Jump to content

Moto Zajednica

Indijski motori

Recommended Posts

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Лепо је што је ова тема у „Кинеској империји“. И браћа Индијци се у великој већини случајева возе на „малокалибарским“ мотоциклима, да ли на неким локалним, да ли на широко познатим маркама са неким „локалним моделима“ – свеједно.

Због тога ћу ову тему да узвучем из запећка јер свакако и код Индијаца има шта да се види и вози. Сигуран сам да ћемо моћи да направимо нека поређења између „Кинеза“ и „Индијаца“.

Елем, индијска марка за коју смо чули и овде захваљујући крагујевачком „Ориону“ – „Hero“, или „Хиро“, да не кажем „Херој“. Компанија је настала 1983. године као индијско-јапански „џоинт-венчр“ и добила име „Hero Honda Motors Ltd.“, па је то „Хиро Хонда“ увек некако ишло заједно.

Почели су са производњом модела CD 100, да би пре више од двадесет година почели производњу и данас популарног модела „Splendor“, чију ћу једну од варијанти поменути нешто касније. Осим тог, најпопуларнијег модела, временом се гама ширила на нове моделе мало већих запремина, али ни дан-данас им је читава гама до 250 кубика.  

У 2011. години истекла је лиценца са „Хондом“, па од тада се компанија не зове „Хиро Хонда“, већ само „Хиро“. У исто време, „Хиро“ је „цалнуо“ 25 милки „Ерик Бјеул Рејсингу“ (EBR; ако је неко сад помислио :“Чек', чек'... Ерик Бјуел...? – да то је тај, чију је компанију „Харли Дејвидсон“ прво купио, производио оне фенси „Бјуел“ моторе са ХД машинама, па на крају човеку „дао педалу“ и угасио бренд), па су постали стратешки партнери. То као да је добро дошло и једнима и другима – Бјуелу да може да ради нешто, а „Хироу“ да има неке инжењере који могу да направе нешто ново, а без чега су остали када се „Хонда“ повукла и усредсредила на њихов индијски огранак. Има ту један моторин од 250 кубуика који је плод те сарадње, али о њему неки други пут.

 

post-3975-0-19848100-1427892852_thumb.jpg

Овог пута, помињем моторче које је дериват њиховог „бестселера“ – „Сплендора“. Зове се „Splendor Pro Classic”. Мотор на њему је „Хондин“ хоризонталац од 100 (тачније 97,2) кубика, што је добијено из пречника клипа од 50 мм и хода од 49,5 мм. Има код овог „Индијца“ и једна детаљ кога нема на кинеским хоризонталцима малих запремина. За разлику од њих, овај индијски мотор има корпу квачила постављену на мењач, а не на радилици, што је случај код старог мотора „Хонде Супер Каб“ и маси његових кинеских клонова.

Ово значи да се релативно велика маса корпе квачила заједно са дисковима, на „Индијцу“ окреће неколико пута спорије него на „Кинезима“, па је и, барем у теороји, мање вибрација. Улогу замајца на „Индијцу“ преузима повећи центрифугални филтер за уље са додатном масом. око њега. Какогод, ова и оваква индијска „стотка“ даје готово 8,5 коња, што је око 2 коња више него на стандардној кинеској хоризонталној „стотки“ са квачилом на радилици.

Као и код „Кинеза“, и овај се пали и „на курблу“ и „на дугме“, такође има само 4 брзине и мокро квачило. Рам је цевасти „дуплекс“, али без кинеске уштеде у материјалу. Као и већина индијских мотора, ланац је потпуно „обучен“ у лимену заштиту. Резервоар прима 11 литара. Точкови су 18 цола, са гумама 2,75 – к'о на „петнаестицама“. ДхШхВ – 139,5х72х102, висина седишта 78,5, база 123 сантима. Тежак је 109 кила, носивост је 130 кила. Уз мало повољних услова и залегања, може да догура до стотке. И на крају цена – у Индији кошта око 800 евра.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Vrlo mi je interesantna tematika...

Indijska automoto industrija se prilcno davno i izuzetno dobro povezala sa zapadnoevropskim i drugim kompanijama. Sve vise je proizvoda poznatih marki koje pod svojim imenon prodaju prakticno indijske proizvode, medjutim vrlo je interesantno to da se proizvodi u izvornom obliku (uglavnom samo sa drugim etiketama, mada ima i tehnickih sitnica) retko gde nalaze. Ovo sebi objasnjavam potrebom evropskog i drugih trzista da se zastite. Sto zakonom o redukciji emisije stetnih gasova, sto nekim drugim pravilima koji limitiraju prisustvo ove robe. Ove sprave u nastajanju nisu predvidjene za prodaju izvan granica zemlje (eventualno zemlje treceg sveta), a sasvim sigurno bi cenom i kvalitetom napravile pometnju na trzistu dvotockasa (i drugih). Neko to nezeli, a deluje mi da nisu indijci. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Погледај само сајт индијске "Хонде" и сву ту ситнеж до 1/4 литре. Поприлично интересантна понуда која, осим Индије, евентуално може да се сретне само још негде по Јужној Америци.

 

У вези "Хироа" и извоза на светска тржишта - http://www.wsj.com/articles/indias-hero-motocorp-plans-to-enter-u-s-market-1410522833. Колико видим на једном страном форуму, већ су регистровали у америчком офису за патенте чак осам својих модела, од 100 до 250 кубика. У догледно време требало би да почну и продају, али чујем мишљење једног лика оданде да ће бити проблем да нађу дилере спремне да раде са њима јер им је маржа можда мало мршава за мотора који ће коштати од 1750 до 2600 долара, па онда је ту и проблем пробијања новог бренда и америчке "ненавикнутости" на мале запремине. Углавном, Индијци су спремни за то, а са друге стране има више питања које треба да се реше.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Meni su ova dva modela iz videa prelepa.. a ova 100-ka je savrsena za do posla i nazad.. izgled im je vrhunski ja bih za ovo kod nas ladno dao 1k evrova za nov.Gledao sam ovaj sajt orion-kg ali ne nadjoh info o hero-u ,ovo bih uvek imao rado u voznom parku,verujem da je odrzavanje kao i potrosnja smesne cene.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Изгледа да су Крагујевчани изашли из посла са двоточкашима, па нема ни "Хира", ни осталих "Кинеза" које су увозили. Имали су од "Хира" мопеде од 50 кубика а-ла "Јава Бабета", који су се звали "Гизмо", прво са двотактним мотором, а потом са овим 4Т хоризонталцем, а потом је дошао и један мало "опластичен" који се звао "Елфи" или тако нешто.

 

Нешто налик (у смислу, класичне линије, па и ретро) овом "кафеџијском" индијском "Сплендору", али сам 50 кубика (што и није неки проблем за решити на овим хоризонталцима), који се продаје за 950 евра - http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/81523-мото-новитети-из-кине/?p=1710936

 

А иначе, оне "свакодневне" верзије "Сплендора" се у Индији користе користе на разне начине и разне потребе:

 

post-3975-0-80897100-1428073340_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Super su im motori, ali mislim da je, sto se tice uvoza njihovih motora, situacija slicna kao za automobile. Dakle, nemaju licencu za evropsko trziste zbog niskih bezbednosnih kriterijuma prilikom proizvodnje. Testiranje izdrzljivosti delova se vrsi sa minimalnim kriterijumima.

Srecom nema mnogo takvih primera sa njihovog trzista jer imaju dosta modela koji mogu biti "za primer".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Kriterijumi testiranja izdrzljivosti delova prilikom proizvodnje kao i sklopa delova su dosta nizi od evropskih i americkih propisanih i zbog toga ne dobijaju licence. Pored samog kvaliteta delova, testira se i njihova funkcionalnost.

Prost primer toga je "test kise". Kod njihovih vozila vrlo cesto mozemo da vidimo vlaznost u prtljazniku vecu od propisane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ако уоште може да се извуче просек од тих пола туцета домаћих индијских марки и великих марки које се тамо производе и просек од десетина и десетина кинеских произвођача, ја могу да тврдим да је просечан индијски моторин је квалитетнији од просечног кинеског.

 

А индијских мотора има по свету, па и у ЕУ, тако да ми се чини да та твоја тврдња о "ниским безбедносним критеријумима" баш и не пије воду. Ја бих пре рекао да је у питању то што су им цене нешто више од Кинеза, а у том сегменту тржишта 200 или 300 евра разлике у цени доста значи. И треба да се каже да индијски произвођачи интензивно шурују са познатим светским маркама и то на обострану корист, чега сигурно не би било ако би Индијци били на нижем новоу са тим "безбедносним критеријумима" од "ноу нејм" Кинеза којих има и превише по Европи и свету.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Daleko od toga da su nekvalitetni. Imaju oni puno dobrih brendova koji su skupi. Zato su i kvalitetni. Problematicni su ovi koji pokusavaju kao sto "tata" hoce da progura "nano" koji jedino u Indiji podleze propisima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Један интересантан детаљ, чију сам намену сазнао тек недавно.

 

Можда сте виђали фотке мотоцикала у Индији и на њима тај "роштиљ" само на левом боку задњег дела мотоцикла.

 

post-3975-0-02570400-1443433818.jpg

 

ОК, можда је неки пактрегер, нешто што помаже да се окачи какав терет, али зашто га има само на левом боку?

 

И онда, сазнам да се тај детаљ зове "sari guard". Да подсетим - "сари" је део индијске женске ношње која се носи и дан-данас. То је дуг комад тканине кога жене на неки посебан начин обмотавају око струка, па онда преко рамена. Генерално, доста непрактичан део одеће за возити се са њима на мотоциклу, али су му Индијци доакали са овим "сари гардом".

 

post-3975-0-63190200-1443433820.jpg

 

Много симпатично - свега ми!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 733 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Honda CRF 250 L

"Баџаџ" В-15.

 

 

 

 

Zašto ima onu armaturu sa lijeve strane zadnjeg kola?(to imaju još neki modeli)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Moj prijatelj je pre neku godinu kupio na sajmu plavi Bullet 500, salonski primerak. Mislim da može da se uveze preko distributera, moram da proverim koji je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

A sto niko ne uvozi Royale kod nas? Ja bih ga tako rado posedovao...

 

royal-enfield-cafe-racer-1.jpg?w=500&h=3

 

Bio je ranije uvoznik ali se nije proslavio, ne znam da li jos uvek postoji, verovatno ne.

Bilo je ranije vise postova o njima i par tema. Ja sam naso jednu:

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/18402-royal-enfield-bullet-classic-500/?hl=%2Broyal+%2Benfild#entry320370

 

Evo i jednog citata:

 

nazalost ostalo je samo cuveno ime ..........imao sam prilike provozati ga pre par godina kod nas ,,,,,,,,,,,,,kupljen kao sto kolega kaze u S.palanci,,,,,,sta reci o njemu neki kratki utisci....moji licni..........zavrsna obrada ravna NULI...........mnogo modnih detalja iz ove decenije koje ne prilice tom modelu koji treba da predstavlja repliku ,,,,,,Nazalost neuspesno objedinili i pomesali sadasnji i prosli dizajn i samim time narusili koncepciju svima dragu u moto svetu.

 

Velike vibracije na njemu , menjac tek prica za sebe .........bucan i prilicno nedorecen,,,,da ne kazem neprecizan jer to i nije,.......ali je nekako na samoj granici,,,,,,,,,

 

Sta smo primetili posle samo 2,300km predjenih ........poceo da slini na dihtunzima  :(

 

 

 

 

STETA motora i to kakvog ,,,,,,,,,,  :(

 

 

Cini mi se da sam negde citao i da mu je vesanje dosta lose, tj. da su prednje vile previse tanke i slabe, da se previse sabijaju i brzo propadaju.

Meni su licno prelepi i uopste mi ne bi falilo snage samo da eto nije sumnjivog kvaliteta celog sklopa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja