Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Da se mi vratimo na temu.
Moze li mi neko od kolega koji vozi burgmana 2007+ reci kako se kod njega ponasa skala goriva.
Prije neki dan naspem pun, kazaljka zakucala do vrha. Sad za vikend se provozao, prvih 70-80km kazaljka se nije mrdala a od tad pa do 150km leti na dole, trenutno je na oko pola(mozda cak i malo manje). Znam da dosta motora a pogotvu skutera zna da ima cudno mjerenje goriva zbog oblika rezervoara i slicno ali mi ne djeluje kao normalno da za 70-80km spici pola rezervoara(gledajuci mjerac).
Nisam imao prilike da to jos testiram do rezerve ali mi je ipak malo cudno. Resetovao sam bc, za proteklih 150km pokazuje oko 4l prosjek.

I jos jedno pitanje. S obzirom da sam presao sa Piaggio 250 na Burgmana 400. Burgman mi djeluje nekako dosta sirovije i grublje. Ima dosta vise vibracija nego Piaggiov 250 motor. Osjetim neke minimalne vibracije vecinom pri manjim brzinama 30-40-50, nije to nista strasno. Prilikom ubrzanja 20-40km/h ima nekih vibracija koje i nisu nesto velike. Odmah da napomenem nije kvacilo, ono je dobro.
Da li je to neka anomalija ili je to sto ja nisam navikao na jedan cilindar veci od 250cc?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2035 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Код мене је овако, 

кад напуним резервоар првих 100км не мрда, онда полако почиње да пада, одприлике на 150-170км је на пола.

 Немој гледати потрошњу по компу, напуниш пун пређеш 100-200 км па опет напуниш, то ти је потрошња. 
Данашња вожња, 250 км сказаљка је на половини мерача тренутно.

 Потрошња умереном вожњом 80-110 не би требала да пређе 4.0лит/100км.

 Дешавало ми се да буде и 3.2 лит/100км просек.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Hvala na odgovoru. Doduse kad sam sipao nije bas navrsen do cepa ali je bio pun. Samo mi je bilo malo cudno da od kako je kazaljka pocela da se mice na dole tako brzo dosla do polovine.

A svakako cu testirati narednih dana provjerenom metodom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Ja sam ga, za ovih god i po dana, uvek punio. Skala pada normalno i redovno kao na autu. Medjutim, juce sam bio malo van grada na voznju, skala pala skoro na crveno polje, sipao za 900 dindzi (toliko sam imao na NIS kartici bodova, a novcanik i pare zaboravio) nesto oko 6 litara, skala se popela do vrha (skroz nerealno. Medjutim, posle cca 60km voznje, skala pala na pola, sto je i realno. Na sledecem punjenju cu bas da obratim paznju...

 

Evo malo slika sa jucerasnje voznje, danas sam radio ceo dan. Inace, i ako sam stavio korpu, i dalje imam naviku da nosim ranac. Lakse mi da tu saberem opremu, ali nikako da se naviknem da ranac ubacim u korpu :)

 

Ne znam jesam li napomenuo, skoro primetim da se deo sedista na koji se naslanjamo ledjima, se izvlaci?! To jest, podesava tamo-amo. Kao na autu. Nisam imao pojma. Trazio nesto po mraku, i u mesto da upalim svetlo u sedistu, osetim neki prekidac, pritisnem i voala! Je li to imaju svi burgmani i maxi skuteri?

 

20210424_140318.jpg

IMG_20210424_164146_658.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Matic 3m,peugeot 50 wrc,Aprilia scarabeo, Beverly 250, Burgman 400

Maestro @Satelis

Imao sam opet problem sa ler gasom, i paljenjem C40. 

Da li se ISC  ventil rastavlja, čisti ... , očistio sam ga samo rukom  i za sada je djelotvorno. Ima osigurač na vrhu nisam imao hrabrosti da je skinem i rasturim bojeći se na šta ću naići a nisam mogao naći nigde na ovim stranicama. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1575 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

@boky327sto se kazaljke tice,prvih 70-100km nikako ne pada,posle osetno mnogo u odnosu na prvih 70-100km...Tako da,ne brigaj. Uglavnom kad dodje u 'crvenu' zonu,sipaj i nece biti problema. Mene je nerviralo sto nema lampicu rezerve,ali navikao sam se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1575 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct
Upravo sada, boky327 je napisao:

@DaliborBP
E to me je zanimalo, hvala. Pretpostavio sam da je normalno, ali crv radi pa cisto da provjerim.

' Ko pita..ne skita...' Forum i jeste da se razmenu misljenja i znanja. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 12 sati, VoxRS je napisao:

Maestro @Satelis

Imao sam opet problem sa ler gasom, i paljenjem C40. 

Da li se ISC  ventil rastavlja, čisti ... , očistio sam ga samo rukom  i za sada je djelotvorno. Ima osigurač na vrhu nisam imao hrabrosti da je skinem i rasturim bojeći se na šta ću naići a nisam mogao naći nigde na ovim stranicama. 

Pisao sam lani.... pranjem se ne resava porblem za trajno (novih 50-ak Kkm), moraces odresiti kesu.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
On 25.4.2021. at 21:59, boky327 je napisao:

Burgman mi djeluje nekako dosta sirovije i grublje. Ima dosta vise vibracija nego Piaggiov 250 motor.

Nadao sam se da će neko od vlasnika Burgmana da na ovo odgovori, ali evo ja, čisto teoretski :)

Ne bi trebalo da ispravan skuter mnogo vibrira, tj. ne toliko da primetiš da ti smeta i da te nervira, iako naravno da mnogi voze i tako.

Uzrok problema može biti na x mesta - oštećeni silen blokovi i razne gumice, usisna grana i razdešeni ventili itd, svašta nešto. Nisam majstor, samo nagađam.

 

Najbolje je ako imaš dobrog majstora od poverenja, koji hoće da sve to pregleda i dijagnostikuje problem, a onda naravno da to i reši.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Pazi, 400ccm, jedan cilindar... Drug bez dekompresora,  ne moz da upali kros na kurblu. Zato je u tome sw 400 bolji. Manje vibracija, uskladjeniji rad, mozda manja potrosnja. Mada i ja na otvorenom teram dosta ispod 4/100 i to sa zenom pozadi, umerene voznje. 

 

Ja tek nisam merodavan, jer meni auspuh "ćufka" negde, i kad zacepim krpom izduv, ne menja rad. Sto znaci jos bucniji od drugog ispravnog. Vise vibracija...

 

Jedan o razloga sto hocu da ubacim drugi izduv i poradim na tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 10 minuta, MaxiS je napisao:

Pazi, 400ccm, jedan cilindar

Nedavno sam zaustavio dečka koji vozi novog Burgmana, 2019-o godište, i malo popričao s njim... Em što je skuter prelep, em ga je uživanje za slušati kako radi, nigde ni vibracija ni čudnih zvukova. A isto ima 400cc i 1 cilindar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Sve te vibracije koje osjetim su sitne, nista to nije strasno.
Drugar koji je proslu sezonu vozio identicnog Burgmana doduse malo novijeg probao je moj par km. Kaze da on ne osjeti nista. Da su ventili rastelovani i da masina ne radi lijepo to bi se trebalo manifestovati i na performanse koliko ja znam. Motor pali odlicno 150 nabere zacas a kao da bi mogao jos ali nisam htio da testiram jer i nisam bas neki ljubitelj brzine.

Vrlo moguce je da se i ja malo tripujem jer novi motor, pa svakih 5 min osluskujem, sve mi se nesto kao cuje...

Trenutno je u servisu, mijenjaju prasinare i uz put semeringe i ulje u viljuskama. Zamolio sam majstora da pogleda motor, upali, provoza ako hoce. Zanima me i njegovo misljenje generalno o motoru.
Evo cekam kad ce zvati, juce je poceo sa radom, valjda danas sklopi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Pa moguće je da si se sad nabaždario da mu 'fataš falinke, sve je to razumljivo.

Skuter je na kraju samo jedno prevozno sredstvo, ne treba ni previše filosofirati oko njega. Al' isto tako ne valja ni da se ignorišu problemi, bolje ih rešavati na vreme.

 

Srećno s majstorom u svakom slučaju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd
Pre 1 sat, MaxiS je napisao:

Pazi, 400ccm, jedan cilindar... Drug bez dekompresora,  ne moz da upali kros na kurblu. Zato je u tome sw 400 bolji. Manje vibracija, uskladjeniji rad, mozda manja potrosnja. Mada i ja na otvorenom teram dosta ispod 4/100 i to sa zenom pozadi, umerene voznje. 

 

Ja tek nisam merodavan, jer meni auspuh "ćufka" negde, i kad zacepim krpom izduv, ne menja rad. Sto znaci jos bucniji od drugog ispravnog. Vise vibracija...

 

Jedan o razloga sto hocu da ubacim drugi izduv i poradim na tome.

potrošnja na SW400 '06 je veća za 1l u odnosu na K7 400

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Juce sam isao do Vrnjacke banje, cca 120km. Isao sam sa drugom koji vozi FZ6. 

Jedan deo puta moze i malo da se stisne gas. Tako sam ga neko vreme i odlasku drzao oko 140 kmh, a vecinu puta forsirao. Izgleda da mu se to ne svidja. Primetio sam da se skala za temp, koja je inace zakovana na pola, podigla za nijansu. Ukljucio se ventilator. Kad sam stao, nisam ga ugasio, vec sam pustio da se ventilator ugasi. Nije skala mnogo skocila, manje od debljine skale, nije prokuvao, ali kako sve pratim tokom voznje, skrenulo mi paznju. Uplasio sam se. 

 

U povratku, ja sam isao prvi i diktirao tempo, i sve je bilo po PS-u  :)

 

Cisto da podelim iskustvo. Inace, potrosnja 3,7/100, mislim da sam mogao manje, jer kad putujem sa ženom, vozim umerenije i trosi manje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Evo da se prikljucim i ja. U petak krenem u neobaveznu kratku voznjicu medjutim ote se kontroli nikako da se okrenem prema kuci. Vrijeme idealno na putevima veoma malo saobracaja tako i nabrah 300km bez problema. Kasno sam i krenuo u voznju tako da je moglo biti jos ali i ovo je odlicno kako je neplanski bilo.

Bas sam buljio u tablu prateci gorivo a u tom i temperaturu. Temperatura je sve vrijeme bila gdje treba ali je i voznja bila lagana. Sto se tice goriva i mog pitanja od par postova iznad skala je ok samo malo cudno ocitava ali tako je kako je. Nasut skoro do cepa, kazaljka krece da pada tek nakon 100 predjenih km.

IBB.CO

Image IMG-20210430-185228 hosted in ImgBB

IBB.CO

Image IMG-20210430-153634 hosted in ImgBB

IBB.CO

Image IMG-20210430-154218 hosted in ImgBB

IBB.CO

Image IMG-20210430-165240 hosted in ImgBB


Evo je potrosnja za proteklih 450km i oko 90% otvorene voznje. Potrosnja sa boarda poprilicno tacna. Za sad zadovoljan motoricem sve odlicno. Mada me brinulo neko zveckanje prilikom stabilne voznje pri 50-70km/h. Poluga rucne je skinuta jer nisam stigao da se pozabavim estetikom do sad samo sredjivao mehaniku. Tek negdje na pola voznje i skoro do kraja pokidanih zivaca shvatim da matica na poluzi rucne na koju se uvrce rukohvat iste vibrira u lezistu i pravi zvukove kad da se motor raspada.

Inace stigli su i prasinari. Zamijeni prasinari, semerinzi, ulje u viljuskama i akumulator. Nadam se da je to to sto se tice ulaganja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Prebaci da ti pise: litara na 100 km, a ne kilometra po litri...

 

Zadrzi "select" dugme, ono levo od dva. Prebacice na l/100km

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Ee to sam planirao da odradim a nisam bio siguran kako a nikako da uhvatim vremena da nadtelujem sat i to da promijenim. Bilo mi zao zrtvovati par minuta voznje.

Hvala kolega

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Drzis obe istovremeno par sekundi, pocece da treperi sat. Tada se steluje vreme. Kad nastelujes, mozes da iskljucis kontakt, a mozes i da ostavis opet nekoliko sekindi i prestace da treperi i ostace tacno vreme. 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Matic 3m,peugeot 50 wrc,Aprilia scarabeo, Beverly 250, Burgman 400

Poštovane kolege,

Danas sam se malo provozao iako je praznik, sretan svima koji su ga proslavili, navratih na pumpu da uzmem dve litre ulja da zamijenim, ali nađoh se u nedoumici. 

U specifikaciji za burgmana piše 10w40 . Ok. Tražim po rafama nađem ali nije za skuter!?!?! Nigdje to i ne piše u specifikaciji da to mora biti baš scooter oil, zbunjen jer do sada sam bio isključiv u tim stvarima.  Odgodim kupnju do sutra pa čačkaj po netu, dolazim do zaključka da razlika između scoot ulja i običnog 4t ulja za motore sa oznakom viskoziteta 10w40 je nikakva ili neznatna da bitno utiče na rad motora kao i da će vijek trajanja dijelova koji se podmazuju smanjiti...barem po recenzijama napisanim po netu, ili ovi što im je motor riknuo od te promijene ne pišu ništa od muke, ili stvarno nema razlike sta vi mislite!?! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova

Moraš najviše voditi računa o standardima koje ulje mora zadovoljiti,kao i gradaciji.Na primeru burgmana k7 400 recimo piše 4t scoot 10w40 i standardi SF/SG ,SH/SJ, API,MA,JASO.Takva ulja imaju sve aditive koji su potrebni a koja druga ulja bez ovih standarda nemaju za taj tip motora.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 18 minuta, VoxRS je napisao:

ili stvarno nema razlike sta vi mislite!?! 

Ja mislim da je sve to isti q :) Ako pogledaš po specijalizovanim sajtovima koji imaju izbor ulja po modelu skutera (louis.eu recimo) videćeš i jedne i druge preporuke.

Ja ipak nekako biram scooter ulje kad mećem, čisto onako :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

@VoxRS

 

Jednom sam trazio pomoc na temi o uljima, i kolega nfs je konstatovao da je to isto, samo trazi gore pomenute standarde. Proslog puta sam sipao "auto" ulje, sada mannol "moto" ulje. 

 

Skuteri nemaju mokro kvacilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 6 minuta, MaxiS je napisao:

Skuteri nemaju mokro kvacilo

Neki imaju - Beverly 350\400 s, Kymco XCiting S 400i...

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja