Jump to content

Moto Zajednica

Prva Pomoc - kad, kako, zasto

Recommended Posts

  • Drug član, 2143 postova

ne bi bilo lose mozda napraviti neki manual , za pocetak u elektronskom obliku a posle je lako naci  ili sponzora ili se samoorganizovati oko stampanja...

 

Manual je prazno slovo na papiru ili u comp-u, ako ne vidis kako se radi - NECES NAUCITI, a kad ti bude trebalo neces imati vremena da citas manual jer ces biti u frci. Radi se o tome da to funkcionishe samo kao prakticna nastava.

 

I josh da dodam: Nestrucna prva pomoc, a narocito transport povredjenog, moze da napravi vecu stetu od koristi, i pogorsha vec postojecu situaciju.

 

;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

A s obzirom koliko su kola hitne pomoci brza u reakciji kada cuju da je neki motociklista pao :roll: mislim da je ovo znanje vredno...

 

Hitna pomoć je nešto na žalost najcrnje u zdravstvu Srbije...mnogo razloga je zašto je to tako...o tome možda neki drugi put...ipak su to moje kolege, a opet ipak se radi i o eventualno mojim pacijentima...

 

Nije bas tako. Ako neko tumaci tvoju recenicu doci ce do zakljucka da je hitna sluzba katastrofalna i da ne radi svoj posao. To nije tacno,oni maksimalno rade svoj posao u uslovima koje imaju.

Nama je celo zdravstvo nesyo sto lici na crnu rupu a ne hitna sluzba.Da pojasnim: dok neki motorista lezi na asfaltu i krvari (to nas pogadja) ekipa hitne je na nekom 14-tom spratu,nekoj bakici ili dekici meri pritisak i daje lekove za umirenje. Posto palijativna terenska sluzba i kucno lecenje nedovoljno rade svoj posao (i to je znak pitanja) onda za svaku sitnicu zovu hitnu pomoc. Vec su se izvezbali i daju podatke kao da je infarkt  ili cvi u pitanju. I sta da radi hitna,da gleda u karte da li da intervenise ili ne. DA NE GUSIM VISE,TO JE GRESKA SISTEMA A NE JEDNE SLUZBE!!

ps.  posto radis u zdravstvu trebalo bi to da znas

 

I dalje se ne slažem u potpunosti sa tobom...

 

Pojasni!!  Ako mislis na javasluk koji tamo vlada ,tacno je,ima ga. Ali, ni manje ni vise nego u nekim drugim sluzbama. Jedino sto su oci uprte u njih,njihova sluzba je povezana sa zivotom i smrcu, i to je ono sto bode oci javnog mnjenja a i mnogih zdravstvenih radnika. A ono sto se ne vidi u drugim sluzbama...   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Cujte, Hitna nam je takva kakva je, da ih nema, bilo bi mnogo gore, spasli su /i spasavaju/ ogroman broj zivota. To je pitanje koje, na zalost, ne mozemo ovde da resimo, a ako nekome, ne daj boze, zatrebaju, prvo vrtimo 94, oni dodju najbrze sto mogu i urade najbolje sto mogu.

 

Nego, evo je zima, dajte sad da se pripremi, ugovori i dogovori da sa prvih dana proleca se napravi neki kurs prve pomoci i samopomoci, uz pomoc SATa, skupstine grada, Hitne, Urgentnog, bilo koga relevantnog. Sad je momenat za organizaciju.

 

Pablo i ostali, molim vas, mislim da je to mnogo bitnija akcija nego bilo koja druga, vezana za zadovoljstvo /putovanja itd/. Sad potegnuti i da sezonu docekamo mnogo sposobniji da ukazemo pomoc na drumu bilo motoristima bilo unesrecenim u automobilskim udesima.

 

Verujem da je vise zivota izgubljeno zbog ne pruzanja /ili nestrucnog pruzanja/ prve pomoci do dolaska strucnjaka /Hitne pomoci/, nego sto mozemo i da pretpostavimo. Mi smo mnogo na drumovima, cesce nailazimo na nesrece, ljudska je duznost da spasemo nekog /ko tako ne oseca, nece ni doci na obuku/.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Lazarevac

CAo svima..

Pa ovako.. zelim vam reci da sam ja volonter Crvenog Krsta Sbije, Spasilac na vodi,polazem za gorskog  spasioca, i uskoro predavac prve pomoci! Imam nekoliko kurseva prve pomoci, i imam treninge skoro svake nedelje, drzim predavanja po skolama.. Dosta navedenog ovde je tacno, ali najbitnije od svega je POZVATI POMOC, jer VI niste supermen! Drugo, kod KPR-a mozete vise odmoci nego pomoci, ukoliko ne radite pravilno. Moze se dogoditi ako ne radite pritisak na grudi i vestacko disanje u pravilno, tj, u dogovarajucem vremenskom periodu, srce moze poceti da radi ali NEPRAVILNO.. i moze se cak dogoditi da osoba dodje svesti i sve bude u redu, kasnije je cak i doktori otpuste kuci, ali nakon 48h moze doci do iznenadne smrti! Ne obaziruci se na to da, hitna pomoc u nasoj zemlji ne stize na vreme uvek, VI JE MORATE POZVATI!

 

Ako ste zaista zainteresovani za kurs, mogu se raspitati kod mojih u CK-u?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Ja svakako jesam zainteresovan, isao bi cak i o svom trosku, ali da me lepo nauce. Ja iako studiram Stomatoligiju i imam predmete tipa Hirurgija, Interna medicina i slicno pitanje je dal bi znao sve kako treba da postupim u slucaju nezgode.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Nista ja cu pozvati ove moje u ponedeljak da se parspitam za kurs, kad i kako bi se mogao obaviti... Mislim da bi mogli da organizujemo kurs u Bogovadji, posto je to odmaraliste Crvenog Krsta Srbije, a i priroda je vrhunska za prave motoriste ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

A s obzirom koliko su kola hitne pomoci brza u reakciji kada cuju da je neki motociklista pao :roll: mislim da je ovo znanje vredno...

 

Hitna pomoć je nešto na žalost najcrnje u zdravstvu Srbije...mnogo razloga je zašto je to tako...o tome možda neki drugi put...ipak su to moje kolege, a opet ipak se radi i o eventualno mojim pacijentima...

 

Nije bas tako. Ako neko tumaci tvoju recenicu doci ce do zakljucka da je hitna sluzba katastrofalna i da ne radi svoj posao. To nije tacno,oni maksimalno rade svoj posao u uslovima koje imaju.

Nama je celo zdravstvo nesyo sto lici na crnu rupu a ne hitna sluzba.Da pojasnim: dok neki motorista lezi na asfaltu i krvari (to nas pogadja) ekipa hitne je na nekom 14-tom spratu,nekoj bakici ili dekici meri pritisak i daje lekove za umirenje. Posto palijativna terenska sluzba i kucno lecenje nedovoljno rade svoj posao (i to je znak pitanja) onda za svaku sitnicu zovu hitnu pomoc. Vec su se izvezbali i daju podatke kao da je infarkt  ili cvi u pitanju. I sta da radi hitna,da gleda u karte da li da intervenise ili ne. DA NE GUSIM VISE,TO JE GRESKA SISTEMA A NE JEDNE SLUZBE!!

ps.  posto radis u zdravstvu trebalo bi to da znas

 

I dalje se ne slažem u potpunosti sa tobom...

 

Pojasni!!   Ako mislis na javasluk koji tamo vlada ,tacno je,ima ga. Ali, ni manje ni vise nego u nekim drugim sluzbama. Jedino sto su oci uprte u njih,njihova sluzba je povezana sa zivotom i smrcu, i to je ono sto bode oci javnog mnjenja a i mnogih zdravstvenih radnika. A ono sto se ne vidi u drugim sluzbama...     

 

Sve se vidi u drugim službama, verovao ili ne...

 

Cujte, Hitna nam je takva kakva je, da ih nema, bilo bi mnogo gore, spasli su /i spasavaju/ ogroman broj zivota. To je pitanje koje, na zalost, ne mozemo ovde da resimo, a ako nekome, ne daj boze, zatrebaju, prvo vrtimo 94, oni dodju najbrze sto mogu i urade najbolje sto mogu.

 

Nego, evo je zima, dajte sad da se pripremi, ugovori i dogovori da sa prvih dana proleca se napravi neki kurs prve pomoci i samopomoci, uz pomoc SATa, skupstine grada, Hitne, Urgentnog, bilo koga relevantnog. Sad je momenat za organizaciju.

 

Pablo i ostali, molim vas, mislim da je to mnogo bitnija akcija nego bilo koja druga, vezana za zadovoljstvo /putovanja itd/. Sad potegnuti i da sezonu docekamo mnogo sposobniji da ukazemo pomoc na drumu bilo motoristima bilo unesrecenim u automobilskim udesima.

 

Verujem da je vise zivota izgubljeno zbog ne pruzanja /ili nestrucnog pruzanja/ prve pomoci do dolaska strucnjaka /Hitne pomoci/, nego sto mozemo i da pretpostavimo. Mi smo mnogo na drumovima, cesce nailazimo na nesrece, ljudska je duznost da spasemo nekog /ko tako ne oseca, nece ni doci na obuku/.

 

 

Sa svim napisanim se apsolutno slažem...hitna je takva kakva je...ima veoma odgovornih ljudi kao što ima i onih koje boli qrac za sve ...ovo pričam iz ličnog iskustva...da nisam imala prijatelje u hitnoj moj otac bi verovatno bio davno pod zemljom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ZX6R 2007, Versys 650 2008

Ako se ne organizuje nesto preko BJBikersa jel zna neko gde bi u Beogradu mogao posetiti kurs o pruzanju prve pomoci?

Cisto da se podsetim gradiva.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Ljig

Praticu razvoj situacije,ja sam jos jedan koji je zainteresovan za kurs,uz put da dodam da su strucna lica bukvalno vratila iz mrtvih mog brata,a mene pravilno imobilisali i sprecili da ostanem nepokretan u moto udesu koji je bio pre skoro tri meseca. Bogovadja mi je blizu pa mi nije problem da dodjem na kurs,ako Jeca nesto javi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Totalno se slazem iz licnog iskustva i blagosiljam coveka koji mi je skinuo kacigu proslog leta posle udesa koji sam na srecu i iznenadjenje mnogih drugih,preziveo.Naime,posto su mi pluca nakon udara bila kontuzovana a jedno krilo probijeno,nisam mogao da udahnem od kacige i toplote i polomljenih 5 rebara,tako da mi je covek koji je pritrcao da mi pomogne otvorio vizir ali ,verujte da to nije bilo dovoljno.Naravno znajuci za potencijalnu opasnost samovoljnog skidanja kacige,prvo sam pokusao da pomerim prste na rukama i nogama i posto sam video da nisam nepokretan,molio sam boga u sebi da lik pristane da mi je lagano skine jer sam vec poceo da dobijam modru boju lica.Covek mi je bukvalno spasio zivot,bez obzira na to sto je bilans povreda bio puno veci(slomljena potkolenica,5 rebara,karlica,tri prsljena kicme,hemopneumotoraks kontuzija jetre i slezene).

 

 

 

1. Tako mlad a veæ ozbiljan :roll:

2. Ne smeš se piše odvojeno :wink:

3. LIÈNO iskustvo doživljeno prošle godine na auto-putu 4.Sept kaže da je ponekad JEDINI naèin da se spase život - skidanje kacige, ledja i vrat su OK kada povredjeni bilo kako mrdne ruke, noge... A da diše MORA nekako!!! Nemoj sve uzimati zdravo za gotovo što ti kažu (predrasude) ! Praksa je BOLNO drugaèija, nažalos' :wink: :wink:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Beograd-Sombor
  • Motocikl: Tomos 4ka

Predlog, spojiti ovaj kurs sa kursom bezbedne voznje.

Pocetkom sezone videti broj zainteresovanih i shodno tome organizovati potreban broj kurseva. Mislim da ova zajednica ima potencijal da to izgura i ustali kao redovnu godisnju aktivnost. Jedino bi me bas bezobrazna cena kursa sprecila da svake godine odvojim to malo vremena za nesto sto smatram da se moze podvesti pod 'higijena' motociklizma.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd-Lazarevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS

Ljudi ja radim u hitnoj pomoci Lazarevac skoro 13 godina( Ibarska magistrala 60km ) i licno sam ucestvovao na brojnim takmicenjima u zbrinjavanju povredjenih lica a isto tako sam odradio brojne saobracajne nesrece gde su ucesnici istih bili motociklisti. Koga god interesuje procedura spasavanja moze da se provoza do Lazarevca i uz malo druzenja da nauci kako da pomogne povredjenom. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Uh ajde da ja postavim jedno nezgodno pitanje, a tice se dobre volje i prve pomoci:

Po zakonu smo duzni da ukazemo prvu pomoc povredjenom i kaznjava se napustanje mesta nesrece.

Da li se kaznjava ako pri pruzanju prve pomoci, svojim postupkom, usmrtim lice kome pruzam prvu pomoc ili na neki nacin jos vise ugrozim vec povredjeno lice? Naravno ovde mislim na neke ozbiljne povrede, a ne posekotine ili cak lakse prelome.

Ja nisam stucno lice i niko me nije obucio (dao licencu, sertifikat) da mogu da ukazem medicinsku pomoc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

Naravno da se kaznjava.

 

Kaznjava se i neukazivanje pomoci.

 

To pruzanje pomoci se odnosi ne nuzno na pruzanje medicinske pomoci, jer ako nisti strucan - kako da mu pomognes, ali se obaveno odnosi na obezbedjivanja mesa nesrece u smislu - da ne nalete druga vozila na unesrecene i da obavestis policiju i hitnu pomoc, ovim potonjima treba saopstiti mesto nesrece, broj povredjenih i tezinu povreda (da znaju koliko vozila da posalju).

 

Medicinski obrazovana lica duzna su da pruze prvu pomoc i u medicinskom smislu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd-Lazarevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS

Naravno da ako vidis da se neko davi kaisom kacige oko vrata da ces istu preseci ili otkopcati ALI NIKAKO NE SKIDATI. Pravno niko nece ici ( bar kod nas ) na sud da dokaze da je onaj ko je hteo da pomogne povredjenom bude direktno i krivac za njegovu smrt...mada ima svakakvih ljudi...

 

U PRINCIPU, NAILAZIS NA MESTO NESRECE:

1. OBEZBEDIS MESTO NESRECE ( MAHANJEM, BATERISKOM LAMPOM ILI STA GOD DA VAM JE PRI RUCI A DA JE IMALO UOCLJIVO ) I UPOZORIS OSTALE UCESNIKE U SAOBRACAJU DA SE DESILA NEZGODA...

2. VIZUELNO POGLEDAS KOLIKO IMA POVREDJENIH ( U PRAKSI SE POKAZALO DA ONI POVREDJENI KOJI VISE KUKAJU SU I MANJE POVREDJENI OD ONIH KOJI CUTE )

3. POZIVAS POLICIJU I SLUZBU SPASAVNJA ( HITNA POMOC, VATROGASCI, JER CE MOZDA MORATI NESTO DA SE SECE)

4. STALNO SI U KOMUNIKACIJI SA POVREDJENIMA

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: CBR 600F/SLUZBENI V-STROM 650

samo da kazem kaciga se skida sa glave ali ima postupak kako se to radi,osim u slucaju da iz kacige viri neki ostar predmet s predpostavkom da je dosao do glave

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Nažalost, postoji velika šansa da nekom dođemo glave ako pogrešimo pri pružanju prve pomoći. Kao bivši pripadnik jedinice za spasavanje na vodi i pod vodom, prošao sam brojne kurseve od kojih mnogi daleko prevazilaze obične kurseve prve pomoći u auto školama. Mogu reći samo jedno: ako niste 1000% sigurni u ono što radite i 1000% sigurni u procenu (dijagnozu) naranite prasiće i ne pipajte ništa.

 

Što reče Klinceza, obezbedite mesto udesa, budite u kontaktu sa povređenima i zovite sve nadležne kojih se setite. Radite samo i isključivo ono ušta ste 1000%... 10.000% sigurni. Naročito to važi za ljude sa slabijim želudcem. Realno, nismo svi u stanju da se suočimo sa, zaista, strahotama koje se mogu videti u saobraćajkama. Zato je bolje uraditi samo ono ušta smo tog momenta sigurni i šta smo tog momenta u stanju da učinimo, a ostatak prepustiti stručnim službama.

 

Teško da će vam neko reći reč ako niste bili u stanju da uradite nešto ili niste bili sigurni u svoje postupke i procenu ukoliko ste odradili sve ostalo što ste mogli. Teren je vrlo klizav i potrudite se da date svoj maksimum u tom momentu ali vodeći računa da ne zabrljate.

 

A sigurno nećete zabrljati ako se redovno podsećate kurseva prve pomoći i ako proširujete svoje znanje. Taj trud je mali a može mnogo pomoći. Idite sami na bilo koji kurs koji organizuje neka od sertifikovanih organizacija. Učite i obnavljajte gradivo. Daj bože da vam nikad ne zatreba i da nikad ne steknete iskustvo, ali uložite mali napor i radite na svom znanju. To je najčešće jedino što stoji između povređenog i Svetog Petra dok ne dođe hitna.

 

Ne želim reći da je bolje okrenuti glavu i ne raditi ništa. Naprotiv. Ali je česta pojava da je pružalac prve pomoći u velikom šoku kad se suoči sa, u našem slučaju, saobraćajkom i ne rasuđuje pravilno. To je normalno za većinu ljudi koji nisu obučavani i koji nemaju iskustva sa takvim stvarima. Potrudite se maksimalno u onome ušta ste sigurni i sve će biti u najboljem redu. A posle, kad sve prođe, obavezno cimnite jednu ili dve ljute. To mnogo pomaže, verujte mi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja