Jump to content

Moto Zajednica

Ulje za auto u motor - ko je ovde lud ?

Recommended Posts

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Kad sam poceo da vozim vece motore, naslusao sam se prica kako ulje za auto ne sme ni po koju cenu u motor jer ce da prokliza lamela, motor ima vece obrtaje, pa ga razbije za cas itd. To sam prihvatio zdravo za gotovo i uvek sipao u motor Motul ili Ipone ulje. Kako sam upoznavao vise ljudi iz moto sveta, pojedini su poceli stidljivo da priznaju, a neke i video da ipak sipaju u motor ulje za auto i da motoru nista ne fali.

 

Kad sam kupio XL-a u njemu je bilo staro ulje ko zna koliko, nisam smeo da vozim sa tim uljem, a nisam imao para za motul. Zato sam sipao jeftino ulje za auto, racunam bolje je od ko zna koliko starog, a taman cu i da isperem masinu kad ga promenim posle stotinjak km. Vozio 300km i posle toga zamenio za motul. Za to vreme motor se sasvim normalno ponasao, nije klizala lamela iako sam ga stalno neuko cimao na tocak, nista nije vise lupkalo i zveckalo nego obicno itd. U medjuvremenu sam utvrdio da mi XL trosi dosta ulja, pa sam krenuo da dolivam ulje za auto u motul i takodje mu nista ne fali, ne peni, ne kliza lamela, nista.

 

Jesmo li mi zrtve propagande kad dajemo po 10e za litar ulja ? Mnogi ce reci "nije mi neki trosak da godisnje dam 30-40e za ulje, necu da razmisljam". Ja sam ipak krenuo da razmisljam, ne zbog troska od 20e, nego da li su pocele da mi rastu magarece usi ? :)

Mnogi su napravili citavu nauku od ulja, "motul ne valja, motorex je bolji, ma jok ipon je zakon" itd, a ja u motor sipao ulje od 160din/lit i lepo se izvozio.

 

Takodje kazu ne valja da se mesaju ulja. Brat u juga dosipa sta stigne, mineralno, polusintetiku, redje, gusce, razlicitih proizvodjaca, jednostavno sta dohvati, samo da ga ima dovoljno. I eno ga, Jugo se jos uvek vozi, vec par goodina tako, nista mu ne fali.

 

Ko je ovde lud ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Hmmmm, interesantno pitanje i iz mog ugla... Neki kazu sipaj motorno, neki kazu NEMOJ ni za zivu glavu ! Jeftin mi je motorcic, ali je jedini koji imam i ne znam sta mi je pametno...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Automobilsko ulje možeš sipati u one modele koji imaju suvo kvačilo (većina BMW-a, Ducatia i Moto Guzzia). Tada je najbitnije da se složi temperaturni i viskozni broj (uglavnom 15-50).

 

Motociklističko ulje ima drugačije aditive upravo zbog lamela koje rade u istom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1221 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW sekta

Ono sto Vam mogu reci iz svog licnog iskustva a i par vlasnika K100 ili K 75 BMW masina jeste da sipamo OPTIMU SINT 2002 Turbo ulje za auto. Ja sam dosad presao oko 15000 km sa mojim a par drugova i mnogo vise i za sada sve funkcionise odlicno. Ja sam na pocetku isto bio u dilemei ali su mi vlasnici rekli sto trosis novac kada je i ovo sasvim korektno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Mislim da bi jedini ozbiljan odgovor dao neki uporedn test sa stotinak hiljada predjenih kilometara , a za nase slucjeve nema smisla, Postoje upozorenja proizvodjaca da odredcjeno ulje nije za mokro kvacilo  , wet  clucth.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ma jok, ja ovo zbog svih nas, da razbijemo zablude ;) Da li uopste neko zna nekog kome je klizala lamela kad je sipao auto ulje, a prestala da kliza kad se vratio na moto ulje ?

 

@wulfy

to o aditivima sam i ja procitao na netu, mene interesuje praksa, a ne propaganda proizvodjaca

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Aco isto sam i ja razmisljao kad sam cuo da je motul 300v koji je Tale sipao u Stroma 20e-1l, kad sam cuo koliko kosta ulje samo sto se nisam slogirao. Imam dva auta koja prelaze ukupno 50k km godisnje i za njih me ne izadje odrzavanje toliko skupo a caletu ne smem ni da kazem koliko su gume  :D :D

 

PS. Cim prodje garancija prelazim na polu-sintetiku, nisam lud da u Tourera koji vrti do 9k obrtaja sipam ulje za sportske masine koje se vrte gotovo duplo vise i duplo vise kosta. Uredu je da promenis ulje jednom u sezoni, ali kad treba da promenis 3x vec izadje mnogo para...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Nemam velikog iskustva sa mokrim kvacilima ali znam da u starije BMW R motore treba sipati mineralno ulje jer su starija generacija sa vecim zazorima i da to ulje treba da bude nesto gusce, na pr. 15-50 ili 20-50 i da treba da bude sto stabilnije na visokim temperaturama. Zato je najbolje sipati ulje za turbo motore jer podmazuje turbine koje su po pravilu mnogo vrelije od samog motora. Sto se tice propagande, to je cista propaganda. Viskozitet i postojanost na visokim temperaturama je bitna stavka. Ime i prezime su manje bitni. Na kraju, pa Castrol je najvise kopirano ulje kod nas i u Evropi. Cak i sam Castrol pravi kopiju sopstvenog ulja i prodaje ga po "povoljnijim" cenama. Valjda im se nesto omakne pa nisu ludi da to bace vec prodaju sa 0 zarade. Naravno da gledam da uvek sipam najbolje sto mogu sebi da priustim i ne sipam svasta (na litar iz bureta) ako ne znam odakle je bure. Ali ako znam kakvo je ulje i odakle je, sipam i ne mislim. Bolje da ga cesce menjam nego da bacam pare na propagandu. U sve BMW-ove sam sipao 20-50 i gledam da je za turbo motor ako nemam para za Castrol Actevo koje propisuje BMW i slatko se vozikam. Hebu me gume, amortizeri, sitna govanca koja su vec omatorela ali motori rade ko satici a pitaj boga cime su se sve podmazivali. Ovog nanjnovijeg R100 nesto mazim pa mu sipam Actevo. A malog R65 sam cak kratko vozio sa 10-40 i nista mu nije falilo (do duse bila je zima).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Naravno da ima razlike izmedju turera i RRRRRR motora i da je onim drugim potrebno kvalitetnije ulje. Ali, definitivno, treba koristiti ulje koje je predvidjeno za mokro kvacilo, jer samo to moze da obezbedi trajnost lamela i njihov dobar rad/frikciju.

 

Ja sam sipao dva puta onih bednih devedesetih ulje za kola u Falkonca, morao sam da ga menjam posle deset kilometara. Kliza kvacilo, jedva krenem sa mesta. Ne secam se koje sam posle ulje sipao, ali znam da je bilo za motorcikle. Vrlo brzo i je kvacilo opet bilo normalno.

 

Cuo sam /napominjem cuo :)/ da su neki ljudi presli veliki broj kilometara sa Optimom /preko 20 000 godisnje/ i da je sve islo "kao po loju". Nikakav problem. Nisam smeo da probam na svom motoru. Ne menjaju mi se lamele, ne znam da li moze da im se nanese trajna steta /tj da upiju auto ulje/.

 

Sama logika kaze da ulje obezbedjuje minimalnu frikciju kliznih delova, a lamele treba da obezbede maksimalnu frikciju. Sad, mozda to moze da se kompenzuje izuzetno jakim oprugama u korpi, ne znam.

 

Za motore sa suvim kvacilom, moze da se koristi bilo koje kvalitetno ulje, koje je predvidjeno za motore sa vecim obrtajima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 434 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Cagiva Canyon Jamana 600 TT

Ranije su se masine pravile od kvalitetnijih materijala i sa "vise mesa" pa ste mogli sipati sve sto je masno i opet su radile dugooo.

Danas su masine sofisticiranije(citaj manje tolerancije) jer se proizvodjaci takmice koji ce izvuci pola kw na 1000ccm vise i

koji ce pri tom trositi decilitar goriva manje.Zato u nove masine sipajte sto proizvodjac preporucuje.

P.S.I ja mislim da ulja kostaju mnogo vise nego sto vrede ali ko je spreman da rizikuje generalnu posle dve,tri godine jer je ustedeo 50tak

evrosa na ulju?Zato i mogu da nas loze velike industrije,Motul,Mr Proser,Ariel,Nivea,sve je to isti k.,ali sa praskom za ves mozete da eksperimentisete

a sa motorom koji ste jedva kupili bas i ne.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Sećam se da se u strugove sa mokrim kvačilima (sutjeska i prvomsjska) koji imaju sedmolamelna kvačila, sipalo specijalno ulje koje je retko moglo da se nađe u slobodnoj prodaji. Nije strug isto što i motor, svakako, ali mokro kvačilo na strugu omogućava da ga prešaltujete u rikverc a da pri tome ne menjate broj obrtaja ili isključujete prenos od motora. Samo ga "odvališ" po menjaču. I tako danima, mesecima u dve nekad i tri smene. Znam da su obloge gotovo iste kao na starijim motorima a takve mašine su radile i radile, decenijama. Nisam siguran da bi tako dugo radili da su im sipali bilo koje ulje. Proklizavanje na strugu je isto tako loša pojava kao i na motoru. Zato ne bih na vašem mestu eksperimentisao sa svakim uljem. Viskozitet može biti isti ali "lepljivost" odnosno sposobnost ulja da prijanja za podlogu ne mora biti ista. Radi se o tome da dva ulja iste gustine (viskoziteta) ne moraju biti isto "masna" i ne moraju isto prijanjati (kvasiti) podlogu. Zato ipak treba povesti računa i truditi se da nas što manje pljačkaju. Mislim da sipanje trkačkog ulja u kruzer možda neće škoditi kruzeru, mada nije nemoguće, ali sigurno ne treba davati više para nego što je realno potrebno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ja sam imao 2 skutera sa istim agregatom. U ovaj koji je za nijansu malo manje tjuniran sam koristio mineralno auto ulje, motor se za krace vreme pohabao, i poceo da trosi ulje. U ovaj drugi koji je nesto vise nabrijan od prvog dana sipam Motul Scooter Expert, polusintetiku i evo vec cetvrta sezona svakodnevne voznje i radi kao prvog dana. Znaci da definitivno preporucujem moto ulje, bar za njega. Pitanje je samo odabrati optimalno za njega. Ja sam jednom sipao Scooter Power full sintetika, jer u radnji nije bilo ovoga. Iako je bolje ulje motor se nije dobro ponasao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Bogdo, ulje za skuter nije moto ulje, jer nema aditiva za mokro kvacilo. Pre bih rekao auto ulje sa skuter nalepnicom. Za te agregate jeste propisana polusintetika i razumljivo je da se sa mineralnim pre pohabao.

 

Najveci problem na motorima je sto se menjac kupa u ulju, te ga zupcanici brzo razbiju i zato su na motorima preporucena moto ulja. Radjeni su testovi koji su pokazali da se moto ulja ne razlikuju po pitanju izdrzljivosti te da je sa te strane u pitanju samo marketing.

 

Sa druge strane sto se tice mokrog kvacila, prica ima vise smisla, ali koliko je to osetno u praksi pitanje je.

 

Ustvari pitanje je koliko mozemo i generalizovati, razliciti proizvodjaci - razliciti recepti.

 

Meni je na motoru upravo moto ulje unistilo lamele i to Repsol koji je kao dobar, a nesto sam stekao utisak da kada lamele pocnu da proklizavaju proklizavaju i sa i bez adititiva za mokra kvacila.

 

Doduse, nije ni svaki agregat isti, tako da opet ni sa te strane ne mozemo biti precizni.

 

 

Sto se tice ulja i razlicitog ponasanja na razlicitim temperaturama, pitanje je i koliko sama gradacija ima uticaj. Ako je ulje gusce/redje na odredjenoj spoljasnoj temperaturi (posto ih kategorizuju prema klimatskom stanju), kakvo ce ono biti pri odredjenoj temperaturi agregata.

 

U principu ono sto mene ne interesuje je to da li je ulje dovoljno tecno na -15, ili -25 stepeni, tad sigurno necu voziti motor i sa te strane odgovaralobi bi i neko SAE XY. Ono sto me zanima je da li je to ulje sposobno da adekvatno podmazuje kada je temperatura agregata 180 stepeni i da li ce dobro podmazivari vazdusno hladjen motor, kao i vodom hladjen i da li nuzno znaci da je gusce ulje na "sobnoj temperaturi" isto gusce i na visokim temperaturama, ili stvar moze da bude i obrnuta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

S jedne strane, najbitniji podatak u priči o auto-uljima koja se sipaju u motor, je godište i vrsta motocikla. Da ponovim, svi jednocilindrični ćufovi starije generacije trpe bilo šta što je masno, pa i Optimu. Kako se godišta pojačavaju, pojačavaju se i konji i obrtaji, smanjuju se zazori, konstrukcija je sve nežnija i treba biti sve pažljiviji. Lično sam se uverio da sve može, ali pažljivo. S druge strane, postoje moto-ulja koja koštaju već od 4E/lit za polusintetiku, mineralna još manje, pa je pitanje kolika je ušteda u pitanju. (Elf, Selenia...) Jedno je sigurno, jeftinija ulja kraće traju u motoru nego ona malo skuplja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=23654.20

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=30925.20

 

A zbog tema i komentara poput ove i gore navedenih,napisao sam i pjesmicu koja je u potpisu  ::)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Bilo koje kvalitetno ulje nece praviti problem, cim mi motor izadje iz garancije ja sipam GM polusintetiku ( ~350 din litar) u njega, citao sam mnogo o tome i aditivi sluze samo da imaju razlog da podignu cenu. Uostalom mokra kvacila su se pravila mnogo pre nego sto se neko setio da pravi ulja za mokra kvacila (neka neko nadje uputstvo za KLE iz 89, siguran sam da ne pise nista drugo osim osnovne specifikacije za viskozitet i standard koje ulje treba da zadovoljava).

Mozda, ali samo mozda ti aditivi nesto pomazu kvacilu, ali koji su stetni efekti po lezajeve, klip, karike, to nigde ne pise.

Isto vazi i za mesanje sinteticko i mineralno ulje, sva ulja su pravljena da mogu da se mesaju, nigde ne pise na kutiji da ne sme da se mesa kao sto pise recimo na dot 5 tecnosti za kocnice da ne sme da se mesa sa dot 3 i 4. Naravno ni ja ne bi dolivao drugi tip ulja u motor pre zamene osim da nemam nista drugo a na putu sam, ali i to su vise subjektivni razlozi, verovatno niko od nas ne bi sipao koka kolu u fantu, ali ne bi pokvarili stomak od toga.... Mada neki aditiv u soku od pomorandze moze i da prija ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: Petrovac na moru

ja koliko znam i ono sto sam cuo od mjastora je da se ulje za auto razlikuje od ulja za motorcikl samo po tome sto ulje za motorcikle ima aditive za mjenjac,a kod auta ide posobno ulje u mjenjac a posebno u masinu.

moze li mi neko reci da li moj motor ima suvo kvacilo,znam da ima suvi karter ali mislim da nema suvo kvacilo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Ja sam godinama vozio XL-500. Koristio sam razna ulja, ali za motocikle.

 

Jedared sam usuo full-sintetiku Castrol (original, od preko) sa slicicom automobila i lamele su proklizale tako da se motor nije mogao voziti. Kako nisam znao za jadac, rasturio sam kvacilo i narucio nove lamele. Dok sam cekao delove iz USA, na netu saznam zasto na nekim ambalazama ulja stoji slicica automobila, a na nekim slicica motocikla. Uzmem stare lamele, operem uh u benzinu, sipam Optima Modrica ulje za cetvorotaktne motocikle i nastavim da se vozim sa starim lamelama ko' da nista nije bilo.

 

Od tada sipam samo ulja za motocikle.

 

Uzgred, to Modricino ulje se pokazalo sasvim korektnim. Moze se kupiti samo u njihovim predstavnistvima (ja sam kupovao u Karadjordjevoj), tako da nema kopija i laznjaka i posto je ga nema po auto-radnjama, na pumpama i sl. Jeftino je i nekoliko sezona sam vozio iskljucivo na tom ulju. Kasnije sam presao na Ipone i Motul, ali Modricina polusintetika, po mom misljenju, ne zaostaje da bi prosecan motordzija primetio razliku.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

2x sam sipao auto ulje u motore,oba puta mi je proklizalo kvacilo,pre par godina u boldora,posle 30tak km je pocelo ludilo...slajfuje ko ludo.i pre dve god u dr 650rs,pocelo je skoro odmah da slajfuje,doduse to sam sipo po nagovoru musterije,on covek mislio da je to isto,,,ulj ko ulje,kaze sto da dajem ise para,posle je dao jos vise,da se skinu i operu lamele,za motul,,,,,,,tako da,,,radije duplo vise para i ne razmisljam o tome,doduse jesu bili to stariji motori,ali ko sme nek sipa neko domace auto  ulje u motor novije generacije, neka ga potera 299,,moz i 250 bice sasvim dovoljno,,,,, pa nek vidi rezultate,ni 100e godisnje nije mnogo da dam na razliku u ceni ulja,al znam da me glava ne boli,motul je motul pa nek je i 2x skuplji.... :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Da, sad se setih... U Jawu 350 sam sipao menjacko ulje /hipol SAE90/ i vozio ih godinama. Sve je bilo ok. A i ona ima gomilu lamela i mokro kvacilo. A na Falkoncu, odmah klizanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ma, ne, Jawa je cvaja, odvojeno ide ulje za menjac. A Falkonac je firtaca, jedno ulje /motorno/ za motor i za menjac, kao i kod vecine motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Iceman, 173 postova
  • Lokacija: Beograd

Podstaknut ovom diskusijom upravo citam User Manual za moj motor Suzuki GS450S 88god.

 

Pise sledece:

 

Engine/transmission oil - SAE 10W/40 Engine oil

 

Nigde se nespominje da treba specijalno ulje za motorcikle.....

 

Juce sam menjao ulje i kupio sam Motul 5100 10W/40 po ceni od 1000din za litar.  :)

 

Meni ovo sa uljem sve vise izgleda kao prevara za uzimanje para.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Pogledajte http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm , malo je duzi tekst ali vredi procitati. Uradjeno je ozbiljno testiranje kinematickog viskoziteta ulja i njegovog gubitka posle 800 i 1500 milja. Studija je ocigledno starija i korisceni su 1984 Honda V65 Sabre motocikli u koje su sipana razna auto i moto ulja. Testirao je neki profesor fizike na CSU. Na kraju je ispalo da su bolje prosla auto ulja.  :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja