Jump to content

Moto Zajednica

Kako ukrotiti sebe ??

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

Rečenicu sam napisala u šaljivom smislu, a za one koji nisu shvatili može i realističko objašnjenje.

Zašto je bezbednije voziti enduro po šumi? Pa, za početak, ne ugrožavaš druge ljude. 70% je manje moguće da dodje do težih telesnih povreda, jer padaš na meko tlo, a ne bradom u beton, što je najčešći slučaj kod lude vožnje po gradu (naravno, ko želi da se povredi, uvek je za to sposoban). Ako je poenta brzine povećanje adrenalina u krvi, može se proizvesti i drugim putevima, a ne samoubilačkim potezima zavrtanja ručice gasa do kraja u centru grada, čime se sebično ugrožavaju i tuđi životi.

 

E sad oko toga ko ima mozga.

Nisam htela nikog da vredjam, samo gledam na brigu o sopstvenom životu kao nešto što svakom čoveku treba da bude na prvom mestu. Time pokazuje da ima poštovanja kako prema sebi, tako i drugima. Ako neke samožive nagone čovek nije u stanju da obuzda zarad ljubavi porodice i prijatelja kojima je potreban, ako ne zarad sebe, ja za njega mogu da kažem samo da nema mozga.

 

Ne kažem da sad svi koji voze sportske motore nemaju pameti i treba da ih liferuju, već kažem da je čovek umno biće koje bi trebalo da ima kontrolu nad svojim postupcima, pa samim tim, da ne dozvoljava da jedna mašina (ma koliko zabavna ona bila) upravlja njegovim mozgom.

 

Hvala na razmevanju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Zašto je bezbednije voziti enduro po šumi? Pa, za početak, ne ugrožavaš druge ljude. 70% je manje moguće da dodje do težih telesnih povreda, jer padaš na meko tlo, a ne bradom u beton, što je najčešći slučaj kod lude vožnje po gradu (naravno, ko želi da se povredi, uvek je za to sposoban).

Možda si zaboravila ono najvažnije a to je jako mala šansa za koliziju sa drugim učesnicima u saobraćaju što je kako mi se čini svima primarna stvar.

I tamo povreda pri padu može da bude dovoljno ozbiljna ali još gore doktora nema satima, nema gsm signala, ako ustaneš ne možeš da podigneš motor jer je neravno tlo a nizbrdica je i motor zajedno sa kamenjem ode dole...

Šuma ima odlične prednosti ali i mane pa se i za vožnju van civilizacije treba ozbiljno spremiti.

Jel beše jedan dečko kada se sa njim vozilo 50 bajkera u Peščari ostade 2h sam da leži u šumi jer mu je F800GS pao na zglob noge?

Ja sam svakako za šumu makar zbog toga što nema drugih vozila, brzine su manje a ponešto lepo i vidiš.

Ali takođe jedno je šuma, drugo je asfalt, jedno jer R motor a drugo je enduro.

Ne možeš imati sve u jednom

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 887 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Pa problem je u tome što svi ponekad sebe uhvatimo u situaciji kada se vozi na granici samo neko to prizna i vidi a a neko neće da prizna i pun je sebe.Jeste i ja sebe znam da uhvatim u situaciji da uletim u krivinu malo žešće i osetim da zadnji kraj proklizava pri dodavanju gasa na izlasku iz krivine i tada neverovatni nalet adrenalina...ali pokušavam da se što više obuzdam,ponekad (većinom) uspešno ali...uvek ima to ali... >:(

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: NOVI SAD
  • Motocikl: trenutno bez

Kao sto vec neko rece: moras (trebas) imati onu dozu pozitivnog straha. Ja se licno bojim da taj strah ne nestane. Premda, iz ove perspektive gledajuci, dobio sam dozu za par godina, o cemu sam vec pisao: srecom, motor je bio u razradi, tako da nisam ni mogao voziti brzo (90-100 km/h) na mostu Slobode, krajnjom levom trakom, dugo svetlo upaljeno (dan), priblizavam se manjem furgonu koji se, naravno prestrojava u moju traku. Necu da lazem, srce mi je bio u peti, uspem (jedva, ali bas jedva) da ukocim. I, to je to. Da ne ispadnem mlakonja, volim i da zavrnem, ali se stvarno trudim da rizik svedem na razumnu meru. Mislim da je prava staza jedino mesto gde se moze isprobati 100% sopstvenih mogucnosti relativno (ponavljam: relativno) bezbedno. Nazalost, mnogo je mladih momaka, koji su bili veliki talenti, ali talenti za stazu, nastradalo u saobracaju. Da li zbog nedostatka straha ili manjka iskustva u saobracaju ili neceg treceg, to je pitanje za sve nas. Moramo biti posteni do kraja, pa priznati da smo svi mi, makar 1 u zivotu napravili i sami gresku u saobracaju...Autoru teme svaka cast!

Zato sto ima tri trake u jednom smeru. To nije velika brzina, veca je od ogranicenja ali nije velika, veruj mi.

 

 

pa eto i ti si napravio greshku shto si jurcao 90-100 na tom mostu. Shta da nisi bio u razradi pa da si cepao 130? Onda bi ga razradio na komade >:(

Samo polako ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova

U normalnim zemljama za to postoji lako resenje. Zove se track day. Odes na neku pravu pistu, stazu na kojoj se voze prave trke i platis za pola dana, ako si mnogo spreman za ceo. Dok sam ziveo u Kanadi to sam i radio jednom u mesec, dva, tri cim me uhvati sandrc odem na stazu i posle toga mi divljanje po ulicama jednostavno ne treba. Pola dana na stazi izvuce iz tebe toliko adrenalina, a bogami i snage jer znas da postoje zone za sigurno izletanje, da svi idu u istom smeru, da niko nece da pravi polukruzne, da na svakoj krivini postoji redar sa zastavicom koji upozorava na eventualni problem. Svaku krivinu mozes ici na potpunom maksimumu. Naravno svom, posto sadasnji motori/automobili mogu da pruze mnogo vise nego sto, bar ja, mogu da izguram. Vrlo brzo shvatis da bilo koje jurcanje po putu ili ulici jednostavno ne daje taj osecaj. A i nije skupo. U Kanadi je od $95 za slabije staze... Ali toga ovde nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 887 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

U normalnim zemljama za to postoji lako resenje. Zove se track day. Odes na neku pravu pistu, stazu na kojoj se voze prave trke i platis za pola dana, ako si mnogo spreman za ceo. Dok sam ziveo u Kanadi to sam i radio jednom u mesec, dva, tri cim me uhvati sandrc odem na stazu i posle toga mi divljanje po ulicama jednostavno ne treba. Pola dana na stazi izvuce iz tebe toliko adrenalina, a bogami i snage jer znas da postoje zone za sigurno izletanje, da svi idu u istom smeru, da niko nece da pravi polukruzne, da na svakoj krivini postoji redar sa zastavicom koji upozorava na eventualni problem. Svaku krivinu mozes ici na potpunom maksimumu. Naravno svom, posto sadasnji motori/automobili mogu da pruze mnogo vise nego sto, bar ja, mogu da izguram. Vrlo brzo shvatis da bilo koje jurcanje po putu ili ulici jednostavno ne daje taj osecaj. A i nije skupo. U Kanadi je od $95 za slabije staze... Ali toga ovde nema.

E...pa da toga ima ovde nebi sigurno bilo toliko divljanja po putevima,mi bi se lepo ispucali na mestu predvidjenom za to...ali to ovde vlasti nemogu da shvate  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja