Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR
On 5/12/2020 at 11:50 AM, Arakis said:

Prvo, ti meriš napon na bravi a do akumulatora imaš konektore i glavni osigurač. Sa porastom broja obrtaja raste i struja prema potrošačima pa tako raste i pad napona kroz kablove do voltmetra i voltmetar pokazuje manji napon u odnosu na napon na samim klemama akumulatora. Jedino pravo merenje napona je na klemama. 

Ako je na klemama akumulatora slična situacija - pad napona sa povećavanjem broja obrtaja, menjaj regler. 

Pre svega, pozajmi negde dobar i nov akumulator pa proveri punjenje, meri napon na klemama akumulatora. 

Još jedna stvar, često me zovu ljudi i kukaju kako im se prilikom merenja napona isti lagano povećava i posle minut ode preko 16 V. Greška je obično u praznoj bateriji multimetra, čim se pojavi info na displeju da je baterija prazna menjajte je odmah inače pokazivanje napona nije tačno. 

 

Konačno nađoh vremena preko vikenda da odradim merenje. Situacija je sledeća (mereno na klemama):

 

Akumulator (Exide AGM) najpre napunjen do kraja CTEK punjačem na AGM modu.

- Napon na ler gasu bez potrošača 14,35V, sa povećanjem broja obrtaja 3-4000+ padne na 13,85V

- Napon sa uključenim kratkim svetlom: na ler gasu 14,1V, sa povećanim obrtajima 13,3.

- Sledećeg dana izmeren napon na akumulatoru 12,95V

 

Ugrađeni voltmetar sa AliExpressa na bravi pokazuje manje vrednosti napona od navedenih, ali je ponašanje isto, tj. ima opadanja napona kad se povećavaju obrtaji. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ukoliko je napon na klemama akumulatora u režimu vožnje (znači preko 2.500 obrtaja) ispod 13,6 Volti , to znači da nema punjenja i akumulator se postepeno prazni i ukoliko se tako koristi duži period dolazi do njegove sulfatizacije i ubrzanog uništenja. 

Prvo proveriti kvalitet kontakata između reglera, namotaja i akumulatora, pa ukoliko je to u redu treba proveriti (istestirati) regler i ispravnost namotaja na alternatoru.

Testiranje reglera mogu ja da ti uradim (košta te jedino poštarina). 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Po trenutnim merenjima ispada da jeste niži od tih 13,6V u režimu vožnje. Čim nađem vremena ovih dana proveriću i očistiti sve kontakte, pa ću odraditi ponovo merenje. Verovatno regler ne funkcioniše baš kako bi trebalo (ipak je to Honda :) ), u tom slučaju Žiko javiću se pa možemo i da odradimo proveru, da se potvrdi dijagnoza. 

Još jednom, nisam imao nikakvih simptoma niti problema a i prethodni akumulator je potrajao lepo. Moguće i da je razlog što imam naviku da redovno dopunjavam akumulator, a i dodatnih potrošača gotovo i da nema jer noću baš retko vozim pa ne koristim dugo svetlo, a npr. ventilator mi se uključi možda jednom godišnje.

 

Hvala puno Rajku i Žiki na stručnim mišljenjima, dođem pivo obojici čim budem u vašoj okolini!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Pricao sam ranije, valja ponoviti. Dvaput razmislite pre nego sto kupite kineski regler.

NJegova cena je od 15 -30eur, Joskin je 60eur, fabrika je nesto preko 100eur.

 

Cest zajeb je ovakvo razmisljanje "nek crkne sta me briga, 6-8 drugih imam da promenim za iste pare ako mi ovaj rikne".

 

nije prvi slucaj da dovede do topljenja, napajanje reglera

viber-slika-2020-06-01-22-31-53.jpg

 

viber-slika-2020-06-01-22-31-531.jpg

 

lako se poznaje kinez

viber-slika-2020-06-01-22-31-54.jpg

 

gotovo da nema oznaku na sebi

viber-slika-2020-06-01-22-31-543.jpg

 

vrljava zavrsna obrada

viber-slika-2020-06-01-22-31-542.jpg

 

tanje zice nego sto trebaju biti

viber-slika-2020-06-01-22-31-541.jpg

 

Prva steta, nema punjenja pa samim tim osta negde u 3 lepe bas kad ne treba. Cupanje sa drugom bakterijom ako se ima kupiti/uzajmiti ili slep..... to sve kosta + problem nije resen.

Druga steta, jos grdja je ako iz topljenja pocne da dimi, tu leka nema, samo se makni.

Sutra po Joskin pa na lemenje zicki, nema druge.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nema zezanja sa time. Pogotovo što može da sprži satove, farove, itd. Ne daj Bože i da se zapali, šanse nema da ga se ugasi ako nemaš PP aparat okačen negde na motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Paraćin
  • Motocikl: Hyosung GV 650 EFI 2010

Crko regler. Probio na donjoj strani. Naručiću novi, lako se menja.

Ali.

Da li je možda problem u alternatoru pa je zato otišao regler. Onda ništa ne vredi da stavim novi.

Kako proveriti alternator (dinamu) pre montaže reglera?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 6 sati, cikamiroslav je napisao:

Crko regler. Probio na donjoj strani. Naručiću novi, lako se menja.

Ali.

Da li je možda problem u alternatoru pa je zato otišao regler. Onda ništa ne vredi da stavim novi.

Kako proveriti alternator (dinamu) pre montaže reglera?

Regler uglavnom ne crkava iz čista mira nego bude neki uzrok. 

Imaš privatnu poruku šta i kako dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Pozdrav, moj drugar ima GPZ 500 sa izgleda problematicnim reglerom, regler ima 6 zice. Ja imam regler od xj600 i drago bi mu ustupio samo sto regler od xj600 ima 4 zice. Da li je moguce na neki nacin premostiti da ne kazem zbudziti moj regler kod njega?

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Taj njegov regler ima tri faze, plus i minus i tanku zicu sa plusa od kontakta. 

Tvoj ima tri faze i plus a minus je na kućištu. 

Neka ostavi nepovezanu tu tanku zicu. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Ajd da pocnem ispocetka. Drugar je kupio motor relativno skoro. Bivsi vlasnik nam je rekao da su menjao namotaje i magnet. Motor je jedno vreme lepo radio i nije imao problem sa strujom dok jedan dan drugar nije stao na pumpu i posle nije mogao da ga upali. Kupio je akumulator ali mu se opet praznio. Izmerim punjenje ok bez svetla sa svetlima prazni. Izmerim da negde ne vuce struju sa kontaktom 0A sa svetlima 5.5A. Namestio sam mu Joskin regler koji sam imao u rezervi i izmerili smo ok je punio to je to, ostavio sam mu moj regler dok ne skupi pare da kupi drugi od Joske. Danas mi kaze nesto sporije vergla ali ipak pali, dodji da izmerimo punjenje. Bez svetla 12.5V, sa svetlima 11.5V. Pogledam regler on se pusi, pogledam sta kad ona plastika zastitna i vrelo je na spoju gde ide plava i crna zica (opekao sam se), vidi se gde na slici. Ugasim motor, skinem regler, izmerim otpor izmedju faza tu je 1.2 do 1.5 oma, upalim motor stavim na da merim naizmenicni napon izmerim izmedju faza jedna 22v kad se da gas ide preko 80v, druga 18.5v kad se da gas ide preko 60v treca 5v kad se da gas ne prebacuje 25v. Dodjem kuci zakacim joskin regler na moju yamahu i dalje se greju ta 2 kontakta ali punjenje na 1500 obrtaja 14.3, sa svetlima 12.3 dok je sa originalnim reglerom 13.9 sa svetlima 12.6 doduse ni meni kontakti nisu bas najbolji, treba da precesljam instalaciju neki dan.
Imam 2 pitanja:
1. Ima li neko ideju sta je sa drugarovim gpz 500?
2.Ima li spasa mom regleru ili da ga sibnem u kantu? 0c8b4e1adceedd5f3c3db923111c8299.jpg

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ti kontakti sto se zagrevaju su diode u grecovom spoju. Sluzi da "ispravi" struju, tacnije da od naizmenicne " napravi" nama potrebnu jednosmernu.

Sam grec zamenski je jako jeftin, mozda je neka dioda probila... 50 ampera grec je 200 din, zameni prvo njega. 

 

P.S. Jeste li probali svaku fazu "ka masi" sta kaze? I na hladno i na toplo....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Proverio sam, plus na fazu, minus na ram al sad ne mogu da se setim koje su bile vrednosti, znam samo da ni jedna nije bila ista a jedna je bila dosta manja.
Sad sam raskupusao regler i mislim da je ovde vise stvari zavrsilo karijeru. 0b570acb71e2ee4669cd94ddee263e85.jpgd7e5fad43980ade84a2a131d49614d43.jpg84e574ac59c92cfba696702e04af274f.jpge4e0d42ca4b6bc07f7d488cb05046181.jpg

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Trebaо si ceo, neraskupusan regler da posaljes Joski, verujem da bi ga sredio i vratio u ispravno stanje. 

Joska je odavno izbacio grečeve iz svojih reglera i presao na Mos Fet poluprovodnike, mnogo bolje su se pokazali, propustaju vecu struju sa manjim grejanjem. 

A ulazne komponente (diode ili Mos Fet) spaljujes ukoliko su namotaji probili na masu sto mozes vrlo lako izmeriti. Drugi nacin da spalis regler je da izgubis kontakt sa akumulatorom. 

Uglavnom, menjati regler bez detaljnog merenja svih parametara statora alternatora nije pametno, desavaju se bas ovakvi problemi. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 10 minuta, Arakis je napisao:

Trebaо si ceo, neraskupusan regler da posaljes Joski, verujem da bi ga sredio i vratio u ispravno stanje. 

Joska je odavno izbacio grečeve iz svojih reglera i presao na Mos Fet poluprovodnike, mnogo bolje su se pokazali, propustaju vecu struju sa manjim grejanjem. 

A ulazne komponente (diode ili Mos Fet) spaljujes ukoliko su namotaji probili na masu sto mozes vrlo lako izmeriti. Drugi nacin da spalis regler je da izgubis kontakt sa akumulatorom. 

Uglavnom, menjati regler bez detaljnog merenja svih parametara statora alternatora nije pametno, desavaju se bas ovakvi problemi. 

Regleri vrlo retko crkavaju iz čista mira. 

Uglavnom uzrok bude loš akumulator, loši kontakti, ili namotaji koji su probili prema masi. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Gotovo sad, ja raskopusao regler. Kad mi budu strcake pare kupicu drugi. A sto se tice motora kontam da jedino mogu namotaji da budu problem.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Pitanje za iskusne, prestao da mi radi far na skuteru, ugrađen xsenon sa solenoidom za dugo/kratko svetlo. Mozda sam i ja krive jer mi je upao mali sraf u far i od tada ne radi.
Struju imam ali je napon svega 11.3V na prikljucku za balast, moze li to biti razlog? Inace napajanje ide preko releja za kasnjenje.
I ima li nacin da se instrumentom ispita ispravnost xsenon sijali37613dfe1486962c119f93145475d41a.jpg
5eeb7b92c91d7d195b33fd30e9e4bbe4.jpg
81cd0cbdbe4c951aeb79fc19fc95f4b8.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Xenon bi trebao da radi od 10 - 15V, verovatno ti je crkla sijalica. A mozda i balast? 

Jedino da nadjes ispravne pa probas. 

Ili da stavis LED H4. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Razmisljam i o led varijanti, to je prostija varijanta. Samo mrzi da prepravljam instalaciju, pola skutera sam rastavio da dodjem do sijslice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Ipak je bilo veze sa naponom. Kada zakacim bapajanje direktno na aku far radi kako treba a preko releja obori napon za 1V i nece. Znam da bi u teoriji trebalo da radi ali nista kod mene.
Kvalitet je mislim ipak upitan. Srecom, onaj ko je ugradio xsenon koristio je adaptere pa nisam morao nista da menjam na instalaciji. Bev je dobio H4 LED i sad sija kao jelka.
4a4efbb944fe68d9d61fb46b2d3d5392.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Ovako stoji vec dugo na punjacu. Ko laze a sta ne valja od ova tri uredjaja, pitam se...

 

Ako uzmem da je akumulator losiji, zar ne bi punjac pokusavao da ga dopuni a ne da ga odrzava na 12.8 kao da je napunjen? 

 

Unimer ne znam dal laze, skoro sam kupio nove skupe pipalice i novu bateriju. 

 

Punjac do sad dobro radio i na kolima i za motor....

20201128_085819.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
16 hours ago, N.F.S. said:

Pozz drug, to je los punjac, detaljno sam ga opisao u nekoj od tema... 

Koji punjac mi kolega preporucujes da radi posao a da nije preskup ovde u Srbiji da kupim? 

 

Ovaj sam koristio 2 godine ali u pravu si, lose puni, i spasava samo skroz prazne akumulatore i vrati ih na nekih 70%, nikad ne puni do kraja. Definitivno odustajem od ovoga. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sa ovima koji se prodaju ovde (punjacima) nemam licnih iskustava pa ne mogu da siguram... Par drugara koristi jeftine enhell "pametne" punjace, zadovoljni su.

Ovi iz Lidla jeftini mislim da rade kao i taj koji imas... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja