Jump to content

Moto Zajednica

Moze li se pregrijati motor?

Recommended Posts

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Podgorica

Pozdrav

 

Mozda i nije neko bistro pitanje, ali sta mislite koliko je vjerovatno pregrijati motor (ovaj moj od 150 ccm) pod teretom (punim) na jako dugim i strmim usponima (tipa 20-ak kilometara k'o uz nos). Brzina se podrazumjeva mala, jer se meni ne zuri ni po ravnom a ne uzastranu, a i uspon ima mnogo ostrih krivina, put je uzak, i cak i autom se ide pretezno drugom.

 

Da cujem iskustva i misljenja

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Za tvoj motor ne znam, ali ja sam sa svojim motorcetom ovaj vikend prvi put doziveo pregrevanje (80cc). Mnogo bre dosadno i traje dok se ohladi. Nego osim toga sto motor nece vuche, da li pregrevanje ostavlja neke trajne posledice?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 901 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Kod mene je jedan cilindar od 200 cc i naravno vazdusno hladnjenje.

Presao sam oko 5.500 km po raznim terenima i u raznim uslovima i veruj mi jos mi se nije desilo da ga pregrejem iako se masina u ovim letnjim voznjama toliko usija da bih mogao komotno jaja peci na njoj. Znaci masina zraci ko Sunce ali i dalje vuce ko blesava bez stajanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Nisam siguran koliko moze da se vozi u takvim okolnostima ali ipak su masine konstruisane da rade po svim terenima a ne samo po ranici. Vozio sam ja mog Princa po duzim uzbrdicama i oseti se malo pri kraju uzbrdice da slabije vuce mada mislim da se nije pregrejao ali se dosta zagrejao, znaci nesto iznad normale. Nisam siguran za posledice ali mislim da masina moze da zakuca ili da produva. Bolje napraviti pauzu 5 minuta pa onda teraj dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Naravno da moze da se pregreje, ali vazdusno hladjene masine su i konstruisane da podnose visoke temperature.

 

Jasan znak da se pregreju su uglavnom gubitak snage i gasenje na leru i tada je pozeljno odmoriti koji minut. Ako se takva pregrevanja cesce desavaju i cesce se vozi u teskim uslovima, pozeljno je sipati gusce ulje, jer se na visokim temperaturama previse razredi i povecava se trenje, a pozeljno je i cesce ga menjati, jer krace traje.

 

@Bane BP

 

Svi vazdusnjaci trpe temperature, ali enduro je ipak namenjen za voznju i po teskim terenima pri malim brzinama, pa me i ne cudi.

Takodje nisam imao simptoma, ali sam primetio da isti agregat pakuju i na ATV-ove, tako da me i ne cudi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: Beograd

ako dozvolite posle voznje uz veliki nagib nije preporucljivo stati bolje je nastaviti laganu voznju nizbrdo da

se motor ohladi pa tek onda stati i praviti pauzu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Podgorica

Pozdrav

 

Pa jasno da je bolje nastaviti laganu voznju nizastranu, ali sta ako nisi stigao na vrh brda? Ako se okrenem nazad da hladim masinu, ne znam kako da se ispenjem? Mislio sam na stvarno dugacke uspone, jer sam probao na nekih 10-ak kilometara. Ugrije se dobro (ma je u Podgorici vruce, pa se ugrije dobro i po ravnom) ali ne gubi vucu (bar mi se cini, kao sto rekoh, ostre su krivine i veliki je uspon, pa ne mogu ocjeniti), a i ne gasi se na leru. Mozda je rjesenje odmarati nakon 15-ak kilometara (pus pauza) pa nastaviti dalje?

Koje vam je najduzi uspon i iskustvo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Da resenje kod takvih ekstremnih uzbrdica jeste ne dovesti motor do te temperature kada vec morate da stanete radi hladjenja,nego delovati preventivno,odnosno stajati i pre nego se krene pregrejavati.

Ja sam najveci uspon na motoru,a da je magistralni put, doziveo u selu Drazevac,cini mi se kod Aleksinca, kada sam isao za Nis,na tabli pise 22 posto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Naravno da svaki motor moze da se pregreje, pa je mozda bolje i stati na pola uzbrdice i ohladiti masinu nego nastavljati dok ne ispusti dusu.  Za motore koji imaju vodeno hladjenje - posle velikih uzbrdica je pozeljno ili voziti polako nizbrdo, ili ako vec stajete - da ne gasite motor odmah ( ovo vazi samo za motore koji imaju ventilator na hladnjaku ), zato da bi ventilator ohladio tecnost za hladjenje, a tecnost ce da rashladi celu masinu .  Sto se tice vazduhom hladjenih motora ( koji nemju ventilator ) , moze se malo voziti nizbrdo na malom gasu, ali motor izbaciti iz brzine da bi se islo brze i bolje ohladila masina, pa malo kasnije stati, ili ako stajete na prevoju, bar nadjite neku debelu hladovinu za motor i da bude na nekoj promaji.

  Posledice duze voznje pregrejanog motora mogu biti i vece i manje - u zavisnosti koliko se dugo vozilo i koliko se motor pregrejao.  Prvo se raskale karike, kasnije mogu i klipovi da popucaju i ko zna sta jos .  Jednom sam radio motor na jednoj Zastavi 101 staroj par nedelja.  Covek je kupio auto, i posle par dana zapucao za nemacku sa njim. Usput je primetio da se motor pregreva, utvrdio da mu termoprekidac ne pali ventilator, pa je sam sproveo dve zice od ventilatora do kabine i prekidac od stone lampe da ga sam pali. Put je bio dug, on ko zna koliko puta nije upalio ventilator i posledica je bila da kad je dosao u servis u kome sam radio - iberlauf je bio izvucen i na njega je dimio vise nego parna lokomotiva.  Mislim da je auto ukupno bio presao oko 3 - 4000 km.  Povadio sam mu klipove sa namerom da mu samo zamenim karike, ali cim sam poceo da skidam karike sa klipova - poceli su i da ispadaju delovi klipova izmedju karika .

  Sve to zbog duge voznje pod visokom temperaturom !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Pozdrav

 

Pa jasno da je bolje nastaviti laganu voznju nizastranu, ali sta ako nisi stigao na vrh brda? Ako se okrenem nazad da hladim masinu, ne znam kako da se ispenjem? Mislio sam na stvarno dugacke uspone, jer sam probao na nekih 10-ak kilometara. Ugrije se dobro (ma je u Podgorici vruce, pa se ugrije dobro i po ravnom) ali ne gubi vucu (bar mi se cini, kao sto rekoh, ostre su krivine i veliki je uspon, pa ne mogu ocjeniti), a i ne gasi se na leru. Mozda je rjesenje odmarati nakon 15-ak kilometara (pus pauza) pa nastaviti dalje?

Koje vam je najduzi uspon i iskustvo?

Slobodno ga vozi na nekih 3500-4000 obrtaja (zavisi od motora), ne teraj ga u crveno i nista mu nece biti. Uzbrdice koje izvlaci bez ulaska u crveno tesko mogu da pregreju motor, ipak se motor hladi sasvim lepo dok vozis. Problem je kod malih kubikaza (50-100ccm) pa jos kada je dvoje na motoru da bi se kretao moras da odes na nekih 6-8000 obrtaja i tada moze motor da se pregreje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ja sam primetio da kad se moj Princ malo vise zagreje trazi malo nize obrtaje. Nekako ne voli bas da se izvlaci. Posto skuter ima prinudno hladjenje tj elisom teram ga konstantno 2/3 gasa i ne plasim se pregrevanja. Mogu da ga teram pun gas ali onda se vise zagreje, padnu performanse i dodje skoro na isto, samo veca potrosnja i strada motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SV 650

Evo moj se juce pregrejao... Kako je bilo 36 stepeni, a ja sam ga sa saputnicom terao 90 (maksimalnom brzinom, pun gas) jedno 2 sata (nije bas sve vreme bio pod punim gasom). Uglavnom, kad sam stao na nekom semaforu, ugasio mi se i nece da upali bez sauha. Resenje za to da mi se ne gasi je bilo da ga stalno drzim pod malo gasa. Ali u principu se brzo ohladi, posle 10 minuta odmora u "hladu" radi ok opet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Neshto sam skoro chitao u nekoj staroj knjizi o motorima sa unitrashnjim sagorevanjem, i kako shta gde radi (teorija). Par stvari me je bash iznenadilo.

Prvo, pishe da su vazduhom hladjeni motori daleko dugotrajniji od vodenjaka, jer se motor, shto je topliji, manje haba, a takodje i dosta brze se zagreje do radne temperature pa je kraci taj period rada na "hladno". Naravno do tachke kada se klip od toplote rashiri do te mere da pochne da grebe o zidove cilindara i onda motor gubi snagu i haba motor...otprilike kako sam ja shvatio...

Druga stvar vezana za vazduh vs voda je da su vodenjaci vishe iskorishceni. Ne secam se tachnih cifara, ali recimo 25-26% VS 18-20% za vodenjake, sht oi ima logike.

 

I treca stvar, a koja najvishe ima veze sa temom je hladjenje, odnosno iskorishcenje energije. Motor sagoreva benzin i pretvara toplotnu energiju u mehanichku. Pri tom pretvaranju, samo 20% (za vazdushne) do 26%(za vodenjake) se pretvara u energiju kretanja. Oko 5% odlazi na trenja, 10-15% na pokretanje dodatnih uredjaja (alternator, vodena pumpa....kompresor za klimu ako je auto u pitanju(zato i troshi vishe sa klimom)), i tako dalje, a najveci deo eksplozije ipak ostaje i izlazi iz motora u vidu toplote. E sad, od te toplote koja je recimo 50-60% energije sagorevanja, najveci deo odlazi kroz auspuh. I to bash bash najveci. Samo oko 10-15% toplote se hladi preko rebara na vazdushno hladjenim motorima. 15-ak % preko ulja, oko 50% na auspuh, i tako dalje neznam sad napamet, pa onda se onaj ostatak rasporedjuje po kucishtu motora i tako nestaje :) Tako kad pogledamo, mala je shansa da se pregreje motor kada stoji ili ide uzbrdo jer se relativno mali procenat toplote oslobadja kroz vazduh (a oslobadja se i kad stoji i kad ide sporo samo manja kolichina). E sad, ako neshto ne valja sa motorom ili je loshe konstruisan, onda naravno da se pregreje (nedostatak ulja pravi vece trenje i manju kolichinu technosti koja moze da primi toplotu na sebe i ohladi se u karteru.

 

Ehh dogachko teoretisanje, al meni bash bilo zanimljivo kad sam chitao.

Sry ako nekog smorim :)

 

P.S. po ovoj teoriji, mi koji vozimo vazdushnjake, na 100km recimo damo 500din za benzin. Od toga smo 100 dali kretanje, 250din smo izduvali na auspuh po putu za sobom, a ovih 150din se ubismo da oduvamo vazduhom i uljem :) - vodenjaci daju 125din na kretanje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Zanimljiv tekst, mada ima tu jos kojesta da se kaze.

 

Sto se tice temperature, tacno je da najveci deo ide kroz auspuh jer je temperatura sagorevanja nekoliko stotina stepeni, i da nije auspuha agregat bi se istopio, tako da je taj procenat i ako je manji sasvim dovoljan da lepo podgreje.

 

Sto se tice iskoriscenja, pretpostavljam da ima veze i to sto na vazdusnjake, ako je tacno to sto sam procitao, ide malo bogatija smesa pa im i to ide u prilog.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Iskustvo do sada mi kaže da na put na kome znam da ima uspona, naročito dugih uspona, moram  da mu dam malo bogatiju smešu. Znači da pred takav put štelujem sve, od paljenja preko ventila do karburacije. Vazdušare iinače vole bogatiju smešu. Kratak i oštar uspon manje zamori i ugreje motor nego dug, mnogo blaži uspon. Na usponu nipošto ne terati u crveno. Gas i stepen prenosa treba odrediti tako da se motor kreće najvećom brzinom sa najmanje gasa. Nekad je bolje ići sporije, nižim stepenom prenosa ali ne šrafiti mu gas. Stvar je u tome da mu se da dovoljno promaje da se hladi. Dokle god ide, vazduh ga opstrujava i on se hladi. Trkanje uzbrdo sa vazdušarom nije naročito dobra zabava, osim ako nije prav put pa ima mesta da se potera i rashladi. Čim se ukaže prilika, treba prebaciti u viši stepen da bi se rasteretio motor i tako smanjila količina smeše koju sagoreva. Ali u tom slučaju treba paziti kad počne da gubi snagu i brzinu. Tada ne davati sve veći i veći gas jer tako povećavaš količinu smeše već ga treba prebaciti u niži stepen pa polako dalje. Kad su dvoje na motoru, sve ovo se još vile i brže primeti.

Što se tiče odmaranja, posle dužeg grejanja, neka radi u mestu desetak, petnaest sekundi pa ga ugasi i okreni tako da ima najviše promaje. Ne smeš biti nestrpljiv, čekaj da se što bolje prohladi. Ne brini ako nije u hladu, važno je da ima promaje. Ako je četvorotaktni motor, nizbrdo ga pusti u nekom višem stepenu da ide brže ali onda se oslanjaš na kočnice pa nađi zlatnu sredinu da ne ostaneš bez pločica, na primer kad se spuštaš sa Crkvina ka Podgorici. Ako je cvaja, onda ga redovno odreži po gasu da se podmaže. Nemoj da se uplašiš ako ti, recimo, odmah posle Crkvina ne vuče po ravnom. Znači da se malo prehladio. Može i to da im se desi, naročito kad je napolju nešto niža temperatura.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 404 postova
  • Lokacija: Novi Becej
  • Motocikl: Honda CBR 900rr

Imam jedno pitanje.Da li je pametno uputiti se na put,nekih 140km sa vazdusarom?Drustvo i ja planiramo da odemo do Bele Crkve za dve nedelje,e sad-njihovi motori imaju vodeno hladjenje,jedino je moj vazdusar.Naravno,planiramo i pauze da pravimo tokom puta i verovatno bi krenuli rano ujutro dok je jos hladovina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Ma naravno da mozesh. Kad sam kupio moj motor, do kuce smo ga vozili oko 150km. Usput smo napravili 2 pauze, jednu da sipamo gorivo, a drugu da jedemo (shto znachi oko 10min) i motor nije ni shtucnuo ni jednom. A pritom je mator ko biblija, i nisam imao predstavu dal ce da izdrzi put :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Mozes bez problema. Samo da ga ne vozis konstantno pun gas. Do pola eventualno 2/3 gasa. Ja sam za vikend napravio 400km prvi dan 220km. Planiram i duze ture, ako ne ove onda sledece godine. Otprilike 500 do 550 km u danu sa malim pauzama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

U "Long Way Down" su sa vazdusharama preshli 14000 milja za 70-ak dana, pa mozemo i mi tih 200-300km kad zatreba :P

Inache bash je zanimljivo kako su te mashine izdrzale bez ikakvih problema (osim onaj zadnji amortizer). Ali oni uslovi po peshchanoj oluji...kako to filteri izdrzashe :S

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 404 postova
  • Lokacija: Novi Becej
  • Motocikl: Honda CBR 900rr

Mozes bez problema. Samo da ga ne vozis konstantno pun gas. Do pola eventualno 2/3 gasa. Ja sam za vikend napravio 400km prvi dan 220km. Planiram i duze ture, ako ne ove onda sledece godine. Otprilike 500 do 550 km u danu sa malim pauzama.

Ma kakav pun gas,mislim da necemo prelaziti 70-75km/h,posto imamo i jedan skuter u ekipi! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SV 650

Hahaha....ma jok....vracam se u petak uvece  ;D Ali pretpostavljam da ce pregrejati kao i kad sam isao u Zrenjanin (ima na 1. strani napisano) jer ce biti 36+ stepeni....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Reci druze posle koliko se pregreje i pri kojim gasom, i koliko ga odmaras posle, nesto mi slutti da ce se nesto desiti sa mojim motorcetom i da ce osvanuti sa nekim drugim agregatom pa zato pitam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SV 650

Pa terao sam ga sa saputnicom pod PUNIM gasom (mislim smanjivao sam pre prestizanja itd...) na otvorenom putu (bilo je 36+ stepeni, stalno sunce pici) i tako je pregrejao ja mislim posle 30 minuta (kad sam stao na nekom semaforu onda mi se ugasio pa sam ga bez problema pod sauhom upalio). Onda sam nastavio za Zrenjanin i pre ulaska u grad sam ga nekih 5-10 minuta terao 60-70 i nije mi se gasio u gradu na semaforima tako da verujem da se temperatura snizila. Kad sam pravio pauzu, 15 minuta u hladu, na promaji i ok je skroz upalio....uglavnom, ako znas da ces morati da stanes, smanjis gas koji kilometar pre toga i nije frka. A ne verujem da ce ti trebati novi agregat, kontam da je masina pravljena da izdrzi velike temperature(posebno vazdusno hladjene)....jedino ako teras 3 sata pod punim gasom, onda mozda i ode nesto....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja