Jump to content

Moto Zajednica

Koji je optimalni broj obrtaja za vožnju?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: БГД
  • Motocikl: Варадеро

Zdravo svima

Mozda malo glupo pitanje, ali me stvarno kopka da li je bolje (za motor) voziti u 3-4000 obrtaja ili preko.

Prvi motor mi je bio 2t tako da sam morao da ga vrtim preko 5000 da bi vozio (inače ništa).

Transalp ima dosta rezerve snage tako da lako sa 3-5000 obrtaja zadovoljava moje potrebe i sa brzinom i sa agilnošću.

Ovo se odnosi na vožnju magistralnim putem 100 i više km.

Brine me jedino dali se dovoljno podmazuje (kontrolišem da ulje bude na gornjoj crti).

Ulje je Motul 5100 10-40.

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Au bato...

Pa jel' voziš auto?

Koji je optimalni broj obrtaja za vožnju?

Voziš li na 3-4000 oum ili preko?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mom TA najviše prija negde između 4 - 6000 1/min, samo prede... ;D

 

Gledaj nivo ulja da ne padne ispod minimuma i ne obraćaj veliku pažnju na broj obrtaja nego uživaj! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Modriča Republika Srpska
  • Motocikl: BMW R1150GS

Ma vozi kako tebi paše. Ni 2000 o/min niije malo što se tiče podmazivanja motora, samo je stvar dali tebi tako paše. A isto tako nije loše da ga nekad malo tereš i u više obrtaje. Jer upravo ako voziš laganije, vremenom se sakupi čađ na klipovima i ventilima, pa nije loše malo zagrijat motor da ta čađ sagori...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Zavisi i od obrtnog momenta,jer se svaka masina tu najbolje ponasa. Meni je to na oko 8000 rpm (nesto preko 90km/h),a maksimalna snaga na 13500. Po gradu normalno vozim od 4 do 6000 rpm.

Ali valja provatrisati da se auspuf zabeli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ovo se odnosi na vožnju magistralnim putem 100 i više km.

Brine me jedino dali se dovoljno podmazuje (kontrolišem da ulje bude na gornjoj crti).

 

Pozdrav

 

  Sto se tice podmazivanja - nema sta da brines. Fabrike su pri konstruisanju vodile racuna o tome, tako da motor cak i na ler gasu ( oko 1000 obrtaja - kako kod koga ) ima dovoljno podmazivanja.

  Optimalni broj obrtaja za voznju je takodje razlicit - od motora do motora . Meni na mom Suzukiju najvise prija 5 - 6000 obrtaja kad vozim na otvorenom, al ko sto Peki rece - ko ce stalno da gleda u obrtaljku - naviuknes uvce da oseti motor i vozis !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Ne bi trebalo da vozis u niskim obrtajima ako imas dva cilindra. Problem je spreg sila koje opterecuju radilicu i uvijaju je. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Konkretno za Transalp, u nizim brzinama moze da se salta na manjim obr., u visim obrnuto. Bitno je da ne trese i cima dok dodajes gas, to ne valja. Na autoputu sam TA vozio do 120-130km/h toliko je prijalo njemu, a i meni. Mozes slobodno da ga razvlacis i u nizim brzinama do 6-7000obr, nista mu ne smeta, ali nema potrebe. Po mom iskustvu za Transalp optimalni br obrtaja je 4-5000.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: БГД
  • Motocikl: Варадеро

Hvala

Ja inače vozim normalno 4500-5000 obrtaja

to je negde 110-120 km/h, na otvorenom kada vozim po dosadnoj ravnici.

Kada vozim na jug nemam vremena da gledam u cajger što zbog prirodnih lepota što zbog "uslova sobraćaja"

a i brzina i tempo nisu  stalno isti.

U svakom slučaju više volim da mašina prede nego da arlauče.

;-)

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Pola gasa (obrtaljke) je uvek taman jer tu takoreci svaki motor dobro povlachi (za ne daj Bozhe) a i dobro kochi motorom i menjach nije mlitav kao na 20-30% gasa. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Najidealnije bi bilo voziti motor u obrtajima gde je najveci obrtni moment, ali kao sto vec rekoste ko ce stalno da gleda u obrtaje i da razmislja o tome, vozis kako ti odgovara. Negde sam citao da je naj bolje voziti u opsegu od 30%-70% obrtaja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Peda Tek 125

11 godina kasnije, ako je jos neko na temi - ja imam Pedu Tek 125 ; u leru je 1.5-2k obrtaja, ima max 10k, a ja je po gradu vozim u 4 brzini na 5-8k obrtaja - lakse mi je da joj tako regulisem brzinu; da li time unistavam motor?
na otvorenom putu sam u 5 ili 6 brzini na 4-6k obrtaja i tu drzim neku konstantu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GS500
On 31.3.2021. at 10:33, Oya Iyansan je napisao:

11 godina kasnije, ako je jos neko na temi - ja imam Pedu Tek 125 ; u leru je 1.5-2k obrtaja, ima max 10k, a ja je po gradu vozim u 4 brzini na 5-8k obrtaja - lakse mi je da joj tako regulisem brzinu; da li time unistavam motor?
na otvorenom putu sam u 5 ili 6 brzini na 4-6k obrtaja i tu drzim neku konstantu...

Ne bih bas rekao da je tu sve uredu ako je ona u leru na 2k obrtaja, mozda imas saug? Ili proveri ler gas kod nekog majstora,ispravite me ako gresim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2400 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
On 3/31/2021 at 10:33 AM, Oya Iyansan said:

11 godina kasnije, ako je jos neko na temi - ja imam Pedu Tek 125 ; u leru je 1.5-2k obrtaja, ima max 10k, a ja je po gradu vozim u 4 brzini na 5-8k obrtaja - lakse mi je da joj tako regulisem brzinu; da li time unistavam motor?
na otvorenom putu sam u 5 ili 6 brzini na 4-6k obrtaja i tu drzim neku konstantu...

Pogledaj u service manualu sta ti pise koji je optimalan broj obrtaja za taj motor. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Na ovakvo pitanje nepostoji odgovor. Agregat ima svoje podrucje maksimalne snage i maksimalnog momenta. Ako zelimo da iskoristimo sve iz agregata, valja ga koristiti u opsegu izmedju maksimalnog obrtnog momenta i maksimalne snage. Tad je sus motor najefikasniji. Neko koristi sluh, neko osecaj, neko pogleda dijagrame snage i momenta pa se vodi time.

Sve u svemu, bitno je da "ne mucis" motor. Da ga ne bi mucio, moras da ga slusas i osetis. Nema knjige koja ce da ti kaze sta je najbolje bas za tvoj motor, kao sto nema knjige koja ce da te nauci oko zena. Osecaj. Ako ga imas urodjeno, super, ako ne, vezbom ga steknes. 

Promenio član abarth_maniac
  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja