Jump to content

Moto Zajednica

11 dana kroz Rumuniju

Recommended Posts

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

od 25. septembra do 01. oktobra bicu u Brasovu. ovih dana idem da predam za rumunsku vizu pa cu doneti sveze informacije. inace guassar, severian i ben su u pravu sto se tice trenutnog stanja stvari.

 

Mozes li da mi kupis jednu dobru detaljnu autokartu Rumunije?

 

ne mogu.

 

 

:) mogu da ti poklonim ove tri koje imam kod sebe: auto-karta Rumunije, turisticka karta Rumunije i detaljna turisticka mapa Bukuresta. svrati/javi se kad si u bg a ja cu svakako toga nakupovati sad kad odem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

 

Sa schengenom ne moze u Rumuniju. Mora se vaditi posebna rumunska viza ili u slucaju tranzita rumunska tranzitna viza. Za 3 godine sam bio 13 puta u Rumuniji i svaki put sam morao imati rumunsku vizu. Tako da se nemojte upucivati na put ukoliko imate samo schengen.

 

Nadamo se da ce se svee to promeniti od nove godine

 

idem stalno za rumuniju zena mi je rumunka ali nisam nikad vadio vizu jer imam boravak tamo pa ulazim sa tom legitimacijom .  znam da su neki nasi imali problem ranije ako udju sa sengenom moraju da izadju u  trecu zemlju nemogu da se vrate u srbiju cak ni na drugi granicni prelaz bez prelaska u trecu zemlju . pre oko godinu dana sam zadnji put bio do rumunskog konzulata i  tad mi se cini da sam procitao da ko ima sengen vizu netreba mu rumunska jer ova vazi . ali posto se zakoni i kod njih menjaju ko carape molim da se niko ne rukovodi mojim tekstom nego da proveri u konzulatu .

 

. bilo bi lepo kad bi moglo na nekoj karti da se obelezi plan puta mislim da se iscrta i da se postavi u temi pozdrav .

 

aj sad lepo procitaj temu iz pocetka  ;D

 

hocu ali kad se vratim u srbiju ovde u kini zbog ovih kineskinja nemam vremena . ;D ;D ;D

 

ima da ih tuzim kod zene  ;):D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

 

Sa schengenom ne moze u Rumuniju. Mora se vaditi posebna rumunska viza ili u slucaju tranzita rumunska tranzitna viza. Za 3 godine sam bio 13 puta u Rumuniji i svaki put sam morao imati rumunsku vizu. Tako da se nemojte upucivati na put ukoliko imate samo schengen.

 

Nadamo se da ce se svee to promeniti od nove godine

 

idem stalno za rumuniju zena mi je rumunka ali nisam nikad vadio vizu jer imam boravak tamo pa ulazim sa tom legitimacijom .  znam da su neki nasi imali problem ranije ako udju sa sengenom moraju da izadju u  trecu zemlju nemogu da se vrate u srbiju cak ni na drugi granicni prelaz bez prelaska u trecu zemlju . pre oko godinu dana sam zadnji put bio do rumunskog konzulata i  tad mi se cini da sam procitao da ko ima sengen vizu netreba mu rumunska jer ova vazi . ali posto se zakoni i kod njih menjaju ko carape molim da se niko ne rukovodi mojim tekstom nego da proveri u konzulatu .

 

. bilo bi lepo kad bi moglo na nekoj karti da se obelezi plan puta mislim da se iscrta i da se postavi u temi pozdrav .

 

aj sad lepo procitaj temu iz pocetka  ;D

 

hocu ali kad se vratim u srbiju ovde u kini zbog ovih kineskinja nemam vremena . ;D ;D ;D

 

ima da ih tuzim kod zene  ;):D :D

 

naravno, salio sam se, posto se na prvoj strani nalaze mape po deonicama sa opisima svake od njih, onoliko koliko sam mogao da povatam informacija preko net-a i iz putopisa koji su ovde na forumu objavljivani.

 

sad, razumem da ti nije do citanja pored tih kineskinja oko tebe ;) ali kad se vratis i te kako ce nam biti od koristi tvoji saveti i preporuke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Ne uspeva mi da stavim rutu u Google Earth, jesi li siguran da fajl koji si postavio radi?

 

evo proverio sam i kod mene radi. inace, to je Garmin GPS Database file (.gdb). Kliknes desnim na njega, levim na Open With i izaberes Google Earth. Sad ne znam da li moze da predstavlja problem to ako nemas instaliran MapSource ali ne bih rekao jer taj file pozivas iz Google Earth direktno.

 

Moguce da ti Google Earth nije podesen za taj mode u kojem moze to da prikaze. Znam da je i meni prvobitno trazio drugacije podesavanje, ali ubij me sad ne mogu da se setim sta je tacno trazio. Nadam se da ce neko ko je bolje upucen u to da ovo procita pa da pomogne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré
Ne uspeva mi da stavim rutu u Google Earth, jesi li siguran da fajl koji si postavio radi?

 

Uspeo , konvertovao sam u .kml sa programom GPSbabel i pregledao celu turu.

Ne mogu reci da nisam zainteresovan, samo ima jos dosta do polaska, treba i motor srediti za tako nesto, nije vise u cvetu mladosti. Kocho, koja je kilometraza planirana, jer je meni servisni interval 3000km za zamenu ulja, pa da ga ne bi jos i menjao usput. ::) Razmislicu o putu, imam celu zimu!  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 497 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: bez motora od 1.10.2008 zbog udesa

Posle ulaska Rumunije u EU zemlja je zaista postala otvorena i za obilazak. Zainteresovan sam da napravim jednu takvu turu, narocito posle ovakvih putopisa koji plasticno docaravaju atmosferu odande.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Ne uspeva mi da stavim rutu u Google Earth, jesi li siguran da fajl koji si postavio radi?

 

Uspeo , konvertovao sam u .kml sa programom GPSbabel i pregledao celu turu.

Ne mogu reci da nisam zainteresovan, samo ima jos dosta do polaska, treba i motor srediti za tako nesto, nije vise u cvetu mladosti. Kocho, koja je kilometraza planirana, jer je meni servisni interval 3000km za zamenu ulja, pa da ga ne bi jos i menjao usput. ::) Razmislicu o putu, imam celu zimu!  :D

 

Evo, kao odgovor a i radi onih koji ce se naknadno ukljucivati u temu kratak rezime planiranog puta prenet iz detaljnog plana sa prve strane:

 

Prema planu, tokom ovog 11.-to dnevnog putovanja preci ce se ravno 3000 km uglavnom ruralnim predelima Rumunije ali ce se obici i Bukurest, cuveno letovaliste na Crnom moru – Mamaia, cuveni zimski turisticki centar u Karpatima Brasov, dodirnuce se krajnji sever Rumunije tj. granica Ukraine i Moldavije i najuzbudljiviji i najatraktivniji bajkerski putni pravci u Rumuniji - Top 5 Roads medju kojima i cuveni Transfagarasan.

 

Vozice se pored same obale Crnog mora na nula nadmorske visine ali i preko vrhova Karpata na 2000 metara nadmorske visine.

 

Planirano je spavanje u pansionima i kampovima (satoru) i u hostelima kojih u Rumuniji ima poprilicno dobro rasporedjenih, opremljenih i koji za sasvim prihvatljivu cenu nude vise nego prihvatljiv kvalitet usluge.

 

7kIhC_touraroundromania.jpg

 

Steta da servisni interval bude prepreka da realizujes ovakvo putovanje ukoliko ti inace sve drugo odgovara i ako to zelis. Nije to tako neuobicajeno da se takve i slicne stvari, planirano ili neplanirano, odrade tokom duzih putovanja. Uostalom i u Rumuniji ima moto-klubova, solidarnih bajkera a dosta ljudi sa foruma ima tamo neka licna poznanstva i verujem da na jedan od tih nacina mozemo naci pristojan servis u kojem se moze zameniti ulje i filteri. Na kraju krajeva, uz nasu pomoc mozes to i sam uraditi. Ulje ima i tamo da se kupi i ne verujem da je skuplje. Filteri takodje a njih mozes i poneti.

 

Inace i moj TA je odavno punoletan ali nemam problem s tim da s njim zapucam na ovo putovanje. Uzdam se u Hondu koja je valjda znala sta pravi, u majstor Jocu kod kojeg cu ga pripremiti za put i svakako u srecu da nece bas tada da se desi neki nepredvidjeni maler.

 

Dakle, moj savet je ne odustaj :) Zima je pred nama, ima dovoljno vremena da se sve pripremi, osmisli, ustedi parica....i Boze zdravlja, negde u julu 2010... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Evo od danas se pravim fond tj. kasicu prasicu sa natpisom za Rumuniju 2010! Po 50 jevra mesecno i eto...

Nadam se da je i moja Honda za tako nesto-slicnu kilometrazu sam ubio za mesec i po dana malo grad malo van :-)

Ipak je ovo velika akcija,samo da se ne izjalovi..Trudicemo se maksimalno a i zima je duga..Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

I ja napravio kasicu, polako skupljam za putovanje, samo da ne zovu u vojsku pre puta i mislim da nema sta drugo da me spreci.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

 

Sa schengenom ne moze u Rumuniju. Mora se vaditi posebna rumunska viza ili u slucaju tranzita rumunska tranzitna viza. Za 3 godine sam bio 13 puta u Rumuniji i svaki put sam morao imati rumunsku vizu. Tako da se nemojte upucivati na put ukoliko imate samo schengen.

 

Nadamo se da ce se svee to promeniti od nove godine

 

idem stalno za rumuniju zena mi je rumunka ali nisam nikad vadio vizu jer imam boravak tamo pa ulazim sa tom legitimacijom .  znam da su neki nasi imali problem ranije ako udju sa sengenom moraju da izadju u  trecu zemlju nemogu da se vrate u srbiju cak ni na drugi granicni prelaz bez prelaska u trecu zemlju . pre oko godinu dana sam zadnji put bio do rumunskog konzulata i  tad mi se cini da sam procitao da ko ima sengen vizu netreba mu rumunska jer ova vazi . ali posto se zakoni i kod njih menjaju ko carape molim da se niko ne rukovodi mojim tekstom nego da proveri u konzulatu .

 

. bilo bi lepo kad bi moglo na nekoj karti da se obelezi plan puta mislim da se iscrta i da se postavi u temi pozdrav .

 

aj sad lepo procitaj temu iz pocetka  ;D

 

hocu ali kad se vratim u srbiju ovde u kini zbog ovih kineskinja nemam vremena . ;D ;D ;D

 

ima da ih tuzim kod zene  ;):D :D

 

ja se izvinjavam ali meni nije otvarao slike karti u kini tako da ih nisam video . ruta je mnogo lepa samo mi ostaje problem vreme za put da se ukomponujem .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1159 postova
  • Lokacija: turija
  • Motocikl: Kawasaki Z750

pratim vas,a koliko bi trebalo u kasici prasici da ima da bi se krenulo na taj put jer u opste nemam orjentaciju sa cenama sto se tice Rumunije.

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

pratim vas,a koliko bi trebalo u kasici prasici da ima da bi se krenulo na taj put jer u opste nemam orjentaciju sa cenama sto se tice Rumunije.

Hvala

 

Precizan odgovor cu moci da dam za jedno 4-5 dana. Danas, oko 16h krecem za Brasov (kolima). Pokusacu da prodjem bar neke od deonica koje sam stavio u plan putovanja za naredno leto. Svakako, iskoristicu priliku da prikupim cene svih roba/usluga koje nam mogu zatrebati.

 

Inace, na prvoj strani ove teme, na kraju teksta dat je okvirni (minimalni) budzet.

 

U kombinaciji spavanja u kampovima (sator), hostelima (grad) i pansionima (sela i manja mesta) ja sam izracunao da je potrebno 600 EUR za jednog coveka sa motorom. U to je ukljucen trosak za gorivo (3000 km) ali ne i eventualni servis, zamena ulja, filtera i sl.

 

Za suvozaca se moze izracunati iz datog pregleda cena na prvoj strani.

 

Javljam se sa sledecim informacijama iz Rumunije  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 88 postova
  • Lokacija: Beograd

Samo informacija koja moze biti korisna za putesestvije koje organizuje nas drugar.

 

Na svim OMV pumpama u Rumuniji se prodaju vlazne maramice za brisanje vizira "Pro Bike".

Pakovanje sadrzi 10 vlaznih i 10 suvih maramica i cena je 30 RON sto je oko 7 eura

 

Pozdrav svima iz Bukuresta :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

 

 

Precizan odgovor cu moci da dam za jedno 4-5 dana.

:)

 

OK, kasnim :) Vratio sam se iz Rumunije jos u petak. Subota: BJB druzenje u Ralji, nedelja: zenin rodjendan, ponedeljak - sreda: sredjivanje poslovnih obaveza koje su se u medjuvremenu nakupile...nadam se da mi je oprosteno :D

 

Evo izvestaja:

 

Dakle, u Rumuniju sam krenuo u nedelju (27. sept.) i vratio se u petak (02. okt). Na zalost i u odlasku i u povratku vozio sam nocu kako bih ustedeo na vremenu tako da nema fotki koje bi ilustrovale stanje stvari.Moracete da mi verujete na rec :) Isao sam automobilom jer sam "preseljavao" cerku koja, nakon pripremne godine (ucenje jezika) u Bukurestu, startuje studije psihologije na Univerzitetu Transilvanija u Brasovu. KochaMladji je putovao s nama kao "slepi putnik" :)

 

U odlasku isao sam trasom Bgd-Vrsac-Vatin-Temisvar pa dalje E70 do grada Lugoj. Odatle DN68A do grada Deva a od Deva preko Sibia do Brasova E68.

 

EuqMP_brasovodlazak.jpg

 

U povratku: Brasov - Rasnov - Bran ("Dracula") - Campulung - Pitesti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Djerdap.

 

y4nMS_brasovpovratak.jpg

 

Deonica od Brasova do Campulunga je u stvari DN73 i spada u jedan od TOP Five puteva. DN73 je po ovom nasem planu predvidjen da se vozi devetog dana zajedno sa Transfagarasan-om. ::) GPS je na ovoj deonici u jednom trenutku izmerio 1270 m/n.v. Put i predeli oko njega izgledaju impresivno i u mrkloj  noci. Iznenadio sam se koliko je gusto naseljen taj kraj. Malo - malo pa prolazite kroz sela i manje gradove. Takodje, prepun je drumskih kafana i pansiona ali ni jednu nisam overio. Utisak je da su prevashodno namenjene kamiondzijama. Inace DN73 je presvucen novim asfaltom ali jos uvek nije uradjena horizontalna signalizacija. Ubedjen sam da ce, sledeceg leta kada mi to budemo peglali motorima, to sve biti cakum-pakum ;)

 

Namerno stavljam oznake puteva jer stanje stvari je sledece bar prema onome sto sam ja iz ovog putovanja mogao da zakljucim:

 

Svi putevi (kojima sam ja prosao) sa oznakom E (Europe) su obnovljeni. Asfalt nov, signalizacija (horizontalna, vertikalna...) savrsena. Nocna voznja po takvom putu daje utisak kao da vozite po avionskoj pisti.

 

http://www.youtube.com/watch?v=1QNZWQK_s40

 

Definitivno voziti nocu po takvom putu je visestruko bezbednije nego na bilo kom nasem putu u sred bela dana. Npr. nazubljena bela (puna) linija koja razdvaja dve saobracajne trake i isto tako nazubljena bela linija koja odvaja kolovoz od bankine. Cim tockom nagazite na istu, osetite vibracije na volanu a ispod auta dolazi upozoravajuci zvuk /brundanje/ da ste nagazili punu liniju. Drugi primer: isprekidana bela linija - dozvoljeno preticanje...potom nailaze bele strelice na kolovozu na desno izmedju isprekidane linije kao znak da uskoro pocinje puna linija i da je potrebno da se sto pre vratite u svoju desnu traku - tek onda sledi puna linija odnosno zabrana preticanja. Nema sansi da nehotice zapocnete preticanje i da vas odmah potom iznenadi nepregledna krivina tj. zabrana preticanja.

 

Sto se tice deonica oznacenih sa DN (Drum nacional) - radovi su u toku. Ili je skinut gornji sloj asfalta, ili je postavljen novi asfalt ali signalizacija jos uvek nije, ili na nekim deonicama radovi jos uvek nisu ni zapoceti. Vrlo nezgodno ako vozite nocu. U svakom slucaju enduro motori nece imati nikakvih problema ;D ni na DN putevima a u slucaju da nas uhvati noc ili zelimo brz transfer na odredjenoj deonici - izbiti na E magistralu i stvar je resena. 8)

 

Cene:

 

Za 1 EUR u menjacnicama, kojih ima svuda kao i kod nas, dobijao sam 4,18 RON-a tj. lei.

 

Gorivo na pumpama:

Premium fara plumb 10 ppm (bezolovni)       3,56 lei = 0,85 eur = 78,35 din

Top Premium fara plumb 99+ (bezolovni)     3,93 lei = 0,94 eur = 86,50 din

OMV Carrera 95 (bezolovni)                          3,70 lei = 0,88 eur = 81,43 din

OMV Carrera 100 (bezolovni)                        4,33 lei = 1,03 eur = 95,30 din

 

fast food:

Giros veliki u Brasovu (prevashodno ovaj grad zivi od turizma) = 10 lei = 4,18 eur = 384,62 din

Burger King u Brasovu                                                                =   5 lei = 2,09 eur = 192,98 din

 

Rucak za tri osobe u centru Brasova u fensi restoranu/piceriji:

(pica Mexicana velika, pica Capriciosa velika, spageti Milaneze, 2x coca-cola, 2 x pivo Ursus/domace) = 95 lei = 22,72 eur = 2.090 din

 

Klopa/pice iz dragstora u centru Brasova:

1 hleb, tuba majoneza, 300gr sunkarice, tost-kackavalj, pakovanje topljenog sira ("zdenka"), 2l piva, 2l oranzade, 100gr Don kafe (nase) = 25 lei = 5,98 eur = 550 din

 

Prenociste u hostelu (Florin Appartmans) u sirem centru Brasova = 10 eur = 920 din

 

ah da i: Galeb GPS 043 -G GND003 4,3'' iGo SW, mape jugo-istocne evrope + 22 zemlje zapadne Evrope na SD 2G kartici = 455 lei = 108 eur = 9,936 din u centru Brasova  ;)

 

Sve u svemu za sada ne mislim da treba menjati nesto ozbiljno u planiranom budzetu - 600EUR za jednu osobu sa motorom/gorivom za cca. 11 dana i 3000 km putovanja kroz Rumuniju.

 

Inace, potvrdjen moj opsti utisak o Rumuniji od ranije: izuzetno gostoljubiva zemlja, ljubazni i iznad svega kulturni ljudi, u Brasovu prakticno sa svima komuniciram na engleskom jeziku, u ruralnim krajevima sve isto samo sto je komunikacija malo zahtevnija (zabole te ruke ;D ), u saobracaju nema guzvi, nema nervoze, nema stresa...

 

evo i vrabci u letnjoj basti MekDonalds restorana u centru Brasova su jako gostoljubivi  :)

 

OhHZl_sta60814.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

      Ma ja to samo da vidis da smo ozbiljni putnici i da se interesujemo :) . Jedino se brinem kako ce moja tenera da se prilagodi na bezolovni benzin. Jedino da ponesem pakovanje olovnih dijabola pa da na 200km ubacujem po jednu kroz filter za vazduh :) .

      Pozdrav i hvala na informacijama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Malo da osvezim temu,redovno je pratim.

Tura je extra i rado cu vam se pridruziti.

Znali se tacan termin ili je jos rano za konacan datum?

Ovo pitam zbog nekih drugih planova-putovanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

slažem se....možda bi bilo u redu postaviti neki orijentacioni datum ove ture......čisto reda radi....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja