Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
On 29.11.2020. at 11:33, N.F.S. je napisao:

Par drugara koristi jeftine enhell "pametne" punjace, zadovoljni su.

Imam ja varijantu sa displejom, sranje živo. Isto ne napuni do kraja.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovo je jeftinija varijanta, dioda signalizira stanje... 

Pih, onda nemam pametan savet (sto se tice pametnih, jeftinih punjaca).

Trafo ispravljac, 15v/1A i sijalica 12v5w redno vezana, kada se sijalica ugasi akumulator je pun! Stara proverena fora!

Sijalica cuva trafo, da baterija ako je prazna ne povuce mnogo struje, sto jacim intenzitetom "gori" to znaci da je akumulator prazniji i obrnuto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Pitanje za poznavaoce (dr Arakis mislim da je za ovo pitanje maher)- 

dakle, honda deauville 650 (isti djavoli i africa i vlajda transalp) problem sa pumpom goriva. Motor kupljen pre mesec dana, sada krenuo sa sredjivanjem i nadjoh da je pumpa skinuta sa instalacije, e sad znam za probleme sa njom, očistih platisnku dugmad i dobijam pulsiranje pumpe i glasan brum prilikom povezivanja na aku. Prilikom kačenja na džek fabričke instalacije nema pulsacije niti odgovora

 

Pitanje: da li na fabrčkom džeku prilikom davanja kontakta dolazi stalna struja +12V ili i tu ima nekog gremlina pošto na mom džeku nema ničega?

Razmišljam da pazarim pumpu niskog pritiska, dovedem stalnih 12V i to povežem jer mi je sama pumpa upitnog stanja, trebao bih da pazarim komplet platinske dugmadi za reparaciju pa da se nadam da su ostale komponente u očuvanom stanju (kalem i ostali delovi)

O

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Trebalo bi da postoji rele koji kada das kontakt pusti struju na onu crnu zicu koja ide na pumpu. Ako je on pokvaren, slobodno uzmi plus sa kontakta i dovedi diretamente na pumpu. 

Realno, mozes da povezes bilo koju pumpu niskog pritiska koja samo dopuni karburatore kada nivo goriva u rezervoaru padne ispod nivoa karbova. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

To sam otprilike tako i zamišljao da sprovedem, + sa kontakta pa na pumpu i to je to, a ovo fabričko da izbacim obzirom da su zamenska platinska dugmad i nova pumpa niskog pritiska egal po ceni, a ovim eliminišem potencijalne gremline u starom sistemu, jedino nisam bio siguran da stalni dotok goriva nove pumpe ne smeta karbovima u radu obzirom da je stara fabrička pumpa čini mi se imala pulsni režim rada.

I ujedno još jedno pitanje, da li relej za pumpu dobija struju prilikom davanja kontakta ili uzima impuls sa bombine pa dobija struju tek kada motor zavergla/upali (ovo čisto da ispitam postojeći sistem dok ne ispazarim novu pumpu)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ukoliko su potpuno prazni karburatori pumpa radi impulsno dok ih ne napuni. Tada plovak zatvori ulaz, pritisak goriva pomeri membranu pumpe i ona preko tih platina iskljuci pumpu. 

Bilo bi nelogicno da pumpa radi samo kada verglas, cilj je da sto pre napunis karbove ako ostanes bez goriva u rezervoaru pa prebacis na rezervu. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Stigao regler od Joske. Na prvoj slici je originalan regler od gpz-a 500 a druga Joskin. Hocu da prebacim dzek sa originalnog na Joskin ali me jedna zica muci. Tri zute idu na tri zute to ok, crna ide na zelenu i to ok ali koja ide na crvenu, belo-crvena ili brao. Kontam da belo-crvena jer je malo deblja od braon ali bolje da pitam.

 

Edit: zaboravio slike, evo sad ubacio

 

 

 

37948ff69ec314f4411f96fd256c8db5.jpg9c71b6433a516844f50db933920d9f79.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 57 minuta, x-man je napisao:

Hocu da prebacim dzek sa originalnog na Joskin ali me jedna zica muci. Tri zute idu na tri zute to ok, crna ide na zelenu i to ok ali koja ide na crvenu, belo-crvena ili brao. Kontam da belo-crvena jer je malo deblja od braon ali bolje da pitam.

Prvo i osnovno pravilo u elektrici je da se ne vezuje gledanjem boje zice, nikad!

Zato imamo probnu lampu i el. semu pa na citanje.... jedino ispravno.

 

pre 15 minuta, ThePainkiller je napisao:

Preporuke za Tanju viklera! Skoro sam imao saradnju sa njom i mogu reći da sam prezadovoljan i komunikacijom i uslugom...:takoje:

Sta kaze Tanja, koliko izlazi viklovanje namotaja (6+ jezgra)?

Marko kod mene u kraju naplacuje 8 - 10Krsd i za sada nema greske. 

Sve sprave (siroka namena) koje imaju rotor-stator donose kod njega na remot. 

 

Sati rada ili predjena km je jedini garant za dobro obavljen posao, dzaba lepa komunikacija ako mi namotaj prozvizdi za 2, 3, 5Kkm .... a bilo je toga, moglo se videti (ne mislim na Tanju ic, globalno zborim pa da se ne protumaci kao upiranjem prstom) i eto nezgodne, vrlo nezgodne situacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Probnom lampom, vrlo jednostavno.

Zute su ti faze, crna masa, crveno-bela stalni +, braon je mozda + preko kontakta (pracenje napona)..... da bi bio siguran u ovo napisano, probna lampa i provera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Namontiram akumulator uzmem probnu lampu Stavim stipaljkicu na minus akumulatora i pipapam crveno belu, braon i crnu, gde svetli to je plus? A sta ako svetle i crveno bela i braon, posto je jedna kontrolna? Masu testiram tako sto stavim stipaljkicu na plus akumulatora i pipam crnu ako svetli to je masa?

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 28 minuta, Satelis je napisao:

Prvo i osnovno pravilo u elektrici je da se ne vezuje gledanjem boje zice, nikad!

Zato imamo probnu lampu i el. semu pa na citanje.... jedino ispravno.

 

Sta kaze Tanja, koliko izlazi viklovanje namotaja (6+ jezgra)?

Marko kod mene u kraju naplacuje 8 - 10Krsd i za sada nema greske. 

Sve sprave (siroka namena) koje imaju rotor-stator donose kod njega na remot. 

 

Sati rada ili predjena km je jedini garant za dobro obavljen posao, dzaba lepa komunikacija ako mi namotaj prozvizdi za 2, 3, 5Kkm .... a bilo je toga, moglo se videti (ne mislim na Tanju ic, globalno zborim pa da se ne protumaci kao upiranjem prstom) i eto nezgodne, vrlo nezgodne situacije.

Ja sam kod nje radio namotaje za Yamahu 125 kubika, koji se koristi za polaganje u auto školi. Cena za premotavanje namotaja je bila 20 evra. Motor od tad radi bez ikakvih problema sa punjenjem... 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1459 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
On 11/28/2020 at 5:05 PM, Pingvin37 said:

Ovako stoji vec dugo na punjacu. Ko laze a sta ne valja od ova tri uredjaja, pitam se...

 

Ako uzmem da je akumulator losiji, zar ne bi punjac pokusavao da ga dopuni a ne da ga odrzava na 12.8 kao da je napunjen? 

 

Unimer ne znam dal laze, skoro sam kupio nove skupe pipalice i novu bateriju. 

 

Punjac do sad dobro radio i na kolima i za motor....

20201128_085819.jpg

Bas sam malopre u temi za punjenje akumulatora postavio pitanje, a bukvalno je ista situacija, samo što ja imam ovaj jeftini punjač iz Lidla, i kod mene održava na 13V .
Ispada da ipak i taj punjač ne radi posao skroz kako treba :(
Nisam nešto mnogo ulazio u detalje, ali sam stekao utisak ovde na forumu da je korektan i ima dobar odnos uloženo dobijeno, pa sam ga uzeo kad sam ga video jednom prilikom u Lidlu. Izgleda da sam se zeznuo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova
14 hours ago, antir3ality said:

Bas sam malopre u temi za punjenje akumulatora postavio pitanje, a bukvalno je ista situacija, samo što ja imam ovaj jeftini punjač iz Lidla, i kod mene održava na 13V .
Ispada da ipak i taj punjač ne radi posao skroz kako treba :(
Nisam nešto mnogo ulazio u detalje, ali sam stekao utisak ovde na forumu da je korektan i ima dobar odnos uloženo dobijeno, pa sam ga uzeo kad sam ga video jednom prilikom u Lidlu. Izgleda da sam se zeznuo :)

Ja sam ga napunio tako sto sam upalio motor i provozao. I eno jos drzi struju. 

 

A na punjac taj vise ga necu ni stavljati dok ne kupim neki kvalitetan. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 298 postova
  • Lokacija: Doboj
  • Motocikl: Honda Hornet 900

ima li neko da se razumije u struju ktm 640 duke,tacnije princip spajanje brave,tj izbacivanje brave ,ubacivanje prekidaca samo za kontakt,palice se na kickstarter

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja