Jump to content

Moto Zajednica

Skripanje diskova (plocica)???

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Vrlo verovatno da je potrebno servisirati kočioni sistem. Znači ne prosta zamena ulja, već rasturanje klešta i glavnog cilindra i komplet higijena. Desi se da je i kočiono crevo u problemu, naročito ako je fabričko, a motor ima 20 godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Hvala na odgovorima kolege. Posto je takva situacija ipak cu da potrazim pomoc nekog majstora. Nikada nisam skidao/otvarao klesta, ne bih da nesto zajebem.. Ipak se radi o kocnicama :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Proveri imas li viska tecnosti u loncetu... Naliju ljudi koliko moze stati pa kada gumicu vrate samo prebrisu visak...

Sto se tecnost vise greje to plocice vise stezu disk, mesta nema u loncetu za pravilan rad...

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Pošto je kočiona tečnost higroskopna, porast nivoa je moguć zbog starosti i količine vlage od kondenza (grejanje-hladjenje) koju primi u sebe. Uz to nastaju i drugi problemi u prohodnosti kanala, zboh stvaranja emulzije.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

jos jednom da probam, da li se cilindri podmazuju necim? neko kaze kociona tecnost, neko grafitna mast, neko da se ne podmazuje

pokusavao sam letos da razradim kocnice, skinuo klesta i plocice i pritiskao kocnice da klipovi izadju sto vise i prskao ih sprejem za kocnice, klipovi su bili savrseno cisti ali nisam ni malo uspevao da ih vracam rukama (koristio sam stege za drvo), na kraju sam digao ruke (kocnice ipak bolje rade, blokiraju samo dok motor duze stoji po hladnom vremenu ali brzo profunkcionisu kad se vozi).
tecnost je stara 2-3 godine, planiram zamenu gumica i tecnosti, super bi bilo kad bi odmah zamenio i creva..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Izvadis klipove, pregledas u kakvom su stanju, ako je potrebno ispoliras ih vodenom smirlom P1000, P2000. Gumice pregledas isto a mozes i nove da stavis ako hoces. Kocionom tecnoscu namazes gumice i klip i polako ga naguras. Nema sta da ga mazes drugim glupostima i mastima samo da se lepi prasina na tu mast pa da osteti gumice. Odradis ovo i novu tecnost sipas, ozracis sistem i zavrsio si poso. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ja godinama radim ovako, skinem plocice i osovine po kojima idu ispoliram sto je moguce vise, klipove "isteram" podjednako malo preko polovine svoje duzine naprskam obilno wd-om i cetkicom za zube sve lepo istrljam, ispiram takodje wd sprejom pa sta hoce izaci kompresorom isteram...
Pre svega to staro ulje zameni i lepo odzraci sistem, kupi litar kocione tecnosti, jeftina je bas pa isperi sistem... Pisanjem ovde se sigurno nece popraviti

Sent from my OnePlus 5 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I kad menjaš ulje obrati pažnju koje uzimas. Ne valja da se mesa. Trebalo bi da piše na poklopcu od rezervoara koje ulje treba, dot3 ili 4 ili 5 ili...


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
5 hours ago, N.F.S. said:

Ja godinama radim ovako, skinem plocice i osovine po kojima idu ispoliram sto je moguce vise, klipove "isteram" podjednako malo preko polovine svoje duzine naprskam obilno wd-om i cetkicom za zube sve lepo istrljam, ispiram takodje wd sprejom pa sta hoce izaci kompresorom isteram...
Pre svega to staro ulje zameni i lepo odzraci sistem, kupi litar kocione tecnosti, jeftina je bas pa isperi sistem... Pisanjem ovde se sigurno nece popraviti emoji3.png

Sent from my OnePlus 5 using Tapatalk
 

I na ovom motoru je ulje redovno mijenjano i klipovi brisani izvana kad se istjeraju do pola van .. ;)

 

P5038966.JPG

P5038968.JPG

P5038971.JPG

P5038976.JPG

P5038978.JPG

P5038979.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

A kod svake druge... svake treće zamjene ulja (znači svake 2-3 godine) bi se trebalo napraviti ovo .. ;)

 

 

P5219655.JPG

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sve si u pravu ali vec pisah, prema pitanju doziram odgovor, (bez da omalovazim ikoga). Ovo sto ja predlozih je naj bezbolnije i laiku jednostavno.

Kada neko ne ume da npr. svecice zameni nikako mu ne predlazem da kontrolise zazor ventila ;)

 

P.S. Ovako nesto nikada video nisam, bar ne u ovoj kolicini... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Na YT klipovima sam vidjao i nagrizene klipove od kojih neki i mogu da se ispoliraju a neki su i za bacanje.
Ovaj sludge mi ne deluje toliko strasno.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
4 hours ago, N.F.S. said:

P.S. Ovako nesto nikada video nisam, bar ne u ovoj kolicini... 

Mislim da sam već stavljao ove slike na forum, ali nisam siguran ... :D

 

14 minutes ago, hard_rock said:

Ni ja isto. Ovo je ko zna koliko stojalo ili zanemareno..mozda 10 godina...

Motor kupljen u voznom stanju od čovjeka koji se na njemu vozio .... istina, rekao je da malo slabije koči... lijepo od njega .. :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Voleo bi da čujem gde je "naučeno" da se maže grafitnim, tovatnim i sličnim kolomazima. WD 40 služi zašta je namenjen i mora se ukloniti nakon tretmana ili vrlo brzo jer polimerizuje u hidroskopan prah. Šmirgle se ne koriste za čišćenje već ne abrazivna sredstva, pogotovu ne kod legura AlMg i polimera jer su zazori izuzetno mali. Svako oštećenje je za sebe i procenjuje se šta i kako. Sklop mora da radi pod rukom, klipovi prstom, njihov izbačaj identičan ko u ogledalu ma kolko ih ima, sila stolarske stege samo može da polomi nešto. Ulje se menja na 2 godine, preporučeno svake, kod pojedinih ABS sistema obavezno godišnje, dovoljno je pola litre za bilo koji motor, a ako je sistem prljav ne pomaže ispiranje uljem već mora namensko srestvo ali ga neću pomenuti zbog rizika šta se može naći na tržištu pa ko zna, zna. Višak ulja će povući iz vazduha u boci vlagu i valja ga pretočiti u malu bocu i stisnuti je da ga ima što manje. Zamena pri vlažnom vremenu neće učiniti nešto naročito više nego što prodre kroz oduške na lončićima, mada kad se gleda kroz trkaću kočnicu je i to bitno, no da ne pričamo o mikro molekulima, bolje propustiti ulje dvaput nego čekati sunce. Pri svakoj zameni pločica sve treba da bude čisto i uglancano pa i tad posle nekog vremena sve valja dole, kako je Strašilo kazao, kočnica na komandi mora da reaguje na pip i isto tako da otpušta. Većina proizvođača ne navodi nikakve instrukcije za remont i to je zato što to nije mehanika za početnika, čak ni za iskusnije,  bez obzira koliko izgledalo prosto. Ulog je glava i tuđa i svoja i to treba imati na umu pre nego se "zaključi" da je sve p... dim. Jedna desetinka sekunde umanjene efikasnosti kočenja je više metara zaustavnog puta, a santimetar može deliti od tragične nezgode.

 

Ovde se vidi kako je samo jedan klip pokretljiv što je znak ne samo zaribavanja i uništavanja pločica i diska već ozbiljnog pada efikasnosti, neki remont uz detaljan pregled:

 

5a57c0f4d979d_9x13cm.(4).png.8d30f2109e070ab9f323a2b8f261c197.png  

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Da ne pomislite da su prethodne fotke izolirani slučajevi .... :D ... često se susrećem sa takvim "fenomenima" ... :D 

P5172989.JPG

P5172991.JPG

P5172992.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

@đunta :takoje:
grafitnu mast sam video na youtubeu. koristio sam sprej za kocnice koji extra sve isusuje a nisam podmazao, verovatno sam mogao i gumice da zeznem. najgore sto sam imao kocionu tecnost kod sebe

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ali tko bi to sve slikao ... :D 

 

No, možda da vam pokažem i nešto što je @đunta spomenuo, a to je nepravilno napravljen servis na zadnjoj kočnici, pa je došlo do "laganog" samozapaljenja ... :) 

P2010023.JPG

P2010026.JPG

P2010027.JPG

P2010032.JPG

P2010038.JPG

P2010041.JPG

P2010045.JPG

P2010053.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja