Jump to content

Moto Zajednica

Ulje za auto u motor - ko je ovde lud ?

Recommended Posts

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

@ bokilic

Naravno da niko ne bi sipao ulje za auto u spotrski motor koji se vrti 10-16.000 obr, ovde se vodi prica o motorima starije konstrukcije i ostalim koji nisu preforsirani, tj kao sto neko rece "imaju mesa" :)

 

Kako vidim do sad je bilo iskustva i sa klizanjem i neklizanjem lamela. Nesto ne verujem da su neki imali jednostavno vecu srecu od drugih, pre mislim da odredjena auto ulja nisu dobra za motore, a druga jesu. Bilo bi dobro da vidimo kome je sa kojim uljem klizala lamela, a kome sa koji nije. Ja sam sipao Inino mineralno ulje, ne secam se tacno oznake, ali mi sa njim nije klizala lamela. Naravno, postoji mogucnost da bi mi klizala da sam sipao ulje sto je recimo bokilic sipao u te motore kojima je klizala lamela.

 

Meni u manualu za XL-a pise Honda 4stroke oil SAE 10w-40 API SE ili SF, a za afriku Honda 4stroke oil SAE 10w-40 API SE, SF ili SG. Ako zanemarimo ovo Honda (svaki cigo svoga konja hvali :) ) ostaje nam da se pridrzavamo viskoziteta i API klasifikacije i ne bi trebalo da bude problema.

 

Test iz linka http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm je izuzetan, nemojte da vas mrzi da procitate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

To je zavera!!

 

Godinama pricam, a niko mi ne veruje!!!

 

Hoce  da nam uzmu pare......

 

Ako je dovoljno slaba i sporohodna masina moze i VITAL ulje!!!!!!

 

Tako i za plocice  koje  su preskupe, izmisljaju neki ORGAN, SINTER, KERAMIKU!!

Lepo odneses i nalepis obloge i vozis se, stedis parice i smeskas se onima koji ne znaju za FORU....>!!!

 

Izduv!!! Placate samo IME!!! To moze svaki bolji auto-limar da napravi....... Nalepnica ima na svakom MOTO SUSRETU!!!

 

A lanac moze od lifta, kombajna!! DID i ostalli prodaju maglu.....

 

Gume tek!!! Izmisljaju neke nove modele, pa neke meke smese, pa nesto dve-tri komponente!!

Uzmes polovnu ili NOVU a staru 5 godina koja je lezala negde i vozis se za TRI PUTA manje para!!!!!

 

 

Ma kad bolje razmislim!!!!

 

NE DAJTE IM PARE NI ZA MOTORE!!!!

Prave nas BUDALAMA!

BICIKLI SU MNOGO JEFTINIJI!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Vozio sam godinama motocikle Laverda najpre 500 zatim 1200,za oba motocikla fabrika preporučivala TOTAL Bol d or 4T i to sam sipo kad ga nađem negde a retko je čak i u Nemačkoj sam ga teško nalazio,cena sitnica 27 DEM litar.Zadesim se u Holandiji a vreme da se menja ulje odem u neki servis majstor se ubije okrećući telefone i tražeći to nesrećno ulje,zatim katalog lista i na kraju mi naspe Castrol GTX 2.Motor radi isto kvačilo takođe (ti su motori poznati po strašno tvrdim kvačilima) a ja kasnije ovde kupovo i sipo OPTIMA  čini mi se delta 5 da je imalo oznaku-opet sve radi isto....jedino kad sam otvorio motor posle mnogih kilometara imalo je velike naslage gareži u glavi,na ventilima i klipovima  a to me majstor u Italiji kritikovo što nisam sipo odgovarajuće ulje...? Dakle šta fabrika preporuči treba izgleda poštovati da ne boli glava..!

Druže ,to je od kvaliteta benzina ,jer u tom delu ako uljne karike i gumice ventila dihtuju ulje nema šta da traži . ;)

Garež u mašini nije od lošeg benzina....

Ima dosta razlika medju uljima i to pogotovu u aditivima i deterdžentima u ulju te u opstojnosti ulja (tj. pri koji brzini se "cepa" uljni film,posle čega dolazi do habanja motora.....taj podatak dobijete ako uzmete u obzir hod klipa te obrtaje motora i sve to uporedite sa tabelama ulja proizvođača...)

inače jedna interesantna stvar kod tih ulja....ona mašina koja koristi mineralno ulje , pa joj posle sipate full sintetiku počne trošiti ulje....prosto obrazloženje...full sintetika je očistila mašinu gareži, pa prstenovi na klipovima više ne dihtuju dobro i mašina počne da troši ulje....pri povratku na mineralno ulje efekat čudesno nestaje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Druže ,to je od kvaliteta benzina ,jer u tom delu ako uljne karike i gumice ventila dihtuju ulje nema šta da traži . ;)

 

Pa druže,uljne pare nekvalitetnog ulja kroz odušak motora ulaze ponovo u usisnu granu i ne sagorjevaju potpuno sa smjesom gorivo+zrak,već ostavljaju čađave naslage na ventilima, čelu klipa i u ispušnoj grani.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

To je zavera!!

 

Godinama pricam, a niko mi ne veruje!!!

 

Hoce  da nam uzmu pare......

 

Ako je dovoljno slaba i sporohodna masina moze i VITAL ulje!!!!!!

 

Tako i za plocice  koje  su preskupe, izmisljaju neki ORGAN, SINTER, KERAMIKU!!

Lepo odneses i nalepis obloge i vozis se, stedis parice i smeskas se onima koji ne znaju za FORU....>!!!

 

Izduv!!! Placate samo IME!!! To moze svaki bolji auto-limar da napravi....... Nalepnica ima na svakom MOTO SUSRETU!!!

 

A lanac moze od lifta, kombajna!! DID i ostalli prodaju maglu.....

 

Gume tek!!! Izmisljaju neke nove modele, pa neke meke smese, pa nesto dve-tri komponente!!

Uzmes polovnu ili NOVU a staru 5 godina koja je lezala negde i vozis se za TRI PUTA manje para!!!!!

 

 

Ma kad bolje razmislim!!!!

 

NE DAJTE IM PARE NI ZA MOTORE!!!!

Prave nas BUDALAMA!

BICIKLI SU MNOGO JEFTINIJI!!!!

 

:) :) :) :) :) :)

Mada u svakoj sali ima malo sale ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

@ bokilic

Naravno da niko ne bi sipao ulje za auto u spotrski motor koji se vrti 10-16.000 obr, ovde se vodi prica o motorima starije konstrukcije i ostalim koji nisu preforsirani, tj kao sto neko rece "imaju mesa" :)

 

Kako vidim do sad je bilo iskustva i sa klizanjem i neklizanjem lamela. Nesto ne verujem da su neki imali jednostavno vecu srecu od drugih, pre mislim da odredjena auto ulja nisu dobra za motore, a druga jesu. Bilo bi dobro da vidimo kome je sa kojim uljem klizala lamela, a kome sa koji nije. Ja sam sipao Inino mineralno ulje, ne secam se tacno oznake, ali mi sa njim nije klizala lamela. Naravno, postoji mogucnost da bi mi klizala da sam sipao ulje sto je recimo bokilic sipao u te motore kojima je klizala lamela.

 

Meni u manualu za XL-a pise Honda 4stroke oil SAE 10w-40 API SE ili SF, a za afriku Honda 4stroke oil SAE 10w-40 API SE, SF ili SG. Ako zanemarimo ovo Honda (svaki cigo svoga konja hvali :) ) ostaje nam da se pridrzavamo viskoziteta i API klasifikacije i ne bi trebalo da bude problema.

 

Test iz linka http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm je izuzetan, nemojte da vas mrzi da procitate.

 

Još jedan bitan faktor koji je ovdje naveden iako nenamjerno je SAE specifikacija.

Naime auto ulja SAE specifikacije iznad SG nisu pogodna za motore jer se od SH pa nadalje dodaju aditivi za poboljšanje EC svojstava koji uzrokuju klizanje kvačila u uljnoj kupki.

Dakle niti jedno ulje do SAE SG specifikacije neće prouzročiti klizanje kvačila, ali postoji kvaka,naime SG ulja su proizvedena za motorne konstrukcije automobilskih benzinskih motora do 1993. godine,a koliko je tehnika napredovala od tada...

Ako već raspravljate o nekoj temi ,upoznajte osnove,a onda raspravljajte.

Nemojte na ćoravo,mogli bi pasti u provaliju(neznanja)

 

A u tekstu iz navedenog linka je sve potpuno istitnito,ali su uspoređivani proizvodi potpuno pogrešno odabrani, jer to ti je kao da uspoređuješ RR motor(sintetiku) i čoper(mineralno) i onda kažeš da iako RR nije udoban kao čoper,ali uvijek ćeš s njime prije preći put od točke A do točke B ::)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Imao sam Kawasaki Z 500 1982. sve vreme znaci nekih 30.000 km sam ga vozio na Valvoline 10w/40 ulje za motore preko 100.000 km nikakvu razliku nisam primetio.

Mislim da je ovo samo propaganda proizvodjaca.

Pre toga sam vozio Piaggio Vespu T5 kojoj se u menjac (potopljene lamele) sipa motorno ulje, uvek sam sipao auto ulje 10w/40 isto bez problema sa njom sam presao skoro 100.000 km.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=23654.20

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=30925.20

 

A zbog tema i komentara poput ove i gore navedenih,napisao sam i pjesmicu koja je u potpisu  ::)

 

Jel' neko od vas raspravljača pročit'o ove linkove ili raspravljate na ćoravo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=23654.20

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=30925.20

 

A zbog tema i komentara poput ove i gore navedenih,napisao sam i pjesmicu koja je u potpisu  ::)

 

Jel' neko od vas raspravljača pročit'o ove linkove ili raspravljate na ćoravo?

Ma mi smo ti prakticari, a ne naucnici :) Procitao sam linkove i mnoge druge tekstove, svi pisu drukcije, bez obzira da li je strucan ili laicki tekst.

Moj stav i dalje je da je to je sve propaganda, a vidim da i Srbija sve vise postaje potrosacko drustvo, nazalost to je neizbezno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Uz svo dužno poštovanje ljudima koji se u ulja odlično razumeju ja samo iznosim svoja iskustva koja sam steko za ovih 35 godina vozanja raznoraznih dvotočkaša  i nikad mi motor nije stao zbog toga što sam nasuo pogrešno ulje...

 

http://www.motori.hr/Va_na_upotreba_ispravnog_ulja_STARI_LANAK_132.html

 

A o auto uljima niko ni ne pomislja da raspravlja..... ???

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5225 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

O fotografiji ne raspravljam sa Mikkaom , o uljima sa m900  ,o farbanju sa farbacem .....

izvinjavam se za off

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Uz svo dužno poštovanje ljudima koji se u ulja odlično razumeju ja samo iznosim svoja iskustva koja sam steko za ovih 35 godina vozanja raznoraznih dvotočkaša  i nikad mi motor nije stao zbog toga što sam nasuo pogrešno ulje...

 

http://www.motori.hr/Va_na_upotreba_ispravnog_ulja_STARI_LANAK_132.html

 

A o auto uljima niko ni ne pomislja da raspravlja..... ???

 

 

 

 

E vidiš na tom forumu nekoliko mjeseci prije ovog opisanog događaja raspravljali smo o upotrebi sintetičkih ulja u motorima,a i Saša i ostali trubili su da valjda serviseri najbolje znaju,da šta ja tu pričam i da je to samo reklama.

Kad se sukac raspao,nakon slušanja serviserovih preporuka onda je bilo kukulele i tako je i došlo do ovog teksta,a nije da seruckam,ali da su mene slušali sve to se nebi desilo jer sve što sam im opisao u postovima i raspravi , to se je i dogodilo,ali bar postoji dokaz da se svaka škola plaća  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

jawa i nema lamelu od sintera,vec od plute,pa joj i nesmeta obicno ulje,to isto vazi i za laverdu,,,dok kod nekih novijih ne vazi....

a znam neke koji su u viraga 535 sipali auto ulje i imali su  imali isti problem,,,,jos su sipali i neki onaj magicni  :D :D :D ruski djavo,kao bolje ce ici,,,pa su brzo menjali ulje prali lamele,,,,,, :) :) :)

eh sad opet,,,mozda ko vozi polako to i ne oseti,mozda kod motora do 50ks,,,vec na 70 80 ks,,,kad cimne 4 u red na 8.000rpm....e tad se oseti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Aprilia je jos 1999 godine poslala dopis da se u V990 motore nesipa 15w50 ulje zbog proklizavanja kvacila i tada su preporucili 10w40 u sve Rotaksove V990 motore.

img007.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Aprilia je jos 1999 godine poslala dopis da se u V990 motore nesipa 15w50 ulje zbog proklizavanja kvacila i tada su preporucili 10w40 u sve Rotaksove V990 motore.

Poenta je u onome JASO SA, to je standard za ulja za motore, kao sto je API za automobile, mislim da je gustina manje bitna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Aprilia je jos 1999 godine poslala dopis da se u V990 motore nesipa 15w50 ulje zbog proklizavanja kvacila i tada su preporucili 10w40 u sve Rotaksove V990 motore.

Poenta je u onome JASO SA, to je standard za ulja za motore, kao sto je API za automobile, mislim da je gustina manje bitna...

 

JASO MA,a ne SA,a API je općenito za razna ulja i dijeli se na S(service) i C(commercial) za motorna,GL za mjejače i to ne samo za automobile.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition
jawa i nema lamelu od sintera,vec od plute,pa joj i nesmeta obicno ulje

Jel ovo 320% tacno? Moze li jos neko da mi potvrdi?

Pod ovo 'obicno ulje' se podrazumeva motorno ulje za automobile?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Aprilia je jos 1999 godine poslala dopis da se u V990 motore nesipa 15w50 ulje zbog proklizavanja kvacila i tada su preporucili 10w40 u sve Rotaksove V990 motore.

Poenta je u onome JASO SA, to je standard za ulja za motore, kao sto je API za automobile, mislim da je gustina manje bitna...

 

JASO MA,a ne SA,a API je općenito za razna ulja i dijeli se na S(service) i C(commercial) za motorna,GL za mjejače i to ne samo za automobile.

Da, hvala na ispravci, JASO MA, API SH..., lako se pogresi. Kazu da ima i ulja koja zadovoljavaju oba standarda (API SM ili koji je zadnji i JASO MA), ali nisam trazio koja su, evo sad izguglah ovo ulje: http://www.amsoil.com/storefront/aro.aspx . Verovatno mnogo ulja zadovoljava oba standarda, pa zato nekima proklizavaju kvacila, a nekima ne, pitanje je da li pise na kutiji da su stavili fosfor, cink itd i koji su sve standardi zadovoljeni. A najverovatnije samo prelepljuju nalepnicu, pa na jednoj pise API SM, cuva prirodu i smanjuje potrosnju, a na drugoj JASO MA, visoke perfomanse, j..es prirodu, a dobijes isto ulje po drugoj ceni ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

jawa i nema lamelu od sintera,vec od plute,pa joj i nesmeta obicno ulje,to isto vazi i za laverdu,,,dok kod nekih novijih ne vazi....

a znam neke koji su u viraga 535 sipali auto ulje i imali su  imali isti problem,,,,jos su sipali i neki onaj magicni  :D :D :D ruski djavo,kao bolje ce ici,,,pa su brzo menjali ulje prali lamele,,,,,, :) :) :)

eh sad opet,,,mozda ko vozi polako to i ne oseti,mozda kod motora do 50ks,,,vec na 70 80 ks,,,kad cimne 4 u red na 8.000rpm....e tad se oseti...

.....Uz to Laverda ima cementiranu radilicu sa igličastim ležajem u klipnjačama koja se kupa u ulju i ne podmazuje se pritiskom....a na 6700 rpm ima osamdesetak konja....(taj motor koji je kupljen od B.B iz Šibenika je 79-o god. i kolko znam još se vozi - sad bi imala preko 150.000 km).!Progutala je razna ulja automobilska pa ništa ali nisu svi motori isti-to se u ovoj temi zaboravlja....

da si ti meni ziv i zdrav davnih 90tih imao 900tku i 500ticu,,,,i pre tri god isto 500ticu,,,,,laverda ti ko guzi,kamionski motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova

pozdrav kolege,

 

posto vidim da je tema vruća, a i mom vazdušaru ulje vruće, znade li iko gde mogu kupiti čep ulja sa meračem temperature? sori za off, oprostićete mi što koristim popularnost teme jer mi je hića.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova

flujd, stampar, fala.

flujd, sta mi jos ne gine? :) da znam da se pripremim.

 

zez. u pravu si.

mada sad nesto citam strane forume i lepo svi podvlace koji ce ti moj taj cep sa meracom temperature. samo jos jedno mesto gde moze da ti procuri ulje kazu. a vajde nema. izgleda da ne znaju kako je u k.milosa na 42 celz dok 7563 trola parkirano kuliraju i blokiraju trake jer je misku  pukla naponska sajla kod botanicke baste. a ni pesak ne moze da se provuce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

flujd, stampar, fala.

flujd, sta mi jos ne gine? :) da znam da se pripremim.

 

zez. u pravu si.

mada sad nesto citam strane forume i lepo svi podvlace koji ce ti moj taj cep sa meracom temperature. samo jos jedno mesto gde moze da ti procuri ulje kazu. a vajde nema. izgleda da ne znaju kako je u k.milosa na 42 celz dok 7563 trola parkirano kuliraju i blokiraju trake jer je misku  pukla naponska sajla kod botanicke baste. a ni pesak ne moze da se provuce.

 

И шта ћеш ти онда да урадиш да би га охладио, можда да све то прескочиш или да се једеш како ти се прегрева машина??? Лепо ти мењај уље и пре него ти ј ефабрика преписала, а сипај само најквалитетније... Уз то, неће ни да цури  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja