Jump to content

Moto Zajednica

Kupio sam BMW R 1200 GS, a i dalje volim svoj maxi skuter

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Beograd

Motor iz mojih snova... Kad tad imacu ga... Elem, pa zivot nas je i naucio d anista nije savrseno, vec se zadovoljstvo meri povoljnoscu kompromis akoje pravimo... Priznajmo, i bavarac ima mane, ali je realno jako superioran u odnosu na mnoge motore... Jako lepo od tebe sto si napisao tako kriticki osvrt, kada bi vise ljudi na taj nacin pricalo o svojim iskustvima i motorima, mnogi bi s emitovi srusili, ali bi zato mnogi novi kupci izbegli zablude... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

... Priznajmo, i bavarac ima mane, ali je realno jako superioran u odnosu na mnoge motore... Jako lepo od tebe sto si napisao tako kriticki osvrt, kada bi vise ljudi na taj nacin pricalo o svojim iskustvima i motorima, mnogi bi s emitovi srusili, ali bi zato mnogi novi kupci izbegli zablude... ;)

 

Nije to bas tako jednostavno. Evo npr. ti ga jos nemas, pa se ne mozes otrgnuti mitovima... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Beograd

Ima ga moj dobar drugar, i zavidim mu na svakoj zajednickoj voznji, pravo da ti kazem!  ;D ;D Doduse, on vozi ADV, ali dodje mu na isto, stvarno je superioran motor u svakom smislu, prosto, mislim da vredi te pare, e sad ko ih ima, nek izvoli...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Zagreb

Danas pada kiša pa ništa od vožnje; ali zgodna je prigoda da prokomentiram nešto. Kontaktirao sam Braidotti moto iz Trsta (Italija), tvrtku koja se bavi prodajom i servisiranjem BMW motora, a prodaju i Touratech dijelove i opremu. Bivši vlasnik mojeg motora tamo je išao na servis, a obećao me spojiti s njima. O tome koliko je ispoštovao obećanje najbolje govori činjenica da sam morao sve sam dogovarati. Bolje je da je tako, jer bih u protivnom barem još jedanput trebao vidjeti tog tipa. Kako god bilo, petnaest dana natezali smo se Talijani i ja oko popisa nekih dijelova koje sam mislio kod njih kupiti. Svaki put mi je tamošnja vlasnica ili zaposlenica, ne znam, na solidnom engleskom objašnjavala da su "u velikoj gužvi" i da ništa ne stignu. Između mojeg upita i njezinog odgovora (e-mailom) prolazi i do pet radnih dana... nisu u stanju naći termin za montažu crash barova... užas. Za razliku od njih, pošaljem s noći sa subote na nedjelju e-mail sjedištu Touratecha u Austriji. Danas, dakle u ponedjeljak ujutro (oko 8 h) dočeka me odgovor sljedećeg sadržaja: "Hvala na interesu, sve s Vašeg popisa može biti kod nas sutra (utorak). Montirati, na žalost, nismo u stanju jer nemamo servis, ali ako želite sami to učiniti možemo Vam osigurati sav potreban alat i posuditi Vam ga u četvrtak. Pozdrav". Uz sve to - Austrijanci su i jeftiniji.

Eto zašto su mi dragi Austrijanci. Činjenica je da se čovjek bolje može zabaviti s Talijanima, ali ako želiš napraviti posao, okreni se prema sjeveru. Prošli put u trgovini  Hein Gericke u Grazu, kupim duge gaće s protektorima (odlična stvar za nošenje ispod traperica). Tip mi otkuca cijenu, samoinicijativno odbije neki popust (oko 15 sura) i još se sagne ispod pulta i izvadi bačvu piva! Rekoh: "Was is das!?", s naglaskom poput Prleta iz Otpisanih. A sitni će trgovac meni, krajnje ozbiljno: "Das ist unser Geschenk. Nicht  trinken vor und waehrend den Reise!" Hehe, kao da sam mislio cugat pivu tijekom vožnje na skuteru. Zahvalio sam i strpao bačvicu pod sjedalo moje Yamahe te krenuo put Zagreba. Cijelog povratka veselio sam se toj pivi više nego svemu što sam tog dana kupio u Grazu. Nikad nisam doma imao takvu metalnu bačvicu. Bila je to Krombacher piva! Eto, bila je to anegdota iz Austrije.

@Gašo, majstore, hvala na savjetu za gume.

Netko je na forumu spomenuo Alexu, koji je svojim GS Adventureom obišao Tibet, Nepal, Kinu, Tajland... Mislim da znam tog momka. Živi na Tajlandu. Bio sam s njim osobno u Bangkoku i Pathayi. Izvrstan tip! Dao mi je CD sa oko 500 fotki s njegove motoavanture Tibet 2005.  Prava vožnja bila bi da se ovdje dogovori ekipa, pa krenemo do njega u Bangkok, pa onda dalje, dokle ima kopna! Alexa, javi se!   

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Beograd

Alex nije na forumu, on covek zaista zivi na Tailandu, ovde je retko. Da, njegova putovanja, tj. njegova i Mikulanceva su najveca inspiracija koju sam imao u mom ulasku u moto svet!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Zagreb

@Kalina: Pogledao sam site adventureriders.rs. Odlični su.  Na nakim slikama su Alexa i Dejan. Super. Nadam se da ima interesa za ovakve ture. Super!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Beograd

Juce sam vozio GS 1200 Adventure. Nemogu d averujem da neki motor moze biti toliko dobar i toliko userfriendly! Vozio sam ga sinoc, a evo danas me jos uvek podilaze zmarci od same pomisli koliko je dobar. Jes skup, ali vredi svaku paru, nek prica ko sta oce, to je moje misljenje! Postoji i razlog sto je toliko skup. Vozio sam ga po kisi, prvi put ga vozim, no problemo! Prosto, to je u odnosu na ako ne sve, ono bar vecinu, next generation bike!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Zagreb

GS je trenutačno zakon, slažem se. Međutim, kada bismo trebali predvidjeti kako će izgledati sljedeća generacija tog modela, kladio bih se da će imati automatski mjenjač, a da će na mjestu rezervoara biti spremnik za prtljagu. Nešto kao Aprilia Mana, koja je trenutačno najnapredniji motocikl u klasi do 1000 ccm. Yamaha FJR 1300 AS je priča za sebe, a njezin mjenjač nije potpuna automatika. Znam da postoji Honda DN 01, ali nekako mi se čini da nema ciljanog kupca.

Dolaze vremena u kojima če nas sinovi i unuci pitati kako smo mogli istovremeno lijevom rukom i nogom mijenjati u nižu brzinu i kočiti desnim ekstremitetima.

Inače, sve sam opušteniji na GS-u. Poslušao sam savjet iskusnog GS-ovca, da se ne naginjem zajedno s motorom, već da naginjem samo motor, a da ja pokušam biti okomit na cestu. Rakao mi je i ključnu rečenicu: "Neka on vozi tebe, a ne ti njega".  Nije baš doslovno tako, ali zaista se na motoru treba opustiti. Sad me više ne bole ruke kao u početku. Htio sam nabaviti crash barove prije nego naučim voziti jer sam uvjeren da mi kasnije neće trebati, ali to se oduljilo, pa su poklopci glave cilindara i dalje nezaštićeni.

Pitanje za znalce: Koje crashbarove uzeti? Osobno, jedina estetski prihvatljiva zaštita mi je originalna, crna, plastična, ali ne znam štite li oni dovoljno. Od metalnih crashbarova sviđaju mi se Hepco Becker ili Touratech.

Kupujem bočne kofere. Odlučio sam uzeti originalni BMW-ov set variokofera, ali, brate... cijena je ubitačna. U Hrvatskoj oko 900 eura. Užas! Zna li netko povoljniju varijantu, ali da je sigurna. Rado bih uzeo i polovne, ali da nisu izubijani.

Volim vas, sve!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

...a da će na mjestu rezervoara biti spremnik za prtljagu...

 

 

Vec nekoliko godina BMW proizvodi motor CS650 gde je rezervoar nazad a prostor za prtljag napred, jos ima kajs umesto lanca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Velimlje

Evo ja se iskreno nadam da te niko u BMW-u ne cuje , jer mislim da automatski menjac nebi pristajao motoru . Ja sam provozao tu Apriliu Mana , ali i pored toga sto joj to mnogo fino stoji , mislim da nebi funkcionisalo na GS-u ( i mnogim drugim velikim ili sportskim  motorima ) . Skuter je skuter , a motor je motor . Da , znam koliko volis tvoj skuter ... Ja sam prvo bio motorista , pa posle skuteras , valjda zato drugciji pogledi ...

 

Sto se Crashbarova tice , to je mac sa dve ostrice , koristi , a nije lepo .... Ja imam montirane na mom motoru crashbarove od proslog vlasnika , mislim da su Hepco Becker ili bar taj stil . Pomenuo sam ti , presao sam silne milje sa R850R , i pao sam sa njim nekoliko puta , kod male brzine verovatno nece  da ostane nista vise nego vizualna ogrebotina ali , jednog jutra , posle gledanja moto trka sam posao u grad i preeeeterao , pao u kruznom saobracaju , motor je klizao 15-20 metara dok je stao , hvala bogu sve po poklopcu desnog cilindra . Mogao sam da vozim kuci , ali je iz te ogrebotine pocelo odmah da curi ulje , pa sam morao poklopac da promenim . Inace ti poklopci uopste nisu skupi , pa ti je vise manje druga opcija da vozis sa sobom rezervni poklopac  ;D ;D

Inace prosli vlasnik mog motora je pao na obe strane , i crashbarovi su odradili posao , to jest oni su ogrebani , a glave nisu .

 

Sve te zastite na cilindru ces morati da menjas ako nedaj boze padnes , jer nece izdrzati vise nego jedan dobar pad , dok crashbarovi hoce ...

 

Ja sam imao bocne kofere na njemu kad sam ga kupio , inace znam koliko su skupi , ja sam samo kupio top box . Inace , posto pratim E-bay kao soko , trazeci neke sitnice koje mi jos nedostaju , mislim da mozes , sa malo srece da nades na E-bay polovne kofere za 60-75 posto od cene novih , mozda i jeftinije ako si sretne ruke .

 

Ako budes uzeo Vario kofere , obavezno potrazi na UkGs forumu , tip radi Stash Panel , pregrada da se izkoristi deo iznad izduvog lonca , simpaticna stvar .

 

Inace , ako ti treba savet u vezi neke opreme ( prednje staklo , winglets , tank bag , sediste , autocom , gps .. ) javi mi , ja sam neke od tih problema vec presao , a na drugima radim ...

 

Usput , koliko si visok ?? Predpostavljam prednje staklo ti je fabricko ? GS ili Adventure ?

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Evo, vidim da se komentarise motor koji imam priliku da vozim veoma cesto, pa da i ja ubacim stogod  :)

 

Naime, moj prijatelj je kupio R 1200 GS pre 2 godine, i sa njim napravio citavih 4000km.Posto je covek prezauzet sa poslom, uspeva da ga vozi samo nedeljom, eventualno.Tako da ga cesto doveze meni, i kaze " De, molim te teraj ga malo, greota da stoji"  :) I jeste! Mogu reci da sam odusevljen motorom! Nikada nisam bio enduro fazonu, ali mi je ova sprava promenila pogled na celu tu pricu.Odlicno sam se uklopio sa njim, uzeci u obzir da imam svega 175cm i 70kg, sto je, po meni, malo za ovakvog grubijana.U pocetku sam imao problema kad namotam pun, i pokusam da ga okrenem; par puta mi umalo nije prevagnuo, pa sam morao momacki da zapnem kako bi ga zadrzao u vertikalnom polozaju.Medjutim, cim krenem svi problemi nestaju, i motor apsolutno slusa svaku komandu.Takodje, na otvorenom putu, pri brzinama vecim od 120 bocni vetar zna da me zaljulja ponekad, ali to je opet zbog moje konstitucije.Navikao sam na cinjenicu da ga, ukoliko je blaga strmina, ili nekakv sljunak, ne mogu maknuti snagom svojih nogu.Ipak je ovo cudo tesko 220kg sa punim tankom + kofer u kome je uvek nesto.Dakle, masina je fantasticna, nemam zamerke osim toga sto sam sitan za njega  ;D

 

Voleo bih da ga mogu priustiti, ali u ovom trenutku je preskup za moj budzet, tako da cu sacekati da ga kolega izdegustira, pa da predje u moje sake! :)

 

Pozdrav svin GS-ovcima!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: BEOGRAD

Bravo za pricu,sasvim iskreno...iako nisam vozio do sad GS-a,vozio sam razna cuda...ali ipak mislim da su skuteri,to jest Maxi Skuteri revolucija koja polako ali sigurno dolazi..pozdrav i dobro dosao.... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova

Ovaj tekst je po meni čisti oksimoronski, prvo hvališ pa onda kudiš R1200GS motor i uvodiš psihologiju i psihijatriju u kupovinu ovog tipa motora za njegove vlasnike. To je jednostavno motor napravljen za jednu točno određenu nišu ljudi koje žele kvalitetu, imaju novac da je plate i žele veliki i masivni motor koji daje osjećaj sigurnosti na cesti. Na njemu se sjedi gospodski i vozi gospodski, ne puca kičma nakon sto provezenih kilometara kao kod večine ostalih proizvođača. Ima tu malo i neiskustva, svi nosivi šarafi na BMW su dodatno učvršćeni Loctite ljepilom kako bi se osiguralo da se ne odvrću uslijed vibracija; znači kod odvrtanja šarafa ne radi se o nikakvim "ostacima plastike" nego ostacima Loctite ljepila koje na osnovnu silu zavrtanja šarafa nakon sušenja u anaerobnim uvjetima doda još cca 5 Nm sile i fiksira šaraf protiv odvrtanja. 

Također zašto si kupio motor koji si jedva financijski priuštio i sad ga nit voliš nit mrziš?!?!?!? Mogao si npr. kupiti polovni R1150GS u savršenom stanju za tri puta manje novca i praktično imati isti user experience...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
pre 41 minuta, bgrgur je napisao:

Ovaj tekst je po meni čisti oksimoronski, prvo hvališ pa onda kudiš R1200GS motor i uvodiš psihologiju i psihijatriju u kupovinu ovog tipa motora za njegove vlasnike. To je jednostavno motor napravljen za jednu točno određenu nišu ljudi koje žele kvalitetu, imaju novac da je plate i žele veliki i masivni motor koji daje osjećaj sigurnosti na cesti. Na njemu se sjedi gospodski i vozi gospodski, ne puca kičma nakon sto provezenih kilometara kao kod večine ostalih proizvođača. Ima tu malo i neiskustva, svi nosivi šarafi na BMW su dodatno učvršćeni Loctite ljepilom kako bi se osiguralo da se ne odvrću uslijed vibracija; znači kod odvrtanja šarafa ne radi se o nikakvim "ostacima plastike" nego ostacima Loctite ljepila koje na osnovnu silu zavrtanja šarafa nakon sušenja u anaerobnim uvjetima doda još cca 5 Nm sile i fiksira šaraf protiv odvrtanja. 

Također zašto si kupio motor koji si jedva financijski priuštio i sad ga nit voliš nit mrziš?!?!?!? Mogao si npr. kupiti polovni R1150GS u savršenom stanju za tri puta manje novca i praktično imati isti user experience...

 

ti si ocigledno propustio detalj da je ova tema stara 9 godina ....

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja