Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

• Drug član, 1673 postova
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, CBF 600 ABS, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive
Pre 6 sati, Miha2701 je napisao:

Pa da pitam i ja, da li ikako mogu da popravim, kako god rešim cdi na tenere 660 97'. Tranzistor koji je pukao ne mogu da nadjem, ali ni za lek, cdi nema da se kupi, takodje ni za lek, a i ne zelim polovan cdi za 170e koji je lutrija... ako ikako iko moze, čuo sam da ovaj svet ovde moze da pomogne, jer trenutno imam nekretninu od 272KG. Hvala Vam u napred.

Druže, tranzistor možeš da staviš i drugi samo da je istog tipa (NPN,PNP,MOSFET,itd....) i približno istih karaktaristika....ajde napiši oznaku koja je na tranzistoru da pogledam ovde u Sloveniji ako ga ima.....

• Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• U prolazu, 6 postova

Elem, znam ja da moze drugi, samo po karaktereistikama ako uzmete, on crkava relativno brzo i ostavi vas na putu, medjutim, iskustva sa stranih foruma kazu. Potrebno je da se poklope karakteristike, i DA JE NAGLASENO ZA PALJENJA, tako da evo ga monstrum polako dobija oblik bolje i veće hladjenje i trebalo bi 99% da radi :D moza ovo nekome pomogne nekad.

IMG_20190510_120927[1].jpg

IMG_20190510_121022[1].jpg

IMG_20190510_121041[1].jpg

IMG_20190510_122632[1].jpg

• Hvala 1
  • Podržavam 1

• U prolazu, 6 postova

Ovo iza, je slep, a na njemu... Moj problem, sto bi rekao Bata u varljivom letu "vezan je" ukratko, problem ostao isti, samo jedna varnica, cdi, zamnjeni SVI KONDENZI, tranzistori, dva probao koji rade na svim forumima gde je neko probao... I eto SLEPANJE... Ostaje da BIKERHOUSE, probaju magnete da vide... I onda dve opcije: Dunav, mada sam pobornik ocuvanja zivotne sredine, i druga oglas, poklanjam savrsen mehanicki ispravan motor za 200€ haha... Ali da... To je sve... A obaveticu vas ako nekih novosti bude. Samo, da za upoznate, ne zavrsim kao u prici o Paganiniju... Hahaa hvala vam svima.

IMG_20190511_151359.jpg

• Haha 1

• U prolazu, 6 postova

Usput, ako zatreba ili neko ima ideju o nekom delu koji nema, mogu pomoci oko modelovanja, dizajniranja 3D printa itd... Koliko god mogu eto, jer, hvala Vam sto ste se nasli svi.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

• Sviđa mi se 2

• U prolazu, 82 postova
  • Motocikl: Yamaha SR125

Pozdrav svima, imam jedno pitanje vezano za voltmetar koji sam nedavno ugradio na motorić. Nešto sam ja tu napakovao i zadovoljan sam kako sam to amaterski odradio, što se tiče pozicije voltmetra. Po preporuci majstora koji mi je prodao voltmetar, stavio sam plus na plus akumulatora, minus na minus, i to je to, gotova priča.

E sad, nisam znao da on u stvari pokazuje napon i kad je motor ugasen i bez kontakta, a nisam baš to tako zamišljao da mi stalno sija, pa preko noći spusti napon do nekih 12.1 i čak 11.9v.
Pitanje: Da li može da se namesti nekako da radi samo kad se da kontakt, ili da se ugradi neki prekidač pa da ja kontrolišem kada radi kada ne? Nemam pojma ništa oko struje osim što ubodem plus na plus...ponekad.
Ovako to izgleda:

thumbnail (1).jpg

thumbnail.jpg

• Maxi Scooter Club, 5324 postova
  • Motocikl: Peugeot Satelis250.... Honda NC750X DCT

E jes car :)

Pokazivac napona moras vezati da ti cita napon sa akumulatora, izmedju pokazivaca i akumulatora moras staviti rele (( 85 masa, 86 plus od poz. sijalice(recimo), 30 zica od + kleme akumulatora, 87 plus za pokazivac napona)), napajanje relea treba imati svoj osigurac.

Ako ces stavljati prekidac, moras naci vodonepropustan i zakaci se na masu, plus mora imati svoj osigurac.

To ti je jedna stvar, druga stvar je ta, da te zice sto su ti gole.... izolujes, zapravo sve mora biti izolovano, svaki spoj zalemljen i tek si ondak miran.

• U prolazu, 82 postova

Znači, pravac električar, u prevodu. A jbg tako mi reče čovek da može, mogao mi je štošta napričati kad ne znam jbg. Pola stvari koje si napisao nisam skontao uopšte (okej, više od pola nisam skontao) ali otprilike kontam da ne mož' baš ovako ko što sam ja zamislio i da ima tu još sitne peripetije.

Jel poznaješ nekog oko S.Mitrovice ko bi mogao to da završi?

• U prolazu, 82 postova

A žice su izolovane jbg, ne znam kako drugačije da ih izolujem. Vodootporan je voltmetar, iz njega izlaze onako zaštićene žice, spoj sam prekrio onim termo bužirom, jebem li ga, deluje ok, samo na samom akumulatoru je ona buksnica okrugla ( ne znam kako se zove pravilno jbg) koju sam na šaraf navrnuo

• Hard Enduro, 1464 postova
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

@Novola

Crnu zicu ili - voltmetra vezi na - akumulatora. Nadji kutiju sa osiguracima i tu vezi + ili crvenu zicu voltmetra za nogicu osigurac za svetlo, trubu ili bilo koji osim za paljenje (ignition), odaberi nogicu osiguraca odakle zica ide dalje u instalaciju (na taj nacin ce osigurac i dalje imati funkciju zastite). Ovako vezan voltmetar ce raditi samo kad das kontakt i izbegnuces dodavanje prekidaca za gasenje voltmetra koji ces sigurno nekad zaboraviti da ugasis. Uz to ovo je najelegantnije resenje gde se ne sece fabricka instalacija i uvek lako mozes da skines doradu i ispradis neki kvar.

• U prolazu, 82 postova

Evo rešena stvar sa voltmetrom. Namešten relej, ide preko osigurača sve, lepo radi, sve u redu. Hvala za savete

• Svrati ponekad, 248 postova
  • Motocikl: Suzuki GSXF 750

Jedno pitanje za kolege koji se bave strujom. Mozda je glupo pitanje al zelim da budem siguran 100%. 

Odsekao sam kablove na maglenkama ispred tehnickog kako bi ih sto brze osrafio i skinuo da ne skidam maske i ne zezam se na ulici sa zicama. Kada sam ih skinuo izolej trakom sam samo oblepio krajnji vrh kabla i stavio ispod plastike. Moje pitanje je da li moze tako da prodje da stoji do daljneg? Ili moram da secem kabl I izolujem posebno crvenu posebno crnu. Naravno prekidac od maglenki stoji na off-u dok ih skroz ne skinem do daljneg.

Pre svega pitam jer je odseceni kabl blizu rama nataknut ispod plastike... 

DSC_0589.JPG

DSC_0590.JPG

• Svakom po zasluzi, 11163 postova
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ako ne ukljucujes prekidac maglenki onda i ne moras da izolujes. 

Samo ravno odseci kabl i stavi malo izolira da bas ne udje kisa

• Podržavam 1

• Svrati ponekad, 125 postova
  • Motocikl: Qingy sm200

Pozdrav.

Imam mali problem na pulseru 200, po svoj prilici je crkao regler. Regler dobija 3 ac napona ali nema nema nikakav dc izlaz. Porucio sam novi ali mi je stigao regler sa 6 zica umesto sa 5. Posto u radnji nemaju sa 5 pinova da li mogu da iskoristim ovaj 6? I kako da ga povezem? Ukoliko je izvodljivo da li je komplikovano ili da potrazim majistora?

• U prolazu, 7 postova

Kako je meni majstor pre ~2,5god. objasnjavao trebalo bi da može ali ne drži me za reč. Ja sam sličnu muku mučio i originalni za svoju kawu kod nas nisam mogao da pronađem. Majstor mi je objasnjavao da bi sve potpuno isto radilo, da je šesta valjda samo neka kontrolna koja se uz malu prepravku na instalaciji prikači ne znam gde i to radi isto kao fabrički. Ali kada je rekao to "prepravka instalacije" ja sam ipak odlučio da iskeširam 95e, sačekam 17 dana i bocnem original :)Od tad nikakvih problema.

Pre 9 sati, ZoranP je napisao:

Pozdrav.

Imam mali problem na pulseru 200, po svoj prilici je crkao regler. Regler dobija 3 ac napona ali nema nema nikakav dc izlaz. Porucio sam novi ali mi je stigao regler sa 6 zica umesto sa 5. Posto u radnji nemaju sa 5 pinova da li mogu da iskoristim ovaj 6? I kako da ga povezem? Ukoliko je izvodljivo da li je komplikovano ili da potrazim majistora?

Daj sliku tog reglera pa da vidimo kako da ga povezemo. 

Dobro se vidi, hvala. 

Tri zute na novom su ti tri crne faze na starom regleru. 

Na starom imas jos dve zice - crvena je plus i crna sa belom trakom je minus. 

Na novom je crvena plus, crna minus a braon spajas na plus sa kontakta - moraces da dovuces tu zicu, bez nje nece da puni. 

• Svrati ponekad, 125 postova
  • Motocikl: Qingy sm200

2 hours ago, Arakis said:

Dobro se vidi, hvala. 

Tri zute na novom su ti tri crne faze na starom regleru. 

Na starom imas jos dve zice - crvena je plus i crna sa belom trakom je minus. 

Na novom je crvena plus, crna minus a braon spajas na plus sa kontakta - moraces da dovuces tu zicu, bez nje nece da puni. 

Hvala na odvojenom vremenu.

Imam plus zicu za neku led poziciju koju sam izbacio. To je inace stalno ukljuceno kad se da kontakt.(Desni prekidac za svetlo je zalemljen na ukljuceno odavno). Da li mogu da iskoristim tu zicu ili bas moram da trazim plus posle kontakt brave iz nekog razloga? Da li je redsed tri zice za napajanje reglera bitan zato sto su konektori drugaciji na novom? I da li prvi put za probu treba da stavim slabiji osigurac?

• 8-bit, 1145 postova
  • Motocikl: KLX300, R1100GS
Pre 3 sati, Arakis je napisao:

Ako bi vezao tu braon na plus akumulatora da li bi napravilo neki problem?

Ne bi bilo problem, jedino sto bi mozda regler stalno vukao neke miliampere i kad nema kontakta? 

Treba izmeriti. 

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja