Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake
Pre 9 sati, Savan je napisao:

To sam sve proverio. I sve je u redu. Čitam malopre da postoji updejtovani kabal izmedju konektora od statora pa do konektora od ulaza u regler. Sad to ide kroz onaj snop većinski ali kao da su ti kablovi premali. Nova varijanta je direktni kablovi od/do konektora sa dovoljnim presekom. Nadam se da ga imaju kod dilera, najviše zbog konektora da ne moram da budzim nešto jer nisam bas neki vican električar.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Ma to je sitna riba, pljuckavica što biH rekli pecaroši :) Dobio bi možda nešto veći napon ali opet tu su konektori koji uvek gadno zezaju.

 

Zameni regler (uz onu proveru alternatora što sam ti napisao) i pevaj ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: GT73B, SC58
On 2. 4. 2018 at 10:57, Satelis je napisao:

Alarmi vuku od 3mA pa na vise, imobilajzer vuce od 2mA do max 15mA (u amplitudi), trackeri za pracenje vuku od 30mA do 80mA zavisno od modela, tabla ako ima sat koji konstantno pokazuje vreme takodje vuce struju......raznih varijanti potrosaca ima, najekstremniji mi je bio V-Strom sa potrosnjom od 80 do 120mA a sad eto imam jednog Scarabea koji nema punjenje zbo akumulatora (Varta) i tako.....igranka sa strujom uvek prisutna i zna mnogo da nervira.

http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?221386-****Correct-battery-replacement-procedure-Must-read

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Italijani i elektrika su prosto neverovatan spoj.

Vozio sam Alfu ranije. Iz druženja sa majstorima sam saznao

da nije nikakva retkost da se na 6-7 godina staroj Alfi zapale instalacije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Našalio sam se malo (ali ne previše), jer ovde kod nas imaš regler (sigurno bolji od fabričkog) bar po četvorostruko nižoj ceni. 

Sad nešto gledam, opet smo omašili temu. A gosn Arakis je prosli put sve isprebacivao u onu tj ovu temu o strujama.

 

Ja nisam zeleo fabricki već sam se konsultovao sa engleskom braćom koja je trenutno najbolja alternativa. Pored raznih mosfet reglera kojih zaista ima i dosta jeftinijih, možda ne bas 4-struko ali više od upola, izbor je pao na serijski (Nadam se da dam dobro napisao) koji radi najbezbolnije i po instalaciju A najvise po dinamu. Inace je standardni model za novi (2014) v strom 1000.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 8 minuta, Savan je napisao:

Sad nešto gledam, opet smo omašili temu. A gosn Arakis je prosli put sve isprebacivao u onu tj ovu temu o strujama.

 

Ja nisam zeleo fabricki već sam se konsultovao sa engleskom braćom koja je trenutno najbolja alternativa. Pored raznih mosfet reglera kojih zaista ima i dosta jeftinijih, možda ne bas 4-struko ali više od upola, izbor je pao na serijski (Nadam se da dam dobro napisao) koji radi najbezbolnije i po instalaciju A najvise po dinamu. Inace je standardni model za novi (2014) v strom 1000.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Serijski regleri su dobar izbor (ali su prilično retki i skupi su).

Ja sam još pre četvrt veka radio trofazne serijske regulatore (za neke druge namene i za mnogo veće snage), ali je vrlo problematično napraviti ga (u domaćoj režiji) da ima prihvatljive gabarite i prihvatljivu cenu (za naše domaće prilike). 

Sa druge strane, pararelna regulacija (i pored nekih negativnih osobina), uz pravilan izbor kompnenti (i uz pažljivu izradu), može sasvim korektno da obavlja funkciju dugi niz godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Razumem, ali mi je dojadilo više zezanje sa strujom. 9 godina je motor kod mene, 9 godina me zajebava. Kaže mi i čika kod dilera da je ricks electrics regulator odličan izbor i da za 5 godina koliko je kod njih u asortimanu nijedan se još nije vratio.
Ovaj novi je za nijansu veći od starog ali mislim da ću ga moći spakovati na isto mesto ili ako ne bude ipak mogao on će na drugo mesto.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

Drugari, otkazao mi je akumulator pre neki dan. Kad sam stavio novi probao sam da izmerim koliko puni alternator i malo su mi cudni rezultati. Pokazuje mi 14.6 sa ugasenim i 15.4 sa upaljenim svetlima. U service manualu pise da je normalno 14.2-14.8. E sad, dve stvari mi nisu jasne.

 

Da li se vrednost u service manuelu odnosi na rad sa upaljenim ili ugasenim svetlima posto ne pise?

 

Da li je normalno sto pokazuje vise kad su svetla upaljena, ja sve mislim kontra?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 42 minuta, nightrider46 je napisao:

Drugari, otkazao mi je akumulator pre neki dan. Kad sam stavio novi probao sam da izmerim koliko puni alternator i malo su mi cudni rezultati. Pokazuje mi 14.6 sa ugasenim i 15.4 sa upaljenim svetlima. U service manualu pise da je normalno 14.2-14.8. E sad, dve stvari mi nisu jasne.

 

Da li se vrednost u service manuelu odnosi na rad sa upaljenim ili ugasenim svetlima posto ne pise?

 

Da li je normalno sto pokazuje vise kad su svetla upaljena, ja sve mislim kontra?

Napon na akumulatoru trebalo bi da bude 13,8-14,4V. Normalno je da se sa povećanim opterećenjem (kada se upale farovi) napon malo promeni (može to da bude ili u minus ii u plus, a što zavisi od mesta odakle regler dobija referentni napon). Ukoiko se taj napon dobija direktno sa akumulatora napon će prilikom uključenja farova malo da opadne, a ukoliko se napon uzima sa brave napon na akumulatoru će mao da poraste. 

U svakom slučaju mislim da je napon od 15,4 Volti previsok i sigurno će bitno da skrati vek akumulatoru i svim sijalicama (a i ostale komponente su u oasnosti).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 51 minuta, nightrider46 je napisao:

@zika56 Hvala na odgovoru. 

U cemu je onda problem? Regler?

Može da bude (a ne mora da znači);)

Prema tvom opisu rekao bih da tvoj regler dobija referentni napon sa kontakt brave, pa zbog pada napona koji se javlja u tom provodniku regler dobije signal o nižem naponu i onda podigne napon. 

Trebalo bi izvršiti kompletnu proveru klema, konektora i spojeva preko kojih se taj provodnik napaja jer je oćugledno da tu negde dolazi do pada napona. Proveriti da možda nije u tom kolu vezan još neki jači potrošač (maglenke, grejači ručica, ....) koji opterećuje to kolo i obara napon.

Probem bi (možda9 mogao da se reši i tako što bi se taj provodnik (šesta žica koja dolazi na regler i koja je tanja od ostalih) odspoji (preseče) od instalacije i da se onda direktno spoji na plus pol akumulatora. (Ovo može da se učini kod nekih reglera a kod nekih ne može pa bi trebalo to da ti uradi neko stručan).

A ukolko sve to ne pomogne onda ili voziti i dalje sa takvim napajanjem ili mi se javi na pp.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Da dodam jedno iskustvo,  mozda nekom pomogne.....

 

Aprilia Atlantic 500ccm, na leru nema punjenja, kad se da gas napon skace na 13.3V bez potrosaca, cim se upali oboreno svetlo napon padne na 12.3V.

Regler je Joskin, akumulator je Varta 12V 14Ah, nov stavljen prosle godine, motor od potrosaca ima alarm koji vuce 5mA u fazi mirovanja, namotaj dobar, regler dobar.

 

Nakon zamene akumulatora (Banner AGM), punjenje ide na 14.4V bez potrosaca i 14.2V sa ukljucenim potrosacem.

Misljenja sam da svaki motocikl treba da ima pracenje napona, cim isti padne ispod 13.8V ili ode preko 15V, odmah reagovati da bi se sprecila veca steta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 4 sati, nightrider46 je napisao:

Nisu vezani dodatni potrosaci.

Sto se tice seste zice, nije izvodljivo posto se na ZRX-u regler nalazi u kucistu alternatora, kao na autu. 

Nisam imao šemu instalacije od tvog motora pa sam odgovorio uopšteno. Ne znam kako je tu rešen regler i može li nešto da se izmeni.

Može na red od alternatora prema akumulatoru da se stavi snažna dioda (na hladnjak) koja bi oborila napon za oko 0,7V.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Qingqi 2D

Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi vezivanja reglera.

Da li je bitan raspored vezivanja faza na regler?

To pitam jer mi je crkao regler, uzeo sam zamenski, ali džekovi nisu isti.

Oba su sa 5 žica, pa me zanima da li može da se pobrka redosled faza, ili je sve jedno kako ih ubodem.

Prve dve slike su moj stari, treća je džek od novog reglera.

Trgovac mi je rekao da je to to, samo da premestim džekove., i bez brige.

Ali više detalja nije znao.

 

dc9e265ec6b926be01680927832ed234.jpg&key=ead4264e0e1139013d91a1ac6d81d9f92144c635334ce9dc93ae3f56b3a28f253a537781de8a6f6416199d9ffd64b395.jpg&key=c78126f9a2dd07e18760615fbc3fa7e9c4274f720f97ea8373c7230690dbaf2a6af90df1ec5927b608cf2f6a9c242457.jpg&key=5ace1945a0e2a8af600bc5c9bb2b9f9afacb344caec32ef38d6bb02c0b460192

 

Послато са E5823 уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Slobodno okreci faze kako ti je volja...samo pazi da pogodis plus i minus.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Dali postoji neko resenje da kada vam izgori osigurac, da se upali neko backup svetlo ?Upravo sam imao srecu da sam uspeo da stanem kada mi je u pokretu po mraku izgoreo osigurac (mojom krivicom).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Zasto da se upali tek kada ti crkne osigurac? 

Ugradi dva LED spota koja ce stalno da ti gore, bices mnogo uocljiviji spreda i siguran si kada ti crkne sijalica u faru. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Qingqi 2D

Da se nadovezem na moj problem... :stabre:
Napokon malo pre nasao vremena da povezem regler.
Na leru daje oko 11.8v, a cim dam gas on ode u nebesa...
Prelazi i preko 20v.
Nisam kacio na akumulator, nego sam merio direktno na izlazu iz reglera, da kazem bez povezanih potrosaca, to valjda ne bi trebalo da ima veze.
Napon izmedju faza,na ulazu u regler, je na leru oko 22v, kada dam gas ide i preko 50v~, nisam mnogo testirao, turirao, zbog komsiluka, ali toliko sam izmerio na brzaka.
Da li su to normalne vrednosti?
Ako jesu, onda definitivno ovaj novi kineski regler nije u redu.
Moram traziti neko pouzdanije resenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Nisi citao moju temu "regler ili grec" ako je to kineski regler od 1000-2000 dinara to verovatno nije regler vec samo jedan grec koji nema ulogu da regulise napon nego samo da ispravi struju.!I to govno mozes odmah da bacis jer ces samo izgoreti akumulator.Inace prvo proveri regler je mozda ipak nije samo grec unutra.Ovde ti je objasnjeno kako se to radi 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja