Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ispariće i iscureće, osim ako nisi sipao do čepova onda odvadi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ako si dosipao vodu kada je akumulator bio strujno napunjen, onda neće da bude neki problem, ali ukoliko si to učinio kada je akumulator bio ispražnjen, onda će tokom punjenja da se nivo podigne i elektrolit će da izađe preko preliva i usraće ti sve što je ispod njega.

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako nista ne ocekujes,nista te ne moze ni razocarati., 335 postova

Akumulator sam kupio letos tada sam sipao elektrolit,kada sam ga pred zimu skinuo moguce je da sam tada dolio vodu (ne secam se).

Preko zime sam ga punio dva - tri  puta sa punjacem,danas sam ugradio voltmetar na motor i prikacio akumulator da prikacim i isprobam voltmetar,kada sam ga vec montirao rekoh da obrnem i jedan krug.

Posle kada sam se vratio u garazu skidam akumulator,stavljam ga na sto i vidim da je povecan nivo,pre toga se nisam setio da gledam.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, alex1974 je napisao:

Akumulator sam kupio letos tada sam sipao elektrolit,kada sam ga pred zimu skinuo moguce je da sam tada dolio vodu (ne secam se).

Preko zime sam ga punio dva - tri  puta sa punjacem,danas sam ugradio voltmetar na motor i prikacio akumulator da prikacim i isprobam voltmetar,kada sam ga vec montirao rekoh da obrnem i jedan krug.

Posle kada sam se vratio u garazu skidam akumulator,stavljam ga na sto i vidim da je povecan nivo,pre toga se nisam setio da gledam.

 

Ako ti nakon duže vožnje kiselina nije počela da izlazi iz akumulatora, onda verovatno neće ni ubuduće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Pitanje za kolege:

 

Suzuki GSXF 750, noviji model ima digitalni merac kilometraze i sa druge strane pored meraca za gorivo ima digitalni casovnik/sat. Koji pokazuje vreme. 

 

Od kad je vadjen akumulator, casovnik se cesto pri paljenju nekad da nekad ne, al uglavnom da - resetuje tipa na 12pm. To mu je fabricko ja mislim. 

 

Da li neko zna uzrok tome? Satic je super radio i bas je sluzio, pogotovo na putu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
On 14.3.2019. at 10:03, Pingvin37 je napisao:

Od kad je vadjen akumulator, casovnik se cesto pri paljenju nekad da nekad ne, al uglavnom da - resetuje tipa na 12pm. To mu je fabricko ja mislim. 

Proveri lem na mestu gde su žice za sat, liči mi na "hladan" lem, ili kontakte u konektoru, ne mora da ima beckup bateriju, i kod kola (većina) se sat resetuje skidanjem klema sa akumulatora

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Da li neko ima iskustva sa li-ion moto akumulatorima. Sadasnji, standardni kiselinski je ohladio posle 3 sezone. 

Za moj skuter od 150cc nasao sam ovaj Exide ELTX9 / YLTX9 36Wh L+ 180A. Po onome sto sam nasao na netu pase za moj skuter. Sad ne zam da li nesto treba intervenisati oko napona punjenja ili se samo zakaci i teraj.

Cena mu je kod nas 8300din. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa da pitam i ja, da li ikako mogu da popravim, kako god rešim cdi na tenere 660 97'. Tranzistor koji je pukao ne mogu da nadjem, ali ni za lek, cdi nema da se kupi, takodje ni za lek, a i ne zelim polovan cdi za 170e koji je lutrija... ako ikako iko moze, čuo sam da ovaj svet ovde moze da pomogne, jer trenutno imam nekretninu od 272KG. Hvala Vam u napred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 6 sati, Miha2701 je napisao:

Pa da pitam i ja, da li ikako mogu da popravim, kako god rešim cdi na tenere 660 97'. Tranzistor koji je pukao ne mogu da nadjem, ali ni za lek, cdi nema da se kupi, takodje ni za lek, a i ne zelim polovan cdi za 170e koji je lutrija... ako ikako iko moze, čuo sam da ovaj svet ovde moze da pomogne, jer trenutno imam nekretninu od 272KG. Hvala Vam u napred.

Druže, tranzistor možeš da staviš i drugi samo da je istog tipa (NPN,PNP,MOSFET,itd....) i približno istih karaktaristika....ajde napiši oznaku koja je na tranzistoru da pogledam ovde u Sloveniji ako ga ima.....

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd

Elem, znam ja da moze drugi, samo po karaktereistikama ako uzmete, on crkava relativno brzo i ostavi vas na putu, medjutim, iskustva sa stranih foruma kazu. Potrebno je da se poklope karakteristike, i DA JE NAGLASENO ZA PALJENJA, tako da evo ga monstrum polako dobija oblik bolje i veće hladjenje i trebalo bi 99% da radi :D moza ovo nekome pomogne nekad.

IMG_20190510_120927[1].jpg

IMG_20190510_121022[1].jpg

IMG_20190510_121041[1].jpg

IMG_20190510_122632[1].jpg

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd

Ovo iza, je slep, a na njemu... Moj problem, sto bi rekao Bata u varljivom letu "vezan je" ukratko, problem ostao isti, samo jedna varnica, cdi, zamnjeni SVI KONDENZI, tranzistori, dva probao koji rade na svim forumima gde je neko probao... I eto SLEPANJE... Ostaje da BIKERHOUSE, probaju magnete da vide... I onda dve opcije: Dunav, mada sam pobornik ocuvanja zivotne sredine, i druga oglas, poklanjam savrsen mehanicki ispravan motor za 200€ haha... Ali da... To je sve... A obaveticu vas ako nekih novosti bude. Samo, da za upoznate, ne zavrsim kao u prici o Paganiniju... Hahaa hvala vam svima.

IMG_20190511_151359.jpg

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd

Usput, ako zatreba ili neko ima ideju o nekom delu koji nema, mogu pomoci oko modelovanja, dizajniranja 3D printa itd... Koliko god mogu eto, jer, hvala Vam sto ste se nasli svi.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Pozdrav svima, imam jedno pitanje vezano za voltmetar koji sam nedavno ugradio na motorić. Nešto sam ja tu napakovao i zadovoljan sam kako sam to amaterski odradio, što se tiče pozicije voltmetra. Po preporuci majstora koji mi je prodao voltmetar, stavio sam plus na plus akumulatora, minus na minus, i to je to, gotova priča.

E sad, nisam znao da on u stvari pokazuje napon i kad je motor ugasen i bez kontakta, a nisam baš to tako zamišljao da mi stalno sija, pa preko noći spusti napon do nekih 12.1 i čak 11.9v.
Pitanje: Da li može da se namesti nekako da radi samo kad se da kontakt, ili da se ugradi neki prekidač pa da ja kontrolišem kada radi kada ne? Nemam pojma ništa oko struje osim što ubodem plus na plus...ponekad.
Ovako to izgleda:

thumbnail (1).jpg

thumbnail.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

E jes car :)

 

Pokazivac napona moras vezati da ti cita napon sa akumulatora, izmedju pokazivaca i akumulatora moras staviti rele (( 85 masa, 86 plus od poz. sijalice(recimo), 30 zica od + kleme akumulatora, 87 plus za pokazivac napona)), napajanje relea treba imati svoj osigurac.

 

Ako ces stavljati prekidac, moras naci vodonepropustan i zakaci se na masu, plus mora imati svoj osigurac.

 

To ti je jedna stvar, druga stvar je ta, da te zice sto su ti gole.... izolujes, zapravo sve mora biti izolovano, svaki spoj zalemljen i tek si ondak miran.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Znači, pravac električar, u prevodu. A jbg tako mi reče čovek da može, mogao mi je štošta napričati kad ne znam jbg. Pola stvari koje si napisao nisam skontao uopšte (okej, više od pola nisam skontao) ali otprilike kontam da ne mož' baš ovako ko što sam ja zamislio i da ima tu još sitne peripetije.

Jel poznaješ nekog oko S.Mitrovice ko bi mogao to da završi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

A žice su izolovane jbg, ne znam kako drugačije da ih izolujem. Vodootporan je voltmetar, iz njega izlaze onako zaštićene žice, spoj sam prekrio onim termo bužirom, jebem li ga, deluje ok, samo na samom akumulatoru je ona buksnica okrugla ( ne znam kako se zove pravilno jbg) koju sam na šaraf navrnuo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

@Novola

Crnu zicu ili - voltmetra vezi na - akumulatora. Nadji kutiju sa osiguracima i tu vezi + ili crvenu zicu voltmetra za nogicu osigurac za svetlo, trubu ili bilo koji osim za paljenje (ignition), odaberi nogicu osiguraca odakle zica ide dalje u instalaciju (na taj nacin ce osigurac i dalje imati funkciju zastite). Ovako vezan voltmetar ce raditi samo kad das kontakt i izbegnuces dodavanje prekidaca za gasenje voltmetra koji ces sigurno nekad zaboraviti da ugasis. Uz to ovo je najelegantnije resenje gde se ne sece fabricka instalacija i uvek lako mozes da skines doradu i ispradis neki kvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja