Jump to content

Moto Zajednica

Bruniranje

Recommended Posts

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987
On 10.6.2009. at 7:58, štampar je napisao:

Kažem da je to najednostavnija i najeftinija varijanta pogodna za kućne uslove..sve drugo je drugo al ajde de..Hemijske varijante bruniranja su naravno skopčane sa problemom nabavke hemikalija i održavanjem temp.rastvora.Najpoznatiji recept koji se široko primenjuje za bruniranje oružja je rastvor koji sadrži : natrijum nitrat,natrijum nitrit i natrijum hidroksid,rastvor mora imati temperaturu ne manju od 138 ni veću od 143 C ,predmet se drži u rastvoru  dok se ne dobije željeni ton to nije dugo vreme (par minuta maks. za crnu boju).Naravno da predmet mora biti odmašćen najpre benzinom zatim CCl4 ili CCl3 ,zatim smesom ili rastvorom tri natrijum fosfata i natrijum hidroksida,posle pranja u vodi predmet se nesme dodirnuti prstima nego se prebacuje u kadicu za bruniranje.Imam još sijaset recepata ali jedino ovaj sam probao i hemikalije su mogle da se nabave ,mogu valjda i sad (Technolab treba izbeći jer su skupi i bezobrazni - prevaranti).,.Ne zaboravi :odmašćivanje je najvažnija faza u svakom takvom postupku kao i u galvanizaciji.Ja sam za odmašćivanje koristio ultrazvučnu kadicu i rastvor koji koristim za čišćenje karburatora-čisti izvanredno,problem je što je ograničena dimenzijom pa duži komad ne može da stane...pozdrav!

Iskopao sam ovu vrlo staru temu, jer sam trazio nacin kako da bruniram srafove u crno (ili na neki drugi nacin da dobijem crnu boju). Hajde molim te ako mozes da objasnis detaljan postupak bruniranja, radio bih u kucnoj varijanti, a nikada nisam nista slicno radio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 517 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250
Iskopao sam ovu vrlo staru temu, jer sam trazio nacin kako da bruniram srafove u crno (ili na neki drugi nacin da dobijem crnu boju). Hajde molim te ako mozes da objasnis detaljan postupak bruniranja, radio bih u kucnoj varijanti, a nikada nisam nista slicno radio.
Ako nemaš toga mnogo, mogu ja da ti to izbruniram. Ne profesionalno, kao što radi štampar, nego sa sredstvom za hladno bruniranje. Kupio sam za popravku oštećenja na oružju, pa mi je ostalo malo. Ne vidim odakle si, da li ti se isplati da dolaziš u Pančevo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Hvala obojici što imate volje da mi pomognete, ali pitao sam varijantu za kućne uslove, jer želim da bruniram po nekoliko srafova u serijama, jer ne mogu da poskidam sve sa motora. Takav problem imam i sa cinkovanjem delova, ali srecom imam blizu firmu koja to radi, pa sam često im nosio po šaku šrafova. A kakvo je to hladno bruniranje za oružja, ima li efekta na šrafove, da li dobiju crnu boju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@štampar, grejanje brenerom do usijanja pa buc u ulje nije opcija? Pretpostavljam da se struktura menja ovim  starinskim procesom "brunjiranja"... 

 

Hvala, Nenad.

 

P.S. Zanemarite! Odgovor je par postova iznad...Nisam na casu pratio. :na_glavi:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: N46 06.030 E19 45.398
  • Motocikl: Sveta Krava
On 3/8/2020 at 11:14 AM, štampar said:

 

Најстарији начин брунирања је осмишљен за потребе војне индустрије а користи се спорадично и дан данас,реч је о смеши маслиновог уља и Антимон трихлорида(SbCl3) с којом се премазивало оружје и резултат је била  превлака која је имала риђу/смеђу боју и прилично штитила од корозије...(мислим да су Енглези то први користили пре можда 200 година на некој пушчетини из онога доба)...

Ova metoda se dan danas koristi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
On 3/8/2020 at 11:14 AM, štampar said:

 

Зависи о каквом предмету је реч,може и тако да се уради.Али за шрафове није најбоља опција баш због овог што си споменуо,доћи ће до промене структуре итс.

:D

Postupkom bruniranja se ne menja struktura. 

Mogu se brunirati i čelici i sivi liv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
On 9.6.2009. at 20:23, štampar je napisao:

Bruniranje je prilično jednostavan postupak a ima više načina,zavisi šta želiš da dobiješ.Prosto ne mogu da verujem da u BG niko to ne radi .Dovoljno je da taj komad (valjda je čelični-gvozdeni) ugreješ do crvenog usijanja ili malo ispod toga a kad počne da se hladi pokvasiš ga i istrljaš običnim motornim uljem.Ostaće crn i kad se skroz ohladi .To je najednostavniji postupak koji možeš i sam odnosno uz pomoć nekoga ko ima brener ili plinski plamenik.Ostalo su uglavnom hemijski postupci , nije zgodno da to uradiš .Nisi naveo boju koju želiš da dobiješ ?Obično se misli na crnu kao oružje,ali se mogu postići i druge boje....

da li moze ovaj postupak na kraju kada se istrlja obicnim motornim uljem da taj komad potopim u ulje za kocnice

cisto da iskoristim jer imam otvorenu bocu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

To što imaš otvorenu bocu nije dovoljno dobar razlog da je iskoristiš u te namene, neće biti odgovarajućeg rezultata. Sve je već prethodnim postovima obrazloženo. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
14 minutes ago, štampar said:

Ulje za kočnice nije ''ulje'' nego tečnost koja se sastoji od polialkilen glikola ili mešavine glikol etra i boratnog estera itd. uz razne dodatke...

 

Šta bi se dobilo da potopiš komad u tu tečnost?:neznam:

Ako probaš napiši ovde rezultat...

 

:D

Dobro je da si mi rekao,fala....

U onih deset -petnaest postupaka bruniranja za koje znam ima najmanje dva koji će sigurno promeniti strukturu čelika...

A sivi liv je na slici koju sam postavio...

Bruniranje je postupak kojim se ne menja struktura materijala. Ne želim da forumaši steknu pogrešno znanje.

Npr. floyd32 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, Blueser je napisao:

Bruniranje je postupak kojim se ne menja struktura materijala. Ne želim da forumaši steknu pogrešno znanje.

Npr. floyd32 

Pa samim bruniranjem se ne menja struktura materijala, ali se kod čelika menja struktura tokom grejanja i hlađenja. Kada neko sečivo (koje je prethodno uredno okaljeno) zagrejemo ponovo na 500-600 stepeni, od njegovog prethodnog kaljenja teško da će nešto da ostane.

Možda i grešim i unapred se izvinjavam ukoliko sam nešto mlatnuo, ali mislim da je ovako kao što sam rekao. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 19 minuta, štampar je napisao:

Prosto je to Žiko ali ne može svako da shvati...bruniranja ima deset - petnaest načina za koje ja znam a ne mali broj sam isprobao...

 

Najednostavniji način je da usijaš komad i potopiš ga u ulje,višak obrišeš i to će biti crno.Mnogi tako i rade , jeste najednostavniji postupak pa i najeftiniji.Ali to je samo za prostu bravariju...

 

Desiće se promena u strukturi materijala koja može biti vrlo neprijatna-i to nije teško ni ustanoviti.

 

Zamisli da treba brunirati cevi od lovačke puške,koji postupak primeniti?

Usijati pa bućnuti u ulje?Bojim se da bi posle mogao samo da ih baciš u staro gvožđe...

 

Ni konvencionalni i najčešći primenjivani postupak sa alkalnim rastvorom u kome se nalaze oksidaciona sredstva (recept koji sam spomenuo pre 11 godina sa prethodne strane)nije primenjljiv iz nekih razloga...(tu se mora odraditi ''hladno bruniranje''...)

Isto kao i sivi liv iliti ''gus'' na slici koju sam postavio...različiti materijali -različita rešenja.

 

Ko god ne veruje neka proba:D

 

Kolega, znaš već gde sam (i na kojim poslovima) radio godinama i imam nekakvo iskustvo oko svega ovoga, pa sam se zato i uključio. Daleko da sam neki veliki stručnjak, ali nisam ni baš neuk totalno.

U ovoj temi je od samog početka napravljen previd da neki ljudi nazivaju bruniranjem sve postupke pri kojima metal od sjajnog postane zatamnjen. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
Pre 8 sati, Blueser je napisao:

:dobar:

štampar

flojd32, zbog prepisivanja

Čiste jedinice iz tehnologije materijala.

Stampar me sad zeza kaze umoci metal u kocionu tecnost pa nam javi

Nisam masinac ne znam nista oko metala i zato pitam vas

To jest u stvari mene zanima samo i iskljucivo ovaj postupak na samome kraju

Sta gubim a na cemu dobijam ako sipku ne potopim ili premazem motornim uljem

Samo to me interesuje

Zelim da naucim

Eto

Pozdrav za sve u temi

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
2 hours ago, floyd032 said:

Stampar me sad zeza kaze umoci metal u kocionu tecnost pa nam javi

Nisam masinac ne znam nista oko metala i zato pitam vas

To jest u stvari mene zanima samo i iskljucivo ovaj postupak na samome kraju

Sta gubim a na cemu dobijam ako sipku ne potopim ili premazem motornim uljem

Samo to me interesuje

Zelim da naucim

Eto

Pozdrav za sve u temi

 

Bruniranje je povšinska zaštita, kao što sam napisao, pri kojoj nema deformacija. Ako treba nešto da briniraš daj to da ti urade ljudi koji se time bave. Okani se misli da ti bruniraš u kućnoj varijanti.

Ako nemaš literaturu, a interesuje te, potraži na internetu. :trazi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova

Uradili su mi sipku i sada je tamna

Sve to u redu

Nisam preuzeo licno vec preko drugara kome su rekli da predje motornim uljem 

A drugar ne zna da mi objasni sta su mu rekli i zasto

Zato pitam vas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
pre 6 minuta, Blueser je napisao:

Bruniranje je povšinska zaštita, kao što sam napisao, pri kojoj nema deformacija. Ako treba nešto da briniraš daj to da ti urade ljudi koji se time bave. Okani se misli da ti bruniraš u kućnoj varijanti.

Ako nemaš literaturu, a interesuje te, potraži na internetu. :trazi:

?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja