Jump to content

Moto Zajednica

Gola Lepota

Recommended Posts

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Kakav je to naked bio osamdesetih, pa cak se zadrzala i devedestetih godina.  Ko je pokusao da je dovede do krajnjih granica, nije dobro prosao, al nije ni žalio!

 

Sharon Stone krajem osamdesetih

 

 

Viš, sad si me s' tom slikom podsetion na nešto...  Obratite pažnju na njen dijamantski prsten....  Jel' se vidi *prsten* uopšte?  Ne, nego samo dragulj.  Tako to radi i Harley-Davidson.  Čitao sam jednom intervju sa nekim likom iz Harlija, i on reče da Harli svoj V-2 agregat tretira baš tako, kao dragulj koji ostatak motocikla ne sme da sakriva.  U stvari, ostatak motocikla je kod Harlija više kao okvir koji služi da predstavi taj dragulj.  Na Harliju nikada nećete videti plastike koje zaklanjaju agregat, a koje recimo Japanci i Italijani iz meni neobjašnjivih razloga imaju preku potrebu da trpaju na njihove motore i kad treba i kad ne treba.

 

A sad obratite pažnju na V-Max koji su postavili Maki i Kepo:

 

l9zVI_2005yamahavmax.jpg

 

Vidite kako se agregat lepo vidi?  I kako je lepo dizajniran?  Čak su i usisnik za vazduh pomerili gore nauštrb rezervoara da ne zakloni agregat ni malo. E tako se to radi.  8)

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd, Cukaricka padina

Kada sam poceo da citam clanak, nisam se nadao da ce Motoholik da ubaci i Bonneville na listu, a kad sam ga video na prvom mestu odusevio sam se, izgleda da imamo isti ukus. Po meni najlepsi motor koji sam video i vozio, spoj retro dizajna i nove tehnologije. Moja koleginica  ima ovu verziju kao na slici i  cesto joj uzmem krug.Nadam se da cu  ga jednog dana imati u vlasnistvu.

post-1406-12879044759064_thumb.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Pored MZ-a kojeg bih zbog pristrasnosti stavio na prvo mesto, tu su jos par modela koji predstavljaju moj neostvaren san:

(za one koji nisu upoznati na 3. i 4.  slici je Munch "Mammoth")

post-1795-12879045237519_thumb.jpg

post-1795-12879045237994_thumb.jpg

post-1795-1287904523847_thumb.jpg

post-1795-12879045238758_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

Kad vec pricamo o "golacima"..(nije zato sto je moj! ;D ;D ) ali mislim da bi trebalo pomenuti i ovog "italijana"...

 

U pitanju je Cagiva Raptor 650IE. Agregat i elektronika su preuzeti od Suzukija (mada ima nekih minimalnih razlika). Cevasti ram je potpisala MV Agusta. Dizajin je Cagivin...

post-2698-12879045481975_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

svaki ciga hvali svoga konja :D

evo je moja Honda, po meni najlepsi nejked (nije zato sto je moj...) :P

 

r2wW8_66640007.jpg

 

404.jpg

 

To sam kupio od ustedjevine, radio sam kao crnac (jos uvek radim) da bih uzivao sa njom i nemam nameru da je prodajem ... ostavljam je unucima.. ;D

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6813 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Zaista sam uzivao u temi i tekstu. Naked je moja omiljena klasa motora  ;D Drago mi je da sam video i svoj buduci i prvi motor, MZ tu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Ipak nisam uspeo da se svedem na "Top five",pa cu morati ovako:

 

8.

 

U13BN_28918416.jpg

 

 

7.

 

A64bO_51791858.jpg

 

 

6.

 

bCggU_53820761.jpg

 

 

5.

 

5JIar_64881232.jpg

 

 

4.

 

OAHDS_17832884.jpg

 

 

3.

 

GtTnR_20392272.jpg

 

 

2.

 

RxS1r_25765583.jpg

 

 

1.

 

1VvTc_18478009.jpg

 

 

Ukupno 8554 ccm  ;D.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Yamaha XS360 (1977) , BMW F650GS (2001)

Uh malo je tema poduze stajala al evo da je malo ozivim.

 

Triumph Thunderbird

BdVPu_triumphthundrbird6.jpg

 

 

Triumph Bonneville

XXcIf_triumphbonneville6.jpg

 

I naravno moj favorit Yamaha XS650

kKhe1_74xs650.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 748 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R nine T Rural GS

Prvo bih primetio da je deo naked klase "zastranio" i otisao u neku streetfight pricu... po meni, mora biti klasicna linija i okrugli far za pravog golaca...

Moja prica pocinje sa Banditom  ;D pa onda Dukac GT 1000, zatim miks Triumph i Norton - Triton i na vrhu je velika borba - CB 750 ili CB 1300...

post-411-1287909527694_thumb.jpg

post-411-1287909527787_thumb.jpg

post-411-12879095281744_thumb.jpg

post-411-12879095282209_thumb.jpg

post-411-12879095282782_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Pomenuto je ovdje dosta lijepih motocikla i zato mi dozvolite da ja u moju listu stavim one koji do sada nisu pomenuti. Ja volim odlučne i hrabre modele koji uprkos tome, ili upravo zbog toga nisu doživjeli komercijalni uspjeh. Ipak, skidam kapu zbog odvažnosti. Možda zbog toga na

 

5 poziciju

 

stavljam jedan po meni najbizarniji primjer, model se pojavio šezdesetih godina, a to je BSA Rocket Tree koji je zapravo skoro indentičan sa BSA A65 Thunderbolt modelom Triumph Trident. Tri cilindra, 750 ccm, 58 KS pri 7250 o/min. Bio je to pravi superbike. Ipak, iako je Bert Hopwood zajedno sa Doug Haleom počeo još 1963 sa razvojem trocilindraša, BSA je previše odlagao početak puštanja u proizvodnju. Čekali su da prvo A-serija dodje do svog maksimuma. Kada se konačno 1968 godine pojavio na tržištu reklamni slogani su tvrdili poslije ovog modela ,,moto svijet neće više biti isti''. Godinu kasnije se pojavljuje Honda CB 750 što je zapravo značilo neuspjeh modela Rocket Three.BSA je, dakle, 1968 godine lansirala na tržište Rocket Three koji je bio istinski superbike. Godinu kasnije se pojavljuje Honda CB 750 sa 4 cilindra, disk kočnicom,... Da li treba Rocket Three modernizovati da bi se suprostavili takvoj konkurenciji? Po jednoj verziji koja se vrlo često može čuti rukovodstvo BSA kupuje jednu Hondu CB 750 kojoj nakon nepunih 160 km puca lanac. Zaključak je bio da od Honde ne prijeti nikakva opasnost. Hm... Neuspjeh modela Rocket Three kao da je najavio neuspjeh cijele fabrike.

 

BSA-Rocket3-1969-1.jpg

 

bsa_rocket3-1.jpg

 

 

Potom 4 poziciju

 

zauzima model koji se pojavio nešto kasnije, a volim ga iz sličnog razloga kao i BSA. Bio je prvi, a kada si prvi obično utreš put onim koji dolaze iza tebe i koji uglavnom i pokupe slavu. Zato ovdje stavljam Benelli Sei. Godine 1969 ,,japanci'' prave pustoš konkurenciji, dosta Evropskih fabrika naglo postaje fabrika sa zastarelom (i skupom) tehnologijom. Prekretnicu je označila Honda CB 750, motocikli su radili uglađeno, nigdje nije curilo ulje, bili su jednostavni za održavanje, imalu su dosta opreme koja je uključivala i ,,sitnicu'' zvanu električni starter, a sve to po mnogo manjoj cjeni. Uz takav nalet ,,japanaca'' stizala je i kriza koja je ljude navodila da radije kupuju četvorotočkaše. Benelli je pokušao da odgovori tom japanskom naletu. Od 1921 godine kada je i osnovan vezuje za trke i uspjehe na istim. Od 1971 godine vlasnik Benellija je De Tomaso, takođe čovjek koji ima puno uspjeha u sportu, doduše u svjetu četvorotočkaša. Tada je u proizvodnji imao i vrlo poželjan sportski automobil (De Tomaso Pantera). Iz tog ugla, De Tomaso želi da se napravi i vrlo poželjan sportski motocikl koje je predstavljen svega godinu dana kasnije, tačnije 1972 godine. Zbog toga još uvjek traju rasprave oko ovog modela jer se smatra da je to isuviše kratak period za razvoj kompletno novog motocikla. Naime, Benelli je imao četvorocilindraše, a ovdje je u pitanju šestocilindraš (otuda i ime Sei, što na italijanskom znači šest) koji je konstrukcijiski različit od poznatih Beneli  motora. Koje su to kontraverze vezane za ovaj šestocilindrični motor? Honda CB500 imala je četvorocilindričnu mašinu sa promjerom klipa od 56 mm i hodom od 50,6 mm. Potpuno isti promjer i hod ima i Sei, a sa dodata dva cilindra dobija se 750 ccm. Takođe, zajednička karakteristika je jedna bregasta u glavi centralno postavljena koja se pokreće lancem. Drugi tvrde da je to slučajnost i da De Tomaso nije žalio novca (a iskustva u sportu je opet imao preko automobila) da se razvije novi model, a tehnika je tada bila na tom nivou da su rezultati slični, ako ne i isti sa konkuretnima (slično je i danas). U svakom slučaju, ovaj motor je napajan sa tri Dell’Orto VHB 24 mm, karbratora. Električni strater se ugrađivao, ali je i pored toga ostavljen kick-starter. Ako je postojala sumnja za motor, za ostatak motocikla se vidjelo da je tipičan ,,italijan'' i da tu nema kopiranja. Za dizajn je bila zadužena Ghia (opet poznati po automobilima, no to je De Tomasov uticaj na motocikle). Komponente su takođe italijanske: Brembo kočnice, Marzocchi amortizeri, Borrani aluminijski obruči točkova

 

ben_076_1976_42_950x650_benelli-750.jpg

 

Predstavljen je 1972 godine i prikazivan je na raznoraznim sajmovima i bio je vrlo poželjan. No, u prodaji se pojavio tek 1974 godine što je već postaolo previše čekanja (opet zahvaljujući ,,japancima'') pa su se mnogi i ,,ohladili'' od ovog modela. Prodaja je trajala do 1978 godine i prodato je oko 5.200 ovih motocikala.

 

ben_076_1976_43_999x787_benelli-750.jpg

 

 

Iz ovoga sledi zaključak da volim retro i zato je na 3 poziciji

 

jedan moderan motocikl sa puno tog stariskog šmeka. Ručno rađen, sa sopstvenim agregatom u ovom modernom vremenu donosi duh prošlih vremena. Čovjek, mašina i širok osmjeh, ostalo ... ostalo prolazi kraj vas. Voxan je osnovan 1995 godine u Francuskoj. Osnivač je Jacques Gardette, no u projektovanju motocikla imao je različite partnere kao što je Alain Chevallier koji je dizajnirao dobar dio rama ili udruženje Sodemo (isto Francusko) koje je projektovalo motor. Prvi prototip sa imenom Roadster prikazan je 1997 godine, da bi se tek 1999 godine počeo prodavati (u seriji od 50 komada godišnje). Sledeći model je Café Racer prikazan 2000-te. Treći model je Scrambler prikazan 2001 godine. Godine 2002 Voxan kupuje Didier Cazeaux i Société de Développement et de Participation. Od prvog modela za sve modele koriste isti, sopstveni, agregat sa dva cilindra raspoređenih u ,,V'' konfiguraciji sa uglom između cilindara od 72 stepena. Radna zapremina motora je 996 ccm, dok je većina rama ista na svim modelima. Ipak, i pored toga svaki prikazani model je bio poseban, te je tako bilo i 2004 godine kada je prikazan Black Magic. Poznati V2 motor u ovom modelu razvija 100 KS pri 8.000 o/min. Zadnji amortizer je uobičajno za Voxan smješten ispod motora čime se skratilo međuosovinsko rastojanje jer je cilj bio dobiti okretan i brz motocikl na krivudavim brdskim putevima. Za prednje vješanje zadužena je Marzocchi viljuška prečnika 43 mm. Rezervoar za gorivo je zapremine 21 litar čime je autonomija ovog motocikla daleko iznad prosjeka klase. No na ovom spisku je zbog izgleda

 

VoxanV1000BlackMagic042.jpg

 

voxan-black-magic_2.jpg

 

VoxanV1000BlackMagic043.jpg

 

VoxanV1000BlackMagic044.jpg

 

 

2 poziciju

 

zaslužuje model koji nije revolucionaran u smislu cjelokupne moto-istorije iako je bio revolucionaran u samoj svojoj fabrici i označio je kako će se BMW razvijati u narednih 15 godina. Naime, tokom šezdesetih godina BMW na tržište nije izbacio niti jedan novitet, već je prekidao proizvodnju pojedinih modela koji su bivali zastareli. To je izgledalo kao postepeno gašenje same fabrike. No, tih deset godina u BMW se marljivo radilo na novim modelima. Tu 1969 godinu mnogi zovu revolucionarnu. Novi modeli su imali malo šta zajedničko sa modelima koji su prestali sa proizvodnjom. Bokser motor je razvijen tako da su postojale verzije od 500, 600 i 750 ccm. Ram je bio drugačiji, 12V napon kao i dinamo snage 200 vati postaju standard. Earlova viljuška je odbačena i BMW se vratio teleskopskoj. Da bi na neki način označio novu gamu BMW svim modelima u nastavku dodaje oznaku ,,/5''. Tu tzv. Seriju ,,/5'' čine tri modela: R50/5 kao najmanji koji iz 500 ccm izvlači 32 KS,

 

R505.jpg

 

R60/5 koji iz 600 ccm izvlači 40 KS i

 

R605.jpg

 

najveći R75/5 koji iz 750 ccm izvlači 50 KS.

 

R755.jpg

 

Na ove modele koji su značili prekretnicu svake tri godine se dešavala evolucija pa tako poslije ove serije /5 imamo seriju /6 (R60/6, R75/6, R90/6 i R90S), pa tri godine kasnije seriju /7 (R60/7, R75/7, R100/7, R100S, R100RS)... Model koji je uz razna poboljšanja preživio tridesetak godina.

 

 

Ipak, kada posmatram u kojem vremenu danas živimo i koliko smo razmaženu (u smislu zahtjeva ka jednom motociklu) nekako se samo od sebe nameće da na prvo mjesto izbije neki motocikl sa modernom tehnologijom i klasičnim linijiama. Zato

 

1 pozicija

 

pripada motociklu kojeg sanjam i otverenih očiju: Moto Guzzi 1200 Sport 4v. Sportista sa stilom. Ne, to nipošto nije laki sportista, nije atleta, prije je sumo rvač. Uz stil koji ne treba komentarisati dobijaju se i vrhunske komponete kao što su Brembo kočnice, Marzocchi vješanje ili Marceshini felge. Oznaka 4v znači da su četri ventila po cilindru, no to je u osnovi stari dobro poznati V2 agregat sa uglom izmedju cilindara od 90 stepeni.

 

010_moto_guzzi_1200_sport_4v.jpg

 

030_moto_guzzi_1200_sport_4v.jpg

 

050_moto_guzzi_1200_sport_4v.jpg

 

090_moto_guzzi_1200_sport_4v.jpg

 

080_moto_guzzi_1200_sport_4v.jpg

 

Tehnički podaci:

Motor V2

Zapremina: 1.151 ccm

Snaga: 95 KS pri 7.800 o/min.

Momenat: 100 Nm pri 6.000 o/min

Mjenjač: 6 brzina

Visina sjedišta od tla: 80 cm

Težina spremnog za vožnju (sa svim tečnostima i punim rezervaoarom): oko 252 kg

Ukupno dozvoljena težina: 478 kg

Nosivost: oko 226 kg

Rezervoar: 23 litare

Maksimalna brzina: 215 km/h

Ubrzanje o-100km/h: 3,9 s

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Banglades
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600 N

Ona Honda sa 6 cilindara, mislim posteno tu i nema mesta za oklop. Licila bi na bumbara kad bi se to nabudzilo. Ja moram da glasam za Bandita, bre i mojoj kevi se svidja a mrzi motore vise nego oruzje :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja