Jump to content

Moto Zajednica

Ulja za kineske motore - Vazno

Recommended Posts

  • šta bi ovo bilo, 303 postova
  • Lokacija: Borca(skoro pa Bgd)
  • Motocikl: regal raptor

e pa to je to i ja bi menjao na 5-6000 nego me naplašili mangupi...

sve neka besna ulja a menjaju se na 1000km

kako je počelo menjam ulje na 3-4 dana...

još malo pa svako jutro kad ustanem menjam ulje i mažem lanac pa tek onda vožnja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

uh dobro me podseti na mazanje lanca, nisam ga prskao ima skoro nedelju dana!

 

Pitanje za iskusnije!

Kad sam menjao ulje, ja mislim da mi je sad cetvrti put, ispadose i neki metalni parcici! Dali to ispada svaki put ili samo u pocetku?

 

Na koliko km bi trebalo da se menja mineralno a koliko sintetika, nevezano za motore?

npr uzeo sam sintetiku, odnosno polusintetiku jer se menja na 7-10.000km i vise, a mineralno bi morao na 5.000.... cisto kao primer,pa me interesuju stvarne vrednosti! Na uljima za auto pise na koliko se menja a na ovima za motore nisam video

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Za Princa mislim da je optimum 4000, eventualno 5000 ako se vozi lagano, i van grada. Na mineralno ne vozim, bar dok ne pocne da trosi polusintetiku ali je interval verovatno malo manji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • šta bi ovo bilo, 303 postova
  • Lokacija: Borca(skoro pa Bgd)
  • Motocikl: regal raptor

uh dobro me podseti na mazanje lanca, nisam ga prskao ima skoro nedelju dana!

 

Pitanje za iskusnije!

Kad sam menjao ulje, ja mislim da mi je sad cetvrti put, ispadose i neki metalni parcici! Dali to ispada svaki put ili samo u pocetku?

 

Na koliko km bi trebalo da se menja mineralno a koliko sintetika, nevezano za motore?

npr uzeo sam sintetiku, odnosno polusintetiku jer se menja na 7-10.000km i vise, a mineralno bi morao na 5.000.... cisto kao primer,pa me interesuju stvarne vrednosti! Na uljima za auto pise na koliko se menja a na ovima za motore nisam video

ma da nemoj da brineš,zbog izuzetne završne obrade prvih par menjanja ulja puni su opiljaka,puni-puni,kad sve legne kako treba pun gas i uživaj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

@Sinisa7

 

Mozda je OK, a mozda i nije. Preporuka je svakako sraf sa magnetom, ako vec ne postoji fabricki (zavisi od serije) jer motor nema filter ulja.

 

@Pavel

 

Za Kinroad 150 nije strana pojava, ali na princu to i nije u velikoj meri.

 

Naravno, pitanje je i sta ko podrazumeva pod mnogo. :D

 

P.S. Ako se opiljci lepe na magnet, najverovatnije je od zubcanika menjaca sto je normalna pojava na svakoj zameni. Mnogo tu ima mesa da bi tek tako potrosili. Mozda ako agregat natera milion. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Nis

S obzirom da zivimo tu gde zivimo i da vozimo motore takve kave vozimo i takvom kubikazom kakva je..... ako nije problem da stavite cenu ulja koje sipate, jer ako se menja kako preporucuju na 1000-1500km, sto mi je nelogicno za bilo koje kvalitetnije ulje, cena predstavlja bitan faktor, naravno u odnosu sa utiscima o kvaliteu ulja, ponasanju motora.....

Cuo sam pricu da je lik presao preko 8.000km sa onim prvim uljem, pa dosao da se zali da mu motor nesto slabo vuce! ???

 

ja koristim Valvoline 4T Motorcycle Oil Full Syntethic 10W40 a cena je oko 800 din po litru.

 

sa prvim uljem vozio sam 150 km pa sam u Nisautu na prvom servisu menjao ulje (za neprezaljenih 1000 din).

ono sto ja znam o ulju za nase motore je sledece:

 

1. u toku razrade masine koristio sam mineralno ulje

2. posle razrade ubacio sam full sintetiku (na oko 1700 km) i do sad sam preso 7500 km bez problema

3. prednost sintetike ti je sto se bolje ponasa prilikom hladnog starta i kod rada u rezimu velikih broja obrtaja

4. prednost sintetike je i sto bolje odvodi toplotu (mineralno ulje se sastoji iz mesavine ugljovodonika dugih i kratkih struktura - duge strukture se vise zadrzavaju uz zidove kanala i mehanizama gde ulje protice a kraci prolaze sredinom pa je izmena toplote losija nego kod sintetike gde su svi molekuli isti).

5. sintetika ima manu da losije rastvara produkte sagorevanja olovnog benzina sto znaci da bi dobra kombinacija bila sintetika-bezolovni ( kao kod mene) ili mineralno-super.

6. sintetika za automobilske motore blage veze nema sa sintetikom za motocikle jer je sintetika za motocikle uradjena namenski po  API SF/SG/SJ

i JASO MA specifikaciji (sto srpski znaci ima aditive da nebi dolazilo do proklizavanja mokrog kvacila)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Nis

u vezi one price stare masine - nova ulja - stara ulja - nove masine mozda ce vam biti zanimljivo ovo:

 

full sinteticka ulja izmislili su i razvili nemci u periodu 1930-1940. u drugom svetskom ratu koriscena su za avionske motore da bi se poboljsao hladni start i izbeglo nagomilavanje naslaga na uljanim hladnjacima. ova ulja pocinju da se siroko koriste za automobile i motocikle od 1972 god.

 

inace polusintetika je mesavina mineralnog ulja i sintetickog pri cemu udeo sintetike ne prelazi 30%.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 736 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F

Znam coveka koji vozi Hondu transalp i sipa motul 5100 i menja na 5000km, u moj motor su u servisu sipali to ulje kad je kupljen i ja sam nastavio samo me strah da ga menjam na 5K

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ako te je strah onda menjaj na 3000-4000. U moj motor staje 1.8L i menjam na oko 4500.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • šta bi ovo bilo, 303 postova
  • Lokacija: Borca(skoro pa Bgd)
  • Motocikl: regal raptor

evo šta ja primetih:

probao i full sintetiku i ovu pola pola,

zaključak sledeći:

sintetika-nemam pojima,sipali u servisu u pazovi ili gde su već

motor radi nekako slobodnije,kod hladmog starta lepše radi,malo bučmiji jeste ali postize veći broj obrtaja,veća max brzina,prilično se čuje kod promene brzina,desilo mi se par puta i da malo prokliza

polusintetika-motul 5100 15-50

kod hladnog starta mu treba više da počne da lepo radi,imam osećaj kao da mu je teško sa ovim uljem,manji broj obrtaja postize,manja max brzina,i posle 2000 nije pocrnelo,

što se menjača tiče,radi kao sat...

eto ako neko izvuče neki pametan zaključak to je to,

ja ću sad da sipam bardahl sintetiku,opšte nahvaljenu,samo još da skapiram koju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Pavel, koliko si siguran da su u Novoj Pazovi sipali Full Sintetiku jer je i sami ne preporucuju ?

 

@ AliBaba

 

Parallel Twin agregati su konstruisani od strane Honde izmedju 1974 i 1976 i nesto ne verujem da je sintetika tad bila u planu da ide u njih.

Sintetika po vecini preporuka proizvodjaca ulja ima puno prednosti, a nema ni jednu manu, ali proizvodjaci motocikala cesto izricito zabranjuju koriscenje full sintetike.  Takodje, razliciti proizvodjaci ulja imaju razlicite teorije pa ni tu nije stvar potpuno cista.

 

Inace, posto ovi agregati nemaju filter ulja, i vazduhom su hladjeni pa mogu da doguraju do visokih temperatura, mislim da je bolja varijanta nesto cesce menjati jeftinije ulje, nego rastezati previse servisni interval. (naravno ne mislim bas ni na mizernih 1000-1500km koliko cesto domaci servisi preporucuju)

 

P.S. Da li si siguran da je u pitanju 100% sinteticko ulje? Gotovo po pravilu 10w40 je polusintetika, a proizvodjaci vole da napisu Synthetic - nesto, valjda zbog bolje prodaje, pa ulje deluje kao sintetika na prvi pogled iako je polusintetika u pitanju, a ni na Valvonline sajtu nisam uspeo da nadjem podatak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Nis

E ovo je tacno sto si napisao. Proizvodjaci vole da ulja koja sadrze vise od 30% sintetike zovu sintetikom a ona koja sadrze do 30% zovu semi-syntetic. Sad se i ja zamislio. idem kasnije do podruma bas da vidim sta pise jos na kutiji. Secam se samo da sam video dve vrste ulja za motocikle 10w40 i 20w50. Price proizvodjaca ne uzimam preterano ozbiljno. Svako svog konja hvali i kad procitas sta su napisali dodje ti da i sam popijes jedno 2 dl :)))) .

Uz motor sam dobio 3 uputstva. 2 na engleskom ( instalacija i o motoru) i jedno na srpskom - uputstvo za SKUTER u kome se udaraju pecati od servisa (valjda da deluje uverljivije) i u kome gromko pise da u motor staje 1 litar ulja !!! ja sipao 1 litar i sve propade unutra a na meracu nivoa ni traga. Ja trk po drugu kanticu i kad sam i iz nje dolio ostalo je 200 ml. Znaci tacno staje 1,8 litra. Na prvom servisu kod ovlascene firme Nisauto menjali su ulje (pukli me ukupno 2000 (1000 za ulje i 1000 za dobar dan) a kad sam reko da zategnu levu papucu "majstor" je zatego samo 1 sraf i bogme drzao je lepo citavih 200 m ali se opet razlabavio. Kuci sam sam pregledao i naso i drugi sraf zatego oba i sve ok. Naravno odma sam precrtao taj servis i na drugi nisam ni iso tamo niti ikad vise nameravam (zamisli da tek nesto oko masine cackaju ili nedo bog oko karba a ako znaju da uzube masinu vodim ceo forum na pivo.

Vise poverenja imam kad ovde ljudi napisu ko je sta uradio ili pokusao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SV 650

Ja sam uzeo Bel Ray 20w-50 i na kutiji pise Synthetic blend, ali vodi se kao polu sinteticko. I kod mene pise da staje 1l, ali kad sam usuo 1l, tek je doslo do minimuma pa je bilo potrebno jos dolivanje od oko 300 ml.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 736 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F

Mislim da je za leto bolje malko gusce ulje sipati, jel ioma neko iskustvo sa motulom 15-40 ili nekim slicnim, dal bi smetala motoru promena gustine ili proizvodjaca?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sam odustao od Motula 10w40, skuter expert, trošio ga motor i prešao na drugo, Q8, 15w50, punije zvuči.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Bački Breg

imam 4t falcon super i ima 18000 km a nema sta nisam sipao i sea30 i10-40,15-40 itd i sljaka i dalje i mislim da je apsurd za kineske motore kupovati skupa ulja jel stavite to na papir pa pomnozite sa kilometrazom i et ti za te pare generalka,moj izbor je jeftinije,ali svako ima pravo na svoje misljenje,a moje je misljene ciste ekonomske prirode jel u suprotnom nebih kupio princa nego harlija i nebih uzeo falcona 4t nego apriliju ili pežo......

u svakom slučaju 18000 nije malo sa jeftinim uljima...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 736 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F

Pricao sam sa vise ljudi o ovoj temi i zakljucak je da je u kineza pogotovo sa vazdusnim hladjenjem najbolje sipati mineralno i to neko malo gusce tipa 20-50 jer se on vise greje a slucajno sam juce video da je u metro-u na akciji lital Valvoline ulja gustine 10-40 i 20-50 oko 350 din

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Realno je najbolja polusintetika. Govorim iz mog licnog iskustva. Mineralno moze samo kada pocne da trosi polusintetiku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Nis

Pricao sam sa vise ljudi o ovoj temi i zakljucak je da je u kineza pogotovo sa vazdusnim hladjenjem najbolje sipati mineralno i to neko malo gusce tipa 20-50 jer se on vise greje a slucajno sam juce video da je u metro-u na akciji lital Valvoline ulja gustine 10-40 i 20-50 oko 350 din

 

cuo sam od jednog druga isto ovo pa se mislim da ubacim ovo 20-50. cime se ispere masina kad prelazite sa sintetike na mineralno?

ispada da je svako ulje ovih kategorija dobro pod uslovom da je originalno. motore nam unistavaju fals ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Mineralna ulja su obicno namenjena za starije ishabane masine. Njkegova struktura je takva da je gusce i da tako smanjuje potrosnju kod vec dotrajalih masina ali kod novih masina gde su zazori mali ne moze dobro da podmazuje, masina se greje, slabije ide, i brzije se trosi i prilagodjava mineralnom ulju tj trosi se na silu. Imao sam dva skutera sa identicnim agregatom. u jedan samo mineralno u drugi samo polusintetika i jednom sintetika jer nije bilo u radnji polusintetickog (ne preporucujem za kineske masine). Skuter koji je vozen sa polusintetikom i posle 17000 ne pokazuje skoro nikakve znakove istrosenosti. Ovaj drugi se u pocetku toliko grejao da na ravnom nije mogao ni 40 da ide. Naj bolje je isao pre nego sto je produvao, skoro 90 po njegovom satu u idealnim uslovima ali tada je vec poceo da trosi ulje, povecao potrosnju goriva a presao daleko manje od ovog drugog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBRF4i, KLX650, TT600S

Pre nedelju-dve sam menjao ulje u motoru, presao je oko 13000 km, sipao sam Motul 3000 (20W50 mineral). Kostao me 600din po litru.

 

Razlika:

Zvuku motora je definitivno drugaciji, samo ne znam da li je to dobro ili ne...

U odnosu na predhodno ulje (nemam pojma koje je bilo) osecam kao da se "gusi" na vecem broju obrtaja mada ga ne teram cesto u "crveno", ali opet lepo ide, bolje nego pre.

Motor nije toliko bucan.

Kada ga palim ujutru, brze se zagreje, ne moram da ga drzim na gasu kad sam na semaforu da se ne bi ugasio, itd...

 

Proslo je tek oko 200 km od promene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Mineralna ulja su obicno namenjena za starije ishabane masine. Njkegova struktura je takva da je gusce i da tako smanjuje potrosnju kod vec dotrajalih masina ali kod novih masina gde su zazori mali ne moze dobro da podmazuje, masina se greje, slabije ide, i brzije se trosi i prilagodjava mineralnom ulju tj trosi se na silu. Imao sam dva skutera sa identicnim agregatom. u jedan samo mineralno u drugi samo polusintetika i jednom sintetika jer nije bilo u radnji polusintetickog (ne preporucujem za kineske masine). Skuter koji je vozen sa polusintetikom i posle 17000 ne pokazuje skoro nikakve znakove istrosenosti. Ovaj drugi se u pocetku toliko grejao da na ravnom nije mogao ni 40 da ide. Naj bolje je isao pre nego sto je produvao, skoro 90 po njegovom satu u idealnim uslovima ali tada je vec poceo da trosi ulje, povecao potrosnju goriva a presao daleko manje od ovog drugog.

 

ja mislim da ovo boldovano nema veze sa vezom. Gustina je ono 10w40 ili 20w50 a to dal je minerale ili sintetika nema veze?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Sam sastav ulja je drugaciji, veruj mi. Jedan moj prijatelj radi u Mercedes servisu u Nishu. Kaze da se u pocetku prvo stavlja sintetika pa kad pocne da je trosi onda se predje na polusintetiku i potrosnja ulja prestane. Posle odredjenog broja km kad pocne i polusintetiku da trosi vise od propisane granice onda se prelazi na mineralno tj longlife.

A i pogledajte sta pise u uputstvu za longlife mineralna ulja. "Nikako ne koristiti za automobile koji su presi manje od 50 000". Mozda je gustina ista ali struktura je drugacija i lakse se probija sintetika kroz te male zazore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Mineralna ulja su obicno namenjena za starije ishabane masine. Njkegova struktura je takva da je gusce i da tako smanjuje potrosnju kod vec dotrajalih masina ali kod novih masina gde su zazori mali ne moze dobro da podmazuje, masina se greje, slabije ide, i brzije se trosi i prilagodjava mineralnom ulju tj trosi se na silu. Imao sam dva skutera sa identicnim agregatom. u jedan samo mineralno u drugi samo polusintetika i jednom sintetika jer nije bilo u radnji polusintetickog (ne preporucujem za kineske masine). Skuter koji je vozen sa polusintetikom i posle 17000 ne pokazuje skoro nikakve znakove istrosenosti. Ovaj drugi se u pocetku toliko grejao da na ravnom nije mogao ni 40 da ide. Naj bolje je isao pre nego sto je produvao, skoro 90 po njegovom satu u idealnim uslovima ali tada je vec poceo da trosi ulje, povecao potrosnju goriva a presao daleko manje od ovog drugog.

 

ja mislim da ovo boldovano nema veze sa vezom. Gustina je ono 10w40 ili 20w50 a to dal je minerale ili sintetika nema veze?

 

Ni meni nema puno smisla, obzirom da je covek u par postova iznad presao 18 000 na svakakvu krdzu bez problema. :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja