Jump to content

Moto Zajednica

Clanak u '' NIN ''-u, Ide kao nesreæa! (Broj 2918;

Recommended Posts

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Beograd

U poslednjem broju NIN-a objavljen je clanak koji govori o bezbednosti motociklista sa osvrtom na statistiku saobracajnih nesreca u kojima su ucestvovali vozaci motora. Porast povreda u odnosu na proslu godinu je neverovatan. Bilo bi dobro da neko skenira clanak ili makar da prepise najvaznije delove jer ima mnogo tema za razmisljanje. Razgovarali su sa nekim staresinom iz policije zaduzenim za saobracaj i sa dvojicom motociklista. Naslov clanka je isti kao i naslov teme. :idea:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

Zvuci cudno zar ne? Ali u stvari i nije.

 

U svetu se belezi slican trend. Razlog za ovo je, prosto, to sto su u svim vecim gradovima saobracajne guzve nesnosne, pa se dosta ljudi odlucuje za motor, kao osnovno prevozno sredstvo.

 

Vise motorista = Vise nezgoda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

Moramo realno da gledamo: imamo vise motorista zato sto su guzve u saobracaju sve vece i zato sto je slobodan uvoz pa se samim tim mogu naci dosta pristupacniji motori. Mislim da su povecanju broja nesreca najveci krivci skuteri jer se sa njima ujedno i vise pada i dosta su jeftiniji i sve popularniji. Znaci nije nista cudno sto je povecan broj nesreca, naravno da bi trebali da uradimo sve sto je u nasoj moci da smanjimo broj nesreca...

Moj predlog je da kolege "forumasi" malo manje padaju, jer malo po malo pa u rubrici "motoristi na drumu" citamo naslov "ebiga odo i ja"...

Sala mala... :lol::lol::lol: :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000
Moramo realno da gledamo: imamo vise motorista zato sto su guzve u saobracaju sve vece i zato sto je slobodan uvoz pa se samim tim mogu naci dosta pristupacniji motori.

 

Fakat...

 

Mislim da su povecanju broja nesreca najveci krivci skuteri jer se sa njima ujedno i vise pada i dosta su jeftiniji i sve popularniji.

 

Ih, ocrni ti ljude na keca... Verujem da stvarni podatak negde postoji, da li bi neko to mogao da proveri pa da ne pljuckamo za dž?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

Ma nisam ih ocrnio jer nemam nista protiv skutera, cak i moj brat vozi skuter, ali to je realno... Veci je broj nesreca sa skuterima a stavljaju se u istu grupu sa motorima, i samim tim povecavaju ukupnu cifru...

P.S. kada cujem to "fakat" samo mi se okrene u stomaku!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

kad se brzo vozi = kolko ocete nesreca .................... od nas sto mozda ali mozda samo jedan na motoru poshtuje ogranicenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

iako u najvecem broju nesreca realno ucestvuju svojom iskljucivom ili delimicnom krivicom, posebno ove godine, ostali ucesnici u saobracaju a pre svega vozaci automobila, najveci uzrok nesreca na motorima jeste voznja upravo motora. Sudovi ce odluciti i drugacije u pojedinim situacijama ali mi znamo da je nacin i brzina voznje najveci uzrok ovoj statistici. Cak stavise, u nekoliko najsvezijih slucajeva ove sezone, gde su evidentno krivci sedeli u automobilima, tragicne posledice su nastupile usled prevelike brzine ili/i nacina voznje nastradalih na motorima. Budimo realni po tom pitanju.

 

Ja gotovo svakodnevno imam barem jednu mogucu ekscesnu situaciju dok vozim motor ali u svakoj od tih situacija bez obzira na ciju se krivicu odnose, da sam vozio znatno brze nego sto jesam, ne bih je izbegao. Kada se nesreca desi, za onoga na motoru nije previse btno ko je kriv vec DA LI ce preziveti. Sledece je pitanje KAKAV ce preziveti, pa kako da sanira stetu na motoru, pa koliko ce brzo sanirati stetu itd. E tek na kraju stize to: ko je kriv. Ovo je moje misljenje bazirano na analizi svake mesrece za koju sam imao dovoljno podataka za analizu ali cak i za proste analize, za vecinu nesreca sam imao poneki podatak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 436 postova
  • Lokacija: BGD
Pozdrav' date='

 

iako u najvecem broju nesreca realno ucestvuju svojom iskljucivom ili delimicnom krivicom, posebno ove godine, ostali ucesnici u saobracaju a pre svega vozaci automobila, najveci uzrok nesreca na motorima jeste voznja upravo motora. Sudovi ce odluciti i drugacije u pojedinim situacijama ali mi znamo da je nacin i brzina voznje najveci uzrok ovoj statistici. Cak stavise, u nekoliko najsvezijih slucajeva ove sezone, gde su evidentno krivci sedeli u automobilima, tragicne posledice su nastupile usled prevelike brzine ili/i nacina voznje nastradalih na motorima. Budimo realni po tom pitanju.

 

Ja gotovo svakodnevno imam barem jednu mogucu ekscesnu situaciju dok vozim motor ali u svakoj od tih situacija bez obzira na ciju se krivicu odnose, da sam vozio znatno brze nego sto jesam, ne bih je izbegao. Kada se nesreca desi, za onoga na motoru nije previse btno ko je kriv vec DA LI ce preziveti. Sledece je pitanje KAKAV ce preziveti, pa kako da sanira stetu na motoru, pa koliko ce brzo sanirati stetu itd. E tek na kraju stize to: ko je kriv. Ovo je moje misljenje bazirano na analizi svake mesrece za koju sam imao dovoljno podataka za analizu ali cak i za proste analize, za vecinu nesreca sam imao poneki podatak.[/quote']

 

Odlicno napisano i jos bolje primeceno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 489 postova
  • Lokacija: Kraljevo<->Beograd
Mislim da su povecanju broja nesreca najveci krivci skuteri jer se sa njima ujedno i vise pada i dosta su jeftiniji i sve popularniji.

mislim da dosta greshish... jeste da pioniri koi imaju po 14-15 god dosta padaju... ja nisam neshto mnogo stariji i sam sam imao jedan crash pre 3 godine... ali ne treba po jednom primeru ili nekoliko njih da se obelezzava chitava jedna grupa koja nikako nie mala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Hmm da da gotovo da se sa svima slazem ovde pogotovo za ono da se ukinu automobili. Milslim da bi resili problem tako sto bi povecali kazne za nenosenje opreme i uveli npr da je na motoru preko 100cc obavezno nosenje jakne ili kornjace i sl. dok bi na prdavcima bil obavezna dzet kaciga a ne radnicki slemovi ili biciklisticke kacige, pojacana kontrola skutera i skutersa i to u naseljenim mestima i da se lepo i fino napise da skuter bez obzira sto je fabricki registrovan na 2 sedista ako se vodi na trajnu registraciju moze max vozac i cao. I pri registraciji da se povede reacuna tj da se utvrdi stvarna kubikaza motora jbt. ja sam vozio neki kawin skuter sa felnama 17 od 125ccm reg na potvrdu a on brale ima poluautomatski menjac i ide bre ko nevreme. kad malo bolje razmislim pa mi i imamo zakone koje regilusu dosta toga problem je sto ih niko od nas ne postuje, dolazimo do toga da bi 'kvalitetnim' pojacanjem kontrole sve bilo OK. Pod kavalitetnim smatram da policija ne zaustavlja motoristu dok ne napravi prekrsaj a kad ga zaustavi da nema dogovora tj. x puta sam video zaustave nekog sa kacigom i smaraju ga ni za sta dok u istom trenurtku pored njih divlja baja na nekom R-u od zastitne opreme ima fila papuce(izuzetno se pokazale pri padovima) i usku majcu(valjda radi manjeg otpora vazduha) nike sorc(za plivanje jer je krenuo na Adu) i naravno oko vrata nosi lanac za zakljucavanje bajka sav od zlata(jer voli svoj motor :) ) e takvom policajac mase i javlja se (juri ga po kafanam da se upoznaju da mu se druze jer je doticni za njega car) a bajkera sa potpunom opremom 'drka' zbog npr. sijalica.

 

Izvinjavam se za ovako dugacak post ali mi imamo zakone i vecina stvari je njima obuhvacena i ragulisana, problem je u tome sto oni koji treba da ih primenjuju to ne rade onako kako bi trebalo vec po licnom nahodjenju.

 

Kad saobracajac bude napisao tati, zeni,sinu .... prijavu onda cemo moci(da sluzi za primer) da pricamo o resavanju problema i to da smo mi krivi za ovo ili ono

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

Odlutasmo od teme...

 

Autor teme kaze:

Porast povreda u odnosu na proslu godinu je neverovatan.

 

Ovo nista ne govori, sem da je motor sve popularnije sredstvo za transport (usled guzvi u saobracaju, nedostatka parkinga, jeftinijeg odrzavanja...).

 

To je prosto zakon verovatnoce: vise motora => veca sansa da neki od njih nacini gresku => vise nezgoda.

 

To vam je kao kad kupite vise srecki, ne bi li povecali sanse da dobijete premiju :)

 

Informacija za brigu bi bila da npr. broj motora se povecao 20%, a broj nezgoda 50%. Ovo niko ne tvrdi, tako da nema razloga za paniku :).

 

Nema tu nista strasno niti neverovatno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Statistika je cudo. Usled te statistike i vazi ona izreka o motoristima da je samo pitanje vremena kad ce se desiti pad. Al dobro.

 

Sto se skutera tice, najgore je to sto ih danas maltene svi kupuju jer nisu skupi i prakticni su, a malo ko razmislja da kupi odgovarajucu opremu. U najboljem slucaju, kupice kacigu i to onu skuterasku bez brade, a u nekoj temi na forumu je prikazano da je statisticki najvise povreda upravo u tom delu glave. Malo ko razmislja o nekoj moto jakni sa protektorima, a o moto rukavicama nema ni govora... Eh...

 

Sto se brzine tice, slazem se da je brzina najveci krivac za nesrece. Dok god se prepreka moze zaobici neki manevrom - dobro je. Najgore je kad motorista ima prepreku pred kojom mora da ukoci i obavezno stane... Tu tek shvatimo koliki nam je zaustavni trag, tj. koliko veci od onog sto mislimo.

 

Medjutim, jako je diskutabilno da li je najbezbednije voziti zakonskim brzinama. Ni automobili ne idu max 60kmh po gradu. Moje je misljenje da je najbolje voziti nesto brze od kola u saobracaju, naravno, ne uvek i ne na svakoj deonici. I tako vozimo agilnija vozila, treba izvuci neku prednost... Naravno, svi smo mi manje ili vise spretni vozaci, zato nije zahvalno davati bilo kakav savet o voznji...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

kakva je situacija kod nas trenutno, mislim da je osnovni problem neiskustvo. gledam nesto ovu djecu na skuterima, ima jedna mala tuda prolazi svaki dan, kupio joj tata motor, nece da stavi kacigu, sjedi na vrh sica i vuce se na volan a faca prepanuta ko da svaki momenat ceka da padne. i nije ona sama, ima ih dooooosta. i sta, zasto takvi ljudi uopste voze? ja sam prije nekoliko godina dobio dasku za jedrenje i dva dana se ubijao ne bi li steko neka znanja,rikali od smijeha ljudi prateci moj rad, i ucili me i poducavali ali nije islo, i ja to sve lijepo spakovo i stafetiro. ne znam zasto ljudi kad vide da ne ide ne batale nego po cijenu zivota nastavljaju dok se ne dogodi asfaltiranje i tek poslije toga odluce da treba da prestanu da se bave kaskadestvom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

Kao sto rekoh...

 

Broj nesreca se povecao za 30%, a broj motora za 250%.

 

To uopste nije strasno.

 

Zapravo, to znaci da po vozacu ima 8 puta manje nezgoda, odnosno, da je situacija BOLJA, a ne gora.

 

Autor, naslovom clanka, namerno zavarava publiku.

 

Jao sto me nerviraju ti novinari sto vise vole da pale masu nego da informisu ili upozoravaju javnost!!

 

](*,)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

Broj nesreca se povecao za 30%' date=' a broj motora za 250%.

 

To uopste nije strasno.

 

Zapravo, to znaci da [b']po vozacu ima 8 puta manje nezgoda[/b], odnosno, da je situacija BOLJA, a ne gora.

 

 

Zapravo, i nije bas...sa aspekta onih 30% samo uvecanja plus svih proslogodisnjih 100% - ne valja nimalo, apsolutno je gore, ne bolje. Statistika ne poznaje parastose mladima, nedozivljene avanture itd. Bolna je za neke, nekima sluzi za zabavu/ubijanje vremena i tako ume da zavara. Kada pogledas da je 30% vise nesreca bilo, koliko god da se povecao broj registrovanih motocikala, ne mozes nikako to nazvati boljim sem statisticki. I sa socijalne strane opet imamo problem da je toliko mladih ljudi stradalo po nesrecama a na njih se racunalo, njihove porodice pre svega, da ne pominjem drustvo u celini da ne zazvuci pateticno. Sve u svemu, osim matematickim/statistickim modelom posmatrano, nimalo ne valja i definitivno je gore a ne bolje...ako me razumes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

Ok, dacu drugi primer...

 

U UK se desi 2x vise nezgoda nego u Srbiji.

 

U UK ima 20x vise auta nego u Srbiji.

 

Da li ces zakljuciti da je bezbednije voziti u Srbiji ili UK?

 

Ili ces lepo izracunati da je rizik od nezgode, po autu, 10x veci u Srbiji?

 

Pa onda jos dodati, da se u UK predje mnoogo vise Km u proseku i dobiti da je u stvarnosti situacija JOS GORA, odnosno da je u Srbiji barem 20x veca sansa da se desi nezgoda po vozacu, po predjenom Km.

 

Statistika je sjajna stvar, ako se ne zloupotrebljava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Beograd

Mislim da ljudi koji se bave statistickim igrama nisu u pravu! Clanak iznosi podatke u tacnim brojevima pribavljenim od policije i mislim da bi ove informacije o poginulim, teze i lakse povredjenim trebalo svakoga da zabrinu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Evo Gremlin (hvala drugar!) nam je isto poslao .pdf fajlove, koje je dobio od ljudi iz NIN-a:

 

http://www.bjbikers.com/books/NIN/38.pdf (1.1MB)

http://www.bjbikers.com/books/NIN/39.pdf (0.9MB)

 

Napomena: dobili smo odobrenje od casopisa da se ovo objavi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja