Jump to content

Moto Zajednica

Ulja za kineske motore - Vazno

Recommended Posts

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Slusajuci iskustva drugih, uglavnom sa foruma sipao sam kvalitetno i skuplje ulje i napravio veliku gresku, kao i jos neki od nas.

 

Naime, fensi polusintetike sa kojekakvim aditivima i zajebancijama nisu postojale kada su agregati u nasim motorima konstruisani.

 

Posle 100-200km su poceli da se javljaju cudni zvuci u Slayer-ovom motoru nakon sto je sipao motul 5100. U mom motoru je isto bilo modernog  ulja koje je spalilo lamele, i stradao je lezaj, koji nije ostetio nista drugo, jer sam izuzetno lagano vozio, a osim toga, sve u masini je u savrsenom stanju.

 

Mnogi od nas su sipali, ili jos uvek sipaju moderna ulja, ali za tehnologiju osamdesetih ne pije vodu. Bitno je da ima ulja i da nije previse retko. Po recima (ne samo jednog) majstora - bolje da si sipao sae30 nego sto si sipao Motul.

 

Za sada je otislo 70e za set kvacila, 350din za lezaj, ruke su uglavnom moje jer sam segrtario, pa ce biti manje, a inace uzimaju 100e za taj posao.

 

Uglavnom, mineralno ulje 15-40, ili 20-50  je pogodno za nase motore, eventualno neka primitivnija polusintetika .

Naravno najobicnije auto ulje, bez estera i ostalih aditiva za mokro kvacilo (svakako od proverenih brendova, nije bas da treba sipati bilo kakvo smece).

 

Em bacamo novce na skupa ulja, em nam skupo ulje napravi skup problem.

Recimo da bi moj kvar trebao da kosta 170e + jos malo za dihtunge, a imao sam srece da nista nije uletelo medju zubcanike i unistilo menjac, ili izazove blokadu zadnjeg tocka u voznji, sto moze da bude veoma neprijatno iskustvo.

 

To bi bili neki argumenti, vas motor - vasa volja, ali sto se tice mase ljudi, preporucuju ulje po sistemu gluvih telefona. Jedini covek koji je ovo lepo objasnio je Revolution, ali tad je bilo kasno za mene i Slayer-a.

 

Ne kazem da Motul i slicna modernija ulja nisu dobra. Odlicno rade na modernijim masinama, ali za kineske i druge motore starije konstrukcije mogu biti pogubna.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 587 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Liberty 125 Special Edition

Beše slična (ista) tema pre oko godinu dana kad se neki momak raspitivao o ulju za kineza. Tada sam mu napisao da samo sipa Motul 20W-50 (pravljen za Harley i slične mašine - tada koštao oko 300-320 din) i da nakrivi kapu, ali su me "stručnjaci" sa 15-ak godina starosti ispljuvali k'o nemca... jer, Bože moj, polusintetika je mLogo bolja a i "propisana" od proizvođača (koji god to bio..valjda) tako da sam udustao od ubeđivanja sa dečurlijom. Na žalost, ubediše momka da baca pare na ester (vilijams) a verovatno mu je motor prošao kao vama nekolicini, al' ajde, kao parlamentarizam, tolerancija itd-itt

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

 

Zato meni motor kucka,a nastelovani ventili..Bas sam pricao Zoliju,od kad sam sipao valvoline 10-40,ful sintetiku,motor radi kao kanta.

Platio sam 1000 din litar,i sad hocu da izbacim to ulje,a presao sam oko 200 km sa njim.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ja sam sipao u Keeway Motul 5100 kako i pise u uputstvu i nikakvih problema nema.

Ne samo ja nego i predhodni vlasnik, znaci ceo radni vek je motor proveo sa ovim uljem i nije ni stucnuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

I ja sam sipao motul, i cinjenica da zvekece ko konj na F. Gori, pa cu sada to lepo da prospem i da sipam neko da kazem obicno! I da ako sam dobro zapamtio u Princa 125ccm ide 1,4l ulja. Ako gresim neka me neko ispravi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 420 postova
  • Lokacija: Beograd - Cacak
  • Motocikl: Suzuki DL650 Vstrom a Honda XRV 750-RD04 u lepom sećanju

bas sam ovo pitanje hteo da postavim nekom od vas jer mi je bilo glupo da otvaram temu, ja sam razmisljao da za sledecu zamenu kupim Mobilovo ulje koje koristim u autu (polustintetika 10-40), ali sad ste me bacili na razmisljanje, verovatno cu uzeti opet Mobilovo ulje ali cu potraziti vece gradacije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 420 postova
  • Lokacija: Beograd - Cacak
  • Motocikl: Suzuki DL650 Vstrom a Honda XRV 750-RD04 u lepom sećanju

meni na meracu (safu za dolivanje ulja) sad pogledao i pise SAE 10-40, ipak cu mu kupiti ulje koje koristim u autu...  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rider on the storm, 1272 postova
  • Lokacija: Dojčland
  • Motocikl: Pesadinac

Jel to vazi samo za vas choperashe ili za sve?Ja zbog garancije moram da sipam motulovo ulje..mada iovako necu terati vise u servis motor,tako da mogu da menjam...prvi put sam sipao Castrol 2T ulje,posle toga 2XMotul...Ne kosta me nista da se vratim na Castrol? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd

@zoran032

Povedi racuna, sto se ulja tice, moras da koristis ulja za motocikle koje ima dodatke za mokro kvacilo,tako da ne odgovaraju ulja koja se koriste za kola!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Jel to vazi samo za vas choperashe ili za sve?Ja zbog garancije moram da sipam motulovo ulje..mada iovako necu terati vise u servis motor,tako da mogu da menjam...prvi put sam sipao Castrol 2T ulje,posle toga 2XMotul...Ne kosta me nista da se vratim na Castrol? :)

 

Slobodno sipaj Motul, za 2T masine dobra ulja ne mogu da stete bar tvoj skuter nema kvacilo.

Ja koristim Na mom Max-u iskljucivo Motul Scooter Expert, mislim da je polusinteticko. Jednom sam sipao Motul Scooter Power 100% sinteticko jer nije bilo ovog Scooter Expert i on je slabije vukao. Jeste da je to bolje ulje ali jednostavno motor se je lose ponasao i lose radio. Mineralno sam koristio na prethodnom skuteru i upropastio sam masinu. Mineralna su za stare izvozene masine gde su delovi utroseni i ono je gusce pa motor ne trosi ulje. Kod novih masina ono ne moze dovoljno da podmaze delove koji se jos nisu razradili i utrosili i dolazi do pregrevanja velikog trenja i trosenja masine. Moj prethodni skuter je tako lose vukao sa mineralnim uljem da nov nije mogao ni 40 da navuce. Brzo se pregreje i cim vidi uzbrdicu stane. Pre nego sto sam ga prodao je naj bolje vukao. Delovi su se takoreci na silu utrosili i onda je isao i preko 80. U Max od prvog dana Sipam Scooter Expert i kako je vukao prvog dana tako vuce i sada, apsolutno nikakve promene ili znak da je masina pocela da se trosi.

Ovo vazi za 139qmb masine tj 4T skutere. Za ove masine sa mokrim kvacilom stvarno nisam upoznat i ne mogu nista da tvrdim.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova

sipao sam Elf polusintetiku 10w-40 sa esterima protiv proklizavanja kvacila i motor prede a brzine se menjaju izuzetno lako, inace ulje je prilicno jeftino oko 450din

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Za 4t skutere proizvodjaci preporucuju 10w-40 polusintetiku. Za 2t skutere pojma nemam.

 

Jeste da je to bolje ulje ali jednostavno motor se je lose ponasao i lose radio.

U tome je i poenta cele price. Sinteticko je u tvom slucaju bilo previse tecno i nije lepo dihtovalo na karikama, sto je prouzrokovalo slabiju kompresiju/nedostatak snage (al sam forenzicar ;D).

 

@aspar

Kod mene po specifikaciji Motul 20-50w od prvod dana pa tako i danas

Ili u prevodu, gusce mineralno ulje renomiranog proizvodjaca, pa tako i nastavi. :)

 

@skols

 

Za skutere ne vazi prica.

 

Najbolje je ako imate ispisano ulje na deklovima, pa te gradacije i da sipate. Cesto uvoznici prekucaju uputstvo od nekog skutera da bi ustedeli na trudu, pa ni to ne mora da znaci da najbolje odgovara masini.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 420 postova
  • Lokacija: Beograd - Cacak
  • Motocikl: Suzuki DL650 Vstrom a Honda XRV 750-RD04 u lepom sećanju

imperatoru, sta je meni ciniti? na cepu pise da koristim sae 10-40 ja mislio da sipam Mobilovo 10-40 ali kolega sa foruma kaze da nije pametno...  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova

ZA ZORANA nase ultra moderne dvocilindarske masine ;D, mozda traze gusce ulje ali nikako automobilsko, vidi iznad sta ja sipam a za vrele letnje dane planiram ili 15-50 ili 20-50 takodje naravno za motocikle u zavisnosti sta pronadjem, a totalna je zabluda da postoji neko " polusinteticko" ulje, ulje moze biti mineralno, mineralno sa sintetickim dodatcima ( polu sinteticko) i sinteticko a jako je vazno zbog kvacila da bude specijalno pravljeno za motocikle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

ZA ZORANA nase ultra moderne dvocilindarske masine ;D, mozda traze gusce ulje ali nikako automobilsko, vidi iznad sta ja sipam a za vrele letnje dane planiram ili 15-50 ili 20-50 takodje naravno za motocikle u zavisnosti sta pronadjem, a totalna je zabluda da postoji neko " polusinteticko" ulje, ulje moze biti mineralno, mineralno sa sintetickim dodatcima ( polu sinteticko) i sinteticko a jako je vazno zbog kvacila da bude specijalno pravljeno za motocikle

Nemoguce je da sve moguce i nemoguce podatke drzim u glavi, pa mozda i promasim koju, ali otprilike ovako stoje stvari.

 

Polusinteticka ulja za motocikle se cesto samo tako nazivaju, a ustvari su sinteticka, a nazivaju se tako upravo iz marketinskih, mozda i nekih pravnih razloga. Naime, aditivi za kvacila su (valjda) organskog porekla, i ne bi bilo istinito nazvati ih sintetickim, iako ona u osnovi to i jesu i razlikuju se od polusintetickih ulja. Npr. Motul 5100 je sintetiscko ulje, iako ga svi znamo kao polusinteticko, ali sa dodatkom estera koji nije sinteticki proizvod. U tom grmu lezi zec.

 

Mineralna (nisam siguran da li je isti slucaj i za obicnu polusintetiku) ulja su sposobna za rad sa mokrim kvacilom, ali sintetika  nije za to sposobna i upravo zato se dodaju aditivi. Sinteticka ulja nisu postojala u vreme kada su konstruisani ovi agregati. Konkretno parallel twin-ovi su krenuli da se ugradjuju 76-e ako se ne varam, a verovatno je razvoj poceo i godinu dve ranije. Nije se tada znalo za estere i druge aditive (ili bar nisu agregati namenski konstruisani za njih), a opet nije dolazilo do proklizavanja.

 

Upravo u ovim aditivima je razlika izmedju automobilskog ulja i ulja za motore.

 

Inace neki Auto ili Moto proizvodjaci izricito zabranjuju koriscenje sintetike u svojim agregatima, a opet su daleko savremeniji od ovih nasih.

 

Uglavnom mineralna i prava(najobicnija) polusinteticka ulja bi trebalo da rade posao kako valja na nasim motorima.

 

@zoran32

 

Tebi je motor u razradi, pa bih ti savetovao da sipas mineralno za pocetak (15-40 ili cak 20-50) kako bi bolje legle komponente, a za posle moze i  10-40 (ali ne neko skorosinteticko)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova

Da period razrade je nesto sasvim drugo, gomila majstora preporucuje u periodu razrade gusto cisto mineralno ulje cak i za motore tipa r1, koji nakon tog perioda koriste ulja tipa 0-30 ili 5-30, mozes proguglati na netu iskustva mehanicara koji spremaju motocikle za trke ( gde je period razrade nove masine jako kratak skoro nepostojeci) - znaci sto gusce mineralno ulje a nakon toga ono sto je proizvodjac propisao, uradjen je test na preko 1000 klipova i cilindara i takva razrada se pokazala kao ubedljivo najkvalitetnija iz razloga sto mineralno ulje najbolje lepi metalne opiljke koji se stvaraju u perodu razrade

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

 

Black,mislim da jesi u pravu.Evo zasto:

Pre nekih 16 i vise godina(nisam mator,nego vozim jos kao klinac ;))vozio sam DKW,i dobro se secam kakvo je odrzavanje imao.

Prvo,DKW-a smo upalili posle nekih 10 godina potpunog mirovanja.Ulje smo jednom sipali,u menjac,ako se dobro secam,i to neko najobicnije.

U prednje amortizere nit smo proveravali da li ima,nit se neko cimao oko toga sta je unutra.Lanac neznam ni kako je izgledao,imao je neke obloge .Valjda ga je otac ponekad podmazivao,a cime nemam pojma.

U to vreme jedan prijatelj je imao Yamahu,sipao je ina delta 5 ulje,neku jeftiniju varijantu redovno,isao je sa njom i na more.

Poenta:da smo tad znali za sinteticka,polusinteticka,mineralna,imam utisak da bi vise mozgali a manje se vozili.

 

Nase masine i jesu koncepcijski vremesne,moj je utisak da im puna sintetika uopste ne odgovara.Ne zagovaram nista,takav sam utisak stekao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Jedan caletov prijatelj je radio u Mercedes servisu u Nishu. Kaze da se u nova vozila prvo sipa sintetika pa kad pocne da trosi ulje malo vise od propisanog onda se predje na polusintetiku, pa kada se motor utrosi onda se prelazi na mineralno tj "longlajf" a posle toga je generalna :). Mislim da je problem kod ovih kineskih motora to sto koriste isto ulje i za kvacilo i kada je sintetika ona prodje i gde ne treba (zbog te svoje sposobnosti da podmazuje takoreci nerazradjene delove). Sad kad uzmem novi motor pitacu servisere koje ulje preporucuju ali Mislim da cu ipak rizikovati sa motulom 5100 10W-40. Vec sam jedan skuter upropastio sa losim mineralnim uljem tako da cu sada ipak rizikovati 8)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 547 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: BMW F650 GS

Jedan caletov prijatelj je radio u Mercedes servisu u Nishu. Kaze da se u nova vozila prvo sipa sintetika pa kad pocne da trosi ulje malo vise od propisanog onda se predje na polusintetiku, pa kada se motor utrosi onda se prelazi na mineralno tj "longlajf" a posle toga je generalna :). Mislim da je problem kod ovih kineskih motora to sto koriste isto ulje i za kvacilo i kada je sintetika ona prodje i gde ne treba (zbog te svoje sposobnosti da podmazuje takoreci nerazradjene delove). Sad kad uzmem novi motor pitacu servisere koje ulje preporucuju ali Mislim da cu ipak rizikovati sa motulom 5100 10W-40. Vec sam jedan skuter upropastio sa losim mineralnim uljem tako da cu sada ipak rizikovati 8)

 

Ja sam u princa sipao motul 5100 10w40 i od tad mi cangrlja....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Slayer i ja sam to sipao i isto zveci, mislio sam sada da promenim, da li imas ti ili neko ozbiljnu preporuku? Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

a da probate da istopite malo chvaraka od mangulice pa da to sipate!! ;D ;D shalim se naravno , ja u Betu sipam IPONE 10.4 synthessis odlicna polusintetika !!! Vec tri godine za redom kako sam shvatio odlicna kombinacija za uljem -vazduhom hladjene motore i kvachilo radi dobro moje iskustvo  pa sad kako god ali ulje je viskozno stabilno i na visokim i niskim temperaturama .

post-4960-12879036236815_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja