Jump to content

Moto Zajednica

Ulja za kineske motore - Vazno

Recommended Posts

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Agregat je malo da kazemo savremeniji od agregata u kruzerima i mnogo je robusniji menjac/kvacilo, pa mu se ne gadi ni kvalitetnije ulje koliko sam ukapirao, mada mislim da mu ne bi bilo nista ni da sipas mineralnu modricu jer nije bas ni toliko napredniji.

 

Ja sam sipao motul 5100, zato sto je to bilo u njemu ranije, a nisam imao posebnih ideja. Razmisljam o Bardahl-u polusintetickom u verizji sa onim karbonskim, ili kakvim vec molekulima, pa da vidimo sta ce da bude.

 

U svakom slucaju, osim motula koji je sipan ranije, nisam probao nista drugo da bih uocio neku razliku, mada bih ga promenio da budem siguran, zbog "cudnih" pojava sa motul uljem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

Onda je izbor pao na ovo:

 

XTC_C60_20W50_m.png

 

Po svemu sto sam do sada procitao trebalo bi da ide 20W-50 ulje...

Jedino sto je ovo sinteticko, a vidim da svi kukaju i da se uglavnom opredeljuju za mineralna ulja...

U principu hebe mi se ali ne bih da pogresim i sipam nesto sto ne treba...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

 

... Scooter expert je polusintetika, sa dodatkom specijalnih aditiva za smanjenje trosenja motora kada je hladan jer se skuter vozi naj vise u gradu, kreni stani...

Jesi li nekad video specijalno ulje za male gradske automobile?

 

Ovde sam nasao nelogicnost. Normalno je da postoji ulje za skutere kao male gradske motorice zato sto se stalno voze pun gas (preko 5000 obrtaja)

 

A mali gradski automobili se bas voze na malim obrtajima jel zbog malih kubikaza mogu 50 da idu 4 brzinom (kao moj autic)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Ali vidi npr. imas auto od 2400ccm, koji je sposoban da ide 120 na 2000 obrtaja, i imas auto od 1100ccm koji ide 120 sa 4500 obrtaja, a ulje je isto za oba, i interval od 15 000km recimo, ali ako uzmemo skracene intervale za nasu drzavu, jer je po zapadu interval od 30 000km uglavnom. Audi, i ne znam koji jos proizvodjaci preporucuju zamenu na 45 000km jer smatraju da je kvalitet ulja znatno uznapredovao.

 

Na skuteru bi trebalo menjatu svakih  1 000km od 10e po litri. Na skuteru ispada da je ulje u najboljem slucaju dvostruko skuplje (ili bolje ako gledamo po ceni), i traje 15 puta manje. A ispada da sa uljem koje preporucuje audi recimo, skuter prelazi 45 puta manju kilometrazu. Svestan sam da razlike izmedju skutera i automobila postoje, ali mislim da je tolika razlika malo nemoguca. Da jeste, verovatno bi automobili zaribali do 30 000km, a eto uspesno prelaze po nekoliko stotina hiljada.

 

Ja na svom skuteru menjam ulje na 2 - 25000km u auto - varijanti oko 5e za l, a do sad sam na taj nacin ustedeo skoro za generalnu, sve i kad bi  ga time ubio. Naravno, ulje posle zamene ne izgleda uopste lose, nije previse prljavo niti razvodnjeno (bar koliko je moguce proceniti), i ne trosi ga ni malo.

 

Naravno, svako treba da se ponasa onako kako on smatra da je najpametnije, ja samo prenosim svoje misljenje da proizvodjaci malo iskoriscavaju nasu sentimentalnost prema dvotockasima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Smatram da je ulje za skutere skuplje samo zato sto se pravi u manjim serijama i ne verujem da je zbog bilo cega drugog.... Pa sigurno nije bolje d Castrola za kola. E sad mozda oni stvarno stavljaju "tamo neke" aditive koji poboljsavaju da se ulje odrzi na tih 5000-8000 hiljada obrtaja....

 

U pravu siti ne kazem da nisi, samo mi je logicno da se menja cesce ulje u skuteru jel se stvarno non stop vrti u visokim obrtajima tj stalno je blizi svojoj blokadi nego leru (da se tako izrazim) a kola to skoro nikad nisu pa cak ni na autoputu. A i oni koji voze 1100 ne gaze ga bas stalno 120 obicno ih preticem sa 120 a oni cepaju oko 100  ;)

 

Ni ja nisam opterecen uljima pogotovu za ove nase stare batare. U Fiata sipam 10w40 15w40 15w50 10w50 samo da je tu negde :D Sipam uglavnom ulja sa pumpi OMV, MOL , EKO, ELP ili tako nesto.... Nikad nista nije zafalilo cak nam se jednom pokvario elektro merac ulja i vozili smo auto sa 900 grama ulja a staje preko 3 litra! (Fiat Argenta 2000ccm) Samo se malo grejao vise po gradu a na autoputu se nije primecivalo! Vozili smo tako skoro mesec dana!  :D I dalje ide i radi lepo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

uzeo sam za princa 125cc motul 20w50, ima li neko iskustva i moze li malo poredjenje u odnosu na preporuceno mobil 10w40 koje je 70 dinara jeftinije po litru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

uzeo sam za princa 125cc motul 20w50, ima li neko iskustva i moze li malo poredjenje u odnosu na preporuceno mobil 10w40 koje je 70 dinara jeftinije po litru?

Kada sam ja u Princa sipao Motul, zamenio sam ga posle 1000km, bas mi se lose pokazalo (bilo je 100% orginal) i onda sam sipao mobil i sve ok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

ulje ko ulje , samo je pitanje kako se ponasha ovo za kola na lamelu ... nishta drugo , mashina ce da tera i na jedno i na drugo mozda chak i bolje na ovo za kola ali lamela nisam siguran ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

uzeo sam za princa 125cc motul 20w50, ima li neko iskustva i moze li malo poredjenje u odnosu na preporuceno mobil 10w40 koje je 70 dinara jeftinije po litru?

Kada sam ja u Princa sipao Motul, zamenio sam ga posle 1000km, bas mi se lose pokazalo (bilo je 100% orginal) i onda sam sipao mobil i sve ok.

Koji si Motul sipao 20w50 ili neki drugi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

sad cu bas da otvorim da vidim dal je masno ulje, hahaha i koje je boje

 

:D :D :D :D :D;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • šta bi ovo bilo, 303 postova
  • Lokacija: Borca(skoro pa Bgd)
  • Motocikl: regal raptor

iščitah ovu temu uzduž i popreko i sad šta sipati???

prošli put sipao motul5100 i nisam nešto oduševljen...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ja se razmisljam da pri sledecoj zameni sipam Bel Ray polusintetiku 20w-50. Za sad sam sipao motul 5100 i solidno se je pokazalo kod mene mada posle ovoliko pluvanja Motula ipak cu da probam nesto drugo a i cena je prihvatljivija. 2600 za 4L sto je 650 dinara za litar naspram hiljadarke za Motul. Taman cu imati ulja za dve zamene i jos malo da ostane za svaki slucaj tj za 8000-9000. Napunio sam podrum Motul flasama i ne mogu da kazem da nisam zadovoljan ali dok ne probam nesto drugo ne mogu da vidim da li ima nesto bolje za manje para. Isto sam se iznervirao i kad sam video svojim ocima da prodavac menja Ngk svecice  za neoriginal uz novcanu nadoknadu. Inace ta radnja uzim direktno od massa tako da se bar nadam da sam do sada sipao original  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

cuo sam da ima neko castrol i da je odlicno ali ne znam cenu

ja sam sad stavio motul 20w50 i ok je, cini mi se da je menjac za nijansu precizniji, a ovako ne primecujem neki razliku u odnosu na mobile koje je bilo.

Devojka koja je sipala to castrol 15w 40ili50 ali mislim da je 50  kaze da ne moze da prepozna motor i da su sve mane time otklonjene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SV 650

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=55987.0

 

Imate u ovoj temi PUNO rasprava i saveta ali na vama je da odlucite. Ja cu sipati uskoro Bel Ray 20-50, pa cu videti. Dosad sam imao Motul jer sam bio pod garancijom, ali sad sam je batalio pa cu sam da sipam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: novi bgd i zvezdara,united blok 70 kineska četvrt
  • Motocikl: TDM 3vd

Ja sipao bardahl xtc 15w50 polusintetik,i bukvalno je drugi motor, pre  toga bilo auto ulje u njemu.

Neuporediva je razlika u menječu pre svega i motor radi nekako ugladjenije veliki plus za ovo ulje  :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ima navedono višlje tema o falš uljima. Zbog potrošnje i ukazivanja na mogućnost falsifikata ja sam se odlučio na Q8, polusintetika 15 w 50, 590 Din. Ulje je originalno, sponzori su mom drugaru, nekadašnjem auto šampionu Jovici Milovanoviću odnosno njegovim sinovima Mirku Nemanji. Oni u motorcikle sipaju Q8 moto ulje.Imaju i mineralno 10w40. I sigurno je original Bel Ray. Pošto je u pitanju skuter bez lamela, dodao sam malo LM grafita, molibdendisulfata. Auto ulja imaju njega u maloj količini i zato može kvačilo proklizati ili tvrdo šaltati al to nije zbog kvaliteta ulja u odnosu na sam agregat. Aprilia Pegaz ne pravi razliku i auto ulje ne utiče na šaltanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Znam, ili sam cuo za mnoge koji sipaju auto ulja. Puno se polemisalo po forumu o ovoj pojavi, a misljenja su podeljena.

 

Moj neki utisak je da na motorima do oko 50-60ks nema razlika. Kad pocne da proklizava lamela sta god sipao  resenje je u zameni i izgleda nema razlike da li je moto ili auto, mada moto ulje svakako snizava rizik da bi mu nesto zasmetalo.

 

Na jacim agregatima izgleda da ima smisla sipati moto ulja.

 

To je bar moj neki generalni zakljucak citajuci teme o iskustvima, misljenja jesu podeljena, ali sam pronasao logiku u vidu ovog sto sam napisao.

 

Opet, ne mora ni to da bezuslovno znaci da na nekim slabijim modelima nece biti problema sa auto uljem, kao i na jacim da hoce jer je ipak svaki agregat donekle unikatan, a posebno ako uzmemo u obzir onaj koji je konstruisan osamdesetih, i onaj iz 2000-te.

 

 

Za sledecu zamenu, licno planiram da isprobam Bardahl, jer na agregatu mog motora (QM 200) ( a logikom podudaranja komponenata, isto slucaj bi bio i sa 125ccm verzijom i Suzukijima DR125, DR200 i DR350) postoji vidno bolje ponasanje u odnosu na Motul 5100 koji je preporucen i koga sipaju u ovlascenim servisima.

 

Ja licno nisam preterano zadovoljan, deluje da se preterano rastopii na visim temperaturama, iako sasvim lepo funkcionisu menjac i kvacilo, oseti se degradacija njihovih performansi. Doduse, menjac je fenomenalan, pa i u najgorem raspolozenju radi bolje od menjaca na mnogim drugim motorima, tako da je donekle i cepidlacenje, ali ako moze i bolje - zasto da ne. Lakse menjanje znaci i manji otpor na zubcanicima, a samim tim i svemu ostalom unutar agregata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SV 650

Ja sam danas sipao Bel Ray polusintetiku 20w-50 ali nisam presao vise od 2 km, samo sam isprobao i zasad nisam primetio neku razliku... isto salta ko kad se sipa novo ulje (dosad sipan motul). Kad predjem neku ozbiljniju kilometrazu, reci cu da li sam osetio neke promene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Sijarinska Banja - Niš

Ja sam u Princa sipao ELF PRESTIGRADE TS 15W40 (mineralno motorno ulje za benzinske i dizel motore putničkih vozila), motor radi kao sat, nema nikakvih problema sa menjačem i kvačilom posle predjenih 1000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

S obzirom da zivimo tu gde zivimo i da vozimo motore takve kave vozimo i takvom kubikazom kakva je..... ako nije problem da stavite cenu ulja koje sipate, jer ako se menja kako preporucuju na 1000-1500km, sto mi je nelogicno za bilo koje kvalitetnije ulje, cena predstavlja bitan faktor, naravno u odnosu sa utiscima o kvaliteu ulja, ponasanju motora.....

Cuo sam pricu da je lik presao preko 8.000km sa onim prvim uljem, pa dosao da se zali da mu motor nesto slabo vuce! ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja