Jump to content

Moto Zajednica

TDM Srbija

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Redovno pratim forum i sakupljam informacije, ali sada imam problem koji ne mogu naci u diskusiji pa bih zamolio za malu pomoc.

 

Danas sam palio svog TDM 3vd godina 93. Inace paljen je prije mjesec dana i sve je bilo ok. Prvo sam primjetio da je akumulator slab, prikljucio ga na punjac, zaverglao opet i nakon malo verglanja javila sa ogromna detonacija na auspuhu uz dosta dima. Nakon toga sam verglao i motor nece da upali.

 

Motor je presao 63000km i prije 3 godine kuplhen je od prvog vlasnika. Prosle sezone odradjeni filteri i ulje. Inace motor nije pokazivao nikakve znakove za drugom vrstom servisa i u odlicnom je stanju.

 

ima li neko slicno iskustvo.... odakle krenuti u popravak... sta prvo provjeriti.

 

na kraju samo staviti odgovarajuce svjecice.... sve radi savrseno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

 

Redovno pratim forum i sakupljam informacije, ali sada imam problem koji ne mogu naci u diskusiji pa bih zamolio za malu pomoc.

 

Danas sam palio svog TDM 3vd godina 93. Inace paljen je prije mjesec dana i sve je bilo ok. Prvo sam primjetio da je akumulator slab, prikljucio ga na punjac, zaverglao opet i nakon malo verglanja javila sa ogromna detonacija na auspuhu uz dosta dima. Nakon toga sam verglao i motor nece da upali.

 

Motor je presao 63000km i prije 3 godine kuplhen je od prvog vlasnika. Prosle sezone odradjeni filteri i ulje. Inace motor nije pokazivao nikakve znakove za drugom vrstom servisa i u odlicnom je stanju.

 

ima li neko slicno iskustvo.... odakle krenuti u popravak... sta prvo provjeriti.

 

na kraju samo staviti odgovarajuce svjecice.... sve radi savrseno

 

To brate.

Inace manje vise svi imaju slicne problem sa takozvanim prvim prolecnim paljenjem.

Osim par ludaka koji voze cele zime, gde ubrajam I sebe ostali pametni ljudi bi trebali da urade sledece pre prvog prolecnog paljenja motora.

1) inace je preporuka da rezervoar bude pun, zbog korozije I vlage koja se uvlaci u system (tank, creva, karbovi, motor). inace je gorivo prilicno lose kad odstoji celu zimu. drug Bokilic bi mogao da klimne glavom. promeni gorivo.

2) ako nemas goriva u tanku, skini ga sipaj malo corbe jeftine I ubaci lanac I muljaj, pa isperi I sipaj novo gorivo.

3) ne pali motor dok nisi proverio akumulator ili ti bateriju. Isti inace treba biti u toplom preko zime I na pobudjivacu. dobra stvar je ugraditi uticnicu 12 V, meni pre neki dan ugradio Arakis (Rajko). Tako da je struja spremna. Osim ako mora da se menja baterija.

4) Tek tad kresnes motor. mora da upali. Ne I ne dodavati gorivo ricno (desna rucica). Svaka eksplozija znaci da je neceg od tri komponente (gorivo-vazduh-varnica) nedovoljno ili previse. I onda kako Bokilic kaze verglas I sjebes svecice. Mislim da bi nas drug Bokilic mogao da nam iznese studiju o svecicama I kako ih lako unistiti.

5) Posto si dobro zagrejao motor (kad upali ventilator), a prethodno obezbedio filter ulja I ulje, lepo ugasi motor I ispusti ulje. neznam za 3vd ali na 4-vorki ima dva "cepa" I normalno dance radi izmene filtera ulja. Neko je pitao za zaptivne elemente mili gumice srpski receno. koliko sam ja istrazivao mogu se naruciti jedino preko zastupnika Yamahe ( za Srbiju Nis, Beograd ili Novi sad) u Hrvatskoj je to mnogo jednostavnije I lakse. Zasto zato sto toga nema na lageru kad pocinje sezona. ALO trgovci probudite se. inace je cena po komadu oko 20 eur sto je pljacka.  

E zato je veoma lako kupiti Loctite 5910 u tubici 50 grama. ima I od 100 g. odlican za sve masinske sklopove. kad se osusi kao guma a otporan na benzin (moze I da zakrpi privremeno) deklove svih vrsta (otporan na ulje) licno stavljao na mnogo deklova. Ni jedan ne curi.

Malo sam se raspisao. Sorry.

Ulje.

Prosle godine koristio sintetiku Ipon I nakon 5.000 km a do 6.000 km potrosio 600ml.

Sad sam sipao Ipon polusintetiku. razlika u ceni je minorna. Razlog je pakovanje od 5L po ceni pakovanja od 4L. Videcemo.

6) kad sipas ulje gledaj u Manual instruction. za 4-tvorku je 4,2L a to je na pola stakla. Sipaj manje 3,8 L. ako se motor nije zagrejao ostaqlo je ulja u njemu. Upali motor dok se ne zagreje ulje (ventilator) pa ugasi. Dovedi ga u vertikalu, treba ce ti pomoc prijatelja. i pogledaj na staklo. ako nevidis nivo obaranjem motora na jednu pa na drugu stranu videces pojavljivanje ulja. Zato nesipaj odma punu meru vec doli da nebi vadio ako ima previse ulja.

Ponavljam, desi se da motor nije zagrejan dovoljnoi i da je ulje ostalo u istom. nije strasno nemoze da ostane vise od 300-400 ml. Drugi put.

7) Obavezno proverita kociona creva, a nije lose ni promeniti kociono ulje. Opet pomoc prijatelja da druka rucicu dok ti otvaras i zatvaras ventil. proveriti plocice prednje zadnje.

8) dok proveravas prednje kocnice slobodno nabodi viljusku prednju kako bi proverio semeringe. Ako cure moras ih zameniti. takodje je dobro promeniti biksne ili caure, mada je to majstorski posao moguce je uraditi i u vlastitij garazi. Za Beogradjane i one blize Igorxt iz bloka to radi. biksne ili caure kako stoje stvari samo kod Yamahinih predstavnika.  Ako je hrom ostecen treba ga ispolirati ako je moguce.

9) proveri pneumatike ili ti gume. prednja 2,25 bar a zadnja 2,75 bar

10 ) Lanac pomeranje od 40m -50 mm. Obavezno proveriti lanac na vise mesta dok okrecete zadnji tocak. Ukoliko na zadnjem lancaniku uhvatite lanac i povucete u desno i pomerite isti, razmisljajte o tome da ga ubrzo zamenite. Kako nebi gurali motor posto vam pukne lanac. nemoj da ste skrtice jer moze da vas kosta skuplje ukoliko ostecenim lancem ostetite pogonski prednji i prateci zadnj lanac.

 

Drago mi je da sam vas udavio ali ovo je zaista potrebno da uradite na pocetku sezone. :tras2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Ljudi ne koristite nikakve zaptivke-paste i slicno, svi tdm-ovi kojima je zakucao motor je bas zbog parceta diht mase koja se odlomi unutar motora i zapusi neki od uljnih kanala... Gumice za poklopac filtera za ulje mozete naci po auto radnjama ili univerzalnim radnjama kostaju oko 10-20 dinara i fenomenalne su od zamene do zamene, gumicu kao uzorak u ruke i trazi... U bg-u auto mika ili u krajnjem slucaju ima na bubnju da se kupi ceo set tih gumica od xy komada svih velicina za ispod 1000 din... Identicna je zamena ulja na 3vd i 4tx... sve ostalo motor kao motor nista specijalniji od drugih i isti postupak vazi za sve. I da, radije koristim denso svecice nego ngk...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Nije mi bila namera da nagovaram nekog da tovari diht masu vec da premaze zatptivac tankim slojem ukoliko nemoze da pronadje novi zaptivac. Prva pomoc. Svakako da visak bilo cega sto ne treba da je u tom prostoru moze naneti stetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Beograd Avala Pinosava
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3vd,mz etz 251,mz ts 150, BMW R1100RT

I na kraju niko ne napisa gde mogu i po kojoj ceni da se nadju caure za prednju viljusku sem u Yamahi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Kad smo kod caura, moje iskustvo je da se iste se prilicno tesko skidaju. IgorXT i ja nismo uspeli da ih skinemo. Ima li neko ideju zasto? Ima li neki osigurac?

Inace svaki put kad sednem na motor na prednje vile se spisti koji centimetar. jedan dva. Ja sam teskas 120 kg. jel to ok ili samo zato sto sam teskas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 954 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: DL1000 K8

 

 

idi kod mileta u biker house, tamo te toliko izadju oba semeringa (ariete), plus ti treba 2l 10W ulja za vile, uzmi motulovo ulje... mozes i da pazaris samo litar, dodji kod mene dacu ti onih 30-40ml da ne kupujes za dzabe drugi  litar ulja... pitaj ove u platneru da li dobijes i oralni sex(felacio) za te pare koje ti traze...

Kad smo vec kod viljuske, ja sam moju rasturio, nasao seneringe za 1300 dindzi ali me zanima zna li neko gde bih mogao da potrezim caure? Imaju prilicno lufta pa mislim da mi je semering lipsao zbog njih.

 

Milence je imao i čaure ali sam zaboravio cenu, ako trenutno nema brzo stužu.

 

Biker hause

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 954 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: DL1000 K8

 

 

 

idi kod mileta u biker house, tamo te toliko izadju oba semeringa (ariete), plus ti treba 2l 10W ulja za vile, uzmi motulovo ulje... mozes i da pazaris samo litar, dodji kod mene dacu ti onih 30-40ml da ne kupujes za dzabe drugi  litar ulja... pitaj ove u platneru da li dobijes i oralni sex(felacio) za te pare koje ti traze...

Kad smo vec kod viljuske, ja sam moju rasturio, nasao seneringe za 1300 dindzi ali me zanima zna li neko gde bih mogao da potrezim caure? Imaju prilicno lufta pa mislim da mi je semering lipsao zbog njih.

 

Milence je imao i čaure ali sam zaboravio cenu, ako trenutno nema brzo stužu.

 

Biker hause

 

 

I na kraju niko ne napisa gde mogu i po kojoj ceni da se nadju caure za prednju viljusku sem u Yamahi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Zelim da zamenim ulje na mojoj Yamahi TDM 850 koja je 99 godiste... jel imate neke predloge oko ulja i zanima me kolika je zapremina kanistera za ulje? da znam koliko da sipam ulja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Beograd

Eh, nadao sam se nekom brzem resenju, ali bolje ikako nego nikako :)

Hvala Almighty :takoje:

 

U stvari, imam ja jos par pitanja za TDM bratstvo :)
Dajte mi preporuku gde da uzmem:

 

-akumulator

-sajle

-gume

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Drugari, da li neko zna gde mogu da nadjem nosac desnog retrovizora? U slucaju da sam se pogresno 'odrazio' evo i slike, da vidite sta tacno trazim :)

Kontra navoj.... :D

 

Ja sam imao isti problem. Polovan nisam nasao pa sam porucio u Platneru i cekao i cekao i cekao i cekao.....  puno platio I na kraju zamenio.

 

;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Znam, zato i pitam ako neko moze makar neki savet da mi da oko toga koliko ulja da sipam i koje?

Malopresam opisao ali evo da ponovim.

Zagrejes motor ili odmah nakon voznje ispustis ulje. Imas dva cepa I oba moras da skines. skines donji poklopac radi zamene filtera.

Ako si imao propisano ulja onda je to 4,2 litra. Znaci moras kupiti 5 litara. sva su dobra. sintetika ili polusintetika.

Pitaj Lucky Vladana on ima Motul a I TDM-a

ja licno koristim ipon jer ga dobijam u pakovanju od 5 litara po ceni za 4 litre ima ga u Moto-bike iz Kaca.

Posto si ispustio ulje I zamenio filter zatvorio cepove. sipaj 4 litre zatim upali otor da radi jedno par minuta pa ugasi I dovedi u vertikalan polozaj. Neces moci sam. Poklopice te motor. pogledaj na zorno staklo ako je prozirno dodaj jos 0,2 litra (casa jogurta) pa ponovi upali ugasi I ponovo proveri. Ponavljam treba ti pomoc drugara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

 

Drugari, da li neko zna gde mogu da nadjem nosac desnog retrovizora? U slucaju da sam se pogresno 'odrazio' evo i slike, da vidite sta tacno trazim :)

Kontra navoj.... :D

 

Ja sam imao isti problem. Polovan nisam nasao pa sam porucio u Platneru i cekao i cekao i cekao i cekao.....  puno platio I na kraju zamenio.

 

;)

 

navoj je M 10 x 1,25. imam I levu I desnu ureznicu I nareznicu. trenutno repariram nosacena banditu mog sina. izbusis malo vecu rupu za naprimer 12. Ubacis cauru I siguras od okretanja I ispadanja. varoom , lepkom ili navijem. izbisis rupu za navoj retrovizora I urezes navoj. izgleda prosto ali nije. Voljan sam pomoci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Eh, nadao sam se nekom brzem resenju, ali bolje ikako nego nikako :)

Hvala Almighty :takoje:

 

U stvari, imam ja jos par pitanja za TDM bratstvo :)

Dajte mi preporuku gde da uzmem:

 

-akumulator

-sajle

-gume

Za akumulator trazi po oglasima

za  sajle najbolje su original ali posto vidim da si iz Bgd imas momke iz blokova koji rade iste a imas I Bobana kod plavog mosta Medakovic

Moto land daje na rate imas pilot roud 4 oko 230 eur. U Guaveri kod SUP Vozdovac imas akciju Metzeler M5 guma

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Beograd Avala Pinosava
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3vd,mz etz 251,mz ts 150, BMW R1100RT

 

 

 

 

idi kod mileta u biker house, tamo te toliko izadju oba semeringa (ariete), plus ti treba 2l 10W ulja za vile, uzmi motulovo ulje... mozes i da pazaris samo litar, dodji kod mene dacu ti onih 30-40ml da ne kupujes za dzabe drugi  litar ulja... pitaj ove u platneru da li dobijes i oralni sex(felacio) za te pare koje ti traze...

Kad smo vec kod viljuske, ja sam moju rasturio, nasao seneringe za 1300 dindzi ali me zanima zna li neko gde bih mogao da potrezim caure? Imaju prilicno lufta pa mislim da mi je semering lipsao zbog njih.

 

Milence je imao i čaure ali sam zaboravio cenu, ako trenutno nema brzo stužu.

 

Biker hause

 

 

I na kraju niko ne napisa gde mogu i po kojoj ceni da se nadju caure za prednju viljusku sem u Yamahi

 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Pa ispustiš ulje na jedan šraf, kad iscuri ispuštaš i na drugi šraf. Pritom nagneš motor na tu drugu stranu.

Odvrneš ostale šrafove i vadiš filter uložak te ga zameniš. Ako nemaš nove gumice probaj da sačuvaš stare i namaži malo diht mase. To bi bilo to.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Fazer 600, TDM 900, XT 1200Z, BMW K1600 GTL

Pa ispustiš ulje na jedan šraf, kad iscuri ispuštaš i na drugi šraf. Pritom nagneš motor na tu drugu stranu.

Odvrneš ostale šrafove i vadiš filter uložak te ga zameniš. Ako nemaš nove gumice probaj da sačuvaš stare i namaži malo diht mase. To bi bilo to.

Mislim stvarno, :stabre:

zar je caka u naginjanju motora? :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja