Jump to content

Moto Zajednica

Ulja za kineske motore - Vazno

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Jel uopste moze da se sipa previse ulja (mislim ako nigde nista ne preliva), tj dal moze to da ima neke negativne posledice??

Naravno da moze, semerinzi, pumpa za ulje (gde je ima), mozda je i gore nego kada ga ima malo.

Super je ova tema, a ja je kasno video, ali pocela je od saveta ne stavljajte nova ulja u kineze da bi se zavrsila sa tim da svi stavljaju motul 5100 ???

Mislim da kinezima prijaju novija ulja isto kao i bilo kom drugom motoru, a uostalom to pise i u uputstvima, aditivi ne mogu da pokvare kvacilo, a ne moze ni da se pokvari ako ga nema, puno sam citao o tome po stranim forumima. Sto se tice motul 5100, ima jos neka tema da je na nekom nekineskom novijem motoru pravio problem, ja bih to ulje izbegavao kako god znam. Ne kazem da je motul lose ulje, nego se plasim da je los uvoznik za srbiju. U servisima ulje koje imaju u buradima je verovatno pravi motul, ali da mogu da biram i tamo bih doneo svoj castrol ili elf (kao jeftiniju varijantu) za motore i mislim da ne bi bilo problema.

Ostaje i pitanje mesanja fabrickog ulja sa fensi sintetickim uljima,mozda to napravi problem na kvacilu, kada menjate ulje, ulje koje je izvadjeno pomesajte u nekoj staklenoj posudi (epruveta, casica za rakiju) sa novim uljem i vidite kako se mesaju, ako se posle mesanja ne napravi gornji i donji sloj, nema zgusnutih delova, verovatno je sve ok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Evo da se ja javim. U utorak sam uzeo jos jedan litar motula i dosipao. Ono sto sam primetio u odnosu na staro ulje (ne znam koje je bilo) je da motor malo bolje i mirnije radi na ler gasu i menjac je malo meksi. Do juce sam napravio samo 150km sa novim uljem tako da cemo tek videti kako ce se pokazati na ovoj masini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Promenio ulje, sipao Mobil 10w-40 polu sintetiku i stalo 1,8L. Radi dobro! :D toliko od mene

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 587 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Liberty 125 Special Edition

Cekaj bre sad, u mom manualu pise da ide 0.9l ulja, ja sam toliko i sipao, i relativno je blizu maximuma. Presao sam ne znam koliko km, i motor nema nikakvih problema, niti se greje niti bilo sta, a 150ccm. Kako sa u princa ide 1.4l, a on ima 125ccm?

Ispravka: U servisu su mi na samom pocetku, kad sam uzimao motor, rekli da ide 0.9l ulja, u manualu mislim da to pise ali nisam siguran.

 

U XT150 - čekićaru ide 1L a u 125-icu (twin) staje više ulja - sasvim logično i ne treba da porediš ove 2 mašine jer nemaju mnogo zajedničkog  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Architect, 339 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet S

Cekaj bre sad, u mom manualu pise da ide 0.9l ulja, ja sam toliko i sipao, i relativno je blizu maximuma. Presao sam ne znam koliko km, i motor nema nikakvih problema, niti se greje niti bilo sta, a 150ccm. Kako sa u princa ide 1.4l, a on ima 125ccm?

Ispravka: U servisu su mi na samom pocetku, kad sam uzimao motor, rekli da ide 0.9l ulja, u manualu mislim da to pise ali nisam siguran.

 

U XT150 - čekićaru ide 1L a u 125-icu (twin) staje više ulja - sasvim logično i ne treba da porediš ove 2 mašine jer nemaju mnogo zajedničkog  ;)

 

xexexe cekicara...Hvala ti! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 587 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Liberty 125 Special Edition

xexexe cekicara...Hvala ti! :)

 

Heh, nema na čega i II X  :D 1 cilindar je čudilica, a volem ga sa otvorenim cevkama kad zarokće i pripuca ki nerast, al' jbg šteta šro nema verzija sa makar 400-500 ccm. Kad su već kopirali Hondin motor mogli su da "skinu" i verziju od XL500-e to bi bio pravi sledge hammer iliti Ilija gromovnik!!!  ;D Viš' viš', nije mi loša ideja mora da naložim drugara Zippa da njegovog JinLuna 150-icu apgrejdujemo pa da bude "bež'te noge-posra vas guzica"  ;D :D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Hteo sam da proverim koliko staje ulja u Princu pa sam pozvao par servisa. Odgovore koje sam dobio varirali su od 0.7 do 10 litra  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 547 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: BMW F650 GS

Hteo sam da proverim koliko staje ulja u Princu pa sam pozvao par servisa. Odgovore koje sam dobio varirali su od 0.7 do 10 litra  :)

 

Verovatno si pricao sa ovima iz kancelarije i oni ti rekli prema manualu,bolje trazis servisera da ti da.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Trazio sam bas servis ali posto nisam mogao da dobijem glavni servis u Novom Sadu zvao sam redom sa liste servisa :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Za mog 200cc kieza fabrika kaze: 15w40 na 800-1000km, u pitanju je kopija honde 200cc iz 80ih...

Sipam mu mineralno koje god dohvatim te gradacije, ali da nije vise od 200 kinti, i kad ga promenim na 1000km ulje izgleda kao da nije ni korisceno, a potrosnje nema. Interesantno je da sugavi uvoznik preporucuje zamenu na 2500km, sto je moj brat i radio na 150cc, isti agregat, svaki put ulje crno, a, obicno ga ostane oko pola, sto je opasno za taj tip motora, jer onda ima samo 0.5l!!! E, da on je po preporuci, tkzv ovlascnenog servisa sipao motul 5100... I onda kaze, ma gde da ga menjam svakih 20 dana, jesi lud, posto je ulje.

Ciji li je motor u boljem stanju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: kawasaki el-250

ja u mog princa od 125 ccm sipam valvoline  10-40 za cetvorotaktne motore sa oznakom API; sg i do sada sam zadovoljan sti sto sam u pocetku ulje menjao na 1ooo-1500 km a sada kada sam presao 10000 km na 2000-2500 km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ljudi na koliko menjate ulje? U princu staje vise od 1.5 litra a proizvodjac propisuje zamenu na 2000lm. Mislim da je to stvarno malo. Mozda je dovoljno za jednocilindrase u koje staje svega 900ml ulja ali mislim za princa da moze i vise. Ja sam prvi put zamenio na 1100 i posle toga na 4100. Znaci na 3000. Mozda sledecu zamemnu produzim i na 3500km. Koristim motul 5100 15W-50 polusintetiku. Opste je poznato da sinteticka i polusinteticka ulja slabije menjaju viskozitet tj duzi je period exploatacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

@Lazic

 

A da ti ipak sipas neko od 400 na 2000km, to sto izgleda kao da nije korisceno moze da znaci da ulje lose ispira masinu.

 

??? Vozio sam omegu 3.0 na plin, sa sintetickom uljem, menjao sam ga na 20.000km, po uputstvu, uvek je posle te kilometraze izgledalo kao novo, a trosio je oko  1.5l/20.000km, a pre mene je presla 330.000km! ja sam presao jos oko 80.000 za 3 godine i jedini put kada je ulje bilo crno bilo je kad sam je kupio, a do tada je vozena na benzin...

 

p.s. prodao sam omegu pre 3 godine, covek je sastavio jos 80.000, samo je lanac zamenio...Motor nikad pipnut...A da sam joj dusu vadio... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

Lazicu , meni je crno ulje posle 50km  ;D ziht crno i menjam na 1000-2000 kad se setim ... al sipam litar tako mi reko serviser

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Gledao pre neki dan, posle 700km, i dalje cisto, mada je moje govno preslo tek 4000km, neko rece da je normalno kod aluminijumskih agregata da pocrni ulje... A koje ulje sipas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Lazicu mesas babe i zabe.Motori kiji rade na plin ne prljaju ulje tako da to nema veze sa ovim nasim prometalima.A ako je ulje iole normalno(kvalitetno) 3000km bi trebalo da bude neki mimimum za zamenu a te zamene na 1000km su dok je motor u razradi.Ja licno menjam na 3500km i evo 15 000km niti ga trosi niti garavi .Sipam samo Motul mineralni 3000 15-40 ili 20-50 zavisno od godisnjeg doba(gusce kad su vrucine)a cena mu je oko300-350din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Da se nadovezem kad sam vec poceo...Sipati sinteticka ulja u nase motore kao i bilo koje druge starije generacije je bacanje novaca.Zasto?Zato sto su nasi motori stare tehnologije kada su masinske tolerancije unutar njih bile mnogo vece(dozvoljene)nego kod novijih agregata.Samim tim i ulje u njima treba da bude gusce.Noviji motori su maltene pasent unutra tako da njima treba sintetika tj retko ulje da bi uopste moglo da cirkulise unutar motora i samim tim da ga podmazuje.Mnogo ljudi se prevarilo pa je u stare automobileiz 80ih godina sipalp sintetiku i motor pocne odjednom da trosi ulje upravo zbog malopre navedenih razliga.Povratkom na mineralno on se smiri i sve ja kako treba.Zato za nas mineralno eventualno polusintetiku ako moze sa nekim aditivom za mokro kvacilo ako ne Boze moj nekad ih nije ni bilo(aditiva) i uzivajte za sve pare jer Kineski motori definitivno daju puno muzike za malo para.Pozz.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2592 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Ja sam u mog sipao Shell 15W-40 radio bez problema pa sam sipao 10W-40 Neko (kod Dzaxa je ostala flasa)

pa kad sam se vratio sa mora ponovo sam sipao Shell 15W-40 (na cepu-meracu pise 10W-40 ali nije bilo ama nikakvih problema)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

probao prvo Opelovo njega sam zamenio na 200km u cilju da se malo opere iznutra , poshto nisam znao dal je prethodni vlasnik ikad ga i zamenio , zatim motul pocrneo posle jednog dana zamenio posle 10tog rezervoara  , Ipone isto,  i na kraju silom prilaka ono sa OMV-a ... crno da crnje nemoze biti al shta da mu radim ako njemu nesmeta meni josh manje ... serviser meni preporuchi 1L Opelovog ili  Castrola  na 2000km ili u prevodu sve moze samo nemoj sintetiku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

inache motul koji sam sipao bio je na akciji u massu  mislim 600din ... i sipam ti ja ulje i uchini mi se neshto chudno na kraju sipanja ... i ne mrzi me i uzmem skalpel i isechem kutiju kad ne lezi vraze kajmak na dnu ... umro sam od smeha , toliko o motulu i kvalitetu ... ustvari mozda je trebalo da promuckam pre upotrebe ... shala naravno ... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja