Jump to content

Moto Zajednica

Gola Lepota

Recommended Posts

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Nekada ne tako davno, motocikli se nisu razvrstavali po raznoraznim klasama.  Nije bilo endura, erova, čopera, skutera.  Motor je bio motor; nije imao oklope, fensi elektroniku, vešanje podešeno za ovu ili onu namenu.  Imao je dva točka, agregat, kočnice, sedište, i – okrugao far.  Danas se motori dele na nebrojeno mnogo kategorija (da ih ipak nije izmislio neki Srbin?), no srećom, klasični izgled još nije izumro.  Još uvek postoje motori koji su samo i isključivo to – motori, a ne sprave za ovu ili onu namenu.  Neko ih zove nejked, neko ih zove golać, neko klasik, a ovde u Americi ih obično zovu standard.  Ja ih zovem pošteni motori.  Pošteni zato što na njima ima sve što motor treba da ima, a ništa što je suvišno.  Ono što vidiš, to i dobiješ.  Ništa nije sakriveno, sve se vidi, i čim ga ugledaš znaš šta od njega možeš da očekuješ.  S' toga bih hteo da ovde podelim s' vama moju top listu najlepših, najpoštenijih motora.  Nadam se da ćete na ovu listu dodati i neke svoje favorite.

 

5. mesto: Honda CB750

 

611615304_RgpvD-M.jpg

 

Kada se prvi put pojavila na tržištu 1969-e, Honda CB750 je imala dve karakteristike koje do tada ni jedan motor nije imao.  Prva je prednja disk kočnica, a druga je linijski četvorocilindrični motor sa overhead camshafts (izvinjavam se, ne znam kako se kaže na Srpskom).  Sa 67 konjskih snaga i maksimalnom brzinom od blizu 200 na sat, performanse Honde CB750 su bile takve da je izraz superbajk prvi put upotrebljen da opiše upravo ovaj motor.  Ali momci Soićira Honde nisu brinuli samo o performansama; Honda CB750 je imala, i i dalje ima, klasičnu lepotu kakvu nema svaki motor.  Diskaveri kanal je proglasio ovaj model za jedan od 10 najboljih motora svih vremena.  Slažem se, i svrstavam ga u moju listu 5 najpoštenijih golaća.

 

611615093_Nm3Um-M.jpg

 

611615307_h3d5X-M.jpg

(kasniji F model)

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

4. mesto: BMW R80/7 i R100/7

 

611615098_e8FQA-M.jpg

 

"Motor bez šećernog fila".  Tako su ga novine nazvale kada se prvi put pojavio 1978. godine.  BMW R80/7 je bio nastavak niza uspešnih modela bavarskog proizvođača, baziran na legendarnom dvocilindričnom Bokser motoru.  Ova oznaka /7 u tadašnjoj BMW-ovoj nomenklaturi značila je turing model, al' na prvi pogled se odmah vidi da je ovo u stvari pošten golać.  Imao je sve što se od BMW-a očekuje; udobnost, pouzdanost i jednostavnost.  I lepotu.  Okrugao far, prepoznatljive linije na rezervoaru i klasičan izgled koji umeju da cene i BMW fanovi i oni koji to nisu.  Nedugo posle modela R80/7, pojavio se i njegov veći brat R100/7, sa gotovi istim, neodoljivim, klasičnim izgledom.  Oba modela se i dalje mogu redovno sresti na putevima širom sveta.

 

611615099_nqiNe-M.jpg

 

611615109_bSZUW-M.jpg

 

611615114_vuqYZ-M.jpg

 

611615100_Gzt4U-M.jpg

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

3. mesto: MZ ETZ

 

611615120_d5ZFt-M.jpg

 

Na ovom našem forumu, postoji samo jedan motor koji ima ceo svoj podforum.  To je MZ.  A kako i ne bi, kada su toliki bajkeri u Srbiji počeli baš na ovom motoru, i mnogi i ostali na njemu, shvatajući valjda da je bilo šta više od onoga što ovaj motor pruža u stvari nepotrebno.  MZ ETZ 125, 150 i 251, oni sa "zakrivljenim" rezervoarom, su po meni jedni od najlepših motora ikad napravljenih.  A i moj su nedosanjani san.  U osnovnoj i u srednjoj školi sam balavio za ovim motorima, smatrajući ih savršenstvom.  Zamisli, obučeš svoj petsto-kec, kožnu motorku, navučeš martinke, sedneš na MZ, pa sa svojom ribicom u neku avanturu.  Ima li šta lepše?  Na žalost, nikad nisam mogao da ga priuštim kada sam živeo u Srbiji, a sada kada mogu, živim u državi gde ga nema.  No, možda je Desanka bila u pravu kada je rekla "lepota je lepa samo dok se čeka", tako da ću i dalje uživati u ovom motoru gledajući ga izdaleka, na slikama.

 

611615150_F3oh9-M.jpg

 

611615123_aCJ7a-M.jpg

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

2. mesto: Harley-Davidson Sportster

 

Harlijev Sportster je jedan od motora sa najdužom istorijom na svetu.  Proizvodi se neprekidno od 1957, i sa svakom inkarnacijom je sve lepši i markantniji.  Pogledajte samo Nightster verziju:

 

611615157_2pzNp-M.jpg

 

611615162_2Taf9-M.jpg

 

Ako ovo nije umetnost, onda umetnost više ne postoji.  Skulptura od čelika, slika od lakova, arija eksplozija u cilindrima.  Harli Sportster je jedan od najprepoznatljivijih motora na svetu, koga umeju da razaznaju čak i oni koji ništa ne znaju o motorima.  Zlobnici će reći da je mu je tehnologija stara, da je spor za motor koji se predstavlja kao "sportster".  Al', da parafraziram Zabranjeno Pušenje, samo prava raja je znala u čemu je trik, nije ti Sportster jarane naš spor i star, Sportster ti je de fakto umjetnik.  S'vaćaš?

 

611615194_ZqmmA-M.jpg

Najnoviji Sportster: XR1200

 

611615199_aAuqm-M.jpg

 

611615212_n5aXu-M.jpg

 

611615236_5bXPH-M.jpg

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

1. mesto: Triumph Bonneville

 

611615264_Jxiyv-M.jpg

 

U filmu The Great Escape ima čuvena scena kada Stiv Mekvin beži iz nemačkog logora, krade nemački vojni BMW, i njime preskače bodljikavu žicu dok Nemci pucaju na njega.  Taj BMW je u stvari Triumph Bonneville.  Stiv Mekvin je toliko bio privržen tom motoru, da je hteo da vozi samo njega, pa su producenti morali da Triumph maskiraju u BMW-a.

 

611615262_KSWG2-M.jpg

(Originalni Bonneville iz šezdeset i neke)

 

Mekvin nije bio jedini Bonneville fanatik; Džejms Din, Bob Dilan, Marlon Brando i mnoge druge legende muzike i filma su bili odani vlasnici ovog kultnog motora.  Uz njih su milioni mladih ljudi sanjali da imaju ovaj motor, pa sad kad god me neki čiča ovde u Americi pita nešto u vezi motora na pumpi ili parkingu, odmah složi priču kako je u svoje vreme vozio baš Triumph Bonneville.  Magnetična privlačnost ovog motora je jasna čim čovek prvi put baci pogled na njega.  Klasične linije, idealne proporcije, i mistika vezana za neka ranija vremena, koja su možda bila jednostavnija, više nevina i lepša, ili tako bar sada izgledaju.  U rečnicima ne bi trebalo ni definisati reč "motocikl".  Treba samo pored te reči staviti fotografiju Triumph-a Bonneville.  I za to, ovaj motor dospeva na prvo mesto moje liste pet najpoštenijih motora.

 

611615281_Tqpxc-M.jpg

 

611615285_gHf8z-M.jpg

 

611615300_3dNJZ-M.jpg

 

208069338_nviNn-M.jpg

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

OK, tolko od mene.  A kako bi izgledala tvoja lista najlepših golaća?  Okači i neku sliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 320 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GN 125, Honda VT 600

Sjajna lista!

 

Nije baš najlepši, ali je zato finest six pack in the world. Z1300

 

I naravno moj ljubimac (jeste kao igračka u ovoj ekipi, al kad je moj). GN125

 

2002_GN125_black_500.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

 

bregaste u glavi motora  ;)

 

Hvala Srkki!

 

...

 

I naravno moj ljubimac (jeste kao igračka u ovoj ekipi, al kad je moj). GN125

 

2002_GN125_black_500.jpg

 

Pošten motor, nije igračka. Nema oklop i neke bulšit dodatke; ima okrugao far, klasične linije i sve se vidi. To je to. 8)

 

@Kuratista: sviđa mi se tvoja lista. Samo treba Hondi skinuti taj ružni vetrobran; znam da je koristan al' kvari liniju.  :)

 

@Lalajko:  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Tesko mi je, kao zakletom ljubitelju enduro motora da se odlucim koji su to TOP 5...mozda upravo ovi koji su predlozeni. Moje sklonosti ka golacima su pre svega formirane pod uticajem mog juniora pa bi kandidati ako ne za vrh liste ono svakako za neku srednju poziciju mogli biti i ovi modeli koji su na neki nacin nama bliski:

 

Osamdesetih smo i junior (tada jos nije bio ni na vidiku) i ja propustili Yamaha XZ550 sto mozda i ne treba zaliti imajuci u vidu izvesne tehnicke nedostatke i cetvrtast far  :). Ali za to vreme imao je smeka ;)

 

ssSuF_xz550.jpg

 

Ali je zato moj "come back" na dva tocka a za juniora promo bio upravo na replici XZ550 tj. na YAMAHA YBR125

 

rQoty_ybr125.jpg

 

Industrija se razvija, trendovi se menjaju a sa njima i ukusi pa ce tako sledeci golac u nasoj skromnoj ergeli biti Suzuki GSR600

 

K9b5I_suzukigsr600k82.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

nema šanse.

 

Sta nema sanse? Ako se odnosi na ovu Hondu, onda ima, i te kako! Motocikl na slici je 1984-to, ali pocetak proizvodnje ovog modela je u 1982-oj godini.

 

http://www.bikez.com/motorcycles/honda_vf_750_s_v45_sabre_1982.php

http://www.cyclechaos.com/wiki/Honda_VF750S

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_vf750%20sabra%2082.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple

Predmet mojih zelja..razdvaja nas samo 15 000 razloga  :'(

 

Jedino nema okrugli far pa se mozda i ne uklapa u celu pricu,ali je ipak naked

post-1309-12879044620168_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja