od ukupnog broja kupaca Burgmana, 75% je vec imalo motorcikl. U proseku imaju 12.4 godina iskustva na istom i prosecnu starost od oko 50 godina. Zanimljiva brojka je da 56% ljudi taj skuter koristi za ozbiljan touring.

 

Zakljucak sami iznesite.

 

Za kraj neke super masinice:

stage6_aerox_2.jpg

 

n768849745_1016925_8687.jpg

 

burgman650leovince.jpg

 

Yamaha-500-Tmax-2008-07-778c4.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Baš mi je drago da se tema kreće i dalje trezvenim putem. Ja ću verovatno uzeti "veliki" motor, što zbog svoje znatiželje i nemirnog duha, što da zadovoljim svoju sujetu i da odam poslušnošću priznanje drugarima koji me savetuju u tom pravcu, da mi više ne kukaju kako sam spor, mada ih uvek sustignem, dal zbog semafora, gužve ili krivina, uvak smo zajedno.

 

Glavni argument za voženje "velikog"-jakog motora je da se navodno izađe iz opasne sitacije, dam gas i trenutno sam pobego. To jeste delimično tačno jer ja kažem da ne treba uopšte ući u lošu sitaciju iz koje se mora vaditi. Komšinica me stalno nabeđuje da uzmem recimo Afriku i da kao pravi motor može 300 kmh. Izem ti razlog, ja sam već mnogo puta nosio glavi u torbi al čemu to, adrenalinu. Sledeće, mnogi kažu da je snaga bitna za preticanje. Tačno al ne presudno. Jel putovanje svedeno na put ili na preticanje. Ja putovanje motorom doživljavam kao putopis a ne jurnjavu na štopericu. Uostalom, odavno sam premerio svoje vreme. Po godinama i kilaži sam već primakao se štapu, penjanje na Afriku ide al malko se napnem, i biću srećan ako budem i sa motkom mogao da vozim 2 točka, skuter. Supruga u suknji se redovno vozi na skuteru tako da ta univerzalnost mu daje veliki plus i obična predrasuda je  deliti prevozna sredstava na crvene i plave. Tačno je da su "veliki" motori jači i brži, al kako vreme odmiče, sve je veći pritisak da se brzina ograniči i ukroti, odnosno kontroliše, a skuteri sve jači. Bio danas na Bataji na trci, egzibicija u pauzama, točkare i motori i skuteri. Možda bi voleo da odignem prednji točak al da vozim tako nikad jer smatram da je upravljivost najbitnija. Prihvatam i žongleraj kao vrlinu al to nije razlog za imanje"velikog" motora nit je svako sposoban da pravi vratolomije koje jesu za divljenje. Vidim da većina voli da odvrće gas, da se čuje glasan auspuh. Ni tu ne vidim smisao, hiljde kilometra sam prevezao u nesnosnoj buci. Naravno, veliki motor može više tereta da ponese i povuče, stabilniji je na putu, ima bolju žirskopsku silu, mnogo lakše guta rupe, naravno da nije isto u nekim segmentima al kad pogledam vreme upotrebe 2 točka, ne kilometražu već dane, broj penjanja... sigurno kod većine je to u gradu i mora se priznati da je to opet po statistici na strani skutera. Danas na Bataji, moj drugar reče, motor je luksuz a skuter potreba. ( ima Afriku a prodo Liberty).

 

Da, zabluda je imati nipodaštavajući stav prema skuterima, verovatno većina misli da su to još uvek mašinice od po par konjića i točkioćima ko na viljuškaru. Zaboravljaju Hondu Silver WEing od 650 ccm i pedesetak konja, Yamahu Tmax...

 

Zanimljiva statistika Alkere, odakle ti podaci.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

 

Skinuo sa komšijskog sajta, sad čitam, komentar je da za skuter postoje zimske gume.

 

Carevi !!! Bas bi voleo da se i mi okupimo i probamo voznju po snegu. :)

 

MUcr6_snegikuche.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Baš sam nekom skoro pričao za ovaj klip o vožnji po snegu i zimskim gumama za Vespu i ne mogah da se setim gde sam ga postavio. Odlično što si me podsetio.

 

Nego, ovo na sliki, jel tvoj Sportcity.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja