Jump to content

Moto Zajednica

Pitanje za vozace R-ova (i ostalih motora naravno)

Recommended Posts

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ajmo iskusni vozaci R-ova, pricajte :D

Dakle pitanje se svodi na sledece, ja kao buduci inzenjer motornih vozila 8) znam neke stvari u vezi automobilskih motora pa me zanima kakav je slicaj kod R motocikala. Kod voznje automobila, a i motora, veoma je vazno u kakvom se rezimu obrtaja vozi. Ne valja, kao sto rade svi taxisti, voziti benzinske masine na preniskim obrtajima, to za posljedicu ima dosta veliko habanje zbog nekih svojstava benzina da "cudno" sagorijeva i time radi to sto radi. A takodje ne treba kroz grad voziti visoko u crvenom jer svi znamo do cega to moze dovesti. Najpovoljnije je da motor radi u nekim srednjim rezimima, sto kazu ovi moji da "dise lijepo". Dakle, mene zanima, u gradskoj voznji, na koliko obrtaja saltate u vecu i na koliko u manju.

 

Prvo klasa 600. Koji su tu obrtaji u pitanju posto se oni vrte nesto vise od hiljadarki i viku u malo visim obrtajima. Evo jednog obrtomjera od Honde CBR600F:

404.jpg

 

Sada prelazimo na klasu 1000. Oni se vrte nesto nize ali kubikaza govori svoje. Sta je odje slucaj? Evo par obrtomjera:

UdOy2_cbr1000rr0ct.jpgCBR1000RR

Lg0dI_zx10r8kb.jpgZX-10R

TExzt_gsxr10005gn.jpgGSX-R 1000

khII1_r15cv.jpgR1

 

Molim za komentar. Tema nije strogo vezana za R-ove, svacije znanje i iskustvo je i vise nego dobrodoslo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

E ajd' prvo ja najneiskusniji...

Prvo FZR1000 pa CBR919 RR, svodi se na isto

Kad je gužva i milion semafora kola i autobusa na 150 metara puta :shock: šalta se strogo penzionerski, :lol: da se ne pregrevamo mnogo: 2-3500rpm, pa èim pravac, a ja raspoložen, protegnemo obrtaljku i do 6500rpm...

Autoput deonice kroz grad se ne raèunaju da nas ne bi hapsili :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd
Ne valja, kao sto rade svi taxisti, voziti benzinske masine na preniskim obrtajima, to za posljedicu ima dosta veliko habanje zbog nekih svojstava benzina da "cudno" sagorijeva i time radi to sto radi

 

Sta je tacno pisac hteo da kaze ovim :?:

 

Jasno je da ne treba vrteti motor bez preke potrebe u vece obrtaje pogotovo ne preko broja obrtaja na kojima se dobija najveca snaga.

 

Tu sam negde ko i Dexterr po pitanju saltanja doduse blago veci broj obrtaja ipak je slabija makina u pitanju. Ma svi Rovi su puni snage da mozes da ga vozis u kojoj brzini hoces.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Slazem se sa ostalima - ne treba motor zavrtati previse u obrtaje. Inace, ja vozim u prilicno niskim obrtajima (po gradu), osim kad naidjem na malo zanimljiviju deonicu (tj. deonicu puta sa nekoliko gusto vezanih semafora, pa hocu da ih stignem sve) i do sada su motori koje sam vozio prilicno to voleli, u smislu potrosnje ulja i goriva.

 

Naravno, mislim da je vrlo bitno da se nasi R motori i povremeno izduvaju, ali to treba raditi na autoputu gde ce masine raditi malo duze u visim obrtajima.

 

Kao sto Peca kaze, mislim da su nasi motori tako napravljeni da totalno nema veze u kojim si obrtajima. Znam da su inzenjeri Suzukija napravili test sa k3 hiljadarkom - stavili su engine na neko postolje, uterali ga do blokade i tako drzali 24 sata. :shock: Nakon toga su rasklopili masinu da premere zazore... I naravno, nista se nije promenilo ni za hiljaditi deo milimetra...

 

Najbitnije ti je da je dobro ulje u motoru i da ga redovno menjas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ljudi, naravno da ne treba voziti motor u previsokim obrtajima, ali htio sam da kazem da je jos gore voziti ga u preniskim obrtajima u vecem stepenu prenosa :!: Tada motor ne moze da radi kako treba, "muci se". Da li ste nekada culi da vam nesto "stekce" u preniskim obrtajima (najcesce vidjeno kod taxista) pa ljudi kazu da se to cuju ventili. To nije tacno (osim u extremnim slucajevima)! To je situacija kada benzin ima nepotpuno sagorijevanje i extremno haba motor. A kada se masina generalno vozi mnogo nisko, trpi spojnica i jos par nekih sklopova ukoliko se naglo dodaje gas.

To je pisac htio da kaze :D

 

Zato ja pitam na koliko obrtaja vam padne kazaljka da se odlucite za saltanje u nizu brzinu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd
Znam da su inzenjeri Suzukija napravili test sa k3 hiljadarkom - stavili su engine na neko postolje, uterali ga do blokade i tako drzali 24 sata

 

E pa sad nisu bas tako svemoguci novi motori :D Bila je davno na motori.hr jedna tema gde su neki ludaci radili test Kawe 636 stavili su motor u ler i isto odvrnuli do blokade i drzali tako,prvo je prokljucala voda,pa se sve usijalo a test su prekinuli kad se otopio auspuh sve u svemu cini mi se da nije trajalo vise od sat vremena. Kad se motor ohladio upalio je iz prve :shock: Moguce je i da su izveli u Suzukiju taj test ako su resili hladjenje nekako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Cuo sam za taj test, stvarno je to ludilo...

 

Nemam pojma da li je onaj Suzukijev test istina, cuo sam to od vise ljudi... Aj pogledacu da li postoji nesto na netu o tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

po gradu menjam na oko 3.5-4000 mada zbog maximalnog obrtnog momenta koje je da dosta niskim obrtajima, mogu to da radim kad hocu.

 

Kad se trudim da ubrzavam, menjam brzinu na oko 7-8Krpm (9.5 je ulaz u crveno polje)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

@ Mik Pa ja mogu samo da nagadjam ali ako se moj CBR500 sa 70tak konja vrti na oko 8000 na 160km/h onda se ovi novi verovatno vrte na nekih 6.5-7000.

 

Zar je to uopste bitno? Pa sta tebe briga na kolko se vrti ako se vrti na 7000 a crveno je na lupam 11000 znaci da je on predvidjen da se vozi na tim obrtajima i onda su mi glupe one price ljudi kao ma ja sam uzeo V2 da bi se na tim istim brzinama vozio na 4000 obrtaja. Pa sta tebe briga na kolko se vrti neces ti da obrces pedale. Sad neko moze da kaze pa da ali onda te masine sto se vise vrte krace traju sto nije bas tacno ko da ce neko da poseduje jedan motor 10 godina i predje sa njim 200000km mada se i to desava ali ti i sto predju toliko nije im problem da promene karike i lezajeve. Malo sam se raspisao ali nije to smo upuceno Mik-u vec uopste na racun ove teme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

E lepo si im rekao, :twisted: pogotovu onaj deo s obrtajima i trajnošæu motora tim nevernim Tomama... Za sve nji' imam samo jednu reè CBR1100XX :baeh:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Pancevo

Ma samo sam radozn'o, s obzirom da se oko tih brzina ja "vrtim" na autoputu. A neposredan povod je zapravo najava novog YZF-R6 ("gadan" je mali, evo gle' : http://www.motostil.com/predstavljamo/index.php?id=p19 ) :twisted:

 

koji se, navodno, vrti i do 17500 o/min. :P

 

E sad, imajuci u vidu s jedne strane japansku enormnu produktivnost (tj. cinjenicu da oni motorcikle pre masovno "stancaju" na osnovu nekih statistickih podataka i medjusobnog uparivanja delova nego sto drze do nekog finalnog podesavanja), i s druge strane da su to obrtaji rezervisani za F1 motore koji zahtevaju filigransko podesavanje svake sitnice, pitam se da li je uopste moguce u proizvodnji takvog karaktera npr. adekvatno izbalansirati radilicu. :roll: :roll: :roll:

 

Al', zivi bili pa ... DOZIVELI !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Za jednu takvu fabriku balansiranost radilice je sitan problem :D

 

Pa nemaju oni bas neku hiper produkciju uostalom sve bitne mere se proveravaju kompjuterski sa velikom tacnoscu. F1 razvija 300 konja po litri doduse sa drugim gorivom ovo je za sad jos uvek skromnih 180 :D

 

Sto rece neko na mm forumu jos pre vise od 10 godina su bili modeli koji su se tolko vrteli CBR250 i slicni manjih kubikaza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Evo konkretan odgovor. Motor je Triumph TT600. Crveno je na 14 000. U gradu ga vozim vecinom 4-8000, a na otvorenom putu ~150km/h oko 8000. Na tim obrtajima mu je obrtni momenat sasvim OK, mada maksimum dostize na 3000rpm vise. Ako ga bas derem onda u nizu ide na 8-10 000, zavisno sta me ceka ispred. Ispod 4000 motor je polumrtav i skoro nikada ne koristim to podrucje. Dok je masina hladna vozim do 4000 dok je temperatura ispod 40, do 6000, dok je temperatura ispod 60, a onda idem preko. Za 60 stepeni ne treba duze od 2 minuta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja