Jump to content

Moto Zajednica

Poseta Crnoj Reci

Recommended Posts

Guest farbach

Ovo je deo putopisa koji nikada nisam zavrsio. Prosle godine sam na poziv Oca Branislava Peranovica posetio Crnu Reku. Neko ko nije bio tamo, niti upoznao nekog od izlecenih narkomana bi trebao promisljenije da bira reci. Graktanje, koje me zaglusuje poslednjih dana mi samo daje za pravo da ponovo posumnjam u dobronamernost graktaca. Jer ako ova vest iz novina :

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/hronika/glas-javnosti-28-05-2009/nisam-ubila-cerku-bila-sam-drogirana#comments

prodje nezapazeno, ako se ugledni narko dileri i dalje sepure Mitrovicom, a vest je da neko leci i pri tom tuce narkomane, onda nesto debelo nije u redu.

Iz prve ruke znam sta murija radi tim istim narkomanima, lopata Oca Branislava je blagoslov za policijsko izivljavanje. Niko ne potpise saglasnost za policijsku torturu, a ovi iz Crne reke su svi pristali na mogucnost da ako zasluze, dobiju batine. Batine tamno nisu terapija i ne dobijaju ih svi, vec samo ko debelo zasluzi. Narkomani iz kampa nisu cak ni prosecni narkici koje vidjamo svakodnevno, vec dno dna, najgori primerci svoje vrste. Jedan je isekao majku ziletom jer nije imala da mu kupi dop, drugi je prodao zenu na Siptarima na Kosovo za 300 gr. heroina. Ovih dana smo culi za onog sto je prodao crep sa kuce, a nepokretna majka je jos uvek u njoj.

Ko nije video narkomana u krizi moze i dalje da sanja da je lepa rec i topao pogled dovoljna terapija. Zamislite sada 200 takvih. Moja zena radi u skoli, osnovnoj, sta bi tek bilo u srednjoj, i ima problem da odrzi disciplinu. Sve sto bi zavelo red je zabranjeno i ostaje joj samo ta lepa rec. To ne pali znamo i sami.

 

Sa skupa u Uzicu prosle godine smo produzili ka Crnoj Reci.

Odmor negde iza Kraljeva, pa krka u Bogutvcu.

 

Bice jos ako ne zaspim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

uz put obilazimo Sopocane, Studenicu i Djurdjeve Stupove. Svo vreme uz put, ne samo po manastirima gde je za ocekivati da poznaju oca Branislava, su nam prilazili ljudi i zahvaljivali mu se, cestitali...ne znam sta vec. Par puta je bilo toliko emocija da me je ganulo. A mesta su potpuno neocekivana, benzinske pumpe, restorani, kafane, cak i na ulici. To je tri dana zajednickog putovanja, skoro 1000 km i puno razlicitih mesta, a uvek iste reakcije ljudi. Tada skoro nista nisam znao ni o mestu na koje idem ni o uspesnosti lecenja. Bilo je kao u skrivenoj kameri.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

stizemo u centar koji jeste u blizini manastira, ali ne i u njemu. Energija koju nosi Branislavova  bratija je razlicita od monaske i samo bi ih ometala u molitvi. Negde pred kraj puta nas je uhvatila kisa. Uspon od Ribarica do centra je lako pao samo teteercu. Uspeli smo da se popnemo bez pada.

3 km do Kosova, 5 km do Crne Gore i 500 m do prvog medveda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Docekala nas je " ekipa". Znatizelljni i mi i oni. Saznao sam da najmladji intravenozni zavisnik u Srbiji ima 9 godina. Neka smrdljiva narkomancina mu je davala ono sto preostane kada se rokne. Najmladji u kampu ima 16 god i dosao je iz Londona, za njim stize i brat.

Paznju mi je privukla kucica na drvetu. Ima struju i tv unutra. U njoj zivi sticenik kome nije do druzenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

saznao sam da sve ono sto sam znao o narkomaniji nije nista, a mislio sam da znam dosta.Vecina mojih prijatelja su sto sadasnji, sto bivsi narkomani.

Cela ta generacija je bila toliko alava na drogu, da ih je spasilo samo to sto heroina tada nije bilo u slobodnoj prodaji i ne po demokratskoj ceni. Ja sam ostao veran nitru.

Sutradan silazimo do manastira Crna Reka, slava je pa je "guzva' . Manastir je nalepljen na steni, kao skoljka, mostic ga spaja sa drugom stranom klanca. Sa nama je i otac Dejan, duhovnik centra. Verovatno cu i za njega za koji dan procitati gadosti, ne neverujucih, nego nemislecih. Nemam neko visoko misljenje o svestenickoj aristokratiji i birokratiji. Nas praotac je i razapet jer se slicnim usprotivio, ali u prisustvu monaha i svestenika slicnih ocu Dejanu, shvatim kontrast izmedju" Zivota" i pozivincene glupavosti samodestruktivne civilizacije koja polako otice ka kraju slivnika.

Setim se reci Duska Radovica: Ima li zivota na Marsu ili i tamo ljudi samo rade, jedu i spavaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

jos par slika, pa na spavanje.

Otac Branislav je covek koji zna posao koji radi. Rezultati govore. Te stotine narkomana koje je spasao pomnozite sa najmanje tri, cetiri spasao je i tatu, mamu, brata i sestru. Narkomancine su cudo, svi oko njih umru, a oni umiru li umiru, sve natenane.

Kaze da nikada nije pogresio kada proceni da se neko ne moze izleciti. Kaze lakse mu je sa 200 narkomana, nego sa 400 roditelja, plus tetke i strine.

Najteze mu je kada proceni da se neko izvukao pa cuje da se vratio.

Ako je vama vrednije tih par lopata po turu od svih skinutih, a vi onda merite svet tim metrom.

Ja imam drugi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Brisite sve komentare, pa i ovaj moj naravno, ali nemojte putopis u kantu, stvarno bi bila greota!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS ADV , Yamaha T MAX

Bravo za putopis , inace Otac Branislav je izmedju ostalog i clan OVOG foruma.Pozdrav za Farbacha  i sve mislece ljude

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

svaka cast na pravoj poseti u pravom trenutku. Ako se izbrise ovaj putopis, razmislicu da li cu i dalje podrzavati bjb zajednicu. Toliko od mene

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Slike su fantastične! Crnu Reku definitivno treba posetiti! Sad ću da pogledam postoji li istorija na netu negde...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3630 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja retko citam zutu stampu pa i nisam znao o cemu se radilo ovih dana. Procitao sam putopis, pa me to nateralo da malo prelistam i saznam sta je u pitanju. Stvarno bi bila velika steta da se obrise putopis. Cak bi valjalo da se jos negde objavi ne bi li pojedini nesto ukapirali. Marko svaka cast na nekih par recenica iz putopisa, da ne navodim sad citate

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja