Jump to content

Moto Zajednica

Skripanje diskova (plocica)???

Recommended Posts

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
Pre 9 sati, aca-pn je napisao:

Tvrdis sa tvoje tacke gledista, ipak 99% majstora nemaju pristup poslu kao ti. Tebi bi bez problema ostavio motor i otisao mirno da spavam, velikoj vecini ostalih ne bi. Poslednje tri godine pravim kucu, pa sam u kontaktu sa majstorima svih profila i velikom vecinom njih sam imao problem, jer oni gledaju da zavrse kako im je lakse/brze a ne kako je pravilno/bolje/lepse. Jednog poznanika i njegovu ekipu sam lepo isplatio, rekao da pokupe alat i da vise nije potrebno da dolaze jer on u mojoj kuci hoce da radi kako on hoce, a ne kako ja hocu i kako je dogovoreno. Kad se dogovaras, sve moze i sve ima da bude extra, kad pocne da se radi druga prica. Malo sam odlutao sa teme, ali paralela sa servisiranjem motora postoji. Retki su majstori koji hoce da se posvete detaljno svom poslu kao ti.

 

Radim svakdnevno sa majstorima na terenu i u pravu si 100%. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 1/13/2018 at 11:32, aca-pn je napisao:

Tvrdis sa tvoje tacke gledista, ipak 99% majstora nemaju pristup poslu kao ti. Tebi bi bez problema ostavio motor i otisao mirno da spavam, velikoj vecini ostalih ne bi. Poslednje tri godine pravim kucu, pa sam u kontaktu sa majstorima svih profila i velikom vecinom njih sam imao problem, jer oni gledaju da zavrse kako im je lakse/brze a ne kako je pravilno/bolje/lepse. Jednog poznanika i njegovu ekipu sam lepo isplatio, rekao da pokupe alat i da vise nije potrebno da dolaze jer on u mojoj kuci hoce da radi kako on hoce, a ne kako ja hocu i kako je dogovoreno. Kad se dogovaras, sve moze i sve ima da bude extra, kad pocne da se radi druga prica. Malo sam odlutao sa teme, ali paralela sa servisiranjem motora postoji. Retki su majstori koji hoce da se posvete detaljno svom poslu kao ti.

Hvala Aco, kompliment zato što dolazi baš od tebe me je postideo da mi je neprijatno veruj mi, iako i ja volim da se hvalim i hranim svoju sujetu.

 

On 1/13/2018 at 12:28, severian je napisao:

Svako Acino slovo (o većini majstora) potpisujem...

 

On 1/13/2018 at 20:44, Utjerivac je napisao:

Radim svakdnevno sa majstorima na terenu i u pravu si 100%. :takoje:

To jednostavno nije tako, srećem se i ja sa majstorima i obraćam za usluge koje budu kako treba. Istina, nikad nije ni bilo vrhunskih na svakom ćošku, danas jeste gore činjenica, al ne treba poistovećivati građevinski dunđeraj sa mehanikom, to su dve prilično različite branše, palac il šaka, levo desno, ovde +/- stoti il deseti deo milimetra.

 

On 1/13/2018 at 19:58, el classico je napisao:

Svi smo mi zaraženi balkanskim sindromom.
Bilo to nama drago čuti ili ne, ali je istina.
Te činjenice su pojedinci svjesni a neki postanu tek kad se maknu iz te “začarane” sredine.. a neki nikad.

 Ovo jeste neobjašnjiv fenomen, naši majstori i ljudi uopšte, napolju se čak više trude da ispoštuju neka školska pravila nago domicilni, kad priupitam ponekog zašto ne radi kako je radio u inostranstvu, odgovor je da se ovde to tako ne radi, ne znam u čemu je štos, pa valjda je metar svuda isti.

 

On 1/13/2018 at 12:33, Savan je napisao:

Ima tu malo (nekad i malo više) i do mušterije :)

Drugar, jako dobar mehaničar, mi je ispričao svoje dugogodišnje iskustvo, opravka , neka, košta recimo 250€, deo je 200 a ruke 50,  mušterije uglavnom uopšte il samo tek reda radi komentarišu cenu dela ali za ruke redovno pitaju da li može jeftinije pa čak i kad su ruke 10€, mene bi bilo sramota da se cenkam za 100 Dinra. Moj odnos je suprotan, zahtevam i očekujem perfektno i spreman sam to da platim iako nisam bogat, naprotiv. Kad smatram da je nešto baš zeznuto kažem da mi se naplati duplo, troduplo, nego što bi inače, dobijem to što sam hteo i  bude na kraju naplaćeno manje nego što sam bio spreman da platim, častim naravno, makar i simbolično il se revanširam na neki drugi način. Naravno da nije moguće svuda dobiti to što se očekuje uprkos nadoknadi, nisu ni svi sposobni ni voljni. Bilo je momenata, platim  i više nego što bi trebalo i bude urađeno, al čovek me jednostavno zamoli da više ne dolazim, tako da se vremenom sve iskristalisalo i rado sam primljena mušterija. Dobar majstor voli da ispolji svoj majstorluk i ja se trudim uvek da ga podstaknem na to jer je to i njemu zadovoljstvo pored elemtarnog plaćanja, a i meni gušt da vidim da mi neko radi sa uživancijom. No, nije svuda i u svemu to moguće na žalost.

 

Stvari su takve kakve jesu i potpuno se slažem i razumem sa svime iznetim. Internet, youtube i forumi nisu udžbenici ili skripte iz kojih se uči, o praksi da ne govorim. Obično se primi ono što je naj lakše, ala grafitna mast, i što je u datom trenutku naj približnije mogućnostima i sposobnostima zainteresovanog, ima slučajno tu mast i sad je ona neprikosnovena i to za sve i svašta, uzgred, ne koristim je decenijama ni za šta nit je pa imam u arsenalu od nekih 7-8 maziva. Fabrike sa timovima inženjera prave pogreške tako da je preporuka nekod Sema apsolutno minorna i ne retko pogrešna i opasna. Da se razumemo, pratim i ja net možda više nego većina ali samo informativno. Na USA ADV-u ima čovek koji je diskriminator, živi od prodaje DVD instrukcija, ima  73.482 posta i u svaku temu se uključuje bukvalno znao / ne znao, nedavno je dao savet potpuno pogrešan i suprotan fabričkom podatku. Svaki iole majstor koji možda ne ume ili neće da istera rad do kraja, bar neće da čini opasne greške koje se diy-erima dešavaju zavedeni pogrešnim informacijama i to treba imati na umu pre nego se lati alata. (Ispade da navodim vodu na svoju vodencu a nije tako.)

....................................

Da se vratimo na temu:

Pre 21 sati, dvlns je napisao:

Koliko znam ta iz NS nisu teflonska samo su obicna pancirna creva. Nemojte me drzati za rec ali mislim da mi je tako receno. 

 

Samo po sebi mislim da to ne znaci da nisu dobra nego samo da nije za poredjenje sa Hel ili TRW.

 

Neko od strucnijih moze da napise kakva je razlika ali razlike sigurno ima a sad koliko je bitna ne znam.

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/121032-teflonska-creva-made-in-china/

 

Čisto gumena creva imaju svoj radni vek i preporuke proizvođača su da se menjaju na po 5 godina starosti, što to nije uobičajeno u praksi iz bilo kog razloga je druga priča i koja god da je nije argument da se to ne čini. Guma vremenom počinje da se razlaže usled dejstva agresivnog kočionog ulja i ta nečistoća zaglavi između cilindra i klipa, nema procurivanja  a na vidnoj površini klipa nije nužna nečistoća pa se misli da je sve u redu. Naročito je kritično napojno crevo zadnje kočnice, onaj deo od lončeta do kočionog cilindra, pošto tu nema pitiska, obično je i nižeg kvaliteta. Razlog blokiranja i škripe može biti ovaj razlog.

 

Guma ko guma, uvek diše bez obzira na unutrašnje pletenice koje smanjuju nadimanje, zato se i razlikuju po kvalitetu što se na oko ne vidi. Pancirna gumena creva su bolja i daleko više umanju nadimanja ali je ono i dalje prisutno. Teflonsko crevo ima znatno manju tu izraženost, uz dodatni omotač i još neki pancir je to daleko bolje. Svako crevo mora da bude elastično zbog savijanja, samim tim i teflon mora  da  omogući uvijanje, verovatno ima razlike u samom sastavu ali i u debljini samog zida što čini manju ili veću razliku u kvalitetu, ne samo u trajnosti nego i radno. Uprednja koja su nužna u holenderima su kritičan činioc, tu mahom i dolazi do pucanja.  Spiegler ima patentiran sistem sa rotirajućim holenderima, creva su zato kruća i nadimanje znatno niže nego kod ostalih proizvođača, imam ih na svom motoru. Da li su takva creva potrebna, kod trkalica jesu, za grad mogu biti spasonosna jer mnogo direktnije, brže i efikasnije prenose silu ostvarenu na komandi.

 

Stara gumena creva se više nadimaju, budu krta a kad se zagreju omekšaju. Njihova konstantnost zapremine kroz funkciju elastičnosti se gubi vremenom pa dolazi do uvećanja i samim tim do pojave pritiska koji se naj lakše ekspandira na kočione klipove i tad dolazi do zaribavanja, odnosno škripe. 

 

Još malo o kočnicama uopšte:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/95275-svi-modeli-kocione-plocice/

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
Pre sat vremena, đunta je napisao:

To jednostavno nije tako, srećem se i ja sa majstorima i obraćam za usluge koje budu kako treba. Istina, nikad nije ni bilo vrhunskih na svakom ćošku, danas jeste gore činjenica, al ne treba poistovećivati građevinski dunđeraj sa mehanikom, to su dve prilično različite branše, palac il šaka, levo desno, ovde +/- stoti il deseti deo milimetra.

 

Ne znam ko je spomeno gradjevinske majtore, ja nisam? :neznam: Odgovorno tvrdima da danas vise nema majstora ili su veoma rijetki ( cast izuzetcima ) oni koji znaju sta rade i sa cime rade. Nije majstor koji zna obarditi-ostrugati ( recimo tokar ) metal na mjeru, vec treba znati strukturu materijala koji obradjue, za sta je obradjeni dio namjenjen itd. Evo upravo na mom radnom stolu stoje danas skinute distanc piksne sa tocka motocikla koje je neki tokar pravio. Da kojim slucajem znam ko je to radio polomio bi mu obe ruke da vise nikad ne radi. To nije obrada metala vec oranje sa tragovima hvataca u glavi stuga na piksni gdje dolazi semering, pa do tolerancija koje nemaju veze sa vezom i sve bez uvodnica ( konusa ) osovine. Takve stvari gledam i kod elektro majstora ( spajanje zica uvrtanjem jedne za drugu umjesto sa klemama ) sa izolacijom od najjeftinije izolir trake sa par namotaja, pa do ostalih profesija da ne nabrajam vise daleko bi otisli...Stigli bi do VSS strucnjaka raznih profila.:jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre sat vremena, dvlns je napisao:

@đunta molio bih te ako mozes da ovaj deo posta o crevima kopiras i tamo u temu jer ja zaista nemam znanje da bih iznosio tvrdnje

Stavljen je link, ako je potrebno, mogu ja ili bilo ko da iskopira tekst, mada bi generalno teme o kočnicama trebale da budu celovitije kad su uopštene.

 

pre 41 minuta, Utjerivac je napisao:

 

Ne znam ko je spomeno gradjevinske majtore, ja nisam? :neznam: Odgovorno tvrdima da danas vise nema majstora ili su veoma rijetki ( cast izuzetcima ) oni koji znaju sta rade i sa cime rade. Nije majstor koji zna obarditi-ostrugati ( recimo tokar ) metal na mjeru, vec treba znati strukturu materijala koji obradjue, za sta je obradjeni dio namjenjen itd. Evo upravo na mom radnom stolu stoje danas skinute distanc piksne sa tocka motocikla koje je neki tokar pravio. Da kojim slucajem znam ko je to radio polomio bi mu obe ruke da vise nikad ne radi. To nije obrada metala vec oranje sa tragovima hvataca u glavi stuga na piksni gdje dolazi semering, pa do tolerancija koje nemaju veze sa vezom. Takve stvari gledam i kod elektro majstora ( spajanje zica uvrtanjem jedne za drugu umjesto sa klemama ) sa izolacijom od najjeftinije izolir trake sa par namotaja, pa do ostalih profesija da ne nabrajam vise daleko bi otisli...Stigli bi do VSS strucnjaka raznih profila.:jee:

Aca je je izmarširao građevince tokom zidanja kuće. Jeste tako, imam stalnu potrebu za tokarima-strugarima i neverovatno je kako to loše rade, na sreću ih imam nekoliko, zavisno od  pojedinih mašina, drebang je tu periferan. Za dogledan broj godina će osnovna obrada biti veoma problematična, nema više nigde da se nauči, a ni neće mladi mašinci da prime veštinu. To za viklere je tipično, čak i pri remontu anlasera izvode samo upletu umesto da zaletuju, kažu, više vremena je potrebno samo za to nego za sve ostalo i to ne mogu da naplate pa svesno rizikuju reklamaciju koju prihvataju. Većina majstora, i to boljih,  svesno ide na procenu od 20% reklamacija, u praksi je to i više, a kad se uzme trajnost je više al se to ne povezuje posledično. I tu jesu mušterije krive poistovećujući imenično rad, kao, sve je to isto i sve jedno je gde i ko radi, samo da je što jeftinije. Na žalost, ništa nije drugojačije ni kod lekara pa redom samo što se tu mitski bira. Jesmo u kvalitativnom maleru samo tako, pa nismo džabe naj veći migranti po stopi stanovnika, plus imamo suženje svesti i ne graničimo bitno od nebitnog, a kočnice su uz gume linija sigurnosti koja se ne prekoračuje, ima još stvari al ovo je osnovnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

@đunta

Sve recno i jasno ko dan. Meni je vec problem sto se u poslu susrecem sa dosta profesija i ne mogu da vjerujem koliko su ljudi aljkavi, neodgovorni i koliko malo znaju u svom poslu, od zanatlija pa sve do stomatologa, ljekara itd., ali avaj necemo o tome ovdje. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 28 minuta, Utjerivac je napisao:

@đunta

Sve recno i jasno ko dan. Meni je vec problem sto se u poslu susrecem sa dosta profesija i ne mogu da vjerujem koliko su ljudi aljkavi, neodgovorni i koliko malo znaju u svom poslu, od zanatlija pa sve do stomatologa, ljekara itd., ali avaj necemo o tome ovdje. ;)

Nema druge do :

 

2017-Kaleidoscope-Reflation-Flat-Back-Lens-Black.jpg.6f4eaf07c768c532949960282ff169e5.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Manatwork, 86 postova

Pozdrav svima,

 

menjao sam skoro prednje obloge na disk kočnicama na svojoj hondi, medjutim one non stop škripe prilikom kočenja(ne skripe kad se gura motor ili kad se nekoči kao sto su kolege imale problem na pocetku ove teme)..

Dobro koci, sve je ok ali je ta skripa iritantna ..slican zvuk kao ono posle kise kad krenu da cvile kocnice..

Motor je star 30 god i disk ima one zareze kao na gramofinskoj ploci, pa se pitam da li ce zvuk prestati kad plocice nalegnu sto se kaze?

 

ima li leka za ovo?

 

Pozdrav

 

Aleksandar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Manatwork, 86 postova
On 11/5/2019 at 3:54 PM, Aca Strom said:

Najverovatnije je u pitanju kvalitet pločica.

pa to su originalne hondine plocice, majstor nasao medju svojim delovima koje je ranije porucivao a nije iskoristio..doduse to je vreovatno davno bilo malo su tu stajale, ali ne znam da tu moze nesto da se izgubi kvalitet od stajanja?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Manatwork, 86 postova
On 11/5/2019 at 8:12 PM, bocca_bastard said:

I koliko dugo tako vozis? U kilometrima 

pa recimo oko 100 km, ne vise...nadao sam se da ce prestati kad nalegnu sto se kaze, a i majstor je mislio da ce vremenom da prestane..ne znam , mozda je tih 100 km malo..Glupo mi da ih opet menjam ako ce naleći sto se kaze tokom upotrebe,

 

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja