Jump to content

Moto Zajednica

Ulja za kineske motore - Vazno

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

ne kapiram u cemu je razlika izmedju 10-40 i 20-50? koja varijanta je bolja za moj motor: 125cc, kroserica, polovna ;)

neki kazu da je leti bolje 20-50, a kad zahladni 10-40. preporucili su mi elf ulje..

 

drugo, kapiram da kilometraza pre zamene zavisi od samog motora. nemam service manual od mog motora, pa me zanima koliko ljudi sa slicnim motorciklima prelaze pre zamene?

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SV 650

Evo speed 125 je vazdusara. Ulje 20-50 je gusce, pa prilikom vecih temperatura, ne bude toliko retko kao 10-40. E sad, ima i ona druga strana price gde je isto ok leti koristiti 10-40 jer posto je ulje manje gustine, masina se brze ohladi nego kad je ulje 20-50.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

dakle, moze i jedno i drugo...

ne mogu da iskopam na netu "users manual" za moj motor (125cc), ali sam nasao za slican model od 200cc, i tamo pise:

 

1. Newly luboil has to be filtered (kako? cime?)

2. Choose the luboil according to temperature; SF15W/40 is recommended. The grades for other luboil must be above SE.

 

zatim sledi tabela koja izgleda ovako:

post-17451-0-34103800-1310634482_thumb.png

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova

misljenja sam da bilo koja originalna polusintetika zavrsava posao za ove kineske masine,druga sipa u svom princa mobil 10w40 sa oznakom diesel,eto kupio nekad za auto pa mu ostalo malo vise i nikakvih problema nema na oko 23 000km

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Mineralna ulja razvijana su uporedo sa razvojem motora i goriva. Kako su rasli napori kojima se izlazu motori (obrtaji, snaga, uslovi), tako su i ulja oplemenjivana da zadovolje nove potrebe.Nekada su postojala samo monogradna ulja, npr SAE 30, koje je odradivalo posao veci deo godine. Folksvageni Bube su radili, a motocikli su onda jos bili dvotaktni. Ali zimi, postajalo je pregusto, pa se koristilo SAE 20 ili SAE 15 za zimu. Razvoj hemije i tehnologije doprineo je uvodjenju multigradnih ulja, na primer 15 W 30 koje je bilo celogodisnje, i zimsko i letnje. Period zamene je produzen. Prosirenjem gradacije na 15 W 40 doslo se do tzv celogodisnjeg ulja u prosirenim temperaturnim uslovima i produzenog intervala zamene. Folksvagen Golfovi i Stojadini su carovali, a pojavili su se tamo neki Japanski cetvorotaktni motocikli. Vremenom su mogucnosti razvoja ulja iz derivata nafte dosla do maksimuma, a razvoj motora je isao jos napred. Novi i novi zahtevi proizvodjaca motora zadovoljeni su uvodjenjem novih i novih materija u uljnu masu. Kada udeo aditiva (dodataka) sintetickog (vestackog) porekla dostigne 30 procenata ili vise u uljnoj masi, onda se ta ulja smatraju polusintetickim. Polusinteticka ulja zadrzavaju osobine u jos sirem dijapazonu uslova nego najbolja mineralna ulja. Sada dolazimo do razdvajanja razvoja ulja na automobilska i motociklisticka. Ulje za usavrsenog Golfa koji vrti 6000 obrtaja prestalo je da bude dobro za novorazvijeni cetvorotaktni motocikl Suzuki koji vrti 13000 a hladi se uljem i vazduhom. Tu dolazimo do sire upotrebe sintetickih ulja, narocito za motocikle i sportske automobile. Udeo od 80 procenata pa i vise sintetickih (vestackih) materija u uljima, postignuto je zadrzavanje osobina ulja u do tada najsirim dijapazonima uslova. Sve je pocetkom devedesetih zakomplikovano uvodjenjem bezolovnih benzina, koji nagomilavaju toplotu u mnoge motorske budzake, a izostaje odredjena podmazujuca blagotvornost koju je nosio nekadasnji olovni benzin. Tu vise nemaju sta da traze mineralna ulja, podmazujuca svojstva se jednostavno brzo gube. Danasnje prisustvo mnogo ulja raznih standarda u prodaji je prosto zato sto postoji mnogo motora razlicitih generacija na drumovima, pa samim tim i toliko standarda ulja koja zbunjuju. Sta sipati u 4T Kineza? Svi ti Kineski motori su karburatorski, ne vrte previse, konstrukcije iz osamdesetih godina i najcesce su kopije Honde ili Suzukija iz tog doba. Pomisao o mineralnim uljima za njih je pogresna. Bezolovni benzini su ubitacni, bez milosti. Polusinteticka ulja su razvijena najvise zbog ubitacnih osobina bezolovnih benzina po motore. Prece je bilo izbaciti kancerogeno tetraetil olovo iz nasih pluca, da bismo duze ziveli. A nasi Kineski motori duze ce ziveti (najcesce) uz recept polusint 10 W 40. Svako pomeranje dijapazona prema guscem (20W50 ili vise) ili spustanje osobina na nize (mineralno) rezultuje vecom erozijim materijala iz nasih motora. Standardi API SERVICE SG, SH, SJ su najcesce najpovoljniji, u kombinaciji sa ACEA MA (motociklisticko, za povecane napore). Intervale zamene treba ispostovati one, koje propisuje PROIZVODJAC MOTORA, koji bolje zna kada ulje gubi svojstva (ima ili nema filter)! Narocito nas, vozace u Srbiji, treba da brine uzasan kvalitet benzina koji kupujemo, sto samo jos brze zakiseli sumporom i zagaravi nasa ulja. Posebno pitanje su rasprostranjeni falsifikati ulja u prodaji.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Kupio sam polovan motor pre par dana: Pulser2 (druga verzija) godiste 2010. Ima izmenjivi filter za ulje, i disk na zadnjoj kocnici. Vozio sam ga oko 200km do kuce i po gradu - sve je radilo kao sat, perfektno. A ond sam ga odneo na servis da mu zamenim ulje, filter, svecicu..

 

Kad je istoceno staro ulje, bilo ga je oko 800ml. Meni je to bilo sumnjivo jer u moj motor staje 1 litar ulja (ugravirano "1000ml" na dekli), a indikator je pokazivao da ga ima taman pre nego sto je istoceno. Imam utisak da nije sve izaslo. Sad ulja ima nesto vise nego sto treba (nakon sto je sipan litar novog).

 

 

No, to je sporedna stvar. Glavna stvar je sto je sipan Motul 10W40. Odmah nakon toga primetio sam dve stvari u voznji:

- Motor se vise greje (osecam vise toplote na desnoj nozi gde je cilindar).

- Prilikom menjanja brzina se cuje "kratko struganje" (kao neko "khrrk") u momentu kad otpustam kvacilo.

- Ovih pojava nije bilo pre zamene ulja.

 

1.

Ima li neko ideju sta bi to moglo da bude. Ja sumnjam na ulje, i imam utisak da bi ga trebalo pod hitno promeniti.

 

2.

Malo je bezveze da idem redom i kupujem sva moguca ulja dok ne nadjem neko koje valja. Ima li neko neki predlog?

 

 

---

 

edit: U motoru je bilo u lje Modrica 15W50 kad sam ga kupio - i sa njim je motor radio odlicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ne brini se nikad i ne moze da se istoci sve iz agregata. Meni pise 3.4L pa evo vec 4 zamene ulja i ne mogu nikad da istocim vise od 3L. Ta cifra koja ti pise je ako rasklopis agregat pa isipas svo ulje i sipas novo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Vise me brine to sto struze menjac i sto se greje motor. :(

 

Gledam service manual za Quiqy 200, i tamo pise da treba da se koriste ulja SE ili SD klase, i ovih oznaka: SAE15W40 (a za hladno vreme SAE10W-30). Tako nesto nema kod nas da se kupi (SE ili SD) - ili bar ja nisam video na netu...

 

 

Majstor koji je odrzavao motor pre nego sto sam ga kupio kaze da je sipano Modrica 15W50. Par dana dok sam vozio motor sa tim uljem nije bilo problema struganja kvacila i pregrevanja motora..

 

Da li ima nekog ovde ko vozi kineza 200cc (sprint/quingy i slicno) a da je zadovoljan nekim uljem koje je sipao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat
Gledam service manual za Quiqy 200, i tamo pise da treba da se koriste ulja SE ili SD klase, i ovih oznaka: SAE15W40 (a za hladno vreme SAE10W-30). Tako nesto nema kod nas da se kupi (SE ili SD) - ili bar ja nisam video na netu...

Не бери бригу: то ти је ознака квалитета - тако "лоша" уља тешко можеш да нађеш. Сва оригинална уља су данас далеко квалитетнија од захтеваног минумума.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Aha, dakle SE, SD i slicno - su oznake kvaliteta, a ne nekih "osobina" ulja.. Hvala.

 

Danas sam promenio i stavio Bardahl XTM 15W50 polusintetiku. Malo manje struze kvacilo u momentu kad ga otpustam (kad lamele hvataju).. Sta znam.. Ja bih voleo da se to nista ne cuje kad saltam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 124 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: jinlun 250v Challenger

za Challengera pise u prospektu da mu se sipa SAE 10W40 APi SG ili SC, da li je ok da mu sipam Motul 5100, i da li treba odmah da mu promenim ulju koje on vec ima u sebi na prvom servisu...?!

xvala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 124 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: jinlun 250v Challenger

za Challengera pise u prospektu da mu se sipa SAE 10W40 APi SG ili SC, da li je ok da mu sipam Motul 5100, i da li treba odmah da mu promenim ulju koje on vec ima u sebi na prvom servisu...?!

xvala...

 

motul 5100, definitivno za Challengera najbolje resenje...provereno kod majstor Bobana, doktora za kineske chopere...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

za Challengera pise u prospektu da mu se sipa SAE 10W40 APi SG ili SC, da li je ok da mu sipam Motul 5100, i da li treba odmah da mu promenim ulju koje on vec ima u sebi na prvom servisu...?!

xvala...

 

motul 5100, definitivno za Challengera najbolje resenje...provereno kod majstor Bobana, doktora za kineske chopere...

 

motul 5100 je snobovsko rijesenje jer motor ce da radi isto sa njim kao i sa najjevtinijim uljem koje je u zahtjevanom standardu, ali ako te veseli da sipas skupo ulje ti sipaj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 124 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: jinlun 250v Challenger

za Challengera pise u prospektu da mu se sipa SAE 10W40 APi SG ili SC, da li je ok da mu sipam Motul 5100, i da li treba odmah da mu promenim ulju koje on vec ima u sebi na prvom servisu...?!

xvala...

 

motul 5100, definitivno za Challengera najbolje resenje...provereno kod majstor Bobana, doktora za kineske chopere...

 

motul 5100 je snobovsko rijesenje jer motor ce da radi isto sa njim kao i sa najjevtinijim uljem koje je u zahtjevanom standardu, ali ako te veseli da sipas skupo ulje ti sipaj

 

tomerc da sipam 5100 10w40 ili 10w50, posto vidim da neki i njega sipaju u Challengera...koje si ti koristio???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: BGD - Zarkovo
  • Motocikl: HD Sportster 1200

Vozio sam Princa 125cc i probao Motul 5100 15w40 , MobilE 15w40 kad je leto i upeche zvezda motor mi se gasio i istopio sam cipele na dekle, onda sam sipao Optima Modricha 20w 60 i motor se preporodio. Nastavio sam sa t\im uljem i kad sam uzeo Kinroada 250cc i motor je jako lepo radio, sad vozim Keeway superlight i sipao sam neko ulje koje ima samo da se uzme na Molovim pumpama 20w50 i radi ok ali mislim da cju i u njega da sipam Optimu i da ne razmishljam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 124 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: jinlun 250v Challenger

za Challengera pise u prospektu da mu se sipa SAE 10W40 APi SG ili SC, da li je ok da mu sipam Motul 5100, i da li treba odmah da mu promenim ulju koje on vec ima u sebi na prvom servisu...?!

xvala...

 

motul 5100, definitivno za Challengera najbolje resenje...provereno kod majstor Bobana, doktora za kineske chopere...

 

motul 5100 je snobovsko rijesenje jer motor ce da radi isto sa njim kao i sa najjevtinijim uljem koje je u zahtjevanom standardu, ali ako te veseli da sipas skupo ulje ti sipaj

 

veseli me da sipam jedno od najboljih nulja za motore na planeti...motul ili ipone, msm za tu vrstu motora, moje mi vozimo, tako da - DA, uz konsultacije sa dosta mehanicara i ljudi koji voze kineze...motul 5100, ili kako vec zahteva nomenklatura agregata, je IDEALNO RESENJE I PREPORUCUJEM GA SVIMA KOJI VOZE KINEZE, ili IPONE...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1083 postova
  • Lokacija: Beograd - Vinca
  • Motocikl: sprint explorer, Malaguti Madison S250, Suzuki Burgman 400

Dobio sam MOTUL-ovo ulje 10 - 40 7100 sintetika 100%, dal ja to da stavljam u Sprinta ili ne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Нови Сад Србија
  • Motocikl: Gazela

Dobio sam MOTUL-ovo ulje 10 - 40 7100 sintetika 100%, dal ja to da stavljam u Sprinta ili ne

 

 

Ако можеш замени га за полусинтетику...

 

 

Ал` има и она ``И сирће је слатко кад је џабе``

Неће да му шкоди само добро оцеди старо уље из машине (мало га нагнеш на страну или мало више:zvizduk:)

 

ја тренутно користим Мотул 5100 15 - 50 и добро се показало (тише ради машина)...

 

Поздрав:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1083 postova
  • Lokacija: Beograd - Vinca
  • Motocikl: sprint explorer, Malaguti Madison S250, Suzuki Burgman 400

Ma ja sam koristio 10w 40 5100, po mom misljenju masina se dosta glasno cula mada ne znam, mozda sam se istripovao pa mi drugar dade 7100 cistu sintetiku, znaci ako mu sipam nece da skodi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja