Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha dt125r: koje ulje u menjac da sipam?

Recommended Posts

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Ja cu ovih dana da menjam ulje u menjacu na tdr125, mozda su im motori i isti (a mozda i nisu :) ) Meni pise SAE 10W30. Skoro nigde ga nema. Nasao sam motul SAE 10W30 ali samo mineralno. Valjda je to to. Pretpostavljam da i u tvoj menjac ide isto.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova

  trebalo bi da je isto jer su oba motora cvaje samo sto je tvoj malo noviji koliko mogu da vidim na slici sa avatara. Ajde ako neko zna koje ulje, da li u sve cvaje u menjac moze da ide isto ulje nek napise nesto, bilo bi korisno jer sam trazio po forumu a o ovoj temi ima malo toga napisano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

  trebalo bi da je isto jer su oba motora cvaje samo sto je tvoj malo noviji koliko mogu da vidim na slici sa avatara. Ajde ako neko zna koje ulje, da li u sve cvaje u menjac moze da ide isto ulje nek napise nesto, bilo bi korisno jer sam trazio po forumu a o ovoj temi ima malo toga napisano.

 

Postoje ulja za mjenjače dvotaktnih motora i podjeljena su u nekoliko kategorija viskoznosti,a mogu se koristiti i ulja za četverotaktne motocikle JASO MA specifikacije.

 

Dakle mjenjačka ima SAE 75,SAE 75W-80,SAE 80,SAE75w-90,SAE80W-90,SAE 90 i to su poslagana prema viskoznosti od rjeđih do viskoznijih.

Isto tako mogu biti nazvana: Light,Medium,Heavy također prema viskoznosti od rjeđih do viskoznijih.

 

http://www.fuchs-maziva.hr/proizvodi/silkolene/mjenjacka_ulja.asp

 

http://www.fuchs-maziva.hr/download/Silkolene_2008.pdf

 

Za motore malih zapremina,a samim tim i male snage i okretnog momenta preporuka su SAE 75 ili Light gear oils,zbog što manjeg otpora u mjenjaču i boljeg iskorištenja snage.

 

Dakle u trgovinu i traži ulje za mjenjače dvotaktnih motora gradacije SAE 75 ili Light,ne uzimaj ullja za automobilske mjenjače,a ako uzimaš, kupi samo one sa LS (limited slip)oznakom.

Mala tajna, dobro rade i transhidroli za traktorske sustave mjenjača i hidraulike,ako nisu pregusti(npr.STOU ulje 10W-30),ali rijetko ćeš naći pakiranje manje od 10-20 litara.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova

Hvala brate na pomoci. A jel moze neko konkretno da mi kaze koje ulje da sipam ( proizvodjac, oznaka). Jedan drugar mi je rekao da ide

Motul 2 stroke transoil SAE 10-40.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: Petrovac na moru

nemojte sipati to sae 10-40 i sl nego 80-90 sipaj ili shel oko 10e mozda i manje ili motul imas poseban za mjenjace dvotaktnih motora al je malo skuplji ,koji god da stavis dobar je mozda je motul malo bolji .

a i nije neka razlika u cijeni a ulje u mjenjacu se mijenja na 25000 cini mi se.

na dt se ulje ispusta kod saltarice ili kocnice zaboravio sam bolje neka ti to neki majstor uradi ,jer je meni taj saraf pukao i dio ostao u masini (popravka 100e)

i staje 750ml ulja u mjenjac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Ja tek sad ne znam koje ulje da sipam. Meni u user manualu stoji SAE 10W30. To sam ulje nasao samo  motulovo i nijedne druge firme. Pise da je bas za menjace. Mislim da se dvotaktni motor tu ne spominje na pakovanju. Vi ovde spominjete ulje sa oznakom od cak 80,90. Ne razumem se bas u ulja ali po brojkama bi rekao da je to sasvim razlicito ulje od 10w30. Na netu sam guglao i ulje 10w30 sam vecinom nalazio kao ulje za teske hidraulicne masine,bagere itd. Da li je moguce da je to isto ulje kao za moj menjac?  ???  Da li da postujem user manual ili da poslusam nekog od vas? Zamolio bi nekog ko ima cvaju 125 da napise koje je ulje sipao u menjac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: Petrovac na moru

cudi me da ti to pise u manuelu obicno su ulja za mjenjace i kod auta i kod 4 taktnih i dvotaktnih motora sae 80-90.

 

ja sam u mog dt sipao neko od 3e i radio je dobro,pa sam onda sipao shel i radio je isto super,pa sam posle sipao motul za 2 taktne mjenjace tako je  pisalo na pakovanju.

mozes slobdno sipati to koje ti pise u manualu ,ali ako na ulju pise da je za mjenjac ,jer oznaka 10-30 ima dosta a vecina nisu za mjenjac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Cek cek  :-\ Na ovom linku sam nasao da za moju Jawu preporucuju 300V 4T FACTORY LINE 15W-50 ili 5100 4T 10W-50 za menjac, ali oba su za 4takt masine  ???

Ima li to sad neke veze? Muku mucim sa menjacem i kvacilom pa molim za pomoc...

 

Izvinjavam se na off-u

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Cek cek  :-\ Na ovom linku sam nasao da za moju Jawu preporucuju 300V 4T FACTORY LINE 15W-50 ili 5100 4T 10W-50 za menjac, ali oba su za 4takt masine  ???

Ima li to sad neke veze? Muku mucim sa menjacem i kvacilom pa molim za pomoc...

 

Izvinjavam se na off-u

 

  trebalo bi da je isto jer su oba motora cvaje samo sto je tvoj malo noviji koliko mogu da vidim na slici sa avatara. Ajde ako neko zna koje ulje, da li u sve cvaje u menjac moze da ide isto ulje nek napise nesto, bilo bi korisno jer sam trazio po forumu a o ovoj temi ima malo toga napisano.

 

Postoje ulja za mjenjače dvotaktnih motora i podjeljena su u nekoliko kategorija viskoznosti,a mogu se koristiti i ulja za četverotaktne motocikle JASO MA specifikacije.

 

Dakle mjenjačka ima SAE 75,SAE 75W-80,SAE 80,SAE75w-90,SAE80W-90,SAE 90 i to su poslagana prema viskoznosti od rjeđih do viskoznijih.

Isto tako mogu biti nazvana: Light,Medium,Heavy također prema viskoznosti od rjeđih do viskoznijih.

 

http://www.fuchs-maziva.hr/proizvodi/silkolene/mjenjacka_ulja.asp

 

http://www.fuchs-maziva.hr/download/Silkolene_2008.pdf

 

Za motore malih zapremina,a samim tim i male snage i okretnog momenta preporuka su SAE 75 ili Light gear oils,zbog što manjeg otpora u mjenjaču i boljeg iskorištenja snage.

 

Dakle u trgovinu i traži ulje za mjenjače dvotaktnih motora gradacije SAE 75 ili Light,ne uzimaj ullja za automobilske mjenjače,a ako uzimaš, kupi samo one sa LS (limited slip)oznakom.

Mala tajna, dobro rade i transhidroli za traktorske sustave mjenjača i hidraulike,ako nisu pregusti(npr.STOU ulje 10W-30),ali rijetko ćeš naći pakiranje manje od 10-20 litara.

 

 

Šta piše u prvoj rečenici 7 poruka prije tvoje  ??? , a pomoglo bi ti i da pročitaš i ostale rečenice,ako te ne mrzi.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Ajde da obnovim temu. Posle 3 godine ponovo sam registrovao Yamahu TDR 125 R. Sad me interesuje koliko i koje ulje da sipam u menjac i koje ulje da kupim za mesavinu. Zaboravio sam sta sam sipao nekad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Tomos apn4, Tomos atx, Yamaha tdr 125, Kawasaki kle 500

Pozdrav svima,vidim da je tema starija ali rekoh da ne otvaram novu jer je vezana za ulje u menjacu,zapravo interesuje me da li je u redu sto sam sipao sae 90 u menjac ,u pitanju je yamaha tdr 125 1990 godiste ,znam da u specifikaciji nije ovo ulje u pitanju i znam koja ulja preporucuju sve sam to procitao ali me konkretno interesuje ovo ulje sae 90 da li moze to da se sipa u menjac a naravno da nema nekih problema? Hvala unapred 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KLE 500, Africa RD04, TDM 900, V-Strom, XTZ 660 Tenere, BMW R1200RT, BMW F800GS, BMW 1200GS

Uzmi motul 10/30 mineralno to je po proizvodjacu i za 125DT ja sam njega koristio i nema problema. Imas da ga kupis i nije skupo ( mislim da je oko 550 rsd 1L ) u Jovanke Radakovic, Mass Comp... samo sam tamo nasao, nigde drugde jer je specificno jako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Ima li negde na internetu kako se skida anlanser na tdr125r. Kada zaverglam nesto pukne, inace kad ga upalim na 'gurku' sve je ok.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja